Προς το περιεχόμενο

Guitar Midi: ένας μικρός οδηγός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Προς TGL,

 

Σχετικά με αυτό που ρώτησες.

Γι'αυτό είπα ότι "...χρειάζεται τουλάχιστον ένας ολοκληρωμένος κύκλος του ήχου..."

Εάν διαβάσεις παραπάνω κύκλους έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά ... εις βάρος της καθυστέρησης. Καθυστέρηση θα έχεις πάντα. Πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή βάση των ηλεκτρονικών υλικών που υπάρχουν τη στιγμή που το κατασκευάζεις. Ειδικά όταν μιλάμε για παραγωγή και όχι για πειραματικό μοντέλο. Τι να τον κάνεις τον μετατροπέα που θα έχει πολύ μικρότερη καθυστέρηση από τα σημερινά όταν θα κοστίζει 5000 ευρώπουλα ?

 

Τώρα, η Axon έχει βρεί αυτόν τον τρόπο. Είναι καθαρά μέσω software.

Εσύ - εγώ - κάποιος άλλος μπορεί να διαβάσει όχι όλο τον κύκλο αλλά μέρος αυτού και ανάλογα να πολλαπλασιάσει και να βρεί το αποτέλεσμα. Από εντελώς προσωπική μου εμπειρία, όταν χρησιμοποιήσεις αυτή την μέθοδο θέλεις α) πάρα πολύ μεγάλη ακρίβεια και β) ταχύτητα επεξεργασίας. Με άλλα λόγια μπορεί να ανεβάζεις το κόστος κατακόρυφα.

 

Όλοι είναι στο ψάξιμο με διάφορες "πατέντες" για να το κάνουν πιό γρήγορο. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν πιστεύω να λές αυτή...

http://www.starrlabs.com/

γιατί αυτή ΔΕΝ είναι κιθάρα, αλλά πραγματικό midi keyboard και ένας κιθαρίστας δύσκολα μπορεί να παίξει.

Δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί να είναι και αυτή. Δεν είχα δώσει και πολύ σημασία. Απ'ότι θυμάμαι είχε κανονική ταστιέρα απλά τα τάστα δεν ήταν ξύλινα. Είχαν αγώγιμο υλικό. Αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα προφανώς και είστε ευνοημένοι...το ίδιο είναι να διορθώνεις real audio και το ίδιο midi τελίτσες? ;D ;D

Έτσι είμαι και εγώ μουσικός...

 

Καλά......

Δεν θα σε τρακάρω πουθενά  ;D

Κάτσε και θα δεις πόσο ανάγκη μας έχεις εμάς τους πληκτράδες.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό πάλι, πως εξηγείται? Στο Vg99 να μην έχει κανένας ήχος ούτε μία πρασινάδα και καθυστέρηση και με την ίδια κιθάρα το Gr20 να χάνει στα σημεία?

Έχουν διαφορετική τεχνολογία ή είναι θέμα samples?

No comments...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε τρακάρω πουθενά  ;D

Κάτσε και θα δεις πόσο ανάγκη μας έχεις εμάς τους πληκτράδες.  :D

Συχνάζω σε μπυροποσίες... ;)

Και δεν σας έχουμε ανάγκη...γιατί νομίζεις ξυνόμαστε με midi κιθάρες...εδώ γλυτώσαμε από τους drummers!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σας έχουμε ανάγκη...γιατί νομίζεις ξυνόμαστε με midi κιθάρες...εδώ γλυτώσαμε από τους drummers!!!!

 

Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τους πληκτράδες, με τους πιανίστες που νομίζουν ότι είναι πληκτράδες έχω πρόβλημα.  8) ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να καταλάβω δηλαδή, έχετε και οι δύο πρόβλημα με όσους προσεγγίζουν το Midi ή νομίζω ?

Με τους Drummer που λες παίζανε σε ψηφιακά τύμπανα με Midi και αυτοί ?

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία κανονική κιθάρα που το μανίκι είναι custom κατασκευασμένο με τέτοιο τρόπο που κάνει επαφή η χορδή στα τάστα. Το μυστικό είναι στα τάστα. Είναι σαν να παίζεις σε midi keyboard. No latency.

 

Ακριβώς αυτό που σχεδιάζω αυτόν τον καιρό. Στη θεωρία το έχω σχεδόν ολοκληρώσει, στην πράξη δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο (και χώρο) για να το ολοκληρώσω αυτή τη στιγμή. Θα γίνει όμως...

 

Βέβαια εγώ, όντας μπασίστας, το σχεδιάζω για μπάσο - δηλαδή τετράχορδο - αλλά δεν με περιορίζει το υλικό, θα μπορούσα να το κάνω και... 12χορδο αν ήθελα. Το μόνο μου "πρόβλημα" είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω κατασκευάσει ποτέ μπράτσο (με truss rod, τάστα κλπ) και δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω έτοιμο γιατί πρέπει να ρουταριστεί εσωτερικά για καλωδιώσεις.

 

Είναι περίπου όπως το λες: ένας MIDI encoder με πολλές επαφές (για τετράχορδο μπάσο χρειάζομαι περίπου 90) με σημεία επαφής τις (μεταλλικές) χορδές και το τάστο. Φυσικά χρειάζεται και επιπλέον κυκλώματα (προτεραιότητας, ενεργοποίησης, έντασης κλπ τα οποία έχω σκεφτεί διεξοδικά) αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή...

 

Και φυσικά δε θα έχει καμία σχέση με την κιθάρα στο starrlabs.com

Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη σε έτοιμο εμπορικό προϊόν (το οποίο και πολύ θα ηθελα να δω, αν θυμηθείτε κάποιο λινκ), αλλά δεν το κάνω για να ανακαλύψω τον τροχό αλλά για τη χαρά του DIY. Να δω μόνο πότε θα βρω το χρόνο (ο χώρος έρχεται σιγά σιγά... ;) )

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή, έχετε και οι δύο πρόβλημα με όσους προσεγγίζουν το Midi ή νομίζω ?

Με τους Drummer που λες παίζανε σε ψηφιακά τύμπανα με Midi και αυτοί ?

;D ;D ;D

 

Όχι βρε αδελφέ, πλάκα κάνουμε...

 

Εγώ πάντως εννοούσα τη δουλειά του πληκτρά μέσα στη μπάντα, που απέχει πολύ από τη λογική του πιανίστα-σολίστα. Όχι ότι οι κιθαρίστες δεν είμαστε (εξίσου) ένοχοι, και δεν ξεχνάμε και εμείς να υπηρετούμε το τραγούδι και όχι το εγώ μας...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά δε θα έχει καμία σχέση με την κιθάρα στο starrlabs.com

H starrlabs, δεν είναι κιθάρα, είναι ...πως να το εξηγήσω, κάτι σαν ακκορντεόν, έχει κουμπάκια...ελπίζω να μην φτιάξεις κάτι τέτοιο γιατί δεν θα μπορούμε να παίξουμε.

 

Με τους Drummer που λες παίζανε σε ψηφιακά τύμπανα με Midi και αυτοί ?

;D ;D ;D

Όχι...βαράγανε στο γάμο του Καραγκιόζη ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου