Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οντως εχω ζησει χρονια στο εξωτερικο και ποτε μου δεν εχω ακουσει κανενα λαο να μιλαει για "φιλογιαπωνεζους","φιλογερμανους","φιλοουγκαντεζους"...... ;D

 

παντως στο Βερολινο που ζω ολοι μας λατρευουν,να καταλαβεις παντα για καθαριστριες στα σπιτια Ελληνιδες προτιμουν...

 

αφού βέβαια αγοράζουμε (με δανεικά) ό,τι φτιάχνουν  ;)

 

για αυτό και θα μας "σώσουν"  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@ignatios

 

Καλά όσα λες, αλλά δεν είναι όλοι στον ιδιωτικό τομέα καθήκια. Είναι πολλοί no doubt, άλλα όχι όλοι. Το ίδιο και στο δημόσιο. Υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν. Απλά εδώ είναι ΠΟΛΥn λιγότεροι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταργηθεί η μονιμότητα απαιτείται τροποποίηση του συντάγματος

 

ποιο κόμμα θα πάρει την πρωτοβουλία;;  οΕο;;

 

τον έχουν ΠΟΛΥ γερά δεμένο το γάιδαρο... όχι παίζουμε...

 

 

 

@ignatios  

 

ως συνάδελφος Η/Μ του ΕΜΠ, τι να πω, τη συμπάθειά μου...  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Βυζαντιο, στις δυσκολες, ορισμενοι Αυτοκρατορες με @@ (και οχι @@ αυτοκρατορες) ελιωναν τους τρουλους και τα σκευη για να τα φερουν περα.

Καλά δεν ήταν και πολλοί... ;)

Το ευρύτερο μαγαζί, της Εκκλησίας ΑΕ ήταν. Αυτοί το στήσαν, αυτοί το τρέχαν. Ο "Άγιος" Συνονόματος το χε καταλάβει από νωρίς το έργο.

Α, ναι. Και η Πόλη έπεσε από την ανοιχτή κερκόπορτα.  ;D

 

 

Αντώνη, κουράγιο. Αλλά θα στα πω από κοντά τι δεν συμφωνώ για να μην αρχίσει εδώ μέσα το έλα να δεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ξεκίνησαν το 1204. Ο Πάπας Ιννοκέντιος ο Γ' είναι ο μεγάλος ένοχος.

 

καραροφλμαο  :D

 

Λογικό (νομίζω  :P), δεδομένου ότι στο noiz υπάρχουν συγκροτημένοι πνευματικά και ευφυείς άνθρωποι και το θέμα είναι μάλλον αυτονόητο και αυταπόδεικτο.

 

Κάτι που πάντα αναρωτιόμουν. Αν δεν είχαμε Πλάτωνα, Αριστοτέλη και κρασί απ' το βαρέλι σε τι κατάσταση θα βρισκόμασταν; Let me explain. Ως γνωστόν, και άκρως ενοχλητικόν, ο Έλληνας στα δύσκολα περιχαρακώνεται στην καραμέλα του "όταν εσεις κοιμόσασταν σε σπηλιές εμείς γράφαμε φιλοσοφία". Μήπως, λέω μήπως ελλείψη ένδοξου παρελθόντος και ιστορίας, (ξανά) μήπως ασχολούμασταν λίγο περισσότερο με το εδώ και τώρα και ακόμα καλύτερα με το αύριο; Μήπως όσο κοιτάμε πίσω δεν βλέπουμε τι έρχεται κατά πάνω μας; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δυσκολεύομαι να περπατήσω ανάποδα.

 

Δυστυχώς το γεγονός οτι κατοικοεδρεύουμε στον ίδιο χώρο όπου έζησαν κάποια μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας στο παρελθόν και οικειοποιούμεθα αυτήν την κληρονομιά μας προσθέτει μιας μορφής "ιερή" υποχρέωση να μην είμαστε κουμάσια.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Θανάση: Δεν θα το κάνει Έλληνας πολιτικός. Θα το κάνει το ΔΝΤ μέσω του τοποτηρητή του! Ο Έλληνας πολιτικός απλά θα ανακοινώσει την βούληση του ΔΝΤ...

@ Ιγνάσιο: Το γεγονός ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι το ρημάδι που περιέγραψες, έχει να κάνει με το πόσο ρημάδι και διαπλεκόμενο ( με τον ιδιωτικό τομέα) είναι το δημόσιο. Αν π.χ εφάρμοζε την εργατική νομοθεσία, τώρα δεν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση... Αλλά εδώ δεν είναι... Σουηδία...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθω με μεγαλη προσοχη και στα περισσοτερα συμφωνω με ολους.

 

αφου ομως ολοι λιγο πολυ, τη γουσταρουμε την πολιτικη την κουβεντα(δεν εννοω κομματικη),γιατι κρυβεστε πισω απτο δαχτυλο σας και βαφτιζετε αυτην την πολυ ενδιαφερουσα συζητηση οικονομικη?

 

δε λεω ετσι ξεκινησε,αλλα αν καποιος διαβασει τωρα ολα τα ποστ,θα καταλαβει πως οι  περισσοτεροι  μιλουν για το καταντημα της Ελλαδος,οχι μονο σε οικονομικο επιπεδο.και αυτο ειναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ κουβεντα

 

τελος,να πω ξανα,οτι ειναι τρομερα ενδιαφερουσα αυτη η συζητηση,απτις καλυτερες που διαβασα ποτε στο συγκεκριμενο φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το γεγονός οτι κατοικοεδρεύουμε στον ίδιο χώρο όπου έζησαν κάποια μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας στο παρελθόν και οικειοποιούμεθα αυτήν την κληρονομιά μας προσθέτει μιας μορφής "ιερή" υποχρέωση να μην είμαστε κουμάσια.

Υπάρχει και ο Πελλοπονησιακός παιδιά. Με Περσική βοήθεια .... ;)

Να μην ξεχνιόμαστε.

Το χουμε το άθλημα από παλιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλο το θρεντ και δε ξέρω αν η άποψη μου έχει ξαναειπωθεί.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αφήσαμε κάποιους να κάνουνε σχέδια εις βάρος μας βλέπωντας ότι είμαστε μπατε σκυλοι αλέστε.

Με βάση οικονομικούς και τεχνοκρατικούς όρους και με βάση αυτα που παρουσιάζουν πως είναι δυνατόν μια τόσο μικρή χώρα όσο η Ελλάδα να επηρεάζει τόσο πολύ την οικονομία όλης της Ευρώπης χωρίς ιδιαίτερες εξαγωγές?Εννοώ πως αμα ήθελαν θα είχαν βοηθήσει οι ευρο-πεο-λόγοι.Απλά βρίσκοντάς μας αδύναμους μας χτυπάνε για να μπουμε (νομιζω οτι μπήκαμε σε αυτό το ΔΝΤ).

Εμένα μου φαίνεται πολύ απλή και κυνική η αιτία την οποία την παρακολούθησα απο κάποιον γερμανό αναλυτή.Κάποιοι παίξανε δις στα στοκατζιδικα να πέσει το ευρω και τώρα πέφτει.Μου φαίνονται όλα προσχεδιασμένα κι εμεις ειμαστε σα κοτοπουλα που απλα τώρα το μαθαινουμε.

Και η αιτία δεν είναι κάποιος άλλος,κάποια οργάνωση,κάποιο κόμμα,είμαστε όλοι εμείς που εθελοτυφλούμε και δεν κοιταμε στο καθρευτη να ακωνίσουμε λίγο το μυαλουδάκι μας για να βγούμε πιο μπροστά και να μην γίνουμε έρμεα τρίτων.

Θέλω να πιστεύω πώς όσοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο προσπαθούν να ασχολούνται με τη μουσική όπως εμείς εδώ,έχουν μια άλλη ματία και στάση στα γεγονότα γι'αυτό

Keep up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ignatios

 

Καλά όσα λες, αλλά δεν είναι όλοι στον ιδιωτικό τομέα καθήκια. Είναι πολλοί no doubt, άλλα όχι όλοι. Το ίδιο και στο δημόσιο. Υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν. Απλά εδώ είναι ΠΟΛΥn λιγότεροι.

 

 

Εννοειται και συμφωνω απολυτως απλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι γενικα στην ΕΛΛΑΔΑ απο τον ιδιωτικο μεχρι τον δημοσιο τομεα θελουν ξηλωμα τα πραγματα και φτου απο την αρχη.........εμενα δεν με ενοχλει αυτος που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα και παιρνει 7000 ευρω οπως δεν με ενοχλει και αυτος στον δημοσιο τομεα που δεν δουλευει και παιρνει 800-1000 ευρω.

Εμενα με ενοχλουνε ολοι αυτοι που μας κυβερνησαν μετα την μεταπολιτευση φαγανε οτι δεν φανταζομαστε και δεν πηγε ποτε ενας φυλακη........................δεν τα βαζω με αυτον που δουλευει ή δεν δουλευει και παιρνει τοσα κλπ..........ειναι ανουσιο και λαθος.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου