Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι ακριβώς έτσι, και οι άλλες χώρες έχουν ελλείμματα, ειδικά του νότου, αλλά και του βορά. Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι ο "αδύνατος κρίκος" και βέβαια το έλειμμα υφίσταται κυρίως λογω εκρεμών αποπληρωμών προηγούμενων δανείων.

 

Φυσικά θα βοηθούσε και λίγο αν παράγαμε και τίποτα, αλλά η ουσία είναι ότι με τόσο χρέος δε σωνόμαστε. Ούτε θα πτωχεύσουμε βέβαια. Απλώς θα συνεχίσουμε να χρωστάμε Smiley θυμάστε ένα ανοιχτό επαγγελματικό δάνειο που έλεγε "πληρώνετε μόνο τόκους"; Θα πληρώνουμε συνέχεια και δε θα ξεχρεώσουμε ποτέ

 

ανεβα λιγα ποστ παραπανω για να δεις οτι απαντησα και σε αυτο... ;D

 

ΟΛΟΙ (πλην της ΚΙΝΑΣ) χρωστανε το ζητημα ειναι ομως ΠΟΣΑ χρωστανε και τι παραγουν..

 

ενδεικτικα αναφερω οτι χρωσταμε οσα η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ & η ΡΩΣΙΑ μαζι, με συνολικο πληθυσμο 400 εκ.ανθωπους...& παραγουμε οσα το ..Μπουρουντι... ;D μιλαμε για...τρελλη μαγκια.... ;D

 

.. μην κάνεις τόσο επιφανειακή προσέγγιση σε τόσο σημαντικά ζητήματα ρε Νίκο...Για  το συγκεκριμένο που θίγεις ήταν ιστορικά η ιδανική στιγμή για να τεθούν κυριαρχικά δικαιώματα στην Μικρά Ασία.

 

αυτο ακριβως εννοω με το "ζουμε στον κοσμο μας" δεν ΥΠΗΡΧΕ περιπτωση να γινει κατι τετοιο ποτε,απλα εμεις το..προβαλαμε σαν.."must" ,οτι κανουμε δηλ. αιωνες τωρα (και παντα τρωμε ξυλο με τη σεσουλα....) ,αλλα ας μη το συνεχισουμε ειναι αλλο θεμα αυτο.... :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

 

 

 

-Ο πόλεμος του 1878.(πληρης καταστροφη)

 

 

Εδώ SF επέτρεψε μου μια μικρή διαφωνία ιστορικού περιεχομένου: Η καταστροφή του 1898 (νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα) θα ήταν άδικο να χρεωθεί στους πολιτικούς, ακόμα και αν πρωθυπουργός ήταν ένας τύπος σαν τον Δηλιγιάννη... Κατά την ταπεινή μου άποψη και εδώ ο αγαπημένος μας λαός έβαλε το χεράκι του, καθώς για μια ακόμη φορά παρασύρθηκε από δημαγωγούς της εποχής- τους διαβόητους «ζητωπόλεμους»- που ζητωκραύγαζαν υπέρ του πολέμου με την τότε Οθωμανική αυτοκρατορία. Κάνε μια αναγωγή και στην θέση αυτών, βάλε όσους έβαλαν το πόπολο να κουνάει σημαιάκια υπέρ της ανάληψης των Ολυμπιακών αγώνων και έχεις την πλήρη εικόνα.

Αυτό το φιλοπολεμικό ρεύμα παρέσυρε τόσο τον πρωθυπουργό όσο και τον βασιλιά Γεώργιο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Η καταστροφή στην Μελούνα, η «φευγάλα της Λάρισας» και όλα τα σχετικά...

Δυστυχώς αυτό που συμπεράνω είναι ότι ο λαός μας έχει μια έφεση στο να κουνάει σημαιάκια που άλλοι του τα έχουν βάλει στο χέρι- για τους δικούς του λόγους. Και θα επιμείνω στην Ολυμπιάδα γιατί θεωρώ την στάση που κράτησε η πλειοψηφία των Ελλήνων -που κουνούσε τα σημαιάκια στο Ζάππειο - ως μνημείο «στην βλακεία», τουλάχιστον στην κοντινή προς εμάς ιστορία.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ SF επέτρεψε μου μια μικρή διαφωνία ιστορικού περιεχομένου: Η καταστροφή του 1898 (νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα) θα ήταν άδικο να χρεωθεί στους πολιτικούς, ακόμα και αν πρωθυπουργός ήταν ένας τύπος σαν τον Δηλιγιάννη... Κατά την ταπεινή μου άποψη και εδώ ο αγαπημένος μας λαός έβαλε το χεράκι του, καθώς για μια ακόμη φορά παρασύρθηκε από δημαγωγούς της εποχής- τους διαβόητους «ζητωπόλεμους»- που ζητωκραύγαζαν υπέρ του πολέμου με την τότε Οθωμανική αυτοκρατορία. Κάνε μια αναγωγή και στην θέση αυτών, βάλε όσους έβαλαν το πόπολο να κουνάει σημαιάκια υπέρ της ανάληψης των Ολυμπιακών αγώνων και έχεις την πλήρη εικόνα.

Αυτό το φιλοπολεμικό ρεύμα παρέσυρε τόσο τον πρωθυπουργό όσο και τον βασιλιά Γεώργιο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Η καταστροφή στην Μελούνα, η «φευγάλα της Λάρισας» και όλα τα σχετικά...

Δυστυχώς αυτό που συμπεράνω είναι ότι ο λαός μας έχει μια έφεση στο να κουνάει σημαιάκια που άλλοι του τα έχουν βάλει στο χέρι- για τους δικούς του λόγους. Και θα επιμείνω στην Ολυμπιάδα γιατί θεωρώ την στάση που κράτησε η πλειοψηφία των Ελλήνων -που κουνούσε τα σημαιάκια στο Ζάππειο - ως μνημείο «στην βλακεία», τουλάχιστον στην κοντινή προς εμάς ιστορία.  

 

εγω δεν βλεπω διαφωνια μια και συμφωνω σε ολα οσα λες και βαζω και ενα +10000... :)  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Terry , SF,..... μόνη μου παρηγοριά που υπάρχουν και 10 νοματαίοι που κάτι έχουν διαβάσει, κάτι γνωρίζουν και ας διαφωνούμε που και που.... Λέτε να υπάρχει ακόμα ελπίδα?  :-\

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον τοτε τους "φταιχτες" (λεμε τωρα...) τους εστησαν στον τοιχο,δεν τους ξαναβαλανε στη βουλη οπως κανουμε εμεις απο το 74 και μετα ....

Γνωρίζουμε πλέον όλοι μας πόσο "φταίγαν" οι περισσότεροι από αυτούς που στήθηκαν.  ;)

 

Δύο διαπιστώσεις σχετικά με την Ελληνική νοοτροπία και αυτά που ειπώθηκαν.

 

α) Εχετε παρατηρήσει πόσο αγνοεί ο Έλληνας το ευρύτερο πολιτικοινωνικό γίγνεσθαι και ανάγει τους πάντες σε (μοναδικές στην Ελλάδα λέξεις) "φιλέλληνες" και "ανθέλληνες"; Όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω μας. Ο Ομφαλός της Γης. Λες και δεν έχουν δικές τους χώρες και συμφέροντα.....

 

β) Είμαι ο μόνος που διαβλέπει μια υστερία στη φράση "Η φτώχεια θέλει καλοπέραση";

Μου θυμίζει το θα πεθάνω που θα πεθάνω, ας πάω τουλάχιστον χορτάτος. Δηλαδή "πεπρωμένο φυγείν αδύνατον". Με την ίδια λογική ας ποντάρουμε το δημόσιο χρέος στην κατάκτηση του Μουντιάλ από την Εθνική (νάτο και το Μουντιάλ govan) που ναι ένα προς άπειρο μπας και κάτσει.

Είτε θα φάμε κι άλλο ξύλο (μα ο πνιγμένος τη βροχή δεν την φοβάται) ή θα γίνουμε υπερδύναμη.  ;D  

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εγω δεν βλεπω διαφωνια μια και συμφωνω σε ολα οσα λες και βαζω και ενα +10000... :) 

Εννοούσα αναφορικά με την ημερομηνία (1878- 1898) ;D

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι στο forum η ιστορία και η πολιτική επιστήμη κατέχουν εξέχουσα θέση.  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα αναφορικά με την ημερομηνία (1878- 1898) ;D

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι στο forum η ιστορία και η πολιτική επιστήμη κατέχουν εξέχουσα θέση.  :)

 

Όπως επίσης είναι ενδιαφέρον το ότι φτάσαμε τις 10 σελίδες χωρίς σκοτωμούς! Keep up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα αναφορικά με την ημερομηνία (1878- 1898) ;D

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι στο forum η ιστορία και η πολιτική επιστήμη κατέχουν εξέχουσα θέση.  :)

 

ωχ,τωρα το ειδα οτι εγραψα 1878...εγω αναφερομουν σε αυτο

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_1897

 

Παντως και το 1878 καναμε...τρομερα λαθη (κατα τον Ρωσοτουρκικο πολεμο κηρυξαμε τον πολεμο στην Οθωμανικη Αυτοκρατορια (αν θυμαμαι καλα ηταν η κυβέρνηση  Κουμουνδούρου ??μπορει να κανω και λαθος) και οταν εκαναν ανακωχη με τους Ρωσους μας επνιξαν στο αιμα...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

α) Εχετε παρατηρήσει πόσο αγνοεί ο Έλληνας το ευρύτερο πολιτικοινωνικό γίγνεσθαι και ανάγει τους πάντες σε (μοναδικές στην Ελλάδα λέξεις) "φιλέλληνες" και "ανθέλληνες"; Όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω μας. Ο Ομφαλός της Γης. Λες και δεν έχουν δικές τους χώρες και συμφέροντα.....

 

Μπράβο Κώστα, βρήκες στόχο με αυτό που έγραψες. Πολύ σωστά το λες και θα προσθέσω ότι μας βολεύουν οι «Βάρβαροι» γιατί μάλλον είμαστε πολύ κοτούλες για να παραδεχθούμε τα λάθη, την ενοχή για το χάλι μας- πες το όπως θες- και ψάχνουμε για αποδιοπομπαίους τράγους, εχθρούς και θύραθεν Εφιάλτες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου