Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC-διλλήματα και συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν τίθεται θέμα συμβατότητας, απλά όσοι συμμετέχουμε στο θέμα είμαστε (προφανώς) fan της Intel καθώς και γιατί η AMD έχει ''παγώσει'' τωρα τελευταία και εχει μείνει στους Phenom ΙΙ ενω η Intel έχει πάρει φόρα και δε σταματάει...αναμενουμε για τους 6 core Thuban (aka τούμπανο?) και i9

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω πω θα μου καεί ο εγκέφαλος στο τέλος με το pc.Βρίσκεις μία άκρη, χάνεσαι σε κάτι άλλο.Και το κυρίως πρόβλημα είναι το software και οι ασυμβατότητες...Νιώθω ότι δεν θα πάρω pc αλλά ένα κουτί γεμάτο bugs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα:πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή του hardware για να μπορώ να τρέχω και snow leopard?Το site της apple μου έδωσε να καταλάβω ότι πλέον η τελευταία version του leopard τρέχει και σε pc.Γενικά είναι κάτι που θα ήθελα πολύ να κάνω.Με την προσθήκη ενός σκληρού(για το leopard) να έχω και ένα hackintosh!

Επίσης αν κατάλαβα καλά το leopard είναι standard 64bit?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα:πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή του hardware για να μπορώ να τρέχω και snow leopard?Το site της apple μου έδωσε να καταλάβω ότι πλέον η τελευταία version του leopard τρέχει και σε pc.Γενικά είναι κάτι που θα ήθελα πολύ να κάνω.Με την προσθήκη ενός σκληρού(για το leopard) να έχω και ένα hackintosh!

Επίσης αν κατάλαβα καλά το leopard είναι standard 64bit?

 

 

το hackintosh είναι ''παράνομο''...βέβαια υπάρχουν κάποια παραθυράκια στις νομοθεσίες τα οποία η apple κυνηγάει να τα κλείσει, εγω εχω βάλει snow leopard και τρέχει απροβλημάτιστα, πιο πριν βέβαια είμουν πολυ προσεκτικος και εψαξα πολύ στα αναλογα φόρουμ για την επιλογή του hardware, ουσιαστικά η motherboard ειναι το θεμα αλλα εδω δε μπορουμε να το συζητήσουμε....πρέπει να πας στα αναλογα site και forum

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hackintosh είναι ''παράνομο''...βέβαια υπάρχουν κάποια παραθυράκια στις νομοθεσίες τα οποία η apple κυνηγάει να τα κλείσει, εγω εχω βάλει snow leopard και τρέχει απροβλημάτιστα, πιο πριν βέβαια είμουν πολυ προσεκτικος και εψαξα πολύ στα αναλογα φόρουμ για την επιλογή του hardware, ουσιαστικά η motherboard ειναι το θεμα αλλα εδω δε μπορουμε να το συζητήσουμε....πρέπει να πας στα αναλογα site και forum

Καταρχάς φίλε beeros05 ευχαριστώ πολύ για όλα.Πρέπει να σε κεράσω κανα ποτό γιατί με έχεις υποχρεώσει...Κ.κ. mods το παιδί έχει λιώσει να μας βοηθάει!Δώστε του κανα παράσιμο 8)

Τώρα για το hackintosh, δεν ήξερα ότι είναι παράνομο.Νόμιζα ότι απλά έπαιζαν με τις λέξεις επιδή δεν ήταν αφθεντικό apple mac.Οπότε το ξεχνάω.Όχι γιατί θέλω να είμαι φιλήσυχος πολίτης, αλλά επειδή βαριέμαι το τρέξιμο-ασυμβατότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταπεινη μου αποψη αν ειναι να πας σε s775 να παρεις τον Q9550 και οχι τον Q9650 η μονη διαφορα που εχουνε 200mhz...δεν αξιζει η διαφορα...σκεψου το λίγο.. ;)

 

επιπλεον εχω κανει εγκατασταση win vista και οριγραμματων κτλ και με τους 2 επεξεργαστες με gigabyte mobo 4gb ram και 9800gt και δεν ειδα καμια διαφορα.

 

για μενα τα +50 δεν αξιζουν...

 

τωρα...μια απορια απο εμενα, αποσα γνωριζω σε μια CPU αυτο που μετραει δεν ειναι τοσο ο χρονισμος όσο το μεγεθος της λανθανουσας μνημης η οποια ξεκινησε απο L1 και εχει φτασει σε L3.

 

τι ειναι λοιπόν καλύτερο να εχουμε, ενα Q9550 @ 2.83 12MB L2 ή ενα I7-920 @ 2.66 8ΜΒ L3? συγκρινω τους 2 αυτους με δείκτη τιμής πωλησης

 

μπορει καποιος να αποσαφηνησει την L2 με την L3 ως προς τις διαφορες τους? το λεω γιατι ο φίλος που εκανε την αναλυση περι CPU κτλ λεει οτι αυτο που παίζει ρόλο ειναι η L2 αλλα οι i7 δεν εχουν L2 εχουν L3, αρα μηπως η  L3 ως ''νεοτερη'' ειναι πιο αποδοτικη απο την L2 ακομα και αν το μεγεθος μια L2 ειναι μεγαλυτερο?

 

Κάθε επεξεργαστής έχει τουλάχιστον 2 επίπεδα λανθάνουσας μνήμης L1 (Level 1) και L2. H L1 (μνήμη πρώτου επιπέδου) χωρίζεται σε 2 μέρη, σετ εντολών και σετ δεδομένων. Η μνήμη πρώτου επιπέδου είναι άμεσα προσπελάσιμη από τον επεξεργαστή, δηλαδή σε 1 κύκλο μηχανής συνήθως τα δεδομένα που ζήτησε από την L1 είναι έτοιμα. Η L2 είναι λίγο πιο αργή (στο δικό μου μηχάνημα νομίζω 5-6 κύκλους) αλλά πολύ μεγαλύτερη, ενώ η L3 χρησιμοποιείται από τους πολυπύρηνους επεξεργαστές και είναι η κοινόχρηστη λανθάνουσα μνήμη από όλους τους πυρήνες. Προφανώς οι επεξεργαστές που έχουν 3 επίπεδα λανθάνουσας έχουν και L2, οπότε δεν μας νοιάζει το νουμεράκι αυτό, αλλά το πόσο μεγάλη είναι η μνήμη σε κάθε επίπεδο. Και τα 3 επίπεδα λανθάνουσας μνήμης είναι πολύ πιο γρήγορα από την RAM (η RAM στο δικό μου μηχάνημα νομίζω χρειάζεται 122 κύκλους για να ολοκληρώσει μία εργασία).

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν θες να αναλύσω ακόμα περισσότερο πες μου.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τοπιασα...αρα δε μπορουμε να συγκρινουμε Q9550 με Core i5 γιατί απλά ο Q9550 δεν εχει 3ο επιπεδο λανθανουσας μνήμης!

 

τί γίνεται όμως με την L2 των i5, i7 κτλ...γιατι δεν εχω δει πχ σε καποιο eshop αναφορά στο μεγεθος των L2 στις καινουργιες CPU...τουλάχιστον να τους συγκρίναμε μεχρι το L2...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Philosopher,

Διάβασα προσεκτικά το post σου και θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

 

Case:

Καταρχήν σε ότι αφορά το case διάβασα στο post του beeros05 να σε προτρέπει να μην ξοδέψεις πολλά λεφτά σε case και psu. Μετά από πολυετή ασχολία με κατασκευή DAWs δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω καθώς το case είναι η ραχοκοκαλιά του συστήματος και επηρεάζει με διάφορους τρόπους την απόδοση του συστήματος σε θέματα που αφορούν τόσο το επίπεδο του θορύβου όσο και την θερμοκρασία που ανεβάζουν τα components του συστήματος.

Ένα καλό κουτί θα έχει αθόρυβα fans καθώς και μελετημένο air flow μέσα στο κουτί έτσι ώστε να ψύχονται επαρκώς όλα τα components χωρίς να ανεβαίνει το επίπεδο του θορύβου. Επίσης το cable management που προσφέρει το case είναι πολύ σημαντικό καθώς με καλό cable management επιτυγχάνουμε καλύτερο air flow που συνεπάγετε καλύτερη ψύξη. Αυτό με την σειρά του σημαίνει ότι μπορούμε να ρυθμίσουμε τα fans του κουτιού σε χαμηλότερα rpm ρίχνοντας το επίπεδο του θορύβου.

 

Το Define r2 της Fractal Design είναι ένα κουτί που έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και αριστεύει σε αυτούς τους τομείς καθώς έρχεται με fans της Fractal που είναι πολύ αθόρυβα και έχει και ενσωματωμένο fan controller που σου επιτρέπει να ρυθμίσεις την ταχύτητα των fans. Επίσης το cable management που προσφέρει το κουτί είναι από τα καλύτερα που έχω δει με αποτέλεσμα να έχουμε ένα πολύ συμμαζεμένο εσωτερικό που έχει άριστο air flow. Συνημμένη θα βρεις μια φωτογραφία που δείχνει το εσωτερικό του κουτιού από ένα i5 που στήσαμε πρόσφατα και μπορείς να δεις το πόσο τακτοποιημένο είναι. Παρατήρησε επίσης ότι το τροφοδοτικό που έχουμε χρησιμοποιήσει δεν είναι modular παρόλα αυτά τα επιπλέον καλώδια έχουν εξαφανιστεί στο πίσω μέρος του κουτιού. Το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει είναι ότι έχει μόνο 2 θέσεις για συσκευές 5,25”.

 

PSU:

Το PSU είναι και αυτό σημαντικό κομμάτι του συστήματος καθώς τα καλά τροφοδοτικά έχουν προστασία υπέρτασης, προστατεύοντας το υπόλοιπο σύστημα από απότομες αυξομειώσεις της τάσης, καθώς και εξομάλυνση της κυματομορφής του ρεύματος, πράγμα που όπως όλοι γνωρίζουμε είναι πολύ σημαντικό στον ήχο. Επίσης είναι σημαντικό το τροφοδοτικό να έχει πιστοποίηση 80plus. Αυτή η πιστοποίηση έχει να κάνει με την απόδοση και την έχουν μόνο τροφοδοτικά με απόδοση 80% και πάνω. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το τροφοδοτικό ‘τραβάει’ μόνο το ρεύμα που χρειάζεται με αποτέλεσμα χαμηλότερη κατανάλωση και λιγότερες απώλειες σε θερμική ενέργεια, άρα και πιο χαμηλή θερμοκρασία λειτουργίας. Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι το μέγεθος του ανεμιστήρα καθώς όσο πιο μεγάλος τόσο πιο ‘αθόρυβος’ είναι.

 

CPU- RAM:

Το τι θα επιλέξεις εδώ έχει άμεση σχέση με το τι θέλεις να κάνεις με το PC σου. Ασφαλώς και ισχύει το «the more the better» αλλά στο εύρος τιμής που θέλεις ο i5 750 είναι πιστεύω η καλύτερη επιλογή. Σου προτείνω των 750 γιατί από τους i5 είναι ο μόνος 4-πύρηνος. Η σειρά 6xx δεν ενδείκνυται γιατί είναι 2-πύρηνοι και έχουν ενσωματωμένο graphics controller το οποίο όμως χρησιμοποιεί την μνήμη του συστήματος. Το να πάς σε LGA775 και core 2 quad είναι μια λύση που ναι μεν μπορεί να ρίξει λίγο το κόστος αλλά μιλάμε για μια τεχνολογία πίσω που δεν έχει καμία προοπτική για μελλοντική αναβάθμιση.

Τώρα σε ότι αφορά τον i7, καταρχήν προσωπικά πιστεύω ότι η σειρά 8xx πού είναι για socket LGA1156 δεν αξίζει καθώς το bus speed περιορίζεται σε 2,5GT/s, σε αντίθεση με το 4,8GT/s των 9xx και το 6,4GT/s του extreme, και δεν υποστηρίζει triple channel μνήμη.

Τα πλεονεκτήματα του i7 σε σχέση με τον i5 είναι ότι υποστηρίζει την τεχνολογία του Hyper Threading με αποτέλεσμα αν και οι 2 είναι 4-πύρηνοι ο i7 να έχει 8 threads(2 ανά πυρήνα) πράγμα που τον κάνει καλύτερο σε ότι έχει να κάνει με το multitasking. Επίσης όπως είπα και πριν οι i7 9xx υποστηρίζουν triple channel μνήμη η οποία έχει αρκετά μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Το μειονέκτημα του είναι το αυξημένο κόστος τόσο του επεξεργαστή όσο και της motherboard. Επίσης προκύπτει και ένα έξτρα κόστος στην μνήμη γιατί εφόσον μιλάμε για triple channel τα 4GB δεν έχουν νόημα, μιλάμε ή για 3GB ή για 6GB.

Για τις μνήμες οτιδήποτε πάνω από 1600MHz προσωπικά το θεωρώ υπερβολή και δεν είναι και σίγουρο ότι θα έχει πλήρη συμβατότητα. Επίσης η διαφορά στην τιμή με τις 1333MHz δεν είναι μεγάλη οπότε πιστεύω ότι η χρυσή τομή είναι τα 1600MHz.

 

HDD:

Σίγουρα οι SSD είναι το μέλλον σε ότι αφορά τους σκληρούς δίσκους, ειδικά για DAWs καθώς είναι τελείως αθόρυβοι, αλλά είναι μια πολύ νέα τεχνολογία που ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τα θέματα της αξιοπιστίας. Επίσης το κόστος τους αυτή την στιγμή τους καθιστά σχεδόν απαγορευτικούς για την κατηγορία τιμής που μιλάς. Από εκεί και πέρα ένας Velociraptor(υπάρχουν και λύεις για να τον κάνεις πιο αθόρυβο) για το OS είναι μια χαρά και για τις βιβλιοθήκες σου ένας WD black είναι super.

 

OS:

Windows 7 64 bit κατά την άποψη μου είναι must. Προσωπικά έχω δοκιμάσει μεγάλη ποικιλία από audio interfaces, controllers, software κτλ. και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Βέβαια αν έχεις στο μυαλό σου να αγοράσεις κάποια εξωτική κάρτα ήχου καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το site του κατασκευαστή.

 

Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ λίγο στα posts που αναφέρουν ότι η εταιρία μας η pCmajor είναι ακριβή. Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι στο πλήρες πακέτο που παρουσιάζουμε περιέχονται και κάποια κόστη πού δεν εμφανίζονται όπως, το γεγονός ότι χρησιμοποιούμε πάντα πολύ καλό σύστημα ψύξης της CPU και όχι το default που δίνει η intel, τοποθετούμε πρόσθετα ηχοαπορροφητικά όπου χρειάζεται, ελέγχουμε όλους τους ανεμιστήρες και αντικαθιστούμε όσους χρειάζεται ή τους ρυθμίζουμε με προσθήκη αντιστάσεων. Εκτός από αυτά παραμετροποιούμε το BIOS και το λειτουργικό για βέλτιστη λειτουργία για εφαρμογές audio έτσι ώστε οι πόροι του συστήματος να αξιοποιούνται εκεί που χρειάζεται. Επίσης όλα μας τα pc πριν τα παραδώσουμε περνάνε εκτεταμένους ελέγχους για να επιβεβαιώσουμε την απροβλημάτιστη λειτουργία τους και προσφέρουμε εξειδικευμένο για audio after sales support που δεν μπορεί να καλύψει κανένα απλό κατάστημα υπολογιστών. Ακόμα προσπαθούμε να τεστάρουμε τους υπολογιστές μας με τα περισσότερα audio interfaces, controllers, software που κυκλοφορούν για να μπορούμε να εγγυηθούμε την πλήρη συμβατότητα.

 

Δημήτρης Φιλίππου

pCmajor

pcmajor.jpg.63920db9d012ba9731faa66f38f3b738.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ απλά να καλωσορίσω τον Δημήτρη Φιλλίπου και να του πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις παραπάνω συμβουλές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Νικόλα :) και να είσαι καλά.

 

Θα ήθελα να απονείμω και τα εύσημα στο Noiz για την πολύ καλή δουλεία που έχει κάνει. Ήθελα να το κάνω από πριν αλλά δεν ήθελα να μεγαλώσω ένα ήδη πολύ μεγάλο post.

 

Δημήτρης Φιλίππου

pCmajor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου