Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να μπορείς να κουρδίσεις τη δική σου νότα ακούγοντας την άλλη φωνή.

Αυτο το ''κουρδισμα''ειναι η επιφυλαξη μου...

Αμ το αλλο το κουφο...που καποιοι ημιφαλτσοι τραγουδουν τη 2η ???

δεν ξερω αν σας εχει τυχει...

Γενικα ειναι λιγο παραξενη η φαση..και απροβλεπτη.

Τυχεροι οι εξ αρχης αντιλαμβανομενοι παντως...(τις 2ες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολα τα σωστα δευτερα απο τα πρωτα. Εχει τυχει να γνωρισω τραγουδιστες που απο ταλεντο και ενστικτο τραγουδουν εκπληκτικα πρωτα, αλλα επειδη οπως προειπε καποιος φιλος τα δευτερα απαιτουν και καποιες γνωσεις αρμονιας, να μη μπορουν να κανουν δευτερα. Επισης εχω γνωρισει μουσικους που κανουν πολυ σωστα δευτερα, αλλα λογω "μετριας" χροιας, να μη μπορουν να κανουν πρωτα. Παντως σιγουρα, τα καλα δευτερα δινουν πολυ σε μια μπαντα, αρκει να υπαρχουν σωστα πρωτα για να μπορουν να πατησουν τα δευτερα φωνητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Επισης εχω γνωρισει μουσικους που κανουν πολυ σωστα δευτερα, αλλα λογω "μετριας" χροιας, να μη μπορουν να κανουν πρωτα.

 

+1

 

Μερικοί τα έχουν κάπως "αυτόματα" τα δεύτερα, αλλά μαθαίνονται κιόλας, όπως τόσα άλλα πράγματα.

 

Φυσικά άμα είσαι και αστέρι πρώτη και έχει και φωνή βεντούζα είναι συγκλονιστικό :)

Ακούστε μετά το 1:30 το σιγόντο της Μαρινέλλας στη Μπέλλου :o

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε αν εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ τραγουδιστης (οχι μονο...αισθαντικος ,με καλη χρεια και....εκφραστικοτητα αλλα ΜΕΓΑΛΟΣ τραγουδιστης),τις δευτερες τις κανεις για ΠΛΑΚΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΠΟΡΕΙΣ να κανεις δευτερες απλα δεν εισαι.

 

ΟΛΟΙ οι μεγαλοι Ελληνες τραγουδιστες απο τον Καζαντζιδη & τη Μαρινελλα  ,μεχρι τον Γονιδη και τη Μαραγκοζη ως την Αλεκιου & την Πιτσα Παπαδοπουλου  κανουν τρομερες δευτερες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δευτερες ειναι μεγαλη μαγκια, Οντως ολοι οι τραγουδιστες (κατα τη γνωμη μου κ οι μουσικοι) οφειλουν να εχουν μια ανεση στο κανουν αλλα κι αυτο ειναι καθαρα εγκεφαλικο κ δεν εχει σχεση με την εκταση η τις φωνητικες ικανοτητες του τραγουδιστη.

Επισης μεγαλη ειναι η διαφορα καποιου που θα σου δωσει τη βασικη δευτερη με αυτου που θα δομησει μια υπερδιαγαλαξιακη δευτερη που θα σ' αφησει με το στομα ανοιχτο!!

Για μενα εκει ειναι ολο το νοημα, το να πειραματιζεσαι ωστε να βγαλεις μια μελοδικη γραμμη που σε καμια περιπτωση δεν περιμενει ο αλλος να ακουσει

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς..... (και τη Λίτσα Διαμάντη βεβαίως βεβαίως όπως και τον Νταλάρα).

 

Πάντως μου έκανε εντύπωση η έκφραση ημιφαλτσοι (όπως λέμε ημιάρβυλο ?)

 

Xτες είχε Simon & Garfankel στην TV και ξύπνησα την κόρη μου στην οποία κάνω μαθήματα φωνητικής, να πάρει μιά ιδέα......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου έκανε εντύπωση η έκφραση ημιφαλτσοι (όπως λέμε ημιάρβυλο ?)

 

Ετοιμαζομουν να το γραψω κ εγω αλλα εχει χυθει πολυ ψηφιακο μελανι εδω γι αυτο οποτε ας το παρει το ποταμι...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου έκανε εντύπωση η έκφραση ημιφαλτσοι (όπως λέμε ημιάρβυλο ?)

 

 

Η εκφραση ηταν καταχρηστικη υπο μορφην αστεισμου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ είχα μια απορία. Όταν κάνεις δεύτερη φωνή συνήθως πως επιλέγεις τη γραμμή αυτή;

Να τραγουδάς μια 3η πάνω ή κάτω ή μια 2η; Πέμπτες; Οκτάβα;

Υπάρχει κάποιος κανόνας;

 

Αυτό όταν ακολουθάς επ ακριβώς τη μελωδία της βασικής φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου