Προς το περιεχόμενο

HD Ready VS Full HD Monitors και TVs


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα θα πηγαινα (και τελικα πηγα) σε Full HD μονο και μονο επειδη σε οχι πολυ καιρο θα χαθει το HD Ready και οπως εχεις καταλαβει η διαφορα χρηματων ειναι πολυ μικρη.Μπορεις να βρεις ομως τις απαντησεις σου σε αναλογο φορουμ απο "ειδικους" πανω στον ηχο και την εικονα.

 

www.avclub.gr

 

Κανεις μια εγγραφουλα και αν δεν βρεις αυτο που ψαχνεις στα θεματα που ηδη εχουν απαντηθει , ρωτας!

 

Δυο πραματακια απο προσωπικη πειρα.

 

1ον Οπως γρηγορα θα καταλαβεις οταν με το καλο ψαχτεις στο παραπανω φορουμ , οι 32" ειναι λιγες ακομα και για δωματιο.Για σαλονι δεν το συζηταμε δεδομενης και της σχεδον μηδενικης ακτινοβολιας και των εξεφτεληστηκα χαμηλων τιμων που συνεχιζουν να πεφτουν αλλα και επειδη απλα ειναι λιγες για ταινιες HD που σε λιγο καιρο , κακα τα ψεματα , μονο αυτες θα υπαρχουν.Φαντασου οτι καποιοι εχουν κατω απο το avatar τους τη φραση: "Η ζωη ξεκιναει μετα τις 50"(ιντσες) ".

 

2ον Αν δεν εισαι φανατικος πλεϊστεισιονας (θα καταλαβεις  γρηγορα γιται το λεω αυτο) μη σνομπαρεις καθολου τις πλασμα και ειδικοτερα τα μοντελα της Panasonic η οποια ειναι η μονη εταιρια που επενδυει στη συγκεκριμενη τεχνολογια με φοβερα αποτελεσματα.Γενικα εχουν ακουστει(και ακουγονται ακομα) πολλα για τη συγκεκριμμενη τεχνολογια , που αλλα ηταν απ'αρχης ψεματα και αλλα εχουν ξεπεραστει (μιλαμε για οθονες 12ης γενιας).Ετσι αν εχεις ακουσει για καταναλωση ρευματος ισα με ενα θερμοσυφωνα(δεν υπερβαλω ... το 'χω ακουσει) ... αυτο ειναι μεγαλο ψεμα αφου ειναι περιπου 30%(ποσοσστο που συνεχως πεφτει) πιο "καυτερες" απο τις αντιστοιχες LCD.Αυτο συμαινει οτι αν θα πληρωνες ετησιως για μια 40αρα LCD με ενα φυσιολογικο μεσο ορο παιξιματως περιπου 4ων ωρων τη μερα , 70 ευρω στη ΔΕΗ(καπου τοσο ειναι) , με μια πλασμα θα πληρωνες 100.Πολλοι δε θα συμφωνησουν μ'αυτο το τελευταιο(και καλα θα κανουν) , θεωρωντας οτι ειναι καθηκον του καθενως να κανει οτι μπορει απο πλευρας του για το καλυτερο του πλανητη.Απλα το ανεφερα γιατι ειχα πειστει οτι οι πλασμα ΚΑΙΝΕ σα θερμοσυφωνες.

Τελος να αναφερω οτι η "ακατανομαστη"(ανιστοιχη της της δικης μας Tonelab) No 1 του avclub.gr ειναι η Panasonic 42U10 της οποιας ευτυχης κατοχος ειμαι και εγω(για σαλονι παρε την 50U10 ... για δωματιο η 42 ειναι μια χαρα!

 

Πιο τελος ... τονιζω οτι ουδε μια σχεση εχω με την Panasonic , τα προϊοντα της και την προωθηση τους.Αλλωστε ειναι ευκολο να δει κανεις σε αναλογο θεμα του avclub οτι εψαχνα μονο για LCD 32"-42".

 

Τροποποιηση:

 

Το συγκεκριμενο μοντελο της Panasonic ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλυτερο (στα ματια μου) σε κινηση απο 40αρες LCD της Samsung την 40B650(τηλεορασαρα) και της Sony αναλογο(δεν θυμαμαι ακριβως) ποιο μοντελο , αξιας πολλαπλασιων ευρωνε!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα για καταναλωση ρευματος δεν εχω ακουσει κατι, αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι ειναι πολυ βλαβερες ως προς την ακτινοβολια.

 

ακτινοβολια που να μη σε κουραζει όπως κουραζουν οι CRT, αλλα ακτινοβολια που δεν την αντιλαμβανομαστε/νιωθουμε αλλα παρόλα αυτα πολυ πιο βλαβερη απο τις CRT

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου οτι καποιοι εχουν κατω απο το avatar τους τη φραση: "Η ζωη ξεκιναει μετα τις 50"(ιντσες) ".

 

εντάξει, εκεί υπήρξε πρόσφατα άτομο που πουλούσε ένα ζευγάρι ηχεία 19.000Ε

 

κυκλοφορούν πολλοί large τύποι εκεί μέσα...

 

 

 

οι πλάσμα δεν έχουν πρόβλημα ακτινοβολίας, έχουν:

 

1. λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση

2. πρόβλημα burn-in αν παίζεις παιχνίδια, και παραμένει πρόβλημα παρότι έχει βελτιωθεί η τεχνολογία

3. δεν είναι κατάλληλες για φωτεινά δωμάτια, δηλαδή να βλέπεις ταινία σε δωμάτιο που έχει πλούσιο φως από παράθυρα/πόρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία οπότε αφου εχω φωτεινο σπίτι ακυρωνουμε την πλασμα, ως εργενης και ανεργος δεν εχω λόγο για αγορα με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας ως ατομο ''με κονε'' (και καλα) θα την πάρω χωρις φπα οπότε γλιτωνω πανω κατω 100 γιουροζ...

 

μαλλον αυτη θα παρω

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=570AF2508E028043BFA4E96F50AFD464&pa=1E99246601DAD741BAF4C1459A7F1D83

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θειο skroutz δεν εχω κονε για να την παρω χωρις φπα, στο you όμως εχω...οπότε πάμε στα 370 ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακτινοβολια τους υπαρχει και επιρεαζει σε ακτινα καποιων εκατοστων 4-5 (μπορει να λεω και πολλα) την ωρα που οι CRT επιρεαζουν μεχρι τα 1,50 με 2 μετρα!Οι LCD επιρεαζουν λιγοτερο απο τις πλασμα , μεχρι 2-3 εκατοστα!

 

2. πρόβλημα burn-in αν παίζεις παιχνίδια, και παραμένει πρόβλημα παρότι έχει βελτιωθεί η τεχνολογία
Εδω και συμφωνω και διαφωνω.Ειναι γεγονος οτι απο το εργοστασιο προτεινουν ενα καποιου ειδους "στρωσιμο" με μη στατικες οικονες μεχρι τις 200 ωρες και "προσοχη" μεχρι τις 900.Αυτα τα νουμερα εξαλυφονται στα τελευταια πανελ(οθονες) 12ης - 13ης γενιας στα οποια το φαινομενο απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.Ενοειται οτι αν εχεις συνδεσει την TV με τον υπολογιστει και εχεις για ωρες στατικη εικονα την επιφανεια εργασιας ... ενδεχεται να 'χεις προβλημα ... διαφορετικα δεν παιζει ουτε μια στο εκατομυριο να δεις burn-in*.Ενδεικτικα ... κατι που με επισε να παρω πλασμα ηταν η Panasonic παλαιοτερης γενιας(9ης-10ης) του κουνιαδου μου , που ο ανθρωπας δεν εχει καμια σχεση με τη νεα τεχνολογια και οταν τον ρωτησα αφου ειδα οτι η εικονα του ηταν κρυσταλλο ...:"Την εστρωσες;" ... αυτος μου απαντησε...:"Δεν ειναι αμαξι για να τη στρωσω" ...

... και μιλαμε για ανθρωπο που κοιματε βλεποντας τηλεοραση , δηλαδη βαλε με το νου σου ποσες ωρες παιζει το λογοτυπο του καθε καναλιου συνεχομενα.Αλλη μια απαντηση σ'αυτο ειναι το οτι ενω οι καλυτερες εταιριες LCD δινουν μεχρι 60000 ωρες για τα LCD πανελ τους , η Panasonic για τις πλασμα δινει 100000 ωρες.

Παντως απ'αυτο που διαπιστωσα και ο ιδιος αφου την εστρωσα με το "Break-in DVD" και επαιξα ωρες ατελιωτες με το ανηψι μου God Of War(Playstation) , ειναι οτι δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως φοβος Burn-in!

3. δεν είναι κατάλληλες για φωτεινά δωμάτια, δηλαδή να βλέπεις ταινία σε δωμάτιο που έχει πλούσιο φως από παράθυρα/πόρτες

Και εδω εχεις ενα δικιο , παρολαυτα η χαμηλοτερης πλεον φωτεινοτητας πλασμα ειναι πολυ φωτεινοτερη απο την καλυτερη CRT ... και οχι τοσο χαλια σε σχεση με τις αντιστοιχες LCD οι οποιες εχου πολυ ψευτικα χρωματα λογο του φωτισμου τους.

 

 

Εισαγωγή παράθεσης

Παράθεση από: duckino στις 07:47 - 06/04/10

Φαντασου οτι καποιοι εχουν κατω απο το avatar τους τη φραση: "Η ζωη ξεκιναει μετα τις 50"(ιντσες) ".

 

εντάξει, εκεί υπήρξε πρόσφατα άτομο που πουλούσε ένα ζευγάρι ηχεία 19.000Ε

 

κυκλοφορούν πολλοί large τύποι εκεί μέσα...

 

Και στο τελευταιο εχεις δικιο.Ενιωσα πραγματικα παρα πολυ μειωνεκτικα οταν εψαχνα για ηχοσυστημα hi-fi μεχρι 500 ευρω ενω εβλεπα αλλους εκει μεσα να μιλανε για ηχεια και ενιχυτες αρκετων χιλιαδων ευρω!Το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη TV ειναι Best Seller εκει μεσα και κοστιζει 550-600 ευρω! ;)

 

*Burn-in ειναι ενα προβλημα που ειχαν οι πρωτες πλασμα , να "καινε" τα σημεια της οθονης με στατικη εικονα.Ετσι αν επαιζε η TV πολλες ωρες π.χ."MEGA" , το λογοτυπο του MEGA στα επανω αριστερα , υπηρχε περιπτωση να "καει" και να φαινεται συνεχως σαν σκια!Αυτο ΔΕΝ ισχυει πλεον!

 

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ακρη στα YOU , ψαξε και για το μεγαλυτερο αδερφακι της 42U10 ... το 42G10 που παλιοτερα το ειχαν σε προσφορα στα 800 ευρω ενω ολοι οι αλλοι το ειχαν 900!

Γενικα ... αν εχεις κατασταλαξει , δεν θελω να σε πεισω για το αντιθετο αλλα αν δε βιαζεσαι ... ψαξου καλυτερα!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ρε ψηλε! 800 για TV για πιο λόγο...800 απαπαπαπα!

 

φιλε μου δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λόγος να δωσω τοσα λεφτα για tv...και ξερεις γιατί...γιατί την επομενη χρονια θα εχει πεσει σχεδον στα μισα ή θα εχει βγει το σουπερ ουαου μοντελο απο τους ιαπωνες ''γαμαουα'' 42'' θα εχει γίνει το στανταρ πλεον @ 1000hz που θα παιρνει usb 3.0 stick, θα εχει και κανα λειτουργικο θα, θα, θα...κλπ κλπ...

 

μη κοροιδευομαστε παιδια....800 ειναι πολλα, εδω δεν εχουμε να κινηθουμε και θα δωσουμε 800 για tv...ήμαρτον

 

αφου το μονο που αξιοποιει τις hd ειναι το br αν ειναι ετσι καλυτερα να ''φαω'' τα 800 στα σινεμα

 

και αυτο ισχυει σχεδον για ολα τα προϊόντα της τεχνολογιας

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου