Προς το περιεχόμενο

τι κιθαρα να παρω με 500ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα,οτι θελουμε λεμε τωρα?

Και βεβαια υπαρχουν ηχητικοι προσανατολισμοι στα οργανα.

Δηλαδη μπορει με ibanez να παιξει μπλουζ?η gallagher?η little wing?

(μιλαμε τωρα να χει ηχο,οχι να παιζουν τα τζιτζικια.

Εχεις δει εσυ κανεναν μπλουζοροκα να παιζει με ibanez?

H απλα δεν τους βολευουν?

Εγω χαρντροκα ακομα και μεταλα με στρατ εχω δει.

Πολλοι μεταλαδες γιατι παιζουν με ΕSP?ειναι διαφημιστικο?

Βαλε ο,τι part θελεις κι οτι μαγνητες θελεις κι οτι ενισχυτη θελεις,με την ibanez δεν παιζεις οτι θελεις.

Κι αυτο δεν εχει να κανει με το αν σε βολευει μια κιθαρα η οχι.

Αν το παιδι ειναι ροκας(και το ροκ ειναι ΜΕΓΑΛΟ)παει προς στρατ style πως να το κανουμε.

 

Μάλλον ότι θέλουμε λέμε. Αν εσένα σε βόλευε μόνο μια Ibanez κι έπαιζες jazz δεν θα την έφερνες στα μέτρα σου? Ή δεν κάνουν για jazz με τίποτα? Μόνο hollow? Και ναί, με τους κατάλληλους μαγνήτες και ΕΝΙΣΧΥΤΗ, το ΠΛΕΟΝ σημαντικό σημείο της όλης ηχητικής αλυσίδας, μια χαρά παίζεις και blues και με ibanez και με BC Rich αν θες. Άλλο αν δεν είναι και οι πλέον αγαπημένες blues κιθάρες.

 

Όσο για τις ESP (και Jackson, BC Rich, Ibanez κλπ.) ΝΑΙ, είναι διαφημιστικό, όπως επίσης είναι και το image που θέλουν να πουλήσουν. Τόσο απλά.

 

Βαλε ο,τι part θελεις κι οτι μαγνητες θελεις κι οτι ενισχυτη θελεις,με την ibanez δεν παιζεις οτι θελεις.

Κι αυτο δεν εχει να κανει με το αν σε βολευει μια κιθαρα η οχι.

Αν το παιδι ειναι ροκας(και το ροκ ειναι ΜΕΓΑΛΟ)παει προς στρατ style πως να το κανουμε.

 

Μια χαρά παίζεις, άλλο αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να παίξεις με Ibanez (ή οτιδήποτε άλλο). Και έχει να κάνει ακριβώς μ'αυτό, με το τι κιθάρα βολεύει τον καθένα.

 

Και πάλι δυστυχώς γενικεύεις τραγικά πως rock = strat. Πάσο, δεν θ'αλλάξω τις απόψεις κανενός.

 

 

Οκ ντάξει, απλά νόμιζα ότι δεν είναι απόλυτως στο θέμα σχήμα (απλά είπε οτι του άρεσε h blade και υπέθεσα ότι δεν ήθελε απόλυτα στρατ) για αυτό παρέθεσα και αυτές τις κιθάρες.

 

Δεν φάνηκε απόλυτoς, και καλά έκανες, απλά εμένα μου φάνηκε περίεργο και το εξέφρασα. Αν σε προσέβαλλα τότε απολογούμαι. No offence intended.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωμη μου ειναι πως πλεον με τοση ποικιλια απο κιθαρες ειναι κριμα καποιος που θελει να παρει κιθαρα να μην παρει μια ετσι ακριβως οπως τη γουσταρει, και εμφανισιακα και ηχητικα. Ακομα και να θελει να παιζει πολλα ειδη μουσικης παλι υπαρχουν πολλες κιθαρες που το κανουν αξιοπρεπεστατα προς πολυ καλα. Παντως οσο και να μου αρεσε μια κιθαρα δεν θα την επαιρνα εαν δε με ικανοποιουσαν πληρως πχ οι μαγνητες. Καποτε ισως να το εκανα και απλα να τους αλλαζα. Αλλα να παρεις καινουργια κιθαρα και να αλλαξεις με τη μια μαγνητες μου φαινεται καπως, ξερω γω...το λεω τωρα που εχω ωριμασει (και καλα) καπως με ολα αυτα και δεν εχω τον ενθουσιασμο που ειχα καποτε (το gas παραμενει ομως το ατιμο ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν φάνηκε απόλυτoς, και καλά έκανες, απλά εμένα μου φάνηκε περίεργο και το εξέφρασα. Αν σε προσέβαλλα τότε απολογούμαι. No offence intended.

 

Ok, no problem  ;)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσο και να μου αρεσε μια κιθαρα δεν θα την επαιρνα εαν δε με ικανοποιουσαν πληρως πχ οι μαγνητες. Καποτε ισως να το εκανα και απλα να τους αλλαζα. Αλλα να παρεις καινουργια κιθαρα και να αλλαξεις με τη μια μαγνητες μου φαινεται καπως, ξερω γω

 

Συμφωνώ (όπως ανέφερα σε προηγούμενο post :) )

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια υπαρχουν ηχητικοι προσανατολισμοι στα οργανα.

Δηλαδη μπορει με ibanez να παιξει μπλουζ?η gallagher?η little wing?

 

Ναι υπαρχουν και ναι μπορει. Λες και υπαρχει μονο μια Ibanez που οτι και να κανεις βγαζει μονο εναν ηχο. Η μηπως αν παιξω το Little Wing με διαφορετικο ηχο απο το δισκο θα σηκωθει ο Jimmy απο τον ταφο να με παρει μαζι του και ολες οι κιθαρες περα απο τη Stratocaster ειναι για black metal και γενικα για πεταμα? :P

 

Θα παω να παρω μια BC Rich Warlock με σαταναδες, κοκκινα ledακια τρια floyd rose και EMG 81 παντου ακομα και στο headstock* και θα βγω στο μπαλκονι να τραγουδησω τα μπλουζ! Οποιος εχει ντοματες ας φερει, εγω αυτο γουσταρω!

 

Αν θες να πεις οτι οι Ibanez ειναι πιο μοντερνες ναι, αυτο μαλιστα.

 

*νομιζω ο Pat Metheny (σεσημασμενος Ibanezακιας) παιζει με μια τετοια ή κατι που μοιαζει με τερας τελος παντων ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρα,εγω φιλε μου λεω οτι με αυτα τα 500 ευρα που εχει να παρεις καμια μεταχειρισμένη απο τις ωραιοτατες αγγελιες του Noiz!

 

..και αν δεν εχει κατι τωρα περιμενε λιγακι,σιγουρα θα σκασει κανα οργανακι που θα σου αρεσει που θα μπορεις ΚΑΙ να το δοκιμασεις ΚΑΙ θα ειναι ανωτερο απο ενα καινουργιο!

 

περνανε πολλες ευκαιριες !

αν παλι θελεις καινουργια...μεγια σου με χαρα σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναί, με τους κατάλληλους μαγνήτες και ΕΝΙΣΧΥΤΗ, το ΠΛΕΟΝ σημαντικό σημείο της όλης ηχητικής αλυσίδας, μια χαρά παίζεις και blues και με ibanez και με BC Rich αν θες. OK. Eχουμε διαφορετικη αντιληψη για το τι σημαινει μπλουζ.

 

Όσο για τις ESP (και Jackson, BC Rich, Ibanez κλπ.) ΝΑΙ, είναι διαφημιστικό, όπως επίσης είναι και το image που θέλουν να πουλήσουν. Τόσο απλά.

Υπαρχει σατανικη συνομωσια απο τις παραπανω εταιρειες  8)

 

Και πάλι δυστυχώς γενικεύεις τραγικά πως ro

ck = strat. Πάσο, δεν θ'αλλάξω τις απόψεις κανενός.

 

Μα ουτε εγω θελω ν αλλαξω τις αποψεις κανενος.

Αλλα ναι,γενικευω τραγικα. rock=strat κατα 80%

Νομιζω το αποδεικνυουν οι μεγαλες μορφες του ειδους που τις επελεγαν και κει δε νομιζω να ταν διαφημιστικο το θεμα.

Δεν θα αρχισω να απαριθμω το ποσες κιθαρες εχω παιξει(οχι 10 λεπτα σε μαγαζι)ειναι εντελως ανωριμο(να ναι καλα ο κολλητος μου που ειναι συλλεκτης)και γιατι ειναι υποκειμενικο το θεμα.

Θα πω απλα οτι προσωπικα νομιζω οτι οι στρατ ειναι οι πιο ευελικτες κιθαρες ηχητικα και,στο θεμα μας,

το βρισκω πολυεξοδο και ανουσιο να παρεις μια κιθαρα και να της αλλαξεις τα φωτα

για να ''πλησιασεις''αυτο που θες ν ακουσεις.

Ας παρει μια κιθαρα το παληκαρι να κρινει αλλα νομιζω ταπεινα οτι οι στραt style

ειναι πιο ευελικτες.

Αν το θεμα ειναι να του αρεσει το μανικι,το σχημα η το χρωμα γιατι ετσι του την καρφωσε,η γνωμη η δικη μας περισσευει.

 

Σορρυ για τα κοκκινα

Ουτε μια παραθεση δεν ξερω να κανω ο βλαξ και εχω κι αποψη για κιθαρες...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπαρχουν και ναι μπορει. Λες και υπαρχει μονο μια Ibanez που οτι και να κανεις βγαζει μονο εναν ηχο. Η μηπως αν παιξω το Little Wing με διαφορετικο ηχο απο το δισκο θα σηκωθει ο Jimmy απο τον ταφο να με παρει μαζι του και ολες οι κιθαρες περα απο τη Stratocaster ειναι για black metal και γενικα για πεταμα? :P

 

8)

 

Θα παω να παρω μια BC Rich Warlock με σαταναδες, κοκκινα ledακια τρια floyd rose και EMG 81 παντου ακομα και στο headstock* και θα βγω στο μπαλκονι να τραγουδησω τα μπλουζ! Οποιος εχει ντοματες ας φερει, εγω αυτο γουσταρω!

 

Eνδιαφερουσα προταση!

 

*νομιζω ο Pat Metheny (σεσημασμενος Ibanezακιας) παιζει με μια τετοια ή κατι που μοιαζει με τερας τελος παντων ;D ;D

 

 

Αν αρχισουμε τις αναφορες θα επαληθευτω νομιζω...

Λοιπον το σταματαω,το παρακανα,ας βοηθησετε το παιδι να παρει κατι καλο που να του ταιριαζει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Eχουμε διαφορετικη αντιληψη για το τι σημαινει μπλουζ.

 

Προφανώς το ίδιο κι ο King (μεταξύ άλλων).

 

 

Υπαρχει σατανικη συνομωσια απο τις παραπανω εταιρειες  8)

 

Έλεος.

 

 

Μα ουτε εγω θελω ν αλλαξω τις αποψεις κανενος.

Αλλα ναι,γενικευω τραγικα. rock=strat κατα 80%

Νομιζω το αποδεικνυουν οι μεγαλες μορφες του ειδους που τις επελεγαν και κει δε νομιζω να ταν διαφημιστικο το θεμα.

Δεν θα αρχισω να απαριθμω το ποσες κιθαρες εχω παιξει(οχι 10 λεπτα σε μαγαζι)ειναι εντελως ανωριμο(να ναι καλα ο κολλητος μου που ειναι συλλεκτης)και γιατι ειναι υποκειμενικο το θεμα.

Θα πω απλα οτι προσωπικα νομιζω οτι οι στρατ ειναι οι πιο ευελικτες κιθαρες ηχητικα και,στο θεμα μας,

το βρισκω πολυεξοδο και ανουσιο να παρεις μια κιθαρα και να της αλλαξεις τα φωτα

για να ''πλησιασεις''αυτο που θες ν ακουσεις.

Ας παρει μια κιθαρα το παληκαρι να κρινει αλλα νομιζω ταπεινα οτι οι στραt style

ειναι πιο ευελικτες.

Αν το θεμα ειναι να του αρεσει το μανικι,το σχημα η το χρωμα γιατι ετσι του την καρφωσε,η γνωμη η δικη μας περισσευει.

 

 

Για κάτι τέτοιες απόψεις γίνονται γίδια ορισμένοι και πάνε και παίρνουνε ΜΟΝΟ ότι παίζει το εκάστοτε είδωλό τους, άσχετα αν τους βολεύει ή όχι. Κορυφαίες απόψεις.

 

Ναί, οι strat είναι εξαιρετικά ευέλικτες κιθάρες, αλλά οι γενικεύσεις που κάνεις δεν με βρίσκουν σύμφωνο πουθενά, και φαντάζομαι δεν βρίσκουν σύμφωνο και κανέναν κιθαρίστα που έχει αναπτύξει ένα προσωπικό γούστο και IQ άνω του 80.

 

 

 

Σορρυ για τα κοκκινα

Ουτε μια παραθεση δεν ξερω να κανω ο βλαξ και εχω κι αποψη για κιθαρες...

 

Δίπλα από κάθε μήνυμα στο thread έχει ένα κουμπί στα δεξιά πάνω που γράφει "Παράθεση". Το πατάς και αυτομάτως σε πάει σε απάντηση με το συγκεκριμένο μήνυμα quoted. Επίσης, αφού πατήσεις απάντηση, υπάρχει link σε κάθε μήνυμα του thread κάτω από το παράθυρο απάντησης όπου παραθέτει το συγκεκριμένο μήνυμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου