Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC-διλλήματα και συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@dimfil

 

Κύριε Δημήτρη,

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου.Ο λόγος που βρίσκω την εταιρία σας ακριβή είναι το pc που επισυνάπτω.Η δική σας διαφορά είναι περίπου +350 ευρώ για κάτι αντίστοιχο.Εγώ προσωπικά τα βρίσκω πολλά αυτά τα χρήματα.Κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@the rest

Αυτό που γυρίζει στο μυαλό μου αυτές τις μέρες είναι η τραγικότητα των εταιριών software.Φτάσαμε σε σημείο να μπορεί ο καθένας να έχει στο σπίτι του σε ένα λογικό κόστος έως και 12GB ram και οι εταιρίες ακόμα να πάρουν χαμπάρι ότι τα 32bit περνάνε στην ιστορία σιγά-σιγά.Με λίγα λόγια αν ήξερα ότι θα μπορώ να δουλεύω απροβλημάτιστα daws και plugins στα 64bit δεν θα το σκεφτόμουνα και πολύ.Θα έκανα την  επένδυση για τον i7.Έτσι όπως είναι τώρα όμως τα πράγματα φοβάμαι ότι θα αγοράσω super hi-end hardware το οποίο το παρόν software δεν θα μπορεί να το αξιοποιήσει.Θα περιμένω δηλαδή πότε θα με ελεήσει η κάθε Steinberg με 64bit software που δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Θα μιλήσω αναλυτικά.Στο άμεσο μέλλον σκοπεύω να τρέχω στο pc

-Guitar Pro

-Finale

-Cubase 5

-Addictive drums(Έχω πάθει πλάκα με την ποιότητά τους.Επιτέλους ακούω τα drums που συνθέτω όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται!)

-Κάποια ορχήστρα λίγο αργότερα με καλύτερη ποιότητα από την Garritan

 

Επίσης αποβλέπω και σε πολυκάναλες ηχογραφήσεις(μέχρι 8 κανάλια ταυτόχρονα) αλλά ακόμα δεν έχω καλή κάρτα ήχου.

Γενικά η όλη κατάσταση έχει αρχίζει και με κουράζει.Είμαι, τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω, συνθέτης-κιθαρίστας.Δεν είμαι ούτε τεχνικός pc, ούτε ηχολήπτης, ούτε παραγωγός.Θα ήθελα να βρω μία affordable λύση να κάνω τη δουλειά μου και να ησυχάσει το κεφάλι μου πια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimfil

 

Κύριε Δημήτρη,

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου.Ο λόγος που βρίσκω την εταιρία σας φτηνή είναι το pc που επισυνάπτω.Η δική σας διαφορά είναι περίπου +350 ευρώ για κάτι αντίστοιχο.Εγώ προσωπικά τα βρίσκω πολλά αυτά τα χρήματα.Κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

 

 

http://www.plaisio.gr/Cart.aspx?Action=UpdateCart

Σύνολο 1365 ευρώ

Ουπς!Έκανα βλακεία...

Όπως και να έχει αυτή είναι η σύνθεση του dream pc

http://www.plaisio.gr/Cart.aspx?Action=UpdateCart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη μου δεν ειπα στον φιλτατο να μην πάρει καλό τροφοδοτικο...απενταντιας το case της CM που προτεινα εχει τροφοδοτικο και ειναι της ιδιας της εταιρίας και με αυτο εννοω οτι δεν ειναι ενα ψευτοκινεζικο τροφοδοτικο, οσο ''audio pc'' εχω στησει πάνε μια χαρα επιπλέον το κουτι εχει και cable management, το τροφοδοτικο οχι αλλα οπως και να εχει το κοστος ειναι 75 ευρω

 

Στο θέμα του Case...δε πιστευω πάλι οτι δεν ειναι σημαντικό αλλα όπως και να εχει 200 ευρω για ενα case + 80 για τροφοδοτικο ειναι πολλά, μπορει να τα επενδυσει αλλου πχ σε ram. Και η ram θα βοηθησει στην επιπλεον απόδοση του συστήματος τουλαχιστον πολύ περισσοτερο από το σασι και δε νομιζω να διαφωνεις πανω σε αυτο.

 

Επανερχομαι στο τροφοδοτικο...είναι πολυ σημαντικό το τι τροφοδοτικο θα επιλέξεις αλλα οταν βλεπω να κανουν αγορες 700-800 watt τροφοδοτικό να με συμπαθας αλλα ειναι πεταμενα λεφτα, ναι να επενδυσει σε ενα τροφοδοτικό αλλα οχι και 800 watt...αν ηταν gamer και ειχε πχ vga σε sli crossfire κτλ οκ...αλλα για την δουλεια που το θέλει 550 watt ειναι αρκετα και φυσικα αναφερομαι σε οχι κινεζικο τροφοδοτικό

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα μιλήσω αναλυτικά.Στο άμεσο μέλλον σκοπεύω να τρέχω στο pc

-Guitar Pro

-Finale

-Cubase 5

-Addictive drums(Έχω πάθει πλάκα με την ποιότητά τους.Επιτέλους ακούω τα drums που συνθέτω όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται!)

-Κάποια ορχήστρα λίγο αργότερα με καλύτερη ποιότητα από την Garritan

εμμμ...

 

Cubase 5.1 (update): Είναι στα 64-bit, και συμβατό ΠΛΗΡΩΣ με Windows 7 64-bit Ultimate. ΔΕΝ είναι συμβατό με Windows XP-64

Finale 2010b: Πλήρως συμβατό με Windows 7 64-bit Ultimate. Μόλις εντόπισα και ένα bug που υπάρχει και ενημέρωσα την εταιρία. Για 64-bit δεν είμαι σίγουρος, αλλά ομολογώ ότι δε χρειάζεται κι όλας. Αν έχεις το Cubase, στο Finale θα φορτώσεις ήχους;

Kontakt 3.5 (4), Ve Pro, PLAY (EW), Aria (Garritan), Omnisphere (νομίζω): 64-bit κανένα πρόβλημα.

Addictive Drums, Guitar Pro: Δεν ξέρω αλλά και 32-bit να είναι, μέσα στο Cubase βάζεις όσα θέλεις και τελειώνει η ιστορία.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο (σοβαρό) θέμα για 64-bit πλέον σε PC!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά παιδιά δεν είναι ο στόχος μου να μετατρέψουμε αυτό ή οποιοδήποτε άλλο thread σε debate γύρω από την εταιρεία μας

 

Φίλε Philoshopher,

Ήθελα να σου πω ότι η σύνθεση όπως μου έχεις στείλει το link δεν εμφανίζεται. Αν και μπορεί να σου φαίνεται πιο ακριβή πιστεύω ότι κάτι έχεις ξεχάσει να βάλεις από αυτά που εμείς προσφέρουμε και σου έχει βγει τόσο μεγάλη η διαφορά. Επίσης για παράδειγμα στο site στον i7 εμείς έχουμε μόνο το modular τροφοδοτικό 650W της fractal το οποίο στο quietpc.com έχει €133,51(Ακριβό δεν λέω αλλά ένα από τα καλύτερα της αγοράς). Για αυτό τον λόγο(και όχι μόνο) γράφουμε κιόλας στο site όποιος ενδειαφέρετε να μας καλέσει και να μην κάνει παραγγελία μέσω του site.

Σε ότι αφορά το κουτί φίλε beeros το κουτί που του πρότεινα (aka Fractal Design Define r2) το έχουμε στο μαγαζί 95€(Παρεμπίπτοντος αν εννοείς το κουτί της CM το Elite 334 δεν έχει cable management, έχει πολύ ελαφρύ σασί και φασαριόζικο 'τυχαίνει να το έχω δουλέψει' και το τροφοδοτικό του μόνο αξιόπιστο δεν είναι) και για το τροφοδοτικό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι με κάρτα γραφικών της τάξης των 50€ και 2-3 δίσκους και dvd-rw δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει σε κάτι πάνω από 550W.

Τέλος δύο φιλικές συμβουλές. Πρώτον υπάρχει μεγάλη απώλεια ρεαλισμού στα “paper builds” των Η/Υ. Δεν μας ενδιαφέρει το πόσο γρήγορα ταξιδεύει η πληροφορία σε ένα component του συστήματος, μας ενδιαφέρει πόσο γρήγορα ταξιδεύει σε όλο το σύστημα. Οπότε επιλέγοντας μόνο με τα stats που βλέπουμε στο net δεν εξασφαλίζουμε σταθερό σύστημα, η λύση είναι οι tested και tried προτάσεις. Δεύτερον,  @ Phillosofer, προσπάθησε να μην συνδυάσεις μητρική της Gigabyte με μνήμες OCZ, ο συνδυασμός αυτός έχει εκνευρίσει πολύ κόσμο, ειδικά σε 1366.

 

Dimfil

pCmajor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimfil

Κύριε Δημήτρη,

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία πρόθεση αυτό το thread να μετατραπεί σε debate γύρω από την εταιρία σας.Απλά έπρεπε να απαντήσω κάπως σε αυτά που γράψατε.Θα ποστάρω ξανά το pc στο οποίο αναφέρθηκα και θα τελειώσει εδώ αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

pc1.JPG.5bee1cd729ce26bc9d9fcb0b0d14bfcf.JPG

pc2.JPG.c820ccadd8a80dd588cb92e86d3d0206.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου