Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δεν ήταν και πολλοί... ;)

Το ευρύτερο μαγαζί, της Εκκλησίας ΑΕ ήταν. Αυτοί το στήσαν, αυτοί το τρέχαν. Ο "Άγιος" Συνονόματος το χε καταλάβει από νωρίς το έργο.

Α, ναι. Και η Πόλη έπεσε από την ανοιχτή κερκόπορτα.  ;D

 

Τωρα παμε οφ-τοπικ ΑΛΛΑ:

1) Στο Βυζαντιο οσοι τα εβαλαν με την Εκκλησια στα "θεσμικα" (βλεπε απο Ιουλιανο στην αρχη, μεχρι τους εικονομαχους) τους εφαγε το μαυρο το σκοταδι, οποτε σε αυτο συμφωνουμε. Τοτε ομως τους εκοβε να πουν "μαγκες φερτε μας τωρα κατι απο οσα φαγατε, γιατι αλλιως σε λιγο δεν θα τρωει κανενας" (αυτο περι τρουλων).

2) Η Πολη θα επεφτε ουτως η αλλως. Πλακα πλακα, το ποσο καφενειο ειχε γινει τοτε το Βυζαντιο, το περιγραφει ο Τσιφορος (εστω και χιουμοριστικα αλλα με ιστορικα στοιχεια και δη δυσευρετα) στο "Εμεις και οι Φραγκοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

επειδή τελευταία στις περισσότερες τηλεοπτικές εμφανίσεις ακούς σχόλια του στυλ... 'Απο εδώ και πέρα τι κάνουμε... Τα ταμεία είναι άδεια, πως θα πληρώσουμε τον άλλο μήνα τις συντάξεις? ... κλπ κλπ '  ,

 

βλέπω ότι επείγει να βρεθεί εδώ και τώρα η λύση διότι είμαστε σε κομβικό σημείο. Να συμφωνήσω οκ, αλλα να μην λησμονήσουμε και το πως φτάσαμε ως εδώ, έτσι?  

 

Να ρωτήσω και κάτι με το φτωχό μου μυαλό? Αποδείχθηκε πως δίναμε ψευδή στατιστικά στην ΕΕ προκειμένου να μπούμε στην ζώνη του Ευρώ. Ο τότε λοιπόν Υπουργός Οικονομικών, ο τότε Υπουργός Εσωτερικών/ Εξωτερικών, ο τότε Πρωθυπουργός, οι τότε Ευρωβουλευτές τι έγινε ρε παδιά? Την κάνανε γαργάρα την δουλειά? Ευθύνη καμία? Δεν τρέχει τίποτα? Όλα ίσιωμα? Ένας δημοσιογράφος δεν βρέθηκε να το θίξει το ζήτημα? Συμβούλιο Επικρατείας υπάρχει? Εισαγγελείς υπάρχουν? Σίγουρα όμως υπάρχει ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΣΥΛΙΑ??????????????  Είναι δυνατόν? Κατοχυρώνεις συνταγματικά το δικαίωμα του πολιτικού σου να είναι στο απυρόβλητο? Δεν θα έπρεπε οι κατέχοντες πόστα και θέσεις υψίστης σημασίας να αποτελούν και πρότυπα?

 

Θα μου πεις και πάλι πρότυπα αποτελούν.... Δείχνουν τον δρόμο... ;)

 

ου ου ου ου ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

 

(Επειδή γράφονται διάφορα περί δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.... κάνω μια μικρή επισήμανση..... κάποιον που δουλέυει στο Δημόσιο , τον πληρώνω εγώ , θέλοντας και μη! Μου κάνει, δεν μου κάνει, με το έτσι θέλω.....Κάποιος που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα πληρώνεται αποκλειστικά από το αφεντικό του κύριοι.....Μην το ξεχνάμε....)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά δεν ήταν και πολλοί... ;)

Το ευρύτερο μαγαζί, της Εκκλησίας ΑΕ ήταν. Αυτοί το στήσαν, αυτοί το τρέχαν. Ο "Άγιος" Συνονόματος το χε καταλάβει από νωρίς το έργο.

Α, ναι. Και η Πόλη έπεσε από την ανοιχτή κερκόπορτα.  ;D

 

 

Βρε... διαβολέα  ;D μην ξύνεις πληγές. Ναι, ο κυρ Μήτσος που ήταν gate keeper στην Κερκόπορτα τα είχε τσούξει το προηγούμενο βράδυ, ξέχασε να κλειδώσει και τους βρήκε το κακό...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα στην ΕΛΛΑΔΑ απο τον ιδιωτικο μεχρι τον δημοσιο τομεα θελουν ξηλωμα τα πραγματα και φτου απο την αρχη.....

 

...και αυτή η αχνή ελπίδα είναι το μόνο θετικό της κρίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Θανάση: Δεν θα το κάνει Έλληνας πολιτικός. Θα το κάνει το ΔΝΤ μέσω του τοποτηρητή του! Ο Έλληνας πολιτικός απλά θα ανακοινώσει την βούληση του ΔΝΤ...

 

Ποιος Ελληνας πολιτικος θα το κανει αυτο; Κοροιδο ειναι η εκαστοτε κυβερνηση να αναλαβουν τετοια ευθυνη; Θα κανουν μια "οικουμενικη" (οι παλαιοτεροι θα θυμουνται), θα πει "οχι εμεις, το ΔΝΤ" (το οποιο pass-the-buck αν το εκανε οποιοσδηποτε middle level manager σε μια Χ εταιρεια θα ειχε φαει ΠΟΛΥ καρπαζια) και ποιος θα παρει τη ρετσινια; ΚΑΝΕΙΣ. Οπως φυσικα και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τιμωρηθει/γυρισει πισω τα νομοτυπως κλεμμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο Πελλοπονησιακός παιδιά. Με Περσική βοήθεια .... ;)

Να μην ξεχνιόμαστε.

Το χουμε το άθλημα από παλιά.

 

Ε είπαμε κανείς δεν είναι τέλειος εκτός κι αν σε λένε Λεωνίδα Φέντερ, Σεθ Λάβερ, Λες Πολ  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το γεγονός οτι κατοικοεδρεύουμε στον ίδιο χώρο όπου έζησαν κάποια μεγάλα κεφάλια της ανθρωπότητας στο παρελθόν και οικειοποιούμεθα αυτήν την κληρονομιά μας προσθέτει μιας μορφής "ιερή" υποχρέωση να μην είμαστε κουμάσια.

 

Σωστό, αλλά έχοντας την αίσθηση ότι πατριωτισμός είναι η αγάπη για την πατρίδα του τότε, του τώρα και του αύριο, μήπως οι "πατριώτες της ευκολίας" με την ιστοριολατρεία τους (χωρίς αυτό να σημαίνει ιστορικές γνώσεις) αποπροσανατωλίζουν (έστω και λίγο) τους εαυτούς τους και τους γύρω τους; Μήπως έτσι δημιουργείται το επιχείρημα "Δεν έχω ανάγκη βελτίωσης, είμαι Έλληνας";

 

Και εδώ κολλάει και η τρομερή προσκόλληση στα θεία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Να ρωτήσω και κάτι με το φτωχό μου μυαλό? Αποδείχθηκε πως δίναμε ψευδή στατιστικά στην ΕΕ προκειμένου να μπούμε στην ζώνη του Ευρώ. Ο τότε λοιπόν Υπουργός Οικονομικών, ο τότε Υπουργός Εσωτερικών/ Εξωτερικών, ο τότε Πρωθυπουργός, οι τότε Ευρωβουλευτές τι έγινε ρε παδιά? Την κάνανε γαργάρα την δουλειά? Ευθύνη καμία? Δεν τρέχει τίποτα? Όλα ίσιωμα?

 

Έλα βρε Δημήτρη, τι λες τώρα... Είναι δυνατόν να δίναμε ψευδή στοιχεία... Ελαφρώς παραποιημένα ήταν  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Αντώνη, κουράγιο. Αλλά θα στα πω από κοντά τι δεν συμφωνώ για να μην αρχίσει εδώ μέσα το έλα να δεις.

 

 

χαρα μου και ειμαι ολος αυτια......αν και πιστεψε με προτιμω στον ελευθερο χρονο μου και οταν κανω παρεα με ανθρωπους που μου αρεσουν(εισα μεσα )........να μιλαω για πραγμτα που μας ευχαριστουν...οπως γυναικες ,κιθαρες,εκδρομες......μαλλια........... ;D ωχχχχχχχ συγνωμη αυτο δεν μπρουμε να το συζητησουμε( να το εκλαβεις ως αστειο αλλιως το διαγραφω) ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλο το θρεντ και δε ξέρω αν η άποψη μου έχει ξαναειπωθεί.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αφήσαμε κάποιους να κάνουνε σχέδια εις βάρος μας βλέπωντας ότι είμαστε μπατε σκυλοι αλέστε.

Με βάση οικονομικούς και τεχνοκρατικούς όρους και με βάση αυτα που παρουσιάζουν πως είναι δυνατόν μια τόσο μικρή χώρα όσο η Ελλάδα να επηρεάζει τόσο πολύ την οικονομία όλης της Ευρώπης χωρίς ιδιαίτερες εξαγωγές?Εννοώ πως αμα ήθελαν θα είχαν βοηθήσει οι ευρο-πεο-λόγοι.Απλά βρίσκοντάς μας αδύναμους μας χτυπάνε για να μπουμε (νομιζω οτι μπήκαμε σε αυτό το ΔΝΤ).

Εμένα μου φαίνεται πολύ απλή και κυνική η αιτία την οποία την παρακολούθησα απο κάποιον γερμανό αναλυτή.Κάποιοι παίξανε δις στα στοκατζιδικα να πέσει το ευρω και τώρα πέφτει.Μου φαίνονται όλα προσχεδιασμένα κι εμεις ειμαστε σα κοτοπουλα που απλα τώρα το μαθαινουμε.

Και η αιτία δεν είναι κάποιος άλλος,κάποια οργάνωση,κάποιο κόμμα,είμαστε όλοι εμείς που εθελοτυφλούμε και δεν κοιταμε στο καθρευτη να ακωνίσουμε λίγο το μυαλουδάκι μας για να βγούμε πιο μπροστά και να μην γίνουμε έρμεα τρίτων.

Θέλω να πιστεύω πώς όσοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο προσπαθούν να ασχολούνται με τη μουσική όπως εμείς εδώ,έχουν μια άλλη ματία και στάση στα γεγονότα γι'αυτό

Keep up!

Ότι θα ερχόταν ο λογαριασμός μετά από 4 Πακέτα ήταν δεδομένο. Απλώς με τόσα λεφτά, ένα τσίγκινο σωβρακάκι έπρεπε να το χαμε πάρει.

Δεν φταίνε τα όρνεα αν είμαστε εμείς ψοφίμια.  ;)

 

.....μαλλια........... ;D ωχχχχχχχ συγνωμη αυτο δεν μπρουμε να το συζητησουμε( να το εκλαβεις ως αστειο αλλιως το διαγραφω) ;)

Θα σου φέρω μαλλί της γριάς να παένει με τη Charvel σου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου