Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC-διλλήματα και συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Graphics Card

Οποιαδήποτε fanless μέχρι 50 ευρώ

 

λοιπον σορρυ τωρα το πρόσεξα αυτό...όταν λέμε οτι θελουμε να κανουμε και video editing χρειαζομαστε μια καρτα καλύτερη απο αυτου του τυπου που ανφερεις, προσωπικα κανω video editing και εχω μια των 35 ευρω ;D αλλα και παλι δε προσδιορίζεις τι θες να κανεις!

 

αν μιλαμε για απλα πραματα παρε μια των 50 οπότε και το budget σου πεφτει κατα 150 ευρω...890-150=740 καθόλου ασχημα!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχει σχολιάσει κανείς τα κουτιά που έχω στο αρχικό post.Σας φαίνονται υπερβολικά?

Ειδικά για αυτό της Fractal μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει και αν λάβουμε υπόψη μας και την τιμή του φαίνεται να είναι deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τις ίδιες ανυσηχίες και έχοντας στήσει πάνω από 10 "μουσικά PC" με εξαιρετικά αποτελέσματα ερευνώντας έπεσα πάνω σε αυτήν την εταιρία www.pcmajor.gr

Τσέκαρέ τους, πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εχει κολλησει με το κουτι..? τσαμπα λεφτα ειναι

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν είναι καθόλου τσάμπα λεφτά.Αλλά ας δούμε τι έχουν να πουν και οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τις ίδιες ανυσηχίες και έχοντας στήσει πάνω από 10 "μουσικά PC" με εξαιρετικά αποτελέσματα ερευνώντας έπεσα πάνω σε αυτήν την εταιρία www.pcmajor.gr

Τσέκαρέ τους, πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο.

 

Χμ αυτό μου θύμισε άλλη μία ερώτηση που έχω να κάνω:

Πού να το στήσω?(Αθήνα).Σκεφτόμουνα mgmanager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος

Η διαφορά απο i5 σε i7 (920) είναι "σχετικά" μικρή και ίσως θα άξιζε τον κόπο να επενδύσεις εκεί.

 

Λοιπόν αυτό είναι ένα μεγάλο δίλλημα.

Να επενδύσω αλλά θα τα χρειαστώ ποτέ?

Και ρωτάω κυρίως εσένα nikola γιατί είμαι σίγουρος ότι θα έχεις τους λόγους σου για να το γράφεις.Εμένα ένας Intel i5 και ένα αντίστοιχο motherboard από την Gigabyte μου φαίνονται αρκετά.Μην ξεχνάς ότι όπως είπε και ο φίλος beeros δεν είναι μικρή η διαφορά για η επιλογή του επεξεργαστή επηρεάζει και την επιλογή της motherboard.Δεν είναι αρκετά δηλαδή 4GB?

Επίσης πρέπει να λάβω υπόψη μου ότι το pc είναι η αρχή και θα πρέπει να μπορεί να φιλοξενήσει και μία καλή κάρτα ήχου στο άμεσο μέλον.Τί θα γίνει αν δεν έχει αυτή η κάρτα 64bit drivers?Τί θα γίνει αν χρειαστώ κάτι άλλο που δεν βγαίνει σε 64bit?

Έχω καταλήξει ότι είναι καλύτερα λίγο λιγότερη μνήμη και υψηλότερος χρονισμός παρά το αντίστροφο(όπου όπως ξέρουμε στα 32bit πάνω από 4GB ram είναι άχρηστα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τις ίδιες ανυσηχίες και έχοντας στήσει πάνω από 10 "μουσικά PC" με εξαιρετικά αποτελέσματα ερευνώντας έπεσα πάνω σε αυτήν την εταιρία www.pcmajor.gr

Τσέκαρέ τους, πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο.

 

πολυ ακριβοι ρε φίλε...

 

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν είναι καθόλου τσάμπα λεφτά.Αλλά ας δούμε τι έχουν να πουν και οι άλλοι.

 

δηλαδη τί εχεις διαβασει μεχρι τωρα...?

λοιπον τα πραματα ειναι απλα...οι υπολογιστες τη σημερον ημερα ειναι αθορυβοι και ΔΕΝ ανεβαζουν θερμοκρασιες με εξαιρεση τις μερες του καλοκαιριου που και παλι δεν ειναι πολλες...

αν θες να δωσεις 250 ευρω για σασι και τροφοδοτικο δικαιωμα σου...εγω θα εδινα 100 μαξ. για κουτι και τροφοδοτικο (υποψην αυτο που σου προτεινα ηταν coolermaster δεν ηταν κανα κινεζικο της πλακας) και τα αλλα θα τα κραταγα καβατζα ή θα εβαζα καλύτερο σκληρο, πιο πολυ μνημη ή αλλη vga

 

ποσο πανε τα σασια και τροφοδοτικα που θελεις?

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τέλος

Λοιπόν αυτό είναι ένα μεγάλο δίλλημα.

Να επενδύσω αλλά θα τα χρειαστώ ποτέ?

Και ρωτάω κυρίως εσένα nikola γιατί είμαι σίγουρος ότι θα έχεις τους λόγους σου για να το γράφεις.Εμένα ένας Intel i5 και ένα αντίστοιχο motherboard από την Gigabyte μου φαίνονται αρκετά.Μην ξεχνάς ότι όπως είπε και ο φίλος beeros δεν είναι μικρή η διαφορά για η επιλογή του επεξεργαστή επηρεάζει και την επιλογή της motherboard.Δεν είναι αρκετά δηλαδή 4GB?

Εξαρτάται πάντα από το τι κάνεις (τι έχεις σκόπο να κάνεις). Εγώ χρησιμοποιώ samples σχεδόν υπερβολικά.

 

Δεν έχω κάνει ακόμη templates γιατί δεν έχω χρόνο και μνήμη (έχω 6 GB). Ελπίζω σύντομα να βάλω Windows 7 (αγορασμένα αλλά δεν κάνω install χωρίς να τελειώσω το project που δουλεύω) και θα πάρω άλλα 6 GB.

 

Τώρα, πχ, δουλεύω ένα κομμάτι (1 λεπτό) με χορωδία. Εεε λοιπόν με 2-3 GB δε μπορώ να φορτώσω όλη την EWQLSC (με word builder). Μου τρώει όλη τη μνήμη και είμαι αναγκασμένος να κάνω bounce to audio. Με τα 6 βγαίνει, αρκεί να μην χρησιμοποιήσω κάποια άλλα έγχορδα (όχι EW, αλλά LASS) που και πάλι είναι μεγάλα.

 

Επίσης πρέπει να λάβω υπόψη μου ότι το pc είναι η αρχή και θα πρέπει να μπορεί να φιλοξενήσει και μία καλή κάρτα ήχου στο άμεσο μέλον.Τί θα γίνει αν δεν έχει αυτή η κάρτα 64bit drivers?Τί θα γίνει αν χρειαστώ κάτι άλλο που δεν βγαίνει σε 64bit?
Χμμμ... δεν έχω υπόψην μου ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κάρτα ή software, ή hardware που να μην βγαίνει σε 64-bit. Δύο hardware έχω που δεν... και οι δύο printer. Ο ένας ήταν ένας παλιός HP laserjet 1010 που απλά σταμάτησαν να βγάζουν drivers (ούτε καν για Windows Vista). Ο άλλος είναι ένας που πήρα σχετικά πρόσφατα (και μάλλον την πάτησα) έναν Samsung ML-2571N που δεν έχει (ακόμη) drivers για Windows 7. Αλλιώς όλα τα άλλα είναι εντάξει για 32 και 64 bit, Και για όλα τα Windows (εκτώς από Cubase 5 που ΔΕΝ υποστηρίζει Windows XP X64! μ@λ@κες στη Yamaha).

 

Έχω καταλήξει ότι είναι καλύτερα λίγο λιγότερη μνήμη και υψηλότερος χρονισμός παρά το αντίστροφο(όπου όπως ξέρουμε στα 32bit πάνω από 4GB ram είναι άχρηστα).
Όπως είπα εξαρτάται. Σε εμένα είναι το άκρως αντίθετο. Μόνο reverb χρησιμοποιώ και αυτό στο τέλος γενικά (σε audio), άρα... δε με πολυνοιάζει το CPU. Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δε θα ξαναλλάξω Η/Υ σε 1 χρόνο, αλλά σε 2-3 (λέμε τώρα) και πήγα για τον i7. Αν έκανα pop παραγωγές θα το έβλεπα αλλιώς, με τόσα plug-ins, αλλά τώρα με samples, μνήμη και πάλι μνήμη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ένας Intel i5 και ένα αντίστοιχο motherboard από την Gigabyte μου φαίνονται αρκετά.Μην ξεχνάς ότι όπως είπε και ο φίλος beeros δεν είναι μικρή η διαφορά για η επιλογή του επεξεργαστή επηρεάζει και την επιλογή της motherboard.

 

Δεν είναι αρκετά δηλαδή 4GB?

 

Τί θα γίνει αν δεν έχει αυτή η κάρτα 64bit drivers?Τί θα γίνει αν χρειαστώ κάτι άλλο που δεν βγαίνει σε 64bit?

 

Έχω καταλήξει ότι είναι καλύτερα λίγο λιγότερη μνήμη και υψηλότερος χρονισμός παρά το αντίστροφο(όπου όπως ξέρουμε στα 32bit πάνω από 4GB ram είναι άχρηστα).

 

 

ενας i5 ειναι υπεραρκετος προσωπικα λέω οτι δεν αξιζει η διαφορα (120 ευρω +) με τον i7 σε συνδυασμο με τη μητρικη, διαφορά εσυ ΔΕΝ θα δεις (ουτε εγω)

 

τα 4GB ειναι μια χαρα αλλα τη στιγμη που θα εχεις x64 OS γιατι να μην εχεις 6GB?

 

οσο για τους 64bit Drivers θα βρεις...ειδικα για Win 7 δε μας λες όμως για ποια καρτα? γραφικών, ήχου? τί καρτα?

 

ειναι λαθος αυτο που λες για τη μνημη...αυτο που επιρρεαζει τη μνημη ειναι το CAS Latency όσο πιο λίγο ειναι τοσο το καλύτερο

επίσης δεν αξιζει να παρεις ddr3 πανω απο 1333Mhz, για να αποδοσουν οι μνημες μεγαλύτερου χρονισμου πρεπει να κανεις overclock και την cpu πραγμα που ΔΕΝ υπαρχει λόγος να το κανεις (χανεις και την εγγυηση)

μια ddr2 να ξερεις στα 1066Mhz θεωρητικα ειναι πιο γρηγορη απο μια dd3 στα 1333Mhz και αυτο γιατι τα timings (CAS Latency) της DDR2 ειναι (σε γενικες γραμμες) 5-5-5-15 ενω της ddr3 9-9-9-27

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου