Προς το περιεχόμενο

Guitar Midi: ένας μικρός οδηγός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τα θυμάμαι ένα ένα, αλλά ου γαρ έρχεται μόνον...

 

1) Σε ό,τι αφορά στο παίξιμο, προσθέστε και τον πειραματισμό με πένες. Είναι φοβερό πόση διαφορά μπορεί να κάνει μια πένα, ανάλογα με το στυλ αλλά και, κυρίως, τον ήχο (όργανο) που χρησιμοποιούμε!

 

2) Σας έτυχε ποτέ ο πληκτράς σας να κοκορεύεται για τη δυνατότητα να κάνει split το κλαβιέ και να έχει 3 ή περισσότερους διαφορετικούς ήχους διαθέσιμους ταυτόχρονα?

 

Ε λοιπόν, τουλάχιστον το Axon (πιθανώς και άλλα) το κάνει και αυτό.

 

Φανταστείτε λοιπόν να έχετε τη δυνατότητα να κάνετε split την ταστιέρα "οριζόντια" ή/και "κάθετα" για διαφορετικούς ήχους, αλλά ακόμα και να αλλάζετε τον ήχο ανάλογα με το που παίζετε με την πένα!

 

Eat that keyboard players!  :P :P :P ;D ;D ;D ;D

 

(αν και ακόμα μας "ρίχνουν" με τα breath controllers, αν έχει κάποιος ιδέες για ανάλογο σε guitar synth ευπρόσδεκτες!)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow post!!!!

Να πώ και εγώ τα δικά μου, σαν φανατικός midi guitar player.

Οι συγκεκριμένες midi "πεταλιέρες", έρχονται με τους δικούς τους ήχους και presets (από καμμιά 200ρία), που είναι πραγματικά real time. Βέβαια από τα 200+ presets, αρκετά έχουν μείνει στη δεκαετία του 80 (μιλάω για τη Roland που χρησιμοποιώ...για την Τerratec θα σας πώ μόλις δοκιμάσω τη πεταλιέρα του TGL)...αλλά δεν πειράζει ;). Επίσης μια δική μου παρατήρηση είναι ότι γενικά τα "πνευστά" και τα κρουστά, είναι πιο εύκολα στο παίξιμο από κάποια άλλα (κιθάρες...).

Το επόμενο βήμα είναι η χρήση εξωτερικών Vsts με την κιθάρα. Ατελείωτοι πιά ήχοι και δυνατότητες.

Εκεί έχω αρκετές απορίες, που ίσως ο Μανώλης Χναράκης μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα.

Έχω παρατηρήσει ότι κάποια Vsts, αντιδρούν καλύτερα από κάποια άλλα. Και κάποιοι ήχοι επίσης. Pads τύπου Athmosphere, Nexus, Absynth, FM8... είναι σκέτη απόλαυση. Aπό την άλλη βέβαια, ένα σόλο σε Minimoog δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνεια την αποτελεσματικότητα ενός πληκτροφόρου keyboard.

Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλεται αυτό...στον σχεδιασμό (πολυπλοκότητα) του Vst? Την επεξεργαστική ισχύ του υπολογιστή? Στην κάρτα ήχου? Σε συνδιασμό όλων αυτών?

Να τονίσω ότι έχοντας δοκιμάσει (με ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές) το VG99 που είναι της ιδίας λογικής, μπορώ να πώ ότι το VG99 δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα σε κανένα ήχο.

Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά...Θέλω επίση να τονίσω ότι η αληθοφάνεια των σημερινών samples είναι συγκλονιστική.

 

Επίσης να προσθέσω ότι ο πειραματισμός με τούτα τα διαβολικά εργαλεία είναι απλά ατελείωτος. Ο Tony Levin έχει βάλει ένα τέτοιο στο 12χορδο Stick του. Ψάχνωντας τι έχει κάνει και πώς, είδα ότι χρησιμοποιεί τον midi μαγνήτη για τις 6 χορδές και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιεί σαν κιθάρα-μπάσο...2 όργανα σε ένα :-X ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ακόμα μας "ρίχνουν" με τα breath controllers, αν έχει κάποιος ιδέες για ανάλογο σε guitar synth ευπρόσδεκτες!

Δεν ξέρω για breath controllers, αλλά ένα τέτοιο πάνω στη κιθάρα θα βοηθούσε ;D ;D

http://www.modularsquare.com/Eowave-Eomono-50cm-Ribbon,656.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω κι εγώ το τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ μου στον Locki για το φανταστικό του ποστ! Αν και όχι στα "άμεσα" ενδιαφέροντά μου, και πάλι είναι εκπληκτικό! ΜΠΡΑΒΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά λόγια!

 

Σε ό,τι αφορά στα presets θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι που είχα γράψει και παλιότερα: για να αναδειχτούν πραγματικά, χρειάζονται διαφορετικό eq το καθένα.

 

Το Axon το κάνει σε κάποιο βαθμό, αλλά σε συνθήκες στούντιο σίγουρα θα χρειαστεί πείραγμα για να ξεχωρίζει στη μίξη το track του synth. Πράγμα λογικότατο φυσικά.

 

Τώρα, σε συνθήκες live, αν κάποιος είναι... o Pat Metheny  ;D θα είχε λογική η χρήση και ενός εξωτερικού (rack) synth module. Ωστόσο για τους περισσότερους από εμάς τα presets είναι πιστεύω υπερ-αρκετά. Στο Axon πάλι, υπάρχει και sequencer και arpeggiator, οπότε λίγα θα λείψουν, ψάξιμο θέλει μόνο.

 

Δεν ξέρω για breath controllers, αλλά ένα τέτοιο πάνω στη κιθάρα θα βοηθούσε ;D ;D

http://www.modularsquare.com/Eowave-Eomono-50cm-Ribbon,656.html

 

Τι είναι αυτό ακριβώς ωρέ Μαραθώνιε?  ???

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό ακριβώς ωρέ Μαραθώνιε?  ???

Το έχει και το VG99 ενσωματωμένο...πως θα παίξεις βιολί κύριέ μου χωρίς γλύστρημα? ;D ;D

Από τους πληκτράδες το βρήκα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 600 ευρώ ο shadow? Τόσο καλός είναι?

 

Δεν ξέρω αδελφέ, την επόμενη φορά που θα μιλήσω στο τηλέφωνο με τον Steve θα τον ρωτήσω!  ;D ;D ;D ;D

 

Σοβαρά πάντως, νομίζω ότι αγοράζεις όλα αυτά τα controls που έχεις άμεσα στη διάθεσή σου. Λίγο διαφορετική λογική από τα συνηθισμένα...

 

Παρεμπιπτόντως, ας μην ξεχνάμε και τις οικονομίες κλίμακας των κατασκευαστών... πόσα τέτοια φτιάχνει η Shadow και πόσα ανάλογα η Roland?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου