Προς το περιεχόμενο

Guitar Midi: ένας μικρός οδηγός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H starrlabs, δεν είναι κιθάρα, είναι ...πως να το εξηγήσω, κάτι σαν ακκορντεόν, έχει κουμπάκια...ελπίζω να μην φτιάξεις κάτι τέτοιο γιατί δεν θα μπορούμε να παίξουμε.

 

Όχι, θα έχει κανονικά χορδές και εμφάνιση κιθάρας... εεε, μπάσου μάλλον! ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς Babtua,

 

Φίλε μου δεν ξέρω ποιός είσαι. Βλέπεις το nick name ... forums κλπ.

 

Κατ'αρχήν πολύ καλή η ιδέα σου.

Κατά δεύτερον δεν έχω σχέση με κιθάρες. Εάν ήξερα τις κιθάρες (ξύλα) όπως ξέρω τα υπόλοιπα, να είσαι σίγουρος ότι αυτή τη στιγμή θα το είχα κατασκευάσει κιόλας. Το θεωρώ πολύ απλό όχι μόνο σαν ιδέα αλλά και σαν πράξη. Τι να σου κάνω όμως που είμαι πληκτράς και δεν έχω σχέση με ξύλα ?

 

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει. Συγνώμη και μη με παρεξηγείς.

 

Αναφέρεις για encoder. Τι το θέλεις το encoder. Τί εννοείς ? Τι να κάνει το encoder ?

Τι εννοείς λέγοντας encoder ?

 

Για τα τάστα, μήπως θέλεις να πεις matrix ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον όρο MIDI encoder εννοώ (όπως και ο υπόλοιπος πλανήτης, νόμιζα...) το κύκλωμα εκείνο που αναλαμβάνει να πάρει ένα event (το κλείσιμο ενός διακόπτη, το γύρισμα ενός ποτενσιομέτρου κλπ) και να το μεταφράσει σε κάποιο συγκεκριμένο MIDI message (note on, note off, κλπ).

 

Οι διακόπτες αυτοί μπορούν να είναι σε διάφορες βολικές τοπολογίες, μια από αυτές είναι το matrix που αναφέρεις. Οπότε ναι, μπορείς να θεωρήσεις την ταστιέρα (ας πούμε 22 τάστων) και τις χορδές (4 για μπάσο) σαν ένα matrix 4x22. Φυσικά όπως είπα παραπάνω χρειάζεται κάποια κυκλώματα προτεραιότητας κλπ για διάφορα μικροπροβλήματα που παρουσιάζει μια τέτοια διάταξη με χορδές και τάστα, but it's doable.

 

Δεν τα έχω μπερδέψει και δε σε παρεξηγώ. Μόνο που κάναμε hijack το thread του TGL. Sorry TGL...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, θα ήθελα κάποια στιγμή να φτιάξω ένα κουπί (αλλά με καλό μανίκι) μόνο και μόνο για να βάλω hex μαγνήτη και midi.  :)

Σίγουρα, εδώ θα ανατρέξω όταν έρθει η στιγμή. :)

 

Babtua, αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα για το "κατασκεύασμα". Ακούγεται ενδιαφέρον.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια πώρωση με guitar midi. Η πρώτη μου επαφή βέβαια ήταν λίγο απογοητευτική. Αρχές δεκαετίας του 90 και ένας φίλος είχε φέρει μια CASIO!!! midi guitar. (Αλήθεια τις θυμάται κανείς αυτές?) Δεν νομίζω να ξαναέβγαλε τίποτα παρόμοιο η CASIO από τότε, εκεί έμεινε η προσπάθεια :).

Μου άρεσε που άκουγα κάτι πρωτότυπο από μια κιθάρα υποτίθεται. (Δεν είχα εμβαθύνει τότε τόσο πολύ, στο τι παίζει με αυτά τα συστήματα). Όταν την πήρα όμως στα χέρια μου και προσπάθησα να παίξω κάτι λίιιιγο γρήγορα, τζίφος.

Όσο και καθαρά να έπαιζα κάποιο απλό σολάκι πάντα γράφονταν και άσχετες νότες (αυτό το βλέπαμε αμέσως στο μόνιτορ του atari  ;D), ή αν το επιτάνχυνα οι μισές νότες πήγαιναν υπέρ πίστεως. Για πλάτες καλή ήταν.

Πολύ αργότερα που έπιασα ένα σύστημα της YAMAHA και αργότερα της ROLAND και της AXON blue chip, (πριν την πάρει η terratec), πραγματικά ενθουσιάστηκα που είχαν αρχίσει να αποβάλλονται οι παιδικές ασθένειες.

Πολύ πολύ αργότερα (πριν 5 χρόνια) αξιώθηκα  να πάρω και εγώ ένα δικό μου (δεν λέω μάρκα μη θεωρηθεί διαφήμιση).  Αμέσως έγραψα και ένα ντεμάκι σε μια φίλη για να το εγκαινιάσω.

Αν θέλετε το ανεβάζω κιόλας, όχι τίποτα άλλο, απλά σαν ένα μικρό δείγμα αυτών των συστημάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Babtua, αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα για το "κατασκεύασμα". Ακούγεται ενδιαφέρον.  :)

 

Will do, είχα βάλει το όλο project στην άκρη του μυαλού μου λόγω άλλων project που έχω καταπιαστεί τελευταία, αλλά όλη αυτή η συζήτηση με τσίγκλησε να το ξανασκεφτώ το όλο θέμα.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα threadάκι  - πολύ πιθανόν να πέσουν και καλές ιδέες στο τραπέζι για κάποια θεματάκια που με απασχολούν στο project...

 

Πάντως το είχαμε ξανασυζητήσει λιγάκι το θέμα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173662.msg399318#msg399318

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυπςςς να μαι κι εγω!!!!! ;D

Αφου με εψησε ο TGL χτυπησα ενα Axon ( ειχα πορωθει βεβαια πιο νωρις απο το Rolland του Mαραθωνα) κ πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο τις δυνατοτητες της τεχνολογιας αυτης!! Προχθες μαλιστα ημουνα ετοιμος να το χρησιμοποιησω κ σε live αλλα την τελευταια στιγμη το μετανοιωσα ( κ ορθως!!) μιας κ ειμαι πολυ νεοοος στο ειδος!! Μου εβγαλε την πιστη βεβαια η ρυθμιση του μαγνητη κ πιο συγκεκριμενα δεν ειχα καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις πολυ καλο κουρδισμα κ setup οσον αφορα το intonation. Θελει ''αλλο'' παιξιμο το οργανο αλλα καμμια φορα ξεχνιεσαι κ αρχιζουν οι...πρασιναδες!! :D. Εχει πολυ ψαξιμο ακομα η δουλεια οποτε φιλε TGL πρεπει να μας δωσεις τα φωτα σου μιας κ εισαι ο pioneer μαζι με τον marathon!! ( τον οποιον Μαραθων δεν θελω να τον βαζω σε αλλους μπελαδες μιας κ εχει αλλη δουλεια αυτον τον καιρο με κατι νεραιδες!!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυπςςς να μαι κι εγω!!!!! ;D

Αφου με εψησε ο TGL χτυπησα ενα Axon ( ειχα πορωθει βεβαια πιο νωρις απο το Rolland του Mαραθωνα) κ πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο τις δυνατοτητες της τεχνολογιας αυτης!! Προχθες μαλιστα ημουνα ετοιμος να το χρησιμοποιησω κ σε live αλλα την τελευταια στιγμη το μετανοιωσα ( κ ορθως!!) μιας κ ειμαι πολυ νεοοος στο ειδος!! Μου εβγαλε την πιστη βεβαια η ρυθμιση του μαγνητη κ πιο συγκεκριμενα δεν ειχα καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις πολυ καλο κουρδισμα κ setup οσον αφορα το intonation. Θελει ''αλλο'' παιξιμο το οργανο αλλα καμμια φορα ξεχνιεσαι κ αρχιζουν οι...πρασιναδες!! :D. Εχει πολυ ψαξιμο ακομα η δουλεια οποτε φιλε TGL πρεπει να μας δωσεις τα φωτα σου μιας κ εισαι ο pioneer μαζι με τον marathon!! ( τον οποιον Μαραθων δεν θελω να τον βαζω σε αλλους μπελαδες μιας κ εχει αλλη δουλεια αυτον τον καιρο με κατι νεραιδες!!!!)

 

Με νεράιδες?!?   :o :o

 

Δεν θέλω να γράψω τις εικόνες που μου έρχονται στο μυαλό, γιατί θα με πείτε διεστραμμένο... μα νεράιδες??  ;D ;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρωτοπόρο σε τίποτα, είμαι ένας μέτριος κλέφτης που προσπαθεί να γίνει πολύ καλός κλέφτης!  ;)

 

Ευχαρίστως αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πάντως. Πρώτα απ'όλα, για το Axon, κατέβασες το τελευταίο firmware και editor? Μην προσπαθήσεις να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ χωρίς αυτά!

 

Κατά δεύτερον, μην χάνεσαι στην πληθώρα των ήχων και επιλογών. Τα ξέρεις από το Axe-Fx Γιώργη!! Λίγα και καλά στην αρχή!!!

 

Φτιάξε 4-5 presets που θα έχεις ρυθμίσει τα πάντα ΤΕΛΕΙΑ και μείνε μακριά από splits και άλλα τέτοια για αρχή! Βρες κάποιο κομμάτι που να το "ζητάει" το synth και κάνε τη μελέτη σου πάνω εκεί. Προσωπικά (παλιότερα με το Roland) δεν θα είχα προχωρήσει πολύ αν δεν είχα την ανάγκη να μάθω μέρη synth σε κομμάτια που έπρεπε να παίξω live.

 

Με λίγα λόγια, gadget = κακό, tool = καλό.  ;)

 

Σιγά μην βοήθησα τώρα, αλλά κάπως έτσι είναι... Ελπίζω να τα δούμε και από κοντά το συντομότερο φίλε... καλή συνέχεια!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην χάνεσαι στην πληθώρα των ήχων και επιλογών. Τα ξέρεις από το Axe-Fx Γιώργη!! Λίγα και καλά στην αρχή!!!

 

Νομίζω πως αυτό είναι το σημαντικότερο και μάλιστα (πρέπει να) βρίσκει εφαρμογή και σε οτιδήποτε άλλο, ακόμα και μη μουσικής φύσης...

 

Όπως έλεγε και σε μια παλιά ταινία: "baby steps, baby steps..." ;)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου