Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και ενισχυτής με 1000 ευρώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι απαραίτητα, απλά είναι γραμμένο στην Προς Κιθαρίστες επιστολή του Απ. Παύλου

Τα κρυφά ευαγγέλια λένε άλλα όμως...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου εγώ ξεκίνησα να παίζω κιθάρα στις αρχές της δεκαετίας του 90. Τότε ίντερνετ και φόρουμς δεν υπήρχαν, επίσης δεν υπήρχαν λεφτά, δεν υπήρχαν μαγαζιά, δεν υπήρχε ενημέρωση, περιοδικά, άνθρωποι με άποψη για να σε συμβουλεύσουν κτλ. όμως υπήρχε το όνειρο. Δεν κοιμόμουν χωρίς να φανταστώ ένα κομμάτι ξύλο με έξι δεμένα σύρματα. Δεν ήξερα μάρκες, δεν ήξερα ότι υπάρχουν διαφορετικοί μαγνήτες, τρέμολα, χορδές κτλ. Το μόνο που ήθελα ήταν να πιάσω μια κιθάρα στα χέρια μου και να παίξω ξανά και ξανά τα 3 μοναδικά ακόρντα που μου είχε μάθει ένας φίλος (για την ιστορία ντο, σολ, ρε).

Με όλα αυτά θέλω να πω το εξής. Έχεις αρκετά χρήματα για να πάρεις μια αξιοπρεπή κιθάρα και έναν αξιοπρεπή ενισχυτή. Αν διαθέσεις 700€ για μια κιθάρα, θα είναι σίγουρα ένα ποιοτικό όργανο και κατασκευαστικά και ηχητικά, όπως επίσης με 300€ παίρνεις και καλό ενισχυτή με λίγα watt. Οπότε άποψή μου είναι να πάρεις το όργανο και τον ενισχυτή που βλέποντάς τα και μόνο θα θέλεις να τα πιάσεις στα χέρια σου και ν' αρχίσεις να παίζεις μουσική. Πάρε μια κιθάρα που θα γουστάρεις να την βλέπεις, να σου ανοίγει την όρεξη να παίξεις!

Πέρα από το ότι θα έχεις καταφέρει να ικανοποιηθείς και αισθητικά και παικτικά θα μάθεις με τον καιρό και τι ακριβώς χρειάζεσαι ώστε την δεύτερη σου κιθάρα να την αγοράσεις απολύτως συνειδητοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρυφά ευαγγέλια λένε άλλα όμως...

 

Η αλήθεια βρίσκεται μόνο στα "Χάλκινα βιβλία"!!!

 

Αλλαζει εδω το πραγμα! αν παρει ρε παιδια πρωτη ηλεκτρικη στα 700 πχ μετα τι???

 

Μετά θα τη χαίρεται για μια ζωή.

Απλά τα πράγματα. Δεν του προτείναμε να πάρει δα και Gibson Les Paul Standard.

Ενα αξιοπρεπές όργανο πρότειναν οι περισσότεροι κοντά στο 500άρικο που ένα τέτοιο πιστεύω είναι και η Epiphone les paul Custom. Και αφού έχει το budget και έναν καλό ενισχυτή πάλι του 500άρικου για να γουστάρει σαν άνθρωπος και να τα κρατησει και να τα χαίρεται για πολύ καιρό.

 

ΥΓ. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την εμμονή με τις φθηνές κιθάρες για πρωτα όργανα.

Εγώ το 98 έσκασα 250 χιλιάρικα για την πρώτη μου κιθάρα και την έχω ακόμα και την γουστάρω τρελλά (τώρα ειδικα που της άλλαξα και μαγνητες). Αν είχα πάρει καμια της μιζέριας με 80-100.000 θα την είχα πουλήσει πάνω στο χρόνο και θα έψαχνα για αλλη.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα φίλε μου. Μόλις διάβασα προσεκτικότερα ότι είσαι από Θεσσαλονίκη. Αν θες την γνώμη μου πέρνα μια βόλτα από τον Τσέλιο, στην πλατεία Ναυαρίνου και δοκίμασε μια Epiphone LesPaul ασπρόμαυρη που έχει στην βιτρίνα. Δεν θέλω να σε προϊδεάσω, αλλά πήγα μια φορά και την δοκίμασα, απλά έπαθα ζημιά. Είχε έναν ήχο σκέτη μπουλντόζα. Στο λέω επειδή ανέφερες ότι σε ενδιαφέρουν οι LesPaul, αλλιώς δεν θα το ανέφερα καν για να μην σε μπερδέψω. Είναι όργανο φτηνό, δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή (γύρω στο 500άρικο), αλλά πίστεψέ με, αν ήταν δικιά μου δεν θα την πουλούσα με την καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια βρίσκεται μόνο στα "Χάλκινα βιβλία"!!!

 

Μετά θα τη χαίρεται για μια ζωή.

Απλά τα πράγματα. Δεν του προτείναμε να πάρει δα και Gibson Les Paul Standard.

Ενα αξιοπρεπές όργανο πρότειναν οι περισσότεροι κοντά στο 500άρικο που ένα τέτοιο πιστεύω είναι και η Epiphone les paul Custom. Και αφού έχει το budget και έναν καλό ενισχυτή πάλι του 500άρικου για να γουστάρει σαν άνθρωπος και να τα κρατησει και να τα χαίρεται για πολύ καιρό.

 

ΥΓ. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την εμμονή με τις φθηνές κιθάρες για πρωτα όργανα.

Εγώ το 98 έσκασα 250 χιλιάρικα για την πρώτη μου κιθάρα και την έχω ακόμα και την γουστάρω τρελλά (τώρα ειδικα που της άλλαξα και μαγνητες). Αν είχα πάρει καμια της μιζέριας με 80-100.000 θα την είχα πουλήσει πάνω στο χρόνο και θα έψαχνα για αλλη.

 

αναρωτιέμαι πόσοι από κείνους  που παίρνουν πρώτη κιθάρα με 700Ε την κρατούν ως ΜΟΝΗ κιθάρα τους για πάνω από 2 χρόνια

 

ή μάλλον πόσοι το κάνουν με τη θέλησή τους, και όχι γιατί έχοντας δώσει 700Ε δεν έχουν περιθώρια για δεύτερη αγορά σύντομα, παρότι πλέον κατάλαβαν πως αγόρασαν λάθος κιθάρα στο ξεκίνημα

 

επίσης δεν καταλαβαίνω τι στραβό υπάρχει στο να ξεκινήσεις με μια φτηνή και στον ένα χρόνο να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη, όταν πλέον ξέρεις πολύ καλύτερα τι σου ταιριάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να αγοράσεις τελικά δοκιμασε τα αυτά.

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_custom.htm

http://www.thomann.de/gb/kustom_defender.htm

http://www.thomann.de/gb/boss_sd1_super_overdrive.htm

Κόστος ένα χιλιάρικο ακριβώς... :P

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν νομιζω οτι η διαφορα εγγυται στα 200 ευρω της διαφορας απο 500 σε 700... σε παραπανω μυνημα μου εξεφρασα την αποψη του να αποφυγει να παρει σαν πρωτη κιθαρα gibson les paul γιατι μετα πραγματι δεν θα υπαρχει τιποτε περαιτερω να εξερευνησει αφου θα εχει ενα κοσμημα που θα ειναι δυσκολο να βρεθει κατι ανταξιο του... απο εκει και περα ο ανθρωπος εχει 1000 ευρω οποτε αν θελει να δωσει 500 και 500 για κιθαρα και ενυσχητη η 700-300 δεν θα αλλαξουν και πολλα αφου το 1000ρικο θα φυγει... τωρα αν βεβαια καταφερει να μην τα ξοδεψει ολα τα λεφτα και του μεινει και τιποτα στην ακρη για καμια πεταλιερα τοτε θα ειναι τζετ...

 

θα εκφρασω λοιπον την τελικη μου αποψη στο θεμα...ελπιζω να σας αρεσει και πανω απο ολα να αρεσει στο φιλο μας . με αυτο το σετ δεν πιστευω να μεινει ανικανοποιητος αφου ειναι 100000000% πληρες για πολλα χρονια... εχουμε και λεμε

 

κιθαρα

epiphone les paul standard

            ή

epiphone les paul custom

σε οτι χρωμα θες εσυ αρκει να εχει περιπου 400-500 ευρω

 

ενυσχητης

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior.htm

 

και το μαγικο

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp500.htm

 

θα ξεφυγει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο παραπανω αλλα φιλε μου μετα ποιος σε ποιανει κατα την αποψη μου παντα... ας το δουν και οι υπολοιποι και ας πουν την αποψη τους..... εβαλα και την πεταλιερα μεσα ωστε να εισαι πληρης ... αν εισαι πολυ αρχαριος στο παιξιμο το σετ αυτο ειναι υπερβολικο....οποτε κοψε την πεταλιερα... επισης αν εισαι πολυ αρχαριος στο παιξιμο τοτε θα πρεπει να αναπροσδιορισουμε και τον ενυσχητη γιατι ειναι φοβερος αλλα δεν εχει γκαζια... αν ομως παιζεις εστω 6 μηνες - 1 χρονο και εχεις αρχισει να σκαμπαζεις τι γινεται και να αναζητας καποια πραγματα τοτε τσιμα προχωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο λεμε φτηνη σχετικα για αρχη, οχι κ μαπα.. στα 400 πανω κατω

απλα να ειναι μια μετρια κιθαρα ωστε να μαθει πανω της να παιζει, να μην φοβαται να την χτυπησει κ κατα λαθος μια φορα κ να εχει αυτος το πανω χερι κ οχι η κιθαρα! Αν συνειδητοποιησει οτι δεν θελει να συνεχισει το αθλημα δεν εγινε κ τιποτα.. δεν χαλασε κ ενα καρο λεφτα! πολλοι με φτηνη ξεκινησαν κ ακομη την εχουν δεν ειναι απαραιτητο να την πουλησουν ωστε να αγορασουν κατι καλυτερο.

Ειναι κ η μαγεια της εξερευνησης οπως ειπατε κ προηγουμενως..

ξεκινας με κιθαρα των 300, πας στα 700 μετα στα 1000+, μετα στα 1500, 2000 κ παει λεγοντας κ αυτη ειναι η μαγεια της κιθαρας!

Να ανυπομονεις λιγο λιγο, φασουλι το φασουλι να τα μαζεψεις για την επομενη αγορα! να ψαχνεσαι, να δοκιμαζεις.. ολα αυτα ειναι μαγεια!

Αμα ξεκινησεις με 700 μετα τι? les paul standard?? κ τελος το παραμυθι??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρεθει στο τσακ να δωσω την πρωτη μου κιθαρα και ευχαριστώ τον Θεο που δεν το έκανα. πολύς κοσμος το μετανιώνει πικρά, όχι για το κιθαριστικο μερος της υποθεσης, για το άλλο......

Απλά πρέπει να είναι ένα αξιοπρεπες όργανο και δεν χρειάζαται να είναι ακριβό.Νομίζω ότι υπάρχουν καλές κιθάρες γυρο στα 300 - 400€.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε The_Who, μολις ειδα το θεμα και νομιζω οτι ειμαι ο πιο ιδανικος για να σου δωσω μια απαντηση στο αρχικο σου ερωτημα... Εγω εχω μια epiphone lp standard plus top και εναν marshall avt 20... Η κιθαρα ειναι πολυ ενταξει... Τα ξυλα της ειναι προσεγμενα, οι μαγνητες της δεν χρειαζονται αλλαγη καθως οι εργοστασιακοι που φοραει επανω κανουν την δουλεια τους και με το παραπανω... Το βαρος της προσεγγιζει πολυ αυτο μιας gibson lp και η αισθηση που δινει στο χερι ειναι πολυ ομορφη... Ο ενισχυτης ειναι αρκετα καλος για τα λεφτα του, με πολυ καλο ηχο κυριως στο drive καναλι, απλα καποιες φορες με πολλα πριμα τζιτζικιζει... Τσεκαρε εδω για την κιθαρα:

 

Τωρα και οι προτασεις μου... Βασικα πιστευω πως αυτος ο συνδιασμος θα σε καλυπτε απολυτα, ομως θα σε συμβουλεψω για να αποφυγεις καποια θεματα στο μελλον... Το παραπανω σετ σε καλυπτει ξαναλεω, αλλα θα ξοδεψεις γυρω στα 1000 ευρω... Απο την αλλη αν εχεις μερικα ακομη φραγκα, θυα σου ελεγα να κοιταξεις την epiphone lp custom και τον marshall avt50... Ιδιας κατηγοριας εξοπλισμος, αλλα με λιγη περισσοτερη ποιοτητα... Αλλα υπολογιζε συν 200 ευρω περιπου...

Η αλλη λυση με τις αγγελιες ειναι σχετικα καλη, απλα αν την παρεις απο μαγαζι θα μπορεσεις να συλλεξεις περισσοτερες πληροφοριες και ακουσματα στις δοκιμες... Δεν θα προτεινα gibson εξ' αρχης... Τελος, και εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και πηρα τον εξοπλισμο μου απο τον μαυρομουστακη... Εκει στην Καστριτσιου, πισω απο την πλατεια Αθωνος... Πολυ εξυπηρετικος ο τυπακος και με αρκετες γνωσεις... Εμενα με βοηθησε πολυ... Ελπιζω να βοηθησα και γω...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου