Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και ανάγει τους πάντες σε (μοναδικές στην Ελλάδα λέξεις) "φιλέλληνες" και "ανθέλληνες"

 

οντως εχω ζησει χρονια στο εξωτερικο και ποτε μου δεν εχω ακουσει κανενα λαο να μιλαει για "φιλογιαπωνεζους","φιλογερμανους","φιλοουγκαντεζους"...... ;D

 

παντως στο Βερολινο που ζω ολοι μας λατρευουν,να καταλαβεις παντα για καθαριστριες στα σπιτια Ελληνιδες προτιμουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ωχ,τωρα το ειδα οτι εγραψα 1878...εγω αναφερομουν σε αυτο

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_1897

 

Παντως και το 1878 καναμε...τρομερα λαθη (κατα τον Ρωσοτουρκικο πολεμο κηρυξαμε τον πολεμο στην Οθωμανικη Αυτοκρατορια (αν θυμαμαι καλα ηταν η κυβέρνηση  Κουμουνδούρου ??μπορει να κανω και λαθος) και οταν εκαναν ανακωχη με τους Ρωσους μας επνιξαν στο αιμα...  

Έλα βρε και εγώ τα έμπλεξα ;D Έφαγα ένα χρόνο... 1897 ήταν η πανωλεθρία μας...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης είναι ενδιαφέρον το ότι φτάσαμε τις 10 σελίδες χωρίς σκοτωμούς! Keep up

 

Λογικό (νομίζω  :P), δεδομένου ότι στο noiz υπάρχουν συγκροτημένοι πνευματικά και ευφυείς άνθρωποι και το θέμα είναι μάλλον αυτονόητο και αυταπόδεικτο.

 

Κάτι που πάντα αναρωτιόμουν. Αν δεν είχαμε Πλάτωνα, Αριστοτέλη και κρασί απ' το βαρέλι σε τι κατάσταση θα βρισκόμασταν; Let me explain. Ως γνωστόν, και άκρως ενοχλητικόν, ο Έλληνας στα δύσκολα περιχαρακώνεται στην καραμέλα του "όταν εσεις κοιμόσασταν σε σπηλιές εμείς γράφαμε φιλοσοφία". Μήπως, λέω μήπως ελλείψη ένδοξου παρελθόντος και ιστορίας, (ξανά) μήπως ασχολούμασταν λίγο περισσότερο με το εδώ και τώρα και ακόμα καλύτερα με το αύριο; Μήπως όσο κοιτάμε πίσω δεν βλέπουμε τι έρχεται κατά πάνω μας; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δυσκολεύομαι να περπατήσω ανάποδα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα γι' αυτό οι 'Βάρβαροι' ήταν πάντα "μια κάποια λύσις"

Ναι, αλλά τι θα κάνουμε τώρα χωρίς «Βαρβάρους»... Θα αποχαιρετήσουμε την «Αλεξάνδρεια»; Τα προσωπεία έχουν πέσει... Και όσοι δεν κατάλαβαν μέχρι ώρας, θα ξυπνήσουν απότομα όταν απολυθούν οι περί τους 300.000 Δ.Υ που διαβάζουμε στις εφημερίδες.

Το μόνο καλό σε αυτήν την ιστορία- αν τελικά συμβεί- είναι ότι δείχνει να κόβεται ο ομφάλιος λώρος που συνδέει τα κόμματα με τους πολίτες- και δημιουργεί την «πελατειακή σχέση/ σαπίλα»: Την  χρήση του δημοσίου τομέα για την εξυπηρέτηση των «πελατών- ψηφοφόρων». Αυτή ίσως να είναι και η ελπίδα ότι κάτι καλύτερο μπορεί να μας ξημερώσει. Αν σπάσει αυτό το κακό, τότε, ίσως ο λαός να μην τρώει τόσο εύκολα το παραμύθι- ψήφισε με για να σε βολέψω στο δημόσιο. Αν χαθεί αυτό το «βόλεμα»- που πλέον σε μεγάλο βαθμό είναι μεγάλο παραμύθι- ίσως και να...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό σε αυτήν την ιστορία- αν τελικά συμβεί- είναι ότι δείχνει να κόβεται ο ομφάλιος λώρος που συνδέει τα κόμματα με τους πολίτες- και δημιουργεί την «πελατειακή σχέση/ σαπίλα»

 

Αντε να παίρνει σειρά και η Εκκλησία.................

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω το μακρυ μου και το κοντο μου επειδη το ειπατε ολοι.....λοιπον ως εργαζομενος στην μεγαλυτερη βιομηχανια στα ΒΑΛΚΑΝΙΑ σε θεματα αυτοματισμων,βιομηχανικων πεδιων,υποσταθμων και το λουρι της μανας εμαθα τα εξης πραγματα για τον εξαιρετικο (μαμω το σπ........)ιδιωτικο τομεα.

Προσεληφθη ως ηλεκτρολογος μηχανικος(ετσι ελεγε η αγγελια και εγω ως τετοιος παρουσιατηκα) με βασικο μισθο 650 ευρω + το επιδομα επικινδυνοτητας που υποχρεωνεται να μου καταβαλει αλλα 150 ευρω ,τα οποια ομως ηταν ηδη στα 650 αντι για 800....παμε παρακατω.Συνθηκες εργασιας τραγικες με εξοντωτικα ωραρια γιατι ειχαμε ολυμπιακους αγωνες και υπερωριες που δεν τις δηλωνε πουθενα και μας εδινε πολυ λιγοτερα απο το κανονικο.

Το βρισιμο και το μαμωσταυριδι πηγαινε καθημερινα γονατο.Καθε ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ μας εδινε για δωρο μια τσαντα μαντΑρινια απο τον κηπο του με κουκουτσια παρακαλω......3 σακουλες ειχα αφησει στο εργοστασιο με τον τραγικο τυπο.

Οταν εγινε βραχυκυκλωμα σε ενα εργο που δουλευα εγω και ενα παληκαρι ηλεκτρολογος  το οποιο επαθε εγκαυματα σε ολο του το κορμι και στο προσωπο η αντιδραση του αφεντικουλη μας ητανε η εξης:

Πηγε στο νοσοκομειο και ειπε στον τραυματια ηλεκτρολογο οτι τον καναμε ρεζιλι και τον εκραξε(παρουσια του πατερα του παιδιου,αυτος μας τα ειπε)!!!!!!!Με καλεσε εμενα παρουσια ολου του προσωπικου καμια 70αρια ατομα και μου ελεγε οτι αυτος δεν εχει καμια σχεση,δεν μας εστειλε αυτος για δουλεια εκει.....και οτι για ολα φταιω εγω (ignantios).Στην συνεχεια μου παρουσιασε μια υπευθυνη δηλωση οτι το ατυχημα εγινε 12 το μεσημερι αντι για 7 το απογευμα που ειχε γινει.....(βλεπεις δεν δηλωνε υπερωριες) να υπογραψω οτι ημουν παρων και αναλαμβανω την ευθυνη λογω πτυχιου.Οταν του απαντησα να γραψει την σωστη ωρα για να μην εχω τρεχαματα.....εγινε της ...................!!!!Με ειπε αλητη.....τι νομιζω οτι κανω και τι το παιζω στο εργοστασιο.

Οταν μετα απο 3 χρονια εργασιας στο εργοστασιο αυτο με τελικο μισθο 800 ευρω(και οσο για την ικανοτητα μου στην δουλεια μπορω με γνωστα εργα να αναφερω τι εχω κανει στην μικρη ζωουλα μου) του ανεφερα οτι μπηκα στον ΟΤΕ.Με φωναξε στον γραφειο του μου ειπε οτι ειμαι αλητης και ****παιδο ,και οτι με εκανε μηχανικο και τωρα φευγω...και οτι αυτος με εκανε ανθρωπο   κλπ...κλπ.....

Τελος να πω οτι οταν πηρα τα ενσημα μου στα χερια ειδα οτι 3 χρονια αντι για ενσημα μηχανικου μου κολλαγε ενσημα βοηθου περιελιγχτη μετασχηματιστων.....οπως εκανε με ολους μηχανικους και μη.

Επισης ο συγκεκριμενος ιδιωτης -βιομηχανος παρουσιαζε τον ευατο του μηχανικο του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ στο οποιο ομως δεν φοιτησε ποτε ουτε καν περασε ποτε απ'εξω οσες φορες και αν ρωτησα στα αρχεια του πολυτεχνειου και των ΗΛ.μηχανικων για το ονομα του και εαν ητανε φοιτητης ποτε εκει.

3 χρονια εργαζομενος σε αυτον αποκομησα 3 υπερκοπωσης και ακολουθως νοσοκομειο...και μια σοβαροτερη βλαβη  στον εαυτο μου.........

 

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ συγνωμη που θα το χαλασω σε μερικους αλλα οσο εγω εχω παει με την Pamela ANDERSON ΑΛΛΟ τοσο υπαρχουν σοβαροι εντιμοι ιδιωτες και ιδιωτικη πρωτοβουλια στην ΕΛΛΑΔΑ.Ειναι ντροπη και αισχος ολοι αυτοι που το παιζουν αφεντικα(και δεν ειμαι αριστερος ...το αντιθετο μαλιστα).Τετοιον ιδιωτικο τομεα δεν τον θελω με κατεστρεψε,με ξεφτιλισε και αν και ειχα ολη την καλη προθεση να προκοψω το αφηνω για τους αλλους...........εγω δεν θα παρω...χορτασα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αντε να παίρνει σειρά και η Εκκλησία.................

Έχεις μια τάση να θίγεις όλα τα «τζιζ» θέματα βρε Κώστα  ;D. Καλά τα λέμε ήρεμα τόση ώρα ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τι θα κάνουμε τώρα χωρίς «Βαρβάρους»... Θα αποχαιρετήσουμε την «Αλεξάνδρεια»; Τα προσωπεία έχουν πέσει... Και όσοι δεν κατάλαβαν μέχρι ώρας, θα ξυπνήσουν απότομα όταν απολυθούν οι περί τους 300.000 Δ.Υ που διαβάζουμε στις εφημερίδες.

Πιστευεις οτι πολιτικος θα αφησει να γινει κατι τετοιο; Οποια κυβερνηση απολυσει 300Κ Δ.Υ (που ορθως θα το εκανε κατ' εμε), δεν προκειται να ξαναβγει κυβερνηση ουτε σε 20 χρονια (αν δεν πεσει την στιγμη της ανακοινωσης).

 

Επισης, αμα δεν φορολογηθει η Εκκλησια, μην περιμενουμε προκοπη. Στο Βυζαντιο, στις δυσκολες, ορισμενοι Αυτοκρατορες με @@ (και οχι @@ αυτοκρατορες) ελιωναν τους τρουλους και τα σκευη για να τα φερουν περα. Εδω, χαρι στην πολιτικη δυναμη της Εκκλησιας, ουτε λογος για φορολογηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου