Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αλλα εδω συγκρινεις δυο εντελως ανομοια πραγματα,ενα κατ'εξοχην vocal group (απο τα κορυφαια στον πλανητη) με εναν "ειμαι ντραμμερ αλλα τραγουδαω κι ολας" και εναν ....οντως...τερατωδη τραγουδιστη (που ομως απλα συν-τραγουδαει ενα απλο ποπ τραγουδακι) ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ομως πετυχαινουν ΑΨΟΓΟ αποτελεσμα.

 

απο εκει και περα ΦΥΣΙΚΑ και οι Μ.Τ. εχουν καλυτερα φωνητικα...μια και...ελαχιστα γκρουπ εχουν καλυτερα φωνητικα απο τους Μ.Τ (ενταξει οχι και τοσο ελαχιστα μια και ολη η Μotown,Stax,Atlantic δεν ειναι και ακριβως ελαχιστα..... ;D) 

 

Το ερώτημα είναι αν θα μπορούσες να διδαχτείς από έναν που, οκ, το κατέχει το θεματάκι, ή από κάποιον που έχει πάρει το σχετικό νόμπελ, σε ποιον θα πήγαινες;

Και φυσικά δεν είναι μόνο οι ΜΤ, αλλά πώς να το κάνουμε, είναι κάπως κορυφή οι άτιμοι - ακόμα και σε σχέση με ΠΟΛΛΑ acts από τις εταιρείες που αναφέρεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως το να «βάζουμε στο ίδιο καλάθι» τους Manhattan Transfer με άλλους, αξιόλογους και εξαιρετικούς τραγουδιστές είναι ολίγον τι άδικο... Οι ΜΤ δεν τραγουδούν απλώς, είναι vocalists... όπως ο Bobby McFerrin, ο Al Jarreau, η δικιά μας Σαβίνα Γιαννάτου. Είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό, ιδιαίτερο και εκπληκτικά όμορφο και πολύπλοκο.

 

Μιλώντας για φωνητικά, θα έλεγα ότι οι Motown και Atlantic δημιούργησαν σχολή (βλέπε όλα τα ντουέτα και τρίο που συνόδεψαν π.χ. τον Ray Charles)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ είχα μια απορία. Όταν κάνεις δεύτερη φωνή συνήθως πως επιλέγεις τη γραμμή αυτή;

Να τραγουδάς μια 3η πάνω ή κάτω ή μια 2η; Πέμπτες; Οκτάβα;

Υπάρχει κάποιος κανόνας;

 

Οι παράλληλες πέμπτες δεν ακούγονται πολύ σόι :) γενικά είσαι 3η πάνω ή 3η κάτω, και αυτό εξαρτάται γιατί στα ισχυρά μερη του μέτρου γενικά θελεις η μελωδία να είναι βαθμίδες της "τρεχουσας" συγχορδίας. Αν π.χ. ήσουν συνέχεια τρίτη πάνω και η μελωδία κάτσει στην πέμπτη της συγχορδίας, θα τραγουδάς έβδομη, που δεν κάθεται σε πολλά είδη. Οπότε άλλοτε ξεκινάς από πάνω κι άλλοτε από κάτω. Επίσης, ειδικά όταν ανακατεύεις ανδρικές και γυναικείες φωνές προκύπτουν στην ουσία έκτες (αναστροφή της τρίτης) και δέκατες (οκτάβα + τρίτη).

 

ΟΛΟΙ οι μεγαλοι Ελληνες τραγουδιστες απο τον Καζαντζιδη & τη Μαρινελλα  ,μεχρι τον Γονιδη και τη Μαραγκοζη ως την Αλεκιου & την Πιτσα Παπαδοπουλου  κανουν τρομερες δευτερες.

εξκιούζ μη;  :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξκιούζ μη;

 

δηλαδη αν δεν ειναι ο Γονιδης μεγαλος τραγουδιστης ποιος ειναι....εγω?? ;D

 

εξω απο την πλακα ο ανθρωπος ειναι φοβερος τραγουδιστης (σου αρεσει-δεν σου αρεσει το ρεπερτοριο του,που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξω απο την πλακα ο ανθρωπος ειναι φοβερος τραγουδιστης (σου αρεσει-δεν σου αρεσει το ρεπερτοριο του,που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ)

 

sf, FINALLY coming out of the closet, ladies and gents    8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν δεν ειναι ο Γονιδης μεγαλος τραγουδιστης ποιος ειναι....εγω?? ;D

 

εξω απο την πλακα ο ανθρωπος ειναι φοβερος τραγουδιστης (σου αρεσει-δεν σου αρεσει το ρεπερτοριο του,που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ)

Συμφωνοι, μεγαλος τραγουδιστης αλλα ρε συ, περα απο μερικα ΦΟΒΕΡΑ τραγουδια που εχει γραψει, κατα τα αλλα ειναι γενικα χλιαρος μωρε...

Κι ο Μαζωνακης ας πουμε, ειναι ΦΩΝΑΡΑ, αλλα πολυ λιγα τραγουδια-πρωτες εκτελεσεις του ειναι καλα...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχες δεύτερες έχει η δημοτική (αλλά και Εκκλησιαστική) μας μουσική.

Προερχόμενη πάνω από τ' αυλάκι.  ;D

Όχι ότι τα Βαλκάνια δεν είναι εξίσου καλά στο σπορ.

Αλλά και στην Νότια Ιταλία το παίζουν πολύ καλά το άθλημα.

Και η Αφρικάνικη δεν πάει καθόλου πίσω. Ξέρω, είναι Ήπειρος και όχι χώρα. Ας πούμε (ένεκα Παγκοσμίου)  Νότια Αφρική (στυλ Ladysmith Black Mambazo που μας έμαθε ο Simon......)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sf, FINALLY coming out of the closet, ladies and gents    8)

 

I was ALWAYS out of the closet.. ;D

 

Συμφωνοι, μεγαλος τραγουδιστης αλλα ρε συ, περα απο μερικα ΦΟΒΕΡΑ τραγουδια που εχει γραψει, κατα τα αλλα ειναι γενικα χλιαρος μωρε...

Κι ο Μαζωνακης ας πουμε, ειναι ΦΩΝΑΡΑ, αλλα πολυ λιγα τραγουδια-πρωτες εκτελεσεις του ειναι καλα...

 

συμφωνω και στα δυο αλλα ως τραγουδιστες μαμουν και δερνουν & οι δυο,καλα ως συνθετης (αναφερομαι στα οντως απιστευτα τραγουδια που εχει γραψει) ο Γονιδεϊτορ ανηκει στην κατηγορια "ανπεχταμπλ"..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εχει ομως feel & εκφραση με τον...τονο...& τραγουδαει παντα πολυ σωστα:)

 

ο Γονιδης ειναι οντως "αλλη" κλαση τεχνικα/φωνητικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου