Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε Kώστα o Πελοποννησιακός πόλεμος (431-404) παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον και θα μπορούσε άνετα να παραλληλιστεί με την σημερινή εποχή.... Θα έπρεπε όμως πρώτα να δούμε τι ζυμώσεις γίνονταν κατά την πεντηκονταετία της ειρήνης σε Αθήνα και Σπάρτη πρώτα και σε όλη την ελληνική επικράτεια κατ' επέκτασιν....

 

Ας το αφήναμε για σήμερα. Καλό είναι να γίνει αυτόνομο θέμα.... :D :D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όταν ζούμε στη χώρα που ο μισθός του Δ.Υπαλλήλου είναι 3πλάσιος απο του εργαζόμενου στον ιδιωτικό τομέα, τί περιμένετε ρε παιδιά? Κάποτε ( παλιά λέμε τώρα ), ο μισθός στο Δημόσιο ήταν απαξιωτκός, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να προτιμούν να εργαστούν στον καλύτερα αμοιβόμενο ιδιωτικό τομέα. Μιλάμε για το '80 περίπου που έμπαινα εγώ στην παραγωγή. Μέσα σε 30 χρόνια αισθάνομαι παντελώς μακάκας, γιατί άν είχα μπεί στο δημόσιο ή σε κάποια κρατικοδίαιτη τράπεζα τότε όπως με παρακαλούσε η μακαρίτισσα η μάννα μου, τώρα θα ήμουνα κανένας συνταξιούχος των 3000 € στα 49 μου και θα σφύριζα αδιάφορα στο εξοχικό μου. Αντί γι αυτό, είμαι παραγωγικός ακόμα και μάλιστα με όνειρα για το μέλλον μου.

Σας ρωτάω λοιπον, πώς εμείς οι του Ιδιωτικού τομέα οι καλοπηδηγμένοι να ταίσουμε τους Δ.Υ. τους καλοταισμένους? Γιατί απο όπου και να το πιάσω δέν μου βγαίνει ο λογαριασμός.

Με Συνταγματική αναθεώρηση ή με συνταγματικο πραξικόπημα, θεωρώ οτι η κατάργηση της μονιμότητας στο δημόσιο και η μισθολογική υποβάθμιση του δημόσιου τομέα σε σχέση με τον ιδιωτικο είναι μονόδρομος, άν θέλουμε να σώσουμε την παρτίδα και την Πατρίδα.

Τώρα το ποιός θα κάνει κάτι τέτοιο απο τους "ηγέτες" μας είναι άλλο ζήτημα. Ελπίδα έχω οτι μπορεί να μας το επιβάλλει το ΔΝΤ και να τους ανάβουμε κεράκι κάθε χρόνο.

Νομίζω πάντως οτι για τους δύσκολους καιρούς που είναι κι ο τίτλος του θρέντ, δέν έχουμε δεί ακόμα τίποτα.

Αρκεί να μήν δούμε του χρόνου 25% ανεργία η οποία θα προέρχεται ολόκληρη απο τον ιδιωτικό τομέα, και να δούμε τότε με τίνος τα λεφτά θα πληρώνονται οι Δ.Υ. για να μήν κάνουν τίποτα.

Μάντης κακών γίνομαι, αλλά πιστεύω οτι θα δούμε προτόγνωρα πράγματα στην μικρή μας πόλη, και το κακό είναι οτι κανείς δέν δείχνει ακόμα να το συνειδητοποιεί....

Ενώ γράφω, 15 νέα μηνύματα... νέο ρεκόρ ή γράφω μεγάλα πόστ  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το κράτος το κατέστρεψαν κυρίως οι νεόπλουτοι που ήθελαν τη μεγάλη ζωή...με τα δάνεια, τα πολυτελή τζίπ, τα ακριβά τσιγάρα και τις διακοπές ,όλα πληρωμένα με κάρτες και καταναλωτικά...

2) Οι Ελληνες γιναμε τεμπέληδες...Ολοι θέλουν να γίνουν πτυχιούχοι και να κάθονται...έχω πολλούς φίλους με έτοιμη στρωμένη δουλίτσα απο τους πατεράδες τους που θα τους δωσει ψωμάκι , αλλα αυτοί βαριούνται, θέλουν φοιτητικες ζωές κιθαρίτσες - γκομενίτσες, δεν μπορουν να ιδρώσουν ή φοβούνται μήπως λερωθουν στο συνεργείο-καθαριστήριο-φανοποιείο ξερω και γω τι , του μπαμπα τους ..και ξερω πολλούς απο αυτούς...

3) Πέρα απο τουρισμό (μέτριο και ακριβό) και φρούτα δεν παραγουμε ΤΙΠΟΤΑ...(δε μα άφησαν? δε θέλαμε? βαριόμασταν? θα σας γελασω...

Τι ψαχνετε να βρείτε τωρα...?

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θανάση μου, συμβαίνει τώρα που μιλάμε. Τα «τσακάλια» του ΔΝΤ, δεν μάσησαν ούτε από το ηφαίστειο, ούτε από τίποτα και είναι ήδη στην Αθήνα. Το γεγονός ότι έχουμε τα σχετικά δημοσιεύματα δεν είναι τίποτα άλλο από το πρελούδιο και φυσικά το να μετρήσουν αντιδράσεις. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι και ο Καλλικράτης θα περικόψει περί τις 30.000 υπαλλήλους στους ΟΤΑ που επί στης ουσίας είναι ευρύτερος δημόσιος τομέας. Οπότε συμβαίνει τώρα...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το κράτος το κατέστρεψαν κυρίως οι νεόπλουτοι που ήθελαν τη μεγάλη ζωή...με τα δάνεια, τα πολυτελή τζίπ, τα ακριβά τσιγάρα και τις διακοπές ,όλα πληρωμένα με κάρτες και καταναλωτικά...

Να πώ ότι κατάστρεψαν τη ζωή τους, ναι. Το κράτος, πως το κατέστρεψαν?

Εκτός εάν εννοείς, ότι όλοι αυτοί είναι ΔΥ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Οι Ελληνες γιναμε τεμπέληδες...Ολοι θέλουν να γίνουν πτυχιούχοι και να κάθονται...έχω πολλούς φίλους με έτοιμη στρωμένη δουλίτσα απο τους πατεράδες τους που θα τους δωσει ψωμάκι , αλλα αυτοί βαριούνται, θέλουν φοιτητικες ζωές κιθαρίτσες - γκομενίτσες, δεν μπορουν να ιδρώσουν ή φοβούνται μήπως λερωθουν στο συνεργείο-καθαριστήριο-φανοποιείο ξερω και γω τι , του μπαμπα τους ..και ξερω πολλούς απο αυτούς...

 

Δηλαδή θές να πείς ότι όσοι ονειρεύονται κάτι καλύτερο για τον εαυτό τους από το συνεργείο του μπαμπά είναι τεμπέληδες;  ??? :-X Ή, ακόμα χειρότερα ότι οι πτυχιούχοι κάθονται; Rephrase please.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ ότι κατάστρεψαν τη ζωή τους, ναι. Το κράτος, πως το κατέστρεψαν?

Εκτός εάν εννοείς, ότι όλοι αυτοί είναι ΔΥ

 

κυριως ναι αυτοι..αλλα και οι ιδιωτικοι κρατικοδιαιτοι ειναι ..

(αμα ειμασταν απο κοντα θα στα εξηγουσα ΟΛΑ κομπλε)..τωρα μεσω πληκτρολογιου δυσκολο

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και ακομα εχουμε και τους μεταναστες με το παραεμποριο (πορνεια- λαθραια-ναρκωτικα κλπ... ) που μας πνιγουν, μας παιρνουν τις δουλειες κλπ...δηλ. ολος ο κοσμος εχει 6 δις φτωχους ..πρεπει να έρθουν ολοι εδω? γίνεται?

Φίλε μου, αυτά που θίγεις δεν είναι τα δομικά προβλήματα της Ελληνικής κοινωνίας. Είναι ζητήματα, αλλά δεν είναι αυτά που μας έφεραν το ΔΝΤ στην πόρτα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, αλλά έχοντας την αίσθηση ότι πατριωτισμός είναι η αγάπη για την πατρίδα του τότε, του τώρα και του αύριο, μήπως οι "πατριώτες της ευκολίας" με την ιστοριολατρεία τους (χωρίς αυτό να σημαίνει ιστορικές γνώσεις) αποπροσανατωλίζουν (έστω και λίγο) τους εαυτούς τους και τους γύρω τους; Μήπως έτσι δημιουργείται το επιχείρημα "Δεν έχω ανάγκη βελτίωσης, είμαι Έλληνας";

 

Και εδώ κολλάει και η τρομερή προσκόλληση στα θεία.

 

Εσύ το πας μακριά, μιλάς για βελτίωση (είσαι ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ όπως θα'λεγε και ο SF). Για μένα ας κάτσει και στάσιμος αν θεωρεί οτι πρέπει να επαφίεται στις δάφνες των αρχαίων. Αυτοί πέρασαν, έζησαν, έχτισαν και πέθαναν. Το θέμα για μένα ειναι οτι οι παρόντες πήραν από το ΜΕΛΛΟΝ (νεα γενια) για να περάσουν καλά στο ΠΑΡΟΝ. Στην τελική η νεα γενιά καλείται να πληρώσει τα σπασμένα και να δεινοπαθήσει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το κράτος το κατέστρεψαν κυρίως οι νεόπλουτοι που ήθελαν τη μεγάλη ζωή...με τα δάνεια, τα πολυτελή τζίπ, τα ακριβά τσιγάρα και τις διακοπές ,όλα πληρωμένα με κάρτες και καταναλωτικά...

2) Οι Ελληνες γιναμε τεμπέληδες...Ολοι θέλουν να γίνουν πτυχιούχοι και να κάθονται...έχω πολλούς φίλους με έτοιμη στρωμένη δουλίτσα απο τους πατεράδες τους που θα τους δωσει ψωμάκι , αλλα αυτοί βαριούνται, θέλουν φοιτητικες ζωές κιθαρίτσες - γκομενίτσες, δεν μπορουν να ιδρώσουν ή φοβούνται μήπως λερωθουν στο συνεργείο-καθαριστήριο-φανοποιείο ξερω και γω τι , του μπαμπα τους ..και ξερω πολλούς απο αυτούς...

3) Πέρα απο τουρισμό (μέτριο και ακριβό) και φρούτα δεν παραγουμε ΤΙΠΟΤΑ...(δε μα άφησαν? δε θέλαμε? βαριόμασταν? θα σας γελασω...

Τι ψαχνετε να βρείτε τωρα...?

 

ε όχι και τεμπέληδες ρε φίλε! Όσοι δουλεύουν μιλάμε ότι φτύνουν αίμα.... Μην κοιτάς αυτούς που κάθονται....δεν ισχύει αυτό! Ούτε οι Γερμανοί ούτε οι Γάλλοι δουλεύουν περισσότερο. Απλά δουλεύουν περισσότεροι!!!!! Έχει διαφορά αυτό....

 

Τώρα για το αν παράγουμε κάτι ή όχι, η αλήθεια είναι ότι γεωργία , κτηνοτροφία και αλιεία με τεράστια λάθη και από τις 2 πλευρές είναι υπό διάλυση.... Μιλάμε για τεράστιο έγκλημα....

 

Πλέον ούτε στο ζήτημα της διατροφής είμαστε αυτάρκεις.... Μέχρι και πριν από κάποια χρόνια αν κάναμε σύγκριση με έναν Άγγλο πχ ήταν για γέλια.... Δεν τα λέω στον αέρα. Έχω πολλά παραδείγματα να παραθέσω....

 

Έβλεπαν οι Αγγλίδες ελαιόλαδο, κρασάκι , ταβέρνα , φρούτα με το κιλό και όχι με το τεμάχιο και αλληθώριζαν..... Αλληθώριζαν μιλάμε.... Χωρίς υπερβολές...Τέλος πάντων, τι μας περιμένει ακόμα να δω....

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου