Προς το περιεχόμενο

τι κιθαρα να παρω με 500ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ΑΡΧΙΖΩ γιατί νομίζω πως έχουμε χάσει την μπάλα...

Από πότε οι Ibanez αποκτήσανε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προσανατολισμό? Μην τρελαθούμε τώρα γιατί έχω ξεκοκαλίσει τους καταλόγους των τελευταίων 4-5 ετών και έχω παίξει σχεδόν με όλα τα μοντέλα που φέρνει ο Τρίμης σε κιθάρες και μπάσα και δεν το έχω παρατηρήσει αυτό. Εγώ παίζω με ένα 6χορδο Ibanez μπάσο hard rock... ΩΠ... Λάθος? Πρέπει να πάρω P bass? Το να μην αρέσουν σε κάποιον οι Ibanez ( Χ - minor πχ) είναι σεβαστό αν και διαφωνώ ΚΑΘΕΤΩΣ/ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ/ΔΙΑΓΩΝΙΩΣ!!!! Αλλά έχει αυτή την άποψη για τους Χ,Ψ λόγους και οκ σεβαστό... Αλλά δηλαδή ο BB King που παίζει με Gibson δεν παίζει blues? Ο Gary Moore δεν παίζει με les paul και βγάζει τρελά blues ήχο? Μην λέμε ότι θέλουμε... Το ότι μπορεί μία μάρκα να έχει κάποια χαρακτηριστικά που έχουν συνδεθεί (αλλά όχι καθορίσει) ένα συγκεκριμένο είδος δεν σημαίνει ότι αν σε βολεύει αυτή η κιθάρα δεν μπορεί να παίξει κάποιο άλλο είδος! Εγώ είμαι δηλωμένος Ibanezάκιας αλλά είπα στο παιδί ότι "αφού σου αρέσουν οι Blade πάρε Blade"...

 

OK. Eχουμε διαφορετικη αντιληψη για το τι σημαινει μπλουζ.

Τι σημαίνει blues? Αν σου ηχογραφήσω δηλαδή μία Α 5τονική και 12τονική με μία Ibanez, μία Les Paul, μία Jackson, μία BC Rich, μία Strat και μία Tele θα μου πεις ποια είναι ποια?

 

Υπαρχει σατανικη συνομωσια απο τις παραπανω εταιρειες  8)

 

Υπάρχει κάτι που λέγεται διαφήμιση και προώθηση... Για συνωμοσία δεν ξέρω...

 

Μα ουτε εγω θελω ν αλλαξω τις αποψεις κανενος.

Αλλα ναι,γενικευω τραγικα. rock=strat κατα 80%

Νομιζω το αποδεικνυουν οι μεγαλες μορφες του ειδους που τις επελεγαν και κει δε νομιζω να ταν διαφημιστικο το θεμα.

 

Όπως είπα παραπάνω:

"Υπάρχει κάτι που λέγεται διαφήμιση και προώθηση... Για συνωμοσία δεν ξέρω..."

(ότι γράφει Fender και έχει douple cut σχήμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STRATOCASTER)

 

Θα πω απλα οτι προσωπικα νομιζω οτι οι στρατ ειναι οι πιο ευελικτες κιθαρες ηχητικα και,στο θεμα μας,

Οι Ibanez, Jackson,ESP κλπ είναι "τουμπανιασμένες" startocaster στην ουσία...

 

το βρισκω πολυεξοδο και ανουσιο να παρεις μια κιθαρα και να της αλλαξεις τα φωτα

για να ''πλησιασεις''αυτο που θες ν ακουσεις.

Και ο Seymour Duncan και ο DiMarzio? Κλέφτες να γίνουν?  ;D

Πέραν της πλάκας ο κάθε μαγνήτης είναι διαφορετικός οπότε μόνο αν πας κατευθείαν σε Custom μοντέλο θα βρεις αυτό που θέλεις (άρα αντί να αλλάξεις εσύ ο ίδιος ΤΖΑΜΠΑ τους μαγνήτες της κιθάρας σου θα τους αλλάξει κάποιος άλλος και θα σε χρεώσει +1000 ευρώ για το Custom της υπόθεσης...)

 

Σορρυ για τα κοκκινα

Ουτε μια παραθεση δεν ξερω να κανω ο βλαξ και εχω κι αποψη για κιθαρες...

Αυτό πραγματικά δεν θα σε παρεξηγήσει κανείς... Μουσικό forum είμαστε και ανταλλάσουμε απόψεις για την μουσική και όχι για το browsing στο Internet...  ;)

Φιλικά...

 

 

 

 

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τhanks για την επεξηγηση για την παραθεση!

 

 

Για κάτι τέτοιες απόψεις γίνονται γίδια ορισμένοι και πάνε και παίρνουνε ΜΟΝΟ ότι παίζει το εκάστοτε είδωλό τους, άσχετα αν τους βολεύει ή όχι. Κορυφαίες απόψεις.

8)

Τα ειδωλα αυτες επελεξαν παντως...εμεις ειμαστε οντως γιδια...

 

 

Ναί, οι strat είναι εξαιρετικά ευέλικτες κιθάρες, αλλά οι γενικεύσεις που κάνεις δεν με βρίσκουν σύμφωνο πουθενά, και φαντάζομαι δεν βρίσκουν σύμφωνο και κανέναν κιθαρίστα που έχει αναπτύξει ένα προσωπικό γούστο και IQ άνω του 80.

 

 

 

8) 8) 8)

 

Επειδη ειμαι ασχετος,αν θελεις κανε μια ψηφοφορια για το τι κιθαρα θα παιρνε καποιος για μπλουζ.Νομιζω οτι τα...γιδια θα βγουμε πρωτα...

Και μια και μιλαμε με ορους της ζωολογιας..

Η κοτα κανει το αυγο ή το αυγο την κοτα?

Εγω το σταματω εδω,ισως και να χεις καποια δικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει blues? Αν σου ηχογραφήσω δηλαδή μία Α 5τονική και 12τονική με μία Ibanez, μία Les Paul, μία Jackson, μία BC Rich, μία Strat και μία Tele θα μου πεις ποια είναι ποια?

 

Νομιζω οτι θα δυσκολευτω πολυ λιγο μεταξυ στρατ και τελε.

Για τις αλλες δεν το συζηταω..

Αντε καλες αγορες να χει το παληκαρι!

Φιλικα παντα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks για την επεξηγηση για την παραθεση!

8)

Τα ειδωλα αυτες επελεξαν παντως...εμεις ειμαστε οντως γιδια...

 

 

8) 8) 8)

 

Επειδη ειμαι ασχετος,αν θελεις κανε μια ψηφοφορια για το τι κιθαρα θα παιρνε καποιος για μπλουζ.Νομιζω οτι τα...γιδια θα βγουμε πρωτα...

Και μια και μιλαμε με ορους της ζωολογιας..

Η κοτα κανει το αυγο ή το αυγο την κοτα?

Εγω το σταματω εδω,ισως και να χεις καποια δικια.

 

No problem.

 

Αποκάλεσα ΓΙΔΙΑ όσους επιλέγουν βάσει γενικεύσεων ανά μάρκα/εμφάνιση κλπ., όχι για τις καθαρά προσωπικές προτιμήσεις τους. Κι εγώ με tele παίζω και τις strat τις γουστάρω αφάνταστα, και ΕΜΕΝΑ μου κάθονται καλύτερα απ'όλες, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι οι καλύτερες κιθάρες για ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ, ούτε σημαίνει πως είναι οι μόνες που παίζουν τα πάντα. Όσο για τα είδωλα, ορισμένα είδωλα είχαν ΔΥΟ επιλογές όταν επέλεξαν τις Fender. Άλλα είδωλα επιλέγουν ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ, το οποίο είναι και το point μου. Και προσωπικά χ@3στηκα για το ποιός διάσημος κιθαρισταράς επέλεξε τι.

 

Αν το επιχείρημά σου είναι πως σε μια ψηφοφορία θα "νικούσε" η Fender στα blues και η Ibanez π.χ. στο metal με συγχωρείς αλλά δεν πείθομαι. Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είμαι σε fender bashing mode τόση ώρα, αλλά προσπαθώ να περάσω πως ΟΛΑ είναι προσωπικές επιλογές. Και υπάρχουν πολλά άτομα που τους βολεύουν Ibanez και Jackson και PRS κλπ. για blues αντί των fender. Είναι λάθος αυτοί? Υπάρχει λάθος? Δεν νομίζω!

 

Δεν αντιτίθεμαι για να βγεί συμπέρασμα ποιός την έχει μεγαλύτερη και καλύτερη (την άποψη), ούτε για να σου την πώ, αντιτίθεμαι γιατί μου φαίνεται άκρως αδιανόητο κάποιος ν'ακολουθεί μόδες και φόρμουλες πάνω στη μουσική, και δη στο παίξιμο, όπου το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΟΥΣΤΟ είναι ο ΚΥΡΙΟΣ παράγοντας στην επιλογή ενός οργάνου και δεν χωρούν (προφανώς kate me) αοριστίες και γενικεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα δυσκολευτω πολυ λιγο μεταξυ στρατ και τελε.

Για τις αλλες δεν το συζηταω..

Αντε καλες αγορες να χει το παληκαρι!

Φιλικα παντα...

 

Δηλαδή ΑΥΤΗ:

http://www.thomann.de/gr/fender_spalted_custom_telecaster.htm

Δεν είναι Tele???

ΑΥΤΗ:

http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_hss_rw_3cs.htm

Δεν είναι Strat???

Θα καταλάβεις διαφορά ανάμεσα στους Hum???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποκάλεσα ΓΙΔΙΑ όσους επιλέγουν βάσει γενικεύσεων ανά μάρκα/εμφάνιση κλπ., όχι για τις καθαρά προσωπικές προτιμήσεις τους.

 

Το καταλαβα φιλε minor αλλα νομιζω οτι αν ηταν κανενας πιτσιρικας που δεν ειχε καταληξει σε στρατ απο ''προσωπικο γουστο'' μετα απο ΠΟΛΛΕΣ κιθαρες και ενισχυτες και λαιβ και προβες και σκατα θα σου την ελεγε και θ αρχιζε το αλληλοφαγωμα...

pEACE!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ΑΥΤΗ:

http://www.thomann.de/gr/fender_spalted_custom_telecaster.htm

Δεν είναι Tele???

ΑΥΤΗ:

http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_hss_rw_3cs.htm

Δεν είναι Strat???

Θα καταλάβεις διαφορά ανάμεσα στους Hum???

 

 

Φιλε funky,συγνωμη κιολας,αλλα οι fender(ακομα και των 150 ευρω)εχουν αυτο το ''κατι''...σα το μυστικο της cocacola...

Και βεβαια θα ξεχωριζαν,γιατι ειναι fender,οχι θα ταν καλυτερες.

 

Παρεπιπτοντως την highway την ειχα...

Εκει να δεις κατανοηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβα φιλε minor αλλα νομιζω οτι αν ηταν κανενας πιτσιρικας που δεν ειχε καταληξει σε στρατ απο ''προσωπικο γουστο'' μετα απο ΠΟΛΛΕΣ κιθαρες και ενισχυτες και λαιβ και προβες και σκατα θα σου την ελεγε και θ αρχιζε το αλληλοφαγωμα...

pEACE!

 

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις 100 κιθάρες για να καταλάβεις ποιά σου κάθεται καλύτερα, πρώτον, και δεύτερον πιστεύω πως δεν απευθυνόμουν σε πιτσιρικάδες που δεν έχουν ξαναπιάσει κιθάρα στη ζωή τους αλλά σε ανθρώπους που παίζουν και έχουν αναπτύξει συγκεκριμένα γούστα. Εννοείται ότι ο πρωτάρης θα επιλέξει πρωτίστως με το μάτι και το είδωλο. Και σε διαβεβαιώ πως αν πίστευα πως ήσουν πρωτάρης ή πιτσιρικάς δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να γράψω ότι έγραψα και κανένα φάγωμα δεν θα υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε μου... Διαφωνώ με την γνώμη σου αλλά είναι γνώμη σου... Δεν θα μιλήσω άλλο γιατί θα μπερδέψουμε το παλικάρι με όλα αυτά...  Απλά να μην είμαστε απόλυτοι γιατί νομίζω πως αυτό είναι το χειρότερο πράγμα για έναν μουσικό (btw και εγώ squier θα πάρω τώρα)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μιλήσω άλλο γιατί θα μπερδέψουμε το παλικάρι με όλα αυτά...  

 

...θα??????

 

Το παλικαρακι θα το γυρίσει στο μπουζουκι ετσι οπως το πατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου