Προς το περιεχόμενο

Γιατί 2 από τις χορδές μου ακούγονται σαν muffled?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους τους νοιζάδες!

 

Προσφάτως έγινα ευτυχής κάτοχος μιας Schecter C-1 plus.

Πολύ ωραίο όργανο και ευκολόπαικτο (και πολύ ωραίο εμφανισιακά :)).

 

Όταν ήρθε, είχε πάνω 10ρες χορδές.

Επειδή την χρησιμοποιώ στη μπάντα μου, που παίζουμε σε Dropped C κούρδισμα, τις 10ρες τις κράτησα για 3-4 βδομάδες.

Μετά αγόρασα τις κλασσικές 11ρες Ernieball που βάζω σε όσες κιθάρες κουρδίζω στο κούρδισμα αυτό.

Πάω λοιπόν εχθές, καθαρίζω ταστιέρα και σώμα, βάζω και λίγο λαδάκι που έχω και περνάω χορδές.

Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Βάζω την κιθάρα να παίξω, κουρδίζω/τεντώνω/κουρδίζω και είμαι έτοιμος.

Μετά από 1-2 λεπτά όμως παρατήρησα κάτι πολύ παράξενο (δεν μου έχει ξανατύχει).

Ενώ η πρώτη,η τέταρτη,η πέμπτη και η έκτη χορδή είναι μια χαρά, η δεύτερη και η τρίτη ακούγονται "κλασμένες" και σαν muffled.Δεν ηχούν καθόλου καλά και έχουν και πολύ μειωμένο sustain.

(σαν π.χ. να παίζεις τη χορδή και χωρίς να το καταλαβαίνεις να ακουμπάει πάνω το μανίκι σου)

Αυτό γίνεται μόνο στις ανοικτές. Τα τάστα ηχούν κανονικά.

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Παίζει τις 11ρες να τις mufflάρει το nut?

Τι μπορώ να κάνω?

(έχω και live μεθαύριο... :-\)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε το nut να δεις αν καθονται καλα (κοψιμο δλδ) και μετα ξανασεταρε την κιθαρα σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς θα το τσεκάρω αυτό φίλε messalion?

Γνωρίζω τα βασικά περί setup αλλά με nut δεν ασχολήθηκα ποτέ.

Μάλλον αυτό φταίει γιατί αν ήταν πρόβλημα στο saddle, τότε θα ήταν muffled όλα τα τάστα.

 

Ελπίζω να μην χρειαστούν λίμες και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται μόνο στις ανοικτές. Τα τάστα ηχούν κανονικά.

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Παίζει τις 11ρες να τις mufflάρει το nut?

Τι μπορώ να κάνω?

 

Μάλλον οι 2 αυτές χορδές δεν περνάνε με ευκολία μέσα από τα αυλάκια του nut. Aν συνάντησες δυσκολία όταν τις πέρναγες (ένιωσες αντίσταση περνώντας τες? Μήπως τις "σφήνωσες" για να χωρέσουν?) , τότε θα πρέπει να τα ανοίξεις λίγο. Είναι απλή δουλειά, απλα θελει λίγη προσοχή να μην κάνεις χοντράδες.

 

Αν δεν βρήκες ιδιαίτερη αντίσταση, δες αν γλιστράνε οι χορδές εύκολα μέσα στα αυλάκια. Αν όχι, τότε απλά πέρνα (τα αυλάκια) με ένα μολύβι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αγόρασες το όργανο καινούριο (και άρα ασετάριστο, πόσο μάλλον για Drop C), αν δεν το έχεις κάνει, πηγαινέ για setup με τις χορδές που θέλεις να φοράς και το κούρδισμα που θέλεις να παίζεις, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο!

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις υποψη σου ρε slap τι εχεις κανει στο οργανο ?

το πηρες με 10αρες χορδες και κουρδισμενο σε E και του εβαλες 11αρες σε drop C το σεταρισμα ειναι αν οχι απαραιτητο αλλα αναγκαιο για να ακουστει το οργανο..... :D

 

βεβαια το προβλημα σου "αυτη" την στιγμη εντοπιζεται στο nut (πιο πολυ) και εκει πρεπει να δωσεις σημασια και να κανεις οτι σου ειπε ο blue απο πανω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, προφανώς και γνωρίζω ότι δεν βάζουμε έτσι ο,τι χορδές να 'ναι σε ο,τι κούρδισμα να 'ναι.  :)

Τη βέργα και το intonation τα ρύθμισα ο δόλιος. Τόσες φορές έχω ρυθμίσει τις κιθάρες μου.

Όμως να ακούγεται έτσι κάποια χορδή, δεν μου είχε ξανατύχει.

Για αυτό και σας ρώτησα.  :D

 

Aν συνάντησες δυσκολία όταν τις πέρναγες (ένιωσες αντίσταση περνώντας τες? Μήπως τις "σφήνωσες" για να χωρέσουν?) , τότε θα πρέπει να τα ανοίξεις λίγο. Είναι απλή δουλειά, απλα θελει λίγη προσοχή να μην κάνεις χοντράδες.

 

Αν δεν βρήκες ιδιαίτερη αντίσταση, δες αν γλιστράνε οι χορδές εύκολα μέσα στα αυλάκια. Αν όχι, τότε απλά πέρνα (τα αυλάκια) με ένα μολύβι.

 

Αν συνάντησα δυσκολία πού, όταν πέρναγα τις χορδές?

(αν τις σφήνωσα πού, στο nut? ??? )

 

Αυτό με το μολύβι το είχα ακούσει.

Αν δηλαδή τα αυλάκια δεν είναι σφιχτά και οι χορδές γλιστράνε καλά, τότε θα το κάνω?

Σε περίπτωση που τα 2 εκείνα αυλάκια είναι πολύ σφικτά, τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνάντησα δυσκολία πού, όταν πέρναγα τις χορδές?

(αν τις σφήνωσα πού, στο nut? ??? )

 

Αυτό με το μολύβι το είχα ακούσει.

Αν δηλαδή τα αυλάκια δεν είναι σφιχτά και οι χορδές γλιστράνε καλά, τότε θα το κάνω?

Σε περίπτωση που τα 2 εκείνα αυλάκια είναι πολύ σφικτά, τι κάνω?

 

Ναι, στο nut.

Αν είναι σφιχτά προσπαθείς να τα ανοίξεις λίγο με κάποια πολύ λεπτή λίμα, λιμάρωντας πολύ απαλά και τσεκάροντας συνέχεια πότε η χορδή περνάει άνετα.

 

Αν δεν ισχύει αυτό με τα αυλάκια του nut, τότε θα πρέπει να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο στη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σφιχτά προσπαθείς να τα ανοίξεις λίγο με κάποια πολύ λεπτή λίμα, λιμάρωντας πολύ απαλά και τσεκάροντας συνέχεια πότε η χορδή περνάει άνετα.

 

Πριν δοκιμάσεις με τη λίμα, δοκίμασε με την ίδια τη χορδή, περνώντας την μπρος-πίσω και υπό γωνία προς την πλευρά των κλειδιών. Πιθανώς να λυθεί το πρόβλημα τόσο εύκολα.

 

Ένας πολύ εύκολος τρόπος να δεις αν φταίει το nut: πίεσε τη χορδή πίσω από το nut και παίξε την ανοιχτή (θα είναι λίγο sharp αλλά δε μας νοιάζει τώρα). Διορθώνεται;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω στο studio.

Θα δοκιμάσω τα πάντα αύριο και θα ενημερώσω.  :)

 

Genious Loci, "γωνία προς την πλευρά των κλειδιών" εννοείς να έχει από την ταστιέρα προς το headstock κατηφορική κλίση, έτσι?

Όπως είναι πάντα τα nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου