Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση γέφυρας Gibson Les Paul και SG με οποιαδήποτε(!) άλλη!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κ ο θεος επλασε τον διαβολο..

 

Zampination το θεμα ειναι απλο... ;D

 

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, λαβε δεδομενο οτι μια κιθαρα ειναι τα χαρακτηριστικα και ο ηχος της, και οχι το ονομα.... Δηλαδη, μια les paul χαρακατηριζεται μεταξυ αλλων και απο αυτο

-Σκαλα 24,75

-Γωνια στο μπρατσο

-Σταθερη γεφυρα

 

Τωρα εσυ θες να αλλαξεις σε μια les paul

-Σκαλα 25,5

-Μηδενικη γωνια στο μπρατσο

-Μη σταθερη γεφυρα (floyd rose)

-Μαγνητες

 

Ναι θα ειναι κατασκευασμενη απο την gibson... Ναι θα γραφει επανω les paul... αλλα τεχνικα θα ειναι les paul? Οχι βεβαια, αφου θα εχεις αλλαξει τα μισα χαρακτηριστικα! Επιπλεον, ας λαβουμε δεδομενο οτι η les paul εχει εναν Α' ηχο. Αν αλλαξεις τα (πολυ βασικα) αυτα χαρακτηριστικα, θα αλλαξει και ο ηχος!

 

Οποτε θα εχεις μια κιθαρα μια διαφορετικα χαρακτηριστικα και διαφορετικο ηχο απο μια stock les paul. Και αφου εδω θεωρειται (ή τουλαχιστον o superfunk με τον οποιο τρωγεσαι... ;D ) οτι κιθαρα (μεταξυ αλλων βεβαια ::) ) = χαρακτηριστικα + ηχος, εσυ εισαι εκτος και στα 2! Οποτε "στα ματια των noizαδων" αυτο ΔΕΝ θεωρειται les paul (ασχετα αν θα γραφει επανω και gibson και les paul - αφου ειπαμε οτι μετρανε τα χαρακτηριστικα και ο ηχος).

 

Τωρα αν εσυ γουσταρεις να βλεπεις επανω στο οργανο gibson και les paul, οκ κανε τις μετατροπες αλλα με λιγοτερα λεφτα θα μπορουσες να φτιαξεις μια custom οπως την θες σε εναν οργανοποιο ή απο warmoth κομματια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βρε μανία, αν θα είναι ή δε θα είναι Les Paul. Ο καθένας την κιθάρα του την κάνει ό,τι γουστάρει, αν πιστεύει ότι πρέπει να την φέρει στα μέτρα του. Άμα λάχει, την Les Paul μου της βάζω και μωβ πιτσιλήθρες και κλάξον για να ειδοποιώ τον μπασίστα ότι έχει βγεί εκτός ρυθμού.

Όόόόόόόλα αυτά που λέμε περί αλλοίωσης του χαρακτήρα μιας κιθάρας νομίζω ότι έχουν νόημα μόνο όταν μιλήσουμε περί μεταπώλησής της.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όόόόόόόλα αυτά που λέμε περί αλλοίωσης του χαρακτήρα μιας κιθάρας νομίζω ότι έχουν νόημα μόνο όταν μιλήσουμε περί μεταπώλησής της.

 

Διαφωνω. Εχουν και παραεχουν σημασια σε καθε σεναριο. Αν καποιος σκεφτεται (οπως το παιδι στην αρχη του thread) "Α, μου αρεσει ο ηχος και ο χαρακτηρας της LP μου, μονο να ηταν λιγο διαφορετικη η γωνια του μανικιου" και παει να εφαρμοσει κατι οπως αυτα που συζητηθηκαν εδω, τοτε θα καταληξει με κατι που ΔΕΝ θα εχει τον ηχο και τον χαρακτηρα που του αρεσε στην αρχικη του κιθαρα.

 

Μιλαμε για αλλαγες που θα επιρεασουν ΚΑΘΕ ΕΝΑ χαρακτηριστικο της κιθαρας, απο τον ηχο και την εμφανιση μεχρι τον τροπο που παιζει και εσυ λες οτι αυτο ειναι ανουσιο και αναξιο υπολογισμου, εκτος αν θες να την πουλησεις?

Δηλαδη το οτι στην κιθαρα της οποιας τον ηχο λατρευεις, μια "βελτιωση" της γεφυρας θα αλλαξει ριζικα αυτον τον ηχο εσυ θα το εβρισκες ουσιαστικο μονο αν σε ενδιεφερε η πωληση της αργοτερα? Αστειευεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος σκεφτεται (οπως το παιδι στην αρχη του thread) "Α, μου αρεσει ο ηχος και ο χαρακτηρας της LP μου, μονο να ηταν λιγο διαφορετικη η γωνια του μανικιου"

 

Δεν το λέει αυτό πουθενά. Δεν ξέρουμε καν αν του αρέσει ο ήχος της LP ή απλά το σχήμα, η μούρη, που λέμε.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εχει ξεπερασει τα ορια της ψυχεδελειας και βαδιζει σταθερα προς την παρανοια..... ;D

 

Αυτο που θελουμε να πουμε ειναι ΓΙΑΤΙ καποιος να δωσει 2000 ευρω να παρει μια Les Paul & μετα αλλες 2000 ευρω για να την μετατρεψει (δεν γινεται να τη μετατρεψει γιατι θα εχει προβλημα το neck joint αλλα..λεμε τωρα αν μπορουσε) ,αντι με τα 4000 αυτα ευρω να φτιαξει ΤΡΕΙΣ εκπληκτικες Warmoth ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τις θελει να εχει να αλλαζει.... ?? ;D

 

Αντε παμε για αλλες 3 σελ. ακομα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(δεν γινεται να τη μετατρεψει γιατι θα εχει προβλημα το neck joint αλλα..λεμε τωρα αν μπορουσε)

 

Mια χαρα γινεται, θα βαλεις superb glue (πιο δυνατη απο super glue).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ πιστεύω ότι για να πεις εάν μια κιθάρα είνια Gibson Les Paul πρέπει πολύ απλά να έχει βγει από ένα από τα εργοστάσια της κατασκευάστριας εταιρίας και τίποτα άλλο.

Τώρα άμα η εταιρία αρχίσει να κάνει διάφορες custoμιές ή άλλες μετατροπές και τις ονομάσει και αυτές Les Paul κακό του κεφαλιού της αλλά και πάλι Les Paul θα είναι.

 

Εάν όμως πάρω εγώ μια Les Paul και τις τσακίσω τα πέταλα

π.x: της  αλλάξω κλίμακα εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε τότε απλά θα πω ότι μια φορά και ένα καιρό ήτανε μια Les Paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που θελουμε να πουμε ειναι ΓΙΑΤΙ καποιος να δωσει 2000 ευρω να παρει μια Les Paul & μετα αλλες 2000 ευρω για να την μετατρεψει

 

Tι γιατι?

Γιατι εχει αθηναϊκες πινακιδες! ;D

 

Αφησα το θεμα στις 4 σελιδες, νομιζοντας πως εληξε, και μπαινω σημερα και βλεπω αλλες 6 σελιδες!

Ειμαστε πρωταθλητες της αμπελοφιλοσοφιας!

 

Ζητω οι Gibson stratocaster

Noμιζω καποιος πρεπει να ληξει το θεμα γιατι απο μονο του δεν ληγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου