Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC-διλλήματα και συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο πανε τα σασια και τροφοδοτικα που θελεις?

Στα γρήγορα και ενδεικτικά

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-650W-CMPSU-650TXEU.htm

 

http://cgi.ebay.com/Zalman-ZM660-XT-660W-Heatpipe-Cooling-PSU-NEW_W0QQitemZ170467179937QQcmdZViewItemQQptZPCA_UPS?hash=item27b0a2bda1

 

http://www.quietpc.com/gr-gr-eur/products/powersupplies/nes-xstrike

 

http://www.quietpc.com/gr-gr-eur/products/pc-cases/fd-definer2

 

http://www.quietpc.com/gr-gr-eur/products/pc-cases/ms1000-hs2

 

http://cgi.ebay.com/Antec-P183-No-Power-Supply-ATX-Mid-Tower-Case_W0QQitemZ270547828417QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3efde83ec1

 

Edit

Δεν είναι τυχαίο που η εταιρία που πρότεινε ο φίλος χρησιμοποίησε fractal κουτιά νομίζω.Αλλά πανάκριβοι ρε φίλε.Με τόσα λεφτά που θέλουν μπορώ να στήσω πολύ καλύτερο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ενολιγοις θες πανω κατω 250 ευρω για σασι και τροφοδοτικο...όπως σου ειπα δικαιωμα σου αλλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει λόγος...

 

στη τελική παρε κατι σαν αυτο που σου πρότεινα και αν δεις μετα απο κανα χρονο ότι κανει θορυβους και μαλακιες παρε κατι καλύτερο, μην δωσεις όμως με τη μια τα λεφτα σου εκει

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, όσον αφορά τα λειτουργικά, ναι, παίζει ρόλο τι κάρτα ήχου θα πάρεις, καθώς και τα υπόλοιπα περιφερειακά. Θα πρέπει να υπάρχουν σταθεροί drivers για όλες τις εκδόσεις του λειτουργικού, και για 32μπιτο όσο και 64μπιτο.

Αυτό δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο να το διαπιστώσεις. Δεν χάνεις τίποτα να δεις και το user forum των κατασκευαστών όλων των σημαντικών μερών του hardware, ιδίως της κάρτας ήχου.

Όσο για software, από αυτά που έχω δοκιμάσει, το 99% όσων εφαρμογών που δούλευαν στα 32μπιτα Vista δούλεψαν και στα 32μπιτα Windows 7, αλλά και στα 64μπιτα Windows 7.

Αν υπάρχει η δυνατότητα να βρεθούν εκδόσεις για 64μπιτα λειτουργικά, ακόμα καλύτερα. Είναι προτιμότερο. Αν όχι, υπάρχει και η λειτουργία συμβατότητας των Windows 7.

 

Και αν με ρωτήσει κάποιος για τα 64μπιτα Windows 7, θεωρώ ότι μετά από 10 μέρες χρήσης μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα ότι όλα δουλεύουν μια χαρά. Και φυσικά έχοντας περισσότερη μνήμη στη διάθεσή μου, πλέον μπορώ να φορτώσω περισσότερα plugins που φορτώνουν δείγματα (π.χ. τις μεγάλες ορχηστρικές βιβλιοθήκες της East West και ό,τι πιο απαιτητικό υπάρχει).

 

Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι προτιμότερο το στήσιμο ενός σταθερού μηχανήματος με όσο το δυνατόν περισσότερη μνήμη μπορεί να αγοράσει κανείς (ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει) και να εγκαταστήσει Windows 7 64-bit.

Προσωπικά δυστυχώς δουλεύω με laptop και δε μπορώ να εγκατστήσω όση μνήμη θα ήθελα, καθότι το κόστος για να ανέβεις ακόμα και από τα 4GB στα 6GB είναι αδικαιολόγητα απαγορευτικό. Σε ένα desktop είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, καθώς οι μνήμες είναι άλλου τύπου και πολύ πιο προσιτές οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενολιγοις θες πανω κατω 250 ευρω για σασι και τροφοδοτικο...όπως σου ειπα δικαιωμα σου αλλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει λόγος...

 

στη τελική παρε κατι σαν αυτο που σου πρότεινα και αν δεις μετα απο κανα χρονο ότι κανει θορυβους και μαλακιες παρε κατι καλύτερο, μην δωσεις όμως με τη μια τα λεφτα σου εκει

Ok.Θα τα ζυγίσω και θα δω.Πάντως αυτό που είπες για τη ram δεν το ήξερα.Εγώ σκόπευα 4gb στα 1600MHz.Νομίζεις ότι δεν θα δούλευαν δηλαδή?

Άσχετος είμαι για αυτό και ρωτάω.Δεν το παίζω έξυπνος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω κοιταξει ποτε στη πραξη, απλα απο 5-10 πραματα που εχω διαβασει, θα δουλευανε αλλα θα επεφτε ο χρονισμος στα 1333Mhz

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία έχεις δίκιο ότι ο χρονισμός στις μνήμες πέφτει στα 1333 αλλά αυτή είναι η μισή αλήθεια.

Για να έχεις πραγματικό χρονισμό RAM στα 1600mHz εκτός από τις μνήμες, πάρε και motherboard στα 1600mHz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία έχεις δίκιο ότι ο χρονισμός στις μνήμες πέφτει στα 1333 αλλά αυτή είναι η μισή αλήθεια.

Για να έχεις πραγματικό χρονισμό RAM στα 1600mHz εκτός από τις μνήμες, πάρε και motherboard στα 1600mHz...

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_List.aspx?VenderType=Intel&CPUType=socket+1156

 

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_List.aspx?VenderType=Intel&CPUType=socket+1366

 

Αυτό πιστεύω και εγώ.Αν τσεκάρετε το site της Gigabyte όλες οι σύγχρονες μητρικές που υποστηρίζουν Intel i3-i5-i7 λένε ότι δέχονται χρονισμούς μνημών μέχρι 2000+MHz(με το + να υπονοεί overclocking φαντάζομαι).Έχουν μάλιστα και memory support list.Οπότε δεν νομίζω σε καμία περίπτωση ότι πέφτει ο χρονισμός.

Εγώ είπα για μνήμες 1600MHz που δεν καν το άνω όριο.Έτσι κι αλλιώς η διαφορά στην τιμή από 1600 στα 2000+ είναι τεράστια και δεν θα δώσω τόσα λεφτά για μνήμη ram.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά να πάρω κι εγώ θέση..

Κατ' αρχήν πρέπει πρώτα να αλλάξεις το POD UX1, και να πάρεις μια κάρτα με γρηγορότερη διασύνδεση..

Τώρα όσον αφορά στο hardware έχουν αναφερθεί πολλές ανακρίβειες..

CPU: 'Ενα πράγμα το οποίο δεν δίνει κανέις σημασία συνήθως, είναι η L2 Cache.

Δεν έχει τόσο σημασία αν είναι i3,i5,i7.. To Σημαντικότερο γενικά είναι να μπορούμε να αξιοποιούμε στο μέγιστο τις δυνατότητες του υλικού μας. Στην περίπτωση του CPU, χρειαζόμαστε FSB και αρκετό Cache.. !!! To FSB πρέπει να υποστηρίζεται κι από τη μητρική αλλιώς κάνει απο μόνο του downgrade στο υποστηριζόμενο..(ή απλά δεν παίζει) Το cache ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΙΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΑ ΠΥΡΗΝΑ.

Δηλαδή: 4mb cache για 2 cores = 2mb/core , 4mb cache για 4 cores = 1mb/core.

Συνδιάζοντας τώρα αυτό, με τα GHz της CPU k το FSB/πλήθος των πυρήνων, βλέπεις αν μια core2 duo μπορει να αποδόσει καλύτερα απο μια i5 για παράδειγμα..

RAM: Ότι δεν χωράει στην cache, προχωράει στη RAM.. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ "THE BIGGER THE BETTER".  Επίσης παίζει ρόλο ο χρόνισμός. Χρειάζεσαι όσο το δυνατό μεγαλύτερη ταχύτητα διαύλου MHz-GHz (πάντα υποστηριζόμενη απο την μητρική κ τη CPU)  και όσο μικρότερα timings (πχ 5-5-5-15) ο οποίοι αντιστοιχούν σε κύκλους ρολογιού για την εκτέλεση διαφόρων λειτουργιών..Παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε ddr2 k ddr3 καθώς: "DDR3 memory does achieve higher bandwidth due to internal pipelining and wide data paths, it can output two words every 1.25 ns (1600 Mword/s)."

Συνεπώς ενω για DDR2 800mhz ενα 5-5-5-15 = 40ns

για DDR3 1600mhz ενα 9-9-9-27 = 33.75ns                  *πηγη Wikipedia*

Άρα κάτι που είπε ένας φίλος παραπάνω δεν ισχύει..

Άρα αξίζει η επένδυση σε RAM μεγάλη κ γρήγορη και σύγχρονη, (πάντα υποστηριζόμενη απο μητρική)

HDD O μόνος τομέας στον οποίο παρέχεται άφθονη διαμεταγωγή, χωρίς να αξιοποιείται, είναι οι δισκοι.. sata3: πιθανότατα αν πάρεις μια συγχρονη μητρική που να υποστηρίζει τα παραπάνω, θα έχει κ σατα3.. Μια καλή λύση είναι αυτή που είπε ένας φίλος, να πάρειs SSD, για το λειτουργικό σου κ το CUBASE. Γενικά, πρεπει προς το παρόν τουλάχιστον να μη σκεφτόμαστε τους SSDs σαν βασικούς δίσκους (τουλάχιστον μέχρι να πέσουν οι τιμές κ να ανέβουν οι χωριτικότητες), αλλά σαν Πολύ πιο γρήγορους δίσκους για να τρέχουν οι απαιτητικές εφαρμογές μας. Για αποθηκευτικό χώρο μπορείς να έχεις έναν απλό HDD.

Μητρική Βρές το καλύτερο value for money "χαλί" που να υποστηρίζει τις καλύτερες ταχύτητες.. Δε μπορώ να σου προτείνω, γιατί εξαρτάται απο το Socket που θα επιλέξεις..προτείνω LGA1156..

Δε νομίζω πως αξίζει να πας σε i7 μιας και κοστίζει πολυ, χωρίς να αξιοποιείται, λόγω cache.Η τουλάχιστον αυτές που αξίζουν, κοστίζουν..!

Γραφικά.. ότι νομίζεις.. ανάλογα τα φράγκα που περισεύουν..Στο κάτω κατω, την αναβαθμίζεις όποτε γουστάρεις..

Case:  Χρησιμοποιώ ενα κουτι 8 χρόνων για το PC moυ.. Klein...

Τροφοδοτικό: 500-550 καλά είναι, αφού δε σκοπεύεις να βάλεις 2-3 δίσκους κ Θηρίο κάρτα γραφικών, κ 2-3 CD-DVD drives..

Ησυχία: Φρόντισε οι όποιοι ανεμιστήρες να έχουν μεγάλη διάμετρο,γιατί πετυχαίνουν καλύτερη ψύξη, με λιγότερες στροφές και άρα λιγότερο θόρυβο..

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Φιλικά Νίκος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολυετή πείρα (25+έτη).

Βάλε καλό τροφοδοτικό. Μην τσιγκουνευτείς σε λάθος υλικό. Οταν λέω καλό δεν εννοώ πολλά βατ αλλά επώνυμο και ποιοτικο 500 - 550 βατ. Θα σε αποζημιώσει με σταθερότητα, ησυχία και άνεση. Και ενα καλό ευάερο κουτί για τους ίδιους λόγους. Δεν είναι το ίδιο όλα τα κουτιά. Ειδικά για την κυκλοφορία του αέρα και τις θερμοκρασίες.

Δώσε ότι μπορείς για μητρική και cpu. Βάλε motherboard που να δέχεται πολλή μνήμη κι ας λες οτι δεν την χρειάζεσαι τώρα. Εγώ  θα πήγαινα σε i7 το λιγότερο.

Εστησα πριν 1 χρόνο μια asus με ι7 κόστος 400 ευρώ τότε και δεν το μετάνοιωσα στιγμή. Πετάει.

Τα υπόλοιπα ότι σου περισσεύει. Με 1000 ευτώ καλύπτεις άνετα τα παραπάνω. Δίσκους και μνήμες  βάζεις παραπάνω και μετά. Στήσε μια καλή και ποιοτική βάση πρώτα.

Και φυσικά πήγαινε απ'ευθείας σε win7 64bit. Αεράτα, πολύ συμβατά ακόμα και με 32 bit εφαρμογές. Και βρισκόμαστε σε μια μεγάλλη μετάβαση. Ολη η βιομηχανία software περνάει στα 64.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geopapas

Για τροφοδοτικό κ 64 bit +1000

Για τα υπόλοιπα, τι να σου πω... OK k για το κουτι..

Τώρα για το ι7 κ τη μνήμη, λίγο μπακάλικο μου θύμισε... πάρε να έχεις..

Σε i7 το λιγότερο..!!??  Αλλιώς μπορει και σε i13...???

Χωρίς παρεξήγηση έτσι..

Ποικιλία επιλογών υπάρχει στο socket 1366 που είναι συμβατό μόνο με ι7 κ ΧΕΟΝ.

Επίσης για μέχρι λίγο πιο κάτω απο 300ευρω έχεις αυτούς:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558314&u=INTEL-CORE-I7-930-2.8-GHZ-LGA1366---BOX

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558293&u=INTEL-CORE-I7-860-2.80-GHZ-LGA1156---BOX.

Όπου αν του συγκρίνεις με έναν core 2 quad.. πχ αυτόν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558266&u=INTEL-CORE-2-QUAD-CORE-Q9650-3.00-GHZ-LGA775---1333-FSB---BOX

Δεν πιάνουν κ πολλά μπροστά του..

Γενικά κάλο θα είναι κάποια στιγμή να ξεφύγουμε λίγο απο την μπακαλίστικη λογική..

Τι πάει να πει "πετάει"..?? μπορείς να μιλίσεις λίγο με αριθμούς, κ κάποια συγκριτικά..?

Μην το πάρεις σαν επίθεση, ειλικρινά.. Θα χαρώ αν μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος..

Φιλικά Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου