Προς το περιεχόμενο

Νίκος Τουλιάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

πολύ σωστός...με μια εξαίρεση όμως:ο Drummer των Peppers δεν ξέρει να παίζει...είναι τρελό αμπάλι...στην άποψή σου πάντως σωστός είσαι... ;) ;)

 

ελεος ρε αρχηγε μου!! :o

 

ειπαμε δεν ειναι και ο Steve Jordan αλλα ΞΕΡΕΙ να παιζει (αν μη τι αλλο......)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τώρα που το ξαναλές...έχεις ένα δίκιο ρε παιδί μου....

ζητώ συγνώμη για βιαστική γνώμη,.,,,έχεις δίκιο τελικά...δεν είναι καθόλου άσχημος... :-[ :-[ ;D 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απάντηση στον takisdim1984.

Καλησπέρα.

Διαβάζοντας αυτά που ανέφερες γιά μένα, στην αρχή σκέφτηκα να μην απαντήσω, μιάς και σ'ένα forum μπορεί ο οποιοσδήποτε ανώνυμος, να πεί οτιδήποτε γιά κάποιον, και να μη τρέχει και τίποτα.

Ομως μετά από την προτροπή ενός από αυτούς τους 'άχρηστους της μελλονικής γενιάς', (βλέπε, μαθητές μου), αποφάσισα να απαντήσω.

Αντε λοιπον, φανταστειτε την μελοντικη γενια των ελληνων μουσικων που θα εχει μαθει κιθαρα απο τον αμπλιανιτη, μπασο απο το φακανα και κρουστα απο το τουλιατο!

Φίλε takisdim1984, δεν θα μιλήσω γιά τους 'Τουλιάτους και Φακανάδες' μιάς και δεν γνωρίζω το έργο τους.

Οπως ίσως ξέρεις, στην ελεύθερη αγορά, 'ουδέν μονιμώτερο του προσωρινού', το οποίο σημαίνει πως, αν κάποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του, το ίδιο το σύστημα τον απορρίπτει, πόσο μάλλον στίς μέρες μας που ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, καί εγώ σαν μουσικός live, αλλά και με προσωπική δισκογραφία, εκτείθεμαι συνεχώς στο κοινό, και στους ακροατές, και αυτοί κρίνουν.

Οταν ομως τουλιατοι, αμπλιανιτιδες, φακαναδες και πολλοι αλλοι εχουν αυτοχρηστει μεντορες αυτοματα φερουν ευθυνη και πρεπει καποια στιγμη να τ'ακουσουνε.

Ούτε αυτοχρήστηκα μέντορας, αλλά ουτε και θεωρώ πως είμαι.

Κάνω τη δουλειά μου, την οποία αγαπώ πολύ, εδώ και περίπου είκοσι χρόνια, με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συνέπεια, χωρίς να κρύψω το παραμικρό απο τους μαθητές μου.

Βλέπεις έμαθα από μικρός, ότι η γνώση πρέπει να μοιράζεται. Και το έμαθα από την καλή , και την κακή, ύστερα από την πολύ κακή εντύπωση που μου έκανε ο πρώτος μου δάσκαλος, έπειτα απο ερώτησή μου: η D dorian και η D aeolian, πως κολλάνε στο συγκεκριμένο κομμάτι; γύρισε σαστισμένος (μη ξέροντας τι του λέω), και μου λέει: από που κλάνει το μπαρμπούνι;

Αισθάνθηκα τόσο άσχημα, όχι γιατί δεν ήξερε, αλλά γιατί προσπάθησε να μεταφέρει το δικό του πρόβλημα (άγνοια), σε μένα. Ενα 'δεν γνωρίζω' θα ήταν πιό τίμιο.

Το ίδιο και 'συ, θα μπορούσες να πείς πως δεν σου αρέσει το παίξιμό μου, ή η μουσική μου, (γούστα είναι αυτά), αλλά όχι ότι πήρα και άτομα στο λαιμό μου.

Γαιτι οχι μονο πηραν στο λαιμο τους ατομα τα οποια χτιζουν αθορυβα εδω και δεκαετιες καριερες και προσωπικη ταυτοτητα στη μουσικη, αλλα ακομα χειροτερα διδασκουν!!!

Απ' ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, δεν έχουμε γνωριστεί, ούτε μάλλον έχεις έρθει ποτέ σε μαθημά μου, ώστε να σ'έχω απογοητεύσει τόσο.

Χρησιμοποιείς λόγια άλλων, που 'άκουσες', και φαίνεται πως κάποιοι, σ'έχουν 'πείσει' γιά μένα.

Μάθε πως έχω διδάξει πολλές εκατοντάδες μαθητών αυτά τα χρόνια, όπου πολλοί απο αυτούς παίζουν σήμερα σε μεγάλες σκηνές ή κλάμπ, και τους θαυμάζω, και χαίρομαι πολύ να τους βλέπω. Μα πάνω απ'όλα έχω προσπαθήσει να διδάξω, και να μεταφέρω το 'ήθος' που απο μόνη της έχει η μουσική, και που μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί.

 

Υ.Γ.  Αλήθεια ποιός είναι (ήταν) ο δάσκαλός σου;

 

Μάκης Αμπλιανίτης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολύ σωστός...με μια εξαίρεση όμως:ο Drummer των Peppers δεν ξέρει να παίζει...είναι τρελό αμπάλι...στην άποψή σου πάντως σωστός είσαι... ;) ;)

 

ελεος ρε αρχηγε μου!! :o

 

ειπαμε δεν ειναι και ο Steve Jordan αλλα ΞΕΡΕΙ να παιζει (αν μη τι αλλο......)

+1000

 

Για την ακρίβεια, παίζει φοβερά τύμπανα ο τύπος. Άσχετα που δεν κάνει παπατζιλίκια και εντυπωσιακά breaks, δύσκολα βρίσκεται ντράμερ με τέτοιο χτύπημα και τόσο καλό γούστο σε όσα παίζει. Γνώμη μου φυσικά αλλά και αντικειμενικά να το δούμε, άμπαλος ο Chad Smith; ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ! ;D

 

Sorry για το off-topic... :-[

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αντε λοιπον, φανταστειτε την μελοντικη γενια των ελληνων μουσικων που θα εχει μαθει κιθαρα απο τον αμπλιανιτη, μπασο απο το φακανα και κρουστα απο το τουλιατο!

 

παλι καλα που δεν κανει μαθηματα ο Κατσαρος!

 

τελικα ομως ρε παιδια καποιος δεν πρεπει να κανει μαθηματα και στην ελλαδα? τι να κανουμε δυστυχως george benson pattitucci και jeff watts μενουν στη νεα υορκη.. αν καποιος θελει να μαθει jazz στην αθηνα, πιστευεις οτι υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες απο ανθρωπους οπως αυτους που αναφερεις, με σπουδες στο εξωτερικο, εμπειρια σε δισκογραφια, live, συνεργασιες με διασημους μουσικους απ εξω κ.τ.λ.? και γενικως, το επιπεδο του καθενος εξαρταται απο τη δικη του μελετη και σοβαροτητα (και ως γνωστον η σκληρη δουλεια δεν πολυσυνηθιζεται στην ελλαδα..). ο καθηγητης ειναι απλως μια ευκαιρια, μονος σου μαθαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν άσχετο πάνω σε αυτό που λέει ο Alter:

 

Μουσική είναι,δεν είναι η τεχνη του σπαθιού που πρέπει να πας στο Θιβετ (?) 7 χρόνια....και αφού διδασκεται από κάποιον καταρτισμένο δάσκαλο ,νομίζω είναι υπερβολή να συζητάμε για george benson.Θέλω να πω οτι μεχρι ενός σημειου (πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ μακρινού για όσους μουσικούς ξέρω προσωπικά,αλλά και για όσους ακούω κ στο ιντερνετ) είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ τα όσα μπορούν να διδαξουν ΑΡΙΣΤΑ οι εγχώριοι καθηγητες και δεν μιλάω καν για τις φίρμες.

 

Ο καθηγητης μου είναι αποφοιτος του M.I. και κάθε φορά που πάω,μου λέει 5 πράματα που το καθένα θελει εμβαθυνση απο μερους μου (νηστεία,αυτοτιμωρία,προσευχη) τουλαχιστον για 1-2 χρόνια ωστε να το "φερω σε παιξιμο".

 

Καταλήγω το οφτοπικ μου: αν κάποιος πιστευει οτι δεν του αρκει στο επιπεδο του ο εκαστοτε ελληνας καθηγητης (που εκανε το λάθος να γυρισει στον τοπο του κ μουσικά το μετανιώνει καθε μέρα) ,είτε είναι τόσο μαμιάς που μπορεί να πάρει μια βαρβατη υποτροφία στο Berklee (γιατί δεν το κάνει αραγε?)  ή έχει αλλο προβλημα που δεν λύνεται με μουσικές μεθόδους...

 

(οφτοπικ)^2 : άλλο αστείο είναι οτι οι μισοί μπασίστες που ξέρω θέλουν να κανουν μαθημα με τον Κιουρτσόγλου για να κάνουν αυτά που κάνει,αλλά ταυτόχρονα δεν έχουν όρεξη να μάθουν να διαβάζουν πενταγραμμο.  :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για το Φακανά καλά λογια έχω ακούσει.Και ξέρω ότι χάρη σε αυτόν θα μπορέσω να δώ απο κοντά το Mike stern.Τη Κυριακή όποιος θέλει έρχεται να δει αν παίζει καλά ο Φακανάς...

 

 

Makam στον τρόπο που απάντησες και αυτά που είπες +1000.Είναι ευκολο να κατηγορείς κρυμένος πίσω απο την ανωνυμία του internet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξέρω ότι χάρη σε αυτόν θα μπορέσω να δώ απο κοντά το Mike stern.

 

Με Dennis Chambers παρακαλώ.

Εννοείται ότι θα είμαι εκεί.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξέρω ότι χάρη σε αυτόν θα μπορέσω να δώ απο κοντά το Mike stern.

 

Με Dennis Chambers παρακαλώ.

Εννοείται ότι θα είμαι εκεί.

 

 

 

E μπορει να συναντηθουμε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου