Προς το περιεχόμενο

τι κιθαρα να παρω με 500ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω δοκιμασει την ibanez rg350dx αν δεν κανω λαθος στο μοντελο (εχει πιο μακρυ μπρατσο απο την blade βεβαια ειναι τελειωσ διαφορετικεσ κιθαρεσ)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά εγώ είμαι αντίθετος, με το να πάρεις μία καινούρια κιθάρα με σκοπό να τις αλλάξεις μαγνήτες. Παίρνεις μία που σ'αρέσει και κάνει και τι δουλειά που θες χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις κάτι. Δηλαδή σκέψου κιόλας ότι με τα λεφτά που θα δώσεις για να αλλάξεις μαγνήτες, μπορείς να μην αγοράσεις ακόμα κιθάρα και να περιμένεις να μάσεις λίγα ακόμα για κάποιο καλύτερο μοντέλο. Τώρα στα λεφτά που λες υπάρχουν μερικά καλά μοντέλα οπως:

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_marcus_henderson_apparition.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_son_of_beast_wmd.htm

 

http://www.soundslive.co.uk/product~name~B.C.-Rich-Eagle-Archtop~ID~13321.asp

 

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2m-dinky-electric-guitar-snow-white--54472

 

Τα οποία δεν χρειάζονται και αλλαγή μαγνητών.

 

 

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διασκεδάσουμε την ιδέα του gain - ΠΑΛΙ. ΔΕΝ χρειάζεσαι Χ2Ν για να παίξεις με gain, ακόμα και με μονούς μια χαρά τη βγάζεις αν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό. Ειδικά πλέον που ακόμα και οι Fender έχουν μπόλικο!  ;D

Οπότε καλοί οι EMG, αλλά δεν είναι και πανάκεια-ψωμοτύρι. Ούτε και οι JB/Jazz που'χει "βρωμίσει" ο τόπος.  ;)

 

Εκτός αυτού, ο φίλος αναφέρει πως του άρεσε μια strat ουσιαστικά κι εσύ (Pilgrim) του προτείνεις καφροκιθάρες?!? Επειδή έχουν gain-άτους μαγνήτες. Η δική μου άποψη είναι αν σου κάθεται μια κιθάρα καλά και το ΜΟΝΟ που σε απωθεί είναι οι μαγνήτες απλά άλλαξέ τους, όχι πάνε στην άλλη άκρη!

 

Όσο για τις Ibanez, θα είμαι αφοριστικός από προσωπική εμπειρία, οπότε fanboys deal with it, απλά η γνώμη μου είναι. Kate me, λοιπόν, Ibanez εκτός prestige απλά ΜΗΝ πάρεις. Όσες έχω πάρει (και δεν ήταν και λίγες) μου βγήκαν ΜΕΓΑΛΕΣ μπούρδες, κακοφτιαγμένες και με λάθη και κακοτεχνίες σε σημαντικά σημεία. Από 'μένα μακριά. Ειδικά σε σχέση με τις blade που απ'όσες έχω δεί ήταν αρκετά καλοφτιαγμένες κιθάρες. Και οι prestige απ'την άλλη υπερτιμημένες είναι, αλλά ας μην το κάνουμε πόλεμο εδώ μέσα.

 

 

εχω δοκιμασει την ibanez rg350dx αν δεν κανω λαθος στο μοντελο (εχει πιο μακρυ μπρατσο απο την blade βεβαια ειναι τελειωσ διαφορετικεσ κιθαρεσ)

 

Το μπράτσο της δεν είναι πιο μακρύ, αλλά είναι σίγουρα αρκετά διαφορετικό, και όπως είπες οι δύο αυτές κιθάρες είναι αρκετά διαφορετικής "νοοτροπίας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παιξεις τα παντα εκτος απο thrash και deathmetal παρε την blade η καμια μεταχειρισμενη στρατ μεχικο με διπλο μαγνητη.

Αν θες να παιξεις μονο thrash και πανω,παρε ibanez.

Πουλιωνται με το τσουβαλι και μετα τις τσουβαλιαζεις...

εκτος αν κοστιζουν 1000-1500 ευρω και πανω οποτε καλυτερα να παρεις στρατ... ;D

Να με συγχωρουν οι ιμπανεζαδες αλλα...δεν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διασκεδάσουμε την ιδέα του gain - ΠΑΛΙ. ΔΕΝ χρειάζεσαι Χ2Ν για να παίξεις με gain, ακόμα και με μονούς μια χαρά τη βγάζεις αν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό. Ειδικά πλέον που ακόμα και οι Fender έχουν μπόλικο!

Αψογος!

 

Οπότε καλοί οι EMG, αλλά δεν είναι και πανάκεια-ψωμοτύρι
.

Μηπως εισαι ο ηρωας μου?

 

Ούτε και οι JB/Jazz που'χει "βρωμίσει" ο τόπος.  Wink

Μπα εδω τα χαλασες!

 

Η νουμερο ενα επιλογη μου για ροκομεταλοειδη jb/59 - jb/little 59 και μετα lace sensors red/blue - red/silver

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αψογος!

.

Μηπως εισαι ο ηρωας μου?

Μπα εδω τα χαλασες!

 

Η νουμερο ενα επιλογη μου για ροκομεταλοειδη jb/59 - jb/little 59 και μετα lace sensors red/blue - red/silver

 

 

Thanks!  :)

 

Βρε μια χαρά μαγνήτες είναι και οι JB/Jazz και οι JB/59, αλλά να τους βάζεις "συνειδητά" στην κιθάρα σου. Είναι ΑΠΕΙΡΕΣ οι περιπτώσεις όπου βλέπουν πως τους χρησιμοποιούν ο Mustaine ή οποιοσδήποτε και απλά ούτε καν ξέρουν τη διαφορά ανάμεσα σ'αυτούς και τους stock. Εξ'ου και το "βρωμίσει". Δες εξάλλου το όλο hype με τους active livewires του Mustaine.  ;)

 

 

 

Αν θες να παιξεις τα παντα εκτος απο thrash και deathmetal παρε την blade η καμια μεταχειρισμενη στρατ μεχικο με διπλο μαγνητη.

Αν θες να παιξεις μονο thrash και πανω,παρε ibanez.

Πουλιωνται με το τσουβαλι και μετα τις τσουβαλιαζεις...

εκτος αν κοστιζουν 1000-1500 ευρω και πανω οποτε καλυτερα να παρεις στρατ... ;D

Να με συγχωρουν οι ιμπανεζαδες αλλα...δεν.

 

 

 

Τεράστια και λανθασμένη γενίκευση. Δεν είναι "αυτό" γι'αυτά και "εκείνο" για να παίξεις "εκείνα" έτσι αόριστα. Κι οι Marduk με strat (που λέει ο λόγος!) παίζουν [τραγικό παράδειγμα]. Δεν χρειάζεται να ταξινομήσουμε τις κιθάρες ανάλογα με τα είδη, καθένας παίζει με ότι τον βολεύει, κι από 'κεί και πέρα αν κάποιο όργανο δεν συμβαδίζει ηχητικά (γιατί για μένα ΜΟΝΟ αυτό μετράει αν σε βολεύει κάτι) με αυτό που θες να παίξεις ευτυχώς υπάρχουν άπειρα aftermarket parts πλέον για να τη φέρεις στα μέτρα σου. Επίσης δυστυχώς όμως, πολλοί αρχίζουν τις μόντες χωρίς να γνωρίζουν καν τι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού, ο φίλος αναφέρει πως του άρεσε μια strat ουσιαστικά κι εσύ (Pilgrim) του προτείνεις καφροκιθάρες?!? Επειδή έχουν gain-άτους μαγνήτες. Η δική μου άποψη είναι αν σου κάθεται μια κιθάρα καλά και το ΜΟΝΟ που σε απωθεί είναι οι μαγνήτες απλά άλλαξέ τους, όχι πάνε στην άλλη άκρη!

 

Αφού τη θέλει για hard metal όπως αναφέρει. Επίσης με εξαίρεση την futura και την son of a beast οι άλλες σε φαίνονται καφροκιθάρες? Επίσης οι 2 oi bc rich φοράνε αν είδες rockfield μαγνήτες οπότε δεν προτείνω τελείως τα τετριμένα όπως λες. Μετα μπορούμε να πάμε και στο άλλο άκρο. Μπορεί να πάρει μια fender strat και έναν kerry king signature marshall head και να παίζει ακριβώς αυτά που θέλει. Απλά πρότεινα κάποιες κιθάρες που με ήρθαν στο μυαλό για το είδος που θέλει στο διαθέσιμο budget, τις οποίες θεώρησα καλές...και στην τελική δεν του επέβαλα κιόλας να πάρει μία απο αυτές...απλά να δεί μόνο

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τη θέλει για hard metal όπως αναφέρει. Επίσης με εξαίρεση την futura και την son of a beast οι άλλες σε φαίνονται καφροκιθάρες? Επίσης οι 2 oi bc rich φοράνε αν είδες rockfield μαγνήτες οπότε δεν προτείνω τελείως τα τετριμένα όπως λες. Μετα μπορούμε να πάμε και στο άλλο άκρο. Μπορεί να πάρει μια fender strat και έναν kerry king signature marshall head και να παίζει ακριβώς αυτά που θέλει. Απλά πρότεινα κάποιες κιθάρες που με ήρθαν στο μυαλό για το είδος που θέλει στο διαθέσιμο budget, τις οποίες θεώρησα καλές...και στην τελική δεν του επέβαλα κιόλας να πάρει μία απο αυτές...απλά να δεί μόνο

 

 

Καλά το hard metal χρειάζεται λίγο την εξήγησή του, αλλά πέραν αυτού, εκεί που κόλλησα είναι πως είπε πως του αρέσει η Blade, μια κιθάρα ουσιαστικά Strat, κι εσύ πρότεινες κιθάρες που, εκτός ίσως της jackson, δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με αυτό το μοτίβο. Αν έβγαινες εσύ και ζητούσες προτάσεις για κιθάρες τύπου LP και κάποιος σου πρότεινε explorer τι συμπέρασμα θα'βγαζες? Μην το παίρνεις σαν προσωπική επίθεση, απλά μου φάνηκε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!  :)

 

Τεράστια και λανθασμένη γενίκευση. Δεν είναι "αυτό" γι'αυτά και "εκείνο" για να παίξεις "εκείνα" έτσι αόριστα. Κι οι Marduk με strat (που λέει ο λόγος!) παίζουν [τραγικό παράδειγμα]. Δεν χρειάζεται να ταξινομήσουμε τις κιθάρες ανάλογα με τα είδη, καθένας παίζει με ότι τον βολεύει, κι από 'κεί και πέρα αν κάποιο όργανο δεν συμβαδίζει ηχητικά (γιατί για μένα ΜΟΝΟ αυτό μετράει αν σε βολεύει κάτι) με αυτό που θες να παίξεις ευτυχώς υπάρχουν άπειρα aftermarket parts πλέον για να τη φέρεις στα μέτρα σου. Επίσης δυστυχώς όμως, πολλοί αρχίζουν τις μόντες χωρίς να γνωρίζουν καν τι θέλουν.

 

Καλα,οτι θελουμε λεμε τωρα?

Και βεβαια υπαρχουν ηχητικοι προσανατολισμοι στα οργανα.

Δηλαδη μπορει με ibanez να παιξει μπλουζ?η gallagher?η little wing?

(μιλαμε τωρα να χει ηχο,οχι να παιζουν τα τζιτζικια.

Εχεις δει εσυ κανεναν μπλουζοροκα να παιζει με ibanez?

H απλα δεν τους βολευουν?

Εγω χαρντροκα ακομα και μεταλα με στρατ εχω δει.

Πολλοι μεταλαδες γιατι παιζουν με ΕSP?ειναι διαφημιστικο?

Βαλε ο,τι part θελεις κι οτι μαγνητες θελεις κι οτι ενισχυτη θελεις,με την ibanez δεν παιζεις οτι θελεις.

Κι αυτο δεν εχει να κανει με το αν σε βολευει μια κιθαρα η οχι.

Αν το παιδι ειναι ροκας(και το ροκ ειναι ΜΕΓΑΛΟ)παει προς στρατ style πως να το κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το hard metal χρειάζεται λίγο την εξήγησή του, αλλά πέραν αυτού, εκεί που κόλλησα είναι πως είπε πως του αρέσει η Blade, μια κιθάρα ουσιαστικά Strat, κι εσύ πρότεινες κιθάρες που, εκτός ίσως της jackson, δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με αυτό το μοτίβο. Αν έβγαινες εσύ και ζητούσες προτάσεις για κιθάρες τύπου LP και κάποιος σου πρότεινε explorer τι συμπέρασμα θα'βγαζες? Μην το παίρνεις σαν προσωπική επίθεση, απλά μου φάνηκε άκυρο.

 

Οκ ντάξει, απλά νόμιζα ότι δεν είναι απόλυτως στο θέμα σχήμα (απλά είπε οτι του άρεσε h blade και υπέθεσα ότι δεν ήθελε απόλυτα στρατ) για αυτό παρέθεσα και αυτές τις κιθάρες.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου