Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία + Φορουμ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κρίνω τους άλλους από το λάθος τους,όμως και έμενα με ενοχλεί να βλέπω εξώφθαλμες ανορθογραφίες.

Επειδή σε ένα φόρουμ ο γραπτός λόγος αντικαθιστά τον προφορικό,οφείλουμε όλοι,στο μέτρο του δυνατου,να αποφεύγουμε γραμματικά/συντακτικά/ορθογραφικά λάθη,γιατί είναι σαν να μιλάμε ασυνάρτητα.Βγαίνει μεν νόημα,αλλά θα πρέπει η επικοινωνία μας εδώ μέσα να στοχεύει λίγο υψηλότερα.

 

Σίγουρα πρέπει..όμως δεν είναι εφικτό.

Βλέπεις οτι και στην πραγματική ζωή πολλές φορές ακόμα και ο προφορικός έχει θέμα απο πολλά άτομα.

Δεν κάνεις εμπάργκο όμως στα άτομα αυτά.

Οφείλεις να τους συμπεριφέρεσαι ισότιμα.Συμβιβάζεσαι.

Δεν αντιλέγω στο οτι η κατάσταση στο φόρουμ θα ήταν καλύτερη αν όλοι ήξεραν ορθογραφία.Όμως το θεωρώ και ουτοπικό.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχώς όταν κάποιος γράφει "εσθάνονται" (το είδα πριν λίγο σε άλλο φόρουμ), τότε καμία ετυμολογία ή κανόνας δεν μπορεί να τον βοηθήσει

 

εκεί έρχεται ο spell-checker και το σώζει

 

Μα η λέξη αίσθηση γράφεται με "αι", το ρήμα γιατί να είναι με "ε";

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς επιστήμονας για τέτοια απλά πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου γιατί όποτε έχει συζητηθεί αυτό το θέμα, κάπου κοντά υπάρχει και η παρεξήγηση ότι οι ορθογράφοι τη λένε στους ανορθόγραφους. Οπότε προσωπικά μιλώντας έχω να πω τα εξής:

 

Είμαι μάλλον ανορθόγραφος. Δηλαδή, αν γράψω ένα χειρόγραφο θα κάνω αρκετά λάθη. Θα προτιμούσα να είμαι πιο σωστός. Το ψάχνω όμως γιατί με ενδιαφέρει και διορθώνω τα λάθη μου. Θεωρώ ότι έχει μεγάλη σημασία. Δεν τα βάζω λοιπόν με αυτούς που κάνουν λάθη. Αλλά με αυτούς που δεν ενδιαφέρονται να τα διορθώσουν και μάλιστα εφευρίσκουν και θεωρίες για να τα δικαιολογήσουν. Και δε μιλάω μόνο για την ορθογραφία...

 

@audiokostas: Ο συγγραφέας σου επιτρέπει και ευχαριστεί για τη διόρθωση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ που τα λέμε έχω κουραστεί να βλέπω μόνο προβλήματα και όχι λύσεις. Το συγκεκριμένο γκάλοπ - θέμα το θεωρώ ανούσιο και χρησιμεύει μόνο για να την "πούμε" σε κάποιους. Δεν είδα καμία εποικοδομητική πρόταση από αυτούς που ενοχλούνται  :-\

Δεν διαφωνώ μαζί σου επί του πρώτου σκέλους. Εξ΄άλλου είμαστε ένας λαός που έχει master σε αυτό. Η λύση όμως πιστεύω είναι μία. Παίδευση και εκπαίδευση. Όλοι έχουμε πρόσβαση σε αυτή.

Από την άλλη, το γκάλοπ δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αν και τα γκάλοπ γενικώς δεν με πολυενδιαφέρουν. Έχω δει και άλλα πολύ πιο ανούσια  ;D

Δεν βλέπω όμως τον λόγο γιατί να μην ψέγω/κατηγορώ/μέμφομαι και εμένα αλλά και άλλους που δεν προσπαθούν.

Τι είναι το φόρουμ πέρα από ανθρώπους που γράφουν για μουσική;

Πως είναι δυνατόν να κατηγορείται/λοιδωρείται κάποιος όταν εμφατικά εκφράζει μουσική άποψη, όντας μουσικά άσχετος και να μην υπάρχει κανείς ψόγος όταν κάποιος δεν μπορεί να καταγράψει στοιχειωδώς την άποψη του, βασισμένος σε κώδικες που υποτίθεται ότι από μικρός, υποχρεωτικά, διδάσκεται. Και δεν φταίνε πάντα οι δάσκαλοι......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η λέξη αίσθηση γράφεται με "αι", το ρήμα γιατί να είναι με "ε";

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς επιστήμονας για τέτοια απλά πράματα.

 

κάνεις την παραδοχή ότι αυτός που γράφει το "αισθάνονται" λάθος, γράφει το "αίσθηση" σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις την παραδοχή ότι αυτός που γράφει το "αισθάνονται" λάθος, γράφει το "αίσθηση" σωστά

 

σωστά. ???

 

@audiokostas συμφωνώ με το πνεύμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν θεωρω τον εαυτο μου καλο ορθογραφο αλλα δεν πιστευω οτι ειμαι και χαλια.

Δεν με πειραζει η κακη ορθογραφια και μπορω να πω οτι οταν αυτη ειναι κακιστη , το διασκεδαζω κιολας.Αλλωστε τετοιου ειδους forum υπαρχουν για να ανοιγουν τα ματια σε κοσμο που δεν γνωριζει αλλα θελει να μαθει.Ολοι πιστευω πως εχουν δικαιωμα στη μαθηση , ακομα και οι ανορθογραφοι ;)

 

Αυτο που μ' ενοχλει καπως ειναι η κακη συνταξη.Οταν δηλαδη υπαρχουν λαθος ή δεν υπαρχουν καθολου σημεια στιξης και για να βγαλω νοημα χρειαζεται να διαβασω το ιδιο ποστ πανω απο μια φορες.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν θεωρω τον εαυτο μου καλο ορθογραφο αλλα δεν πιστευω οτι ειμαι και χαλια.

Δεν με πειραζει η κακη ορθογραφια και μπορω να πω οτι οταν αυτη ειναι κακιστη , το διασκεδαζω κιολας.Αλλωστε τετοιου ειδους forum υπαρχουν για να ανοιγουν τα ματια σε κοσμο που δεν γνωριζει αλλα θελει να μαθει.Ολοι πιστευω πως εχουν δικαιωμα στη μαθηση , ακομα και οι ανορθογραφοι ;)

 

Αυτο που μ' ενοχλει καπως ειναι η κακη συνταξη.Οταν δηλαδη υπαρχουν λαθος ή δεν υπαρχουν καθολου σημεια στιξης και για να βγαλω νοημα χρειαζεται να διαβασω το ιδιο ποστ πανω απο μια φορες.

 

Φίλε duckino, συμφωνώ με την άποψή σου για τα σημεία στίξης (για τη μη χρήση τους), όπως και είμαι αντίθετος στη χρήση των greeklish, καθώς και των διαφόρων ανεκδιήγητων συντομογραφιών (π.χ. "πάτησα τ κουμπί κ είδα" -τις θεωρώ την απόλυτη ένδειξη βαρεμάρας και τεμπελιάς). Θεωρώ όμως πως η κακή/κάκιστη ορθογραφία, δεν είναι κάτι το διασκεδαστικό. Από τη στιγμή που χρησιμοποιεί κάποιος τον γραπτό λόγο -οπουδήποτε- επιβάλλεται να είναι σωστός στην ορθογραφία, στη σύνταξη και στο νόημα.

 

Τι είναι το φόρουμ πέρα από ανθρώπους που γράφουν για μουσική;

Πως είναι δυνατόν να κατηγορείται/λοιδωρείται κάποιος όταν εμφατικά εκφράζει μουσική άποψη, όντας μουσικά άσχετος και να μην υπάρχει κανείς ψόγος όταν κάποιος δεν μπορεί να καταγράψει στοιχειωδώς την άποψη του, βασισμένος σε κώδικες που υποτίθεται ότι από μικρός, υποχρεωτικά, διδάσκεται. Και δεν φταίνε πάντα οι δάσκαλοι......  ;)

+10.

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dmilo συμφωνω κι εγω με τις παρατηρησεις σου για το θεμα των greeklish αλλα και των συντομογραφιων.Θεωρω ομως πως ορθογραφικα λαθη δεν κανει καποιος απο βαρεμαρα , εφοσον δε γραφει π.χ. ολα τα "ι" με γιωτα , ολα τα "ο" με ομικρον κ.λ.π. αλλα απο βιασυνη ή ημιμαθεια.Δεν μπορω λοιπον να κατηγορησω καποιον για τους δυο τελευταιους λογους καθως ειναι δικο του θεμα και ... κακο του κεφαλιου του.Αυτο δε επηρρεαζει ομως την ουσιαστικη λειτουργια του φορουμ , στοχος του οποιου ειναι η ψυχαγωγια και η πληροφορηση.Τωρα με το "κακιστη" εννοω την ορθογραφια τυπου " Πια ανωρωρθογραφοια?" , που πολυ ευστοχα/χιουμοριστικα αναφερει ο συμφορουμτητης hwept.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι απ'αυτούς που σε οποιαδήποτε περίσταση κατηγορούν το "ΣΥΣΤΗΜΑ", την κυβέρνηση, τα κόμματα κλπ. κλπ. Πάντως, η παρακολούθηση και η συμμετοχή μου στο forum και η αξιοσημείωτη ανορθογραφία κάποιων με κάνει μερικές φορές να αναρωτιέμαι γιατί αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα δεν κατάφερε να "περάσει" σε όλα τα παιδιά ένα minimum καλής χρήσης της γλώσσας μας, τόσο σε επίπεδο ορθογραφίας, όσο και σε επίπεδο νοηματικής απόδοσης. Κι από την άλλη έχεις κάποιους "καθηγητές" Πανεπιστημίου, οι οποίοι, ανεξαρτήτως κυβερνώντος κόμματος, βρίσκονται συνεχώς στα πράγματα και δίνουν "κατευθύνσεις".

 

Εξάλλου, ούτε αυτό που έθιξαν πολλοί συμforumιτες, δηλαδή η αγάπη για την ελληνική γλώσσα και ιστορία έχει "περάσει" όσο θα έπρεπε στον μέσο πολίτη. Κι αυτό γιατί η αγάπη για την ιστορία και την γλώσσα μας (να μην πω για την πατρίδα) συνηθίζεται να εξαντλείται στα ποιηματάκια της 25ης Μαρτίου και στην περιφορά των εικόνων των αγωνιστών του '21, χωρίς να διδάσκεται η εσωτερική συνάφεια και συνέχεια των 5.000 ετών ελληνικής ιστορίας.

 

Πιστεύω ότι αυτά είναι ευθύνη του κράτους, χωρίς, όμως να μειώνω και την ευθύνη του καθενός μας, ιδίως στην σημερινή εποχή, που (αν όχι η γνώση) αλλά η πληροφορία είναι προ προσιτή από ποτέ.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου