Προς το περιεχόμενο

Sound like Kyuss


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα για μια ακομη φορα τους φιλους του noiz.Αν κ εχουν γινει συζητησεις στο παρελθον για το συγκεκριμενο θεμα θελησα να ανοιξω ενα σκομσ θρεντ για να με συμβουλευσετε για τις επομενες αγορες μου που θα μου αποφερουν τον επιθυμητο ηχο.Εχω στην κστοχη μου μια Gibson SG Standard, εναν Marshall DSL-401 κ απο εφε Dunlop Classic Cry Baby-Big Muff PI (USA)-Boss RE-20 (Space Echo).Σκοπευω λοιπον να αγορασω ενα Dunlop Rotovibe κ σκεφτομαι πολυ την αγορα ενος fuzz που ισως αντικαταστησει το Big Muff μου.Aπο τα σχετικα λοιπον θρεντς κ τον κο Γιουτουμπη εχω καταληξει στα εξης : α) Fulltone Ultimate Octave, β) Fulltone 70 Fuzz, γ) MXR M173 Silicon Fuzz, δ) BBE Free Fuzz κ ε) JAM Fuzz Phrase.Καθε αποψη σεβαστη.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα για μια ακομη φορα τους φιλους του noiz.Αν κ εχουν γινει συζητησεις στο παρελθον για το συγκεκριμενο θεμα θελησα να ανοιξω ενα σκομσ θρεντ για να με συμβουλευσετε για τις επομενες αγορες μου που θα μου αποφερουν τον επιθυμητο ηχο.Εχω στην κστοχη μου μια Gibson SG Standard, εναν Marshall DSL-401 κ απο εφε Dunlop Classic Cry Baby-Big Muff PI (USA)-Boss RE-20 (Space Echo).Σκοπευω λοιπον να αγορασω ενα Dunlop Rotovibe κ σκεφτομαι πολυ την αγορα ενος fuzz που ισως αντικαταστησει το Big Muff μου.Aπο τα σχετικα λοιπον θρεντς κ τον κο Γιουτουμπη εχω καταληξει στα : α) Fulltone Ultimate Octave, β) Fulltone 70 Fuzz, γ) MXR M173 Silicon Fuzz, δ) BBE Free Fuzz κ ε) JAM Fuzz Phrase συγκλινοντας στο πρωτο.Καθε αποψη σεβαστη.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι σχετικος με το θεμα που σε ενδιαφερει γιατι δε ριχνεις μια ματια και σε αυτο το συγγενικο θεμα;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172634.0

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω διαβασει φιλε Gregg (βασικα τα εχω λιωσει στο διαβασμα) οσο αυτα οσο κ θρεντς σε ξενες ιστιοσελιδες...Απλα συνεπτηξα καπως τα fuzz pedals που εχουν αναφερθει.Με ενδιαφερει πολυ κ η αποψη των κατοχων αυτων των fuzz οπως επισης κ οποιες αλλες προτασεις εχουν να γινουν.Εγω οδευω μαλλον στην αποκτηση του Fulltone Ultimate Octave.Ακομη περιμενω κ απο τον bloody sunday μια μερα να μας δωσει το set up του Josh Homme στις διαφορες περιοδους των Kyuss...Thanx anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιανεις πως δε πιανεις?Με τα σωστα κουρδισματα ( C - G - D# - A# - F - C ) κ με τις καταλληλες ρυθμισεις σε ενα fuzz/distrotion μια χαρα τους πιανεις ( κ αν οχι ακριβως τοτε θα εισαι πολυ κοντα ).Ο ενισχυτης του μπασου ενδεχομενως να βοηθησει καπως παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν τους Kyuss δεν είχα ξανακούσει τίποτα παρόμοιο πριν, ούτε μετά. Θυμάμαι ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά πρόσεξα όχι μόνο το τι έπαιζε μια μπάντα αλλά και τον ήχο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δεν ειχε ακουστει κατι παρομοιο οντως.Τωρα για  το μετα υπαρχουν κλωνοι αλλα λιγοι ξεχωριζουν βαζοντας κ προσωπικα στπιχεια στον συγκεκριμενο ηχο.Παρε για παραδειγμα τους Slo Burn (project Garcia), τους Σουηδους Lowrider (εχουν διαλυθει τωρα) η τους Wrench (κ αυτοι επισης),Εξερετικουi ειναι oi Γερμανοι Colour Haze (ακομα κανουν παπαδες) που ειναι αναμεσα σε Kyuss κ Hendrix.Δε μιλαω για Fu Manchu,Nebula,Dozer,Karma to Burn,,Monster Magnet,Nightstalker,Unida,Hermano,QOISA,Che,Brant Bjork & the Bros,Masters of Reality,Orange Goblin,Spiritual Beggars κ τοσους αλλους ακομα που ειναι ναι μεν stner αλλα διαφορετικου ηχου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και άλλα stoner συγκροτήματα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι π.χ. οι Fu Manchu, μου άρεσαν και τόσο. Περι ορέξεος κολοκιθόπιτα, αλλά ίσως μου άρεσε το Blues for the Red Sun ως αλμπουμ και όχι τόσο η «μουσική ταμπέλα» που βάζουν στις κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου