Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πρωσοπικα η 10ετια μου φαινεται λιγη,πολυ φοβαμαι οτι θα ματωσουμε για πολλα παραπανω χρονια.

 

Ευτυχώς που οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα την περνάγαμε ζάχαρη τόσα χρόνια και κάναμε καβάτζα για τις δύσκολες μέρες που ρχονται.

 

"Οχι ότι έχω παράπονο από τα φετινά αποτελέσματα, εξαιρετική δουλειά και από σένα και από την ομάδα σου, αν και πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια μεγάλης βελτίωσης αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι οι παρούσες ασταθείς οικονομικές συνθήκες δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω για αυξήσεις ή επιδόματα στην παρούσα φάση. Keep it up όμως και να είσαι σίγουρος ότι η εταιρεία, δεδομένων των κατάλληλων ευνοϊκών συνθηκών, δεν θα ξεχάσει τους ανθρώπους που της επέτρεψαν να διαπρέψει"

 

Σερβίρεται με μακαρόνια αλλά και τηγανητές πατάτες για τα παιδιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίσουμε την καραμέλα πάλι... φυσικά υπάρχουν και ευσυνείδητοι δημόσιοι υπάλληλοι αλλα η γενική εικόνα δεν αλλάζει....

 

Δεν μπορώ να έχω Προϊστάμενο Δημοσίου Οργανισμού να καίγεται και να ωρύεται για  να καταθέσει συγκεκριμένη κατάσταση στην εφορία, την οποία του έφτιαξα εγώ μένοντας μέχρι τις 7 το απόγευμα μαζί με τις καθαρίστριες την στιγμή που ο κύριος έφυγε κατά τις 12.00.

 

Δεν μπορεί να έχω δημόσιες υπαλλήλους να λύνουν σταυρόλεξο (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....καμία υπερβολή) και όταν βαρέθηκαν, η μία από τις 2 του γραφείου κατέβηκε μέχριν την Ερμου όπου έκατσε κανα 2ωρο για να αγοράσει καμπαρντίνα. Μετά την επιστροφή της δε, είχαμε επίδειξη και πρόβα της νέας καμπαρντίνας υπό τον ήχο των εγκωμιαστικών σχολίων της άλλης..... Και ο λαλάκας δούλευε δίπλα.... ;D ;D

 

Οι ίδιες κυρίες όταν ήρθε η ώρα να εκπαιδευτούν στο σύστημα που τους έφτιαχνα μετά από εντολή την προϊσταμένης τους, αρνήθηκαν πεισματικά λέγοντας ότι δεν είναι δική τους δουλειά και αφου δεν παίρνουν επίδομα και άδεια υπολογιστή δεν δέχονται να κάνουν το παραμικρό....

 

Τις κυρίες τις πλήρωνα ΕΓΩ ουσιαστικά! Θέλανε ή δεν θέλανε μαμωσταυρίδια? Συγχωρέστε μου την ένταση αλλά μην κοροΙδευόμαστε και μεταξύ μας ρε μάγκες.

 

Δεν είναι δυνατόν να βλέπω επί μήνες υπάλλήλους με ένα χαρτάκι στο χέρι να τσακώνονται για τα ρεπό τους!!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μας εμπαίζουν μπροστά στα μάτια μας..... Λίγο φιλότιμο στην τελική! Οι συγκεκριμένοι κύριοι/ες 1.00 με 1.30 γίνονταν καπνός αφού σε περιπτώσεις μεγάλου φόρτου εργασίας είχαν απαντήσει σε 2-3 τηλέφωνα!!! Δεν υπερβάλω, μιλάω θα έλεγα με μετριοπάθεια....

 

Δεν είναι δυνατόν να έχω ραντεβού σε οργανισμό στις 9  με  την προσιτάμενη η οποία ήρθε και τις 3 φορές μετά τις 11 και έφυγε στις 1.30.

 

Δεν είναι δυνατόν σε τόσους διαφορετικούς οργανισμούς , ανάμεσα σε διαφορετικούς ανθρώπους να συμβαίνουν τα ίδια όργια. Προκλητικά πράγματα μπροστά στα μάτια μου!

Σε όλες τις περιπτώσεις δούλευα και με το παραπάνω. Και παραπάνω καθόμουν από το ωράριό μου προειμένου να προλάβω και τους έβλεπα να παλιμπαιδίζουν!!!

 

Ουστ ρε λαμόγια και εσείς και οι αξιολύπητοι που σας διόρισαν! Άχρηστοί, ε, άχρηστοι

 

όσα αναφέρω είναι ελάχιστα μπροστά στα όσα έχω δει! Το πρόβλημα είναι καθαρά αριθμητικό! Βόλεψη υπεραρίθμων στο δημόσιο!!! Μέχρι που?  Ως πότε?

 

Το φαινόμενο νεαρές κυρίες να παντρεύοντια σιτεμένους 'ζεν πρεμιέ' άν των 70 και μετά τον θανατό τους να καρπώνονται εφόρου ζωής σύνταξη μήπως πρέπει αν επανεξεταστεί? λέω τώρα.... τι κάθομαι και λέω, θα αλλάξει τίποτα?

 

Σε όσους συνφορουμίτες συμμερίζονται την αγανακτησή μου μας αφιερώνω το άσμα του Χαρούλη.... ' Να δεις που κάποτε, θα μας πούνε και λαλάκες.....'  ;D ;D ;D ;D

 

άντε γεια μας...

 

 

(Για την ώρα που έφαγα για να γράψω ότι γράφω, φυσικά και έχω κάνει τα κουμάντα μου ώστε να βγάλω την δουλειά μου. Επειδή πολλοί πονηροί λένε διάφορα.... Και αν χρειαστεί θα κάτσω και παραπάνω όταν κάποιοι έχοντας φάει μεσημεριανό, θα ξαπλώνουν για να φτιάξουν επιδερμίδα...)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να έχω δημόσιες υπαλλήλους να λύνουν σταυρόλεξο (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....καμία υπερβολή)

 

Ούτε καν Sudoku???

 

Tς,τσ,τσ....ανεπίτρεπτον...

 

Αν δεν δω thread "Behringer ΧΧΧΧΧΧ.  Ένα καλό αλλά ακριβό μικρόφωνο" ή "Γιατί τα Τ.Βone είναι ΤΟΣΟ ακριβά;;;;" δεν ανησυχώ για την οικονομική κρίση  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οχι ότι έχω παράπονο από τα φετινά αποτελέσματα, εξαιρετική δουλειά και από σένα και από την ομάδα σου, αν και πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια μεγάλης βελτίωσης αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι οι παρούσες ασταθείς οικονομικές συνθήκες δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω για αυξήσεις ή επιδόματα στην παρούσα φάση. Keep it up όμως και να είσαι σίγουρος ότι η εταιρεία, δεδομένων των κατάλληλων ευνοϊκών συνθηκών, δεν θα ξεχάσει τους ανθρώπους που της επέτρεψαν να διαπρέψει"

Mε βάση αυτό, θα ξαναπώ την πρόσφατη εμπειρία μου από τον ΟΑΕ (γιατί εκτός του ΙΚΑ πληρώνω και ΟΑΕ). Σε ερώτησή μου, με ποιά δικαιολογία αυξήθηκαν τα 2μηνα τέλη μου στον ΟΑΕ αφού τα τελευταία χρόνια, το εισόδημά μου είναι ίδιο και απαράλλαχτο η απάντηση ήταν...

"Αφού ξέρετε κύριε, χωρίς καμμία δικαιολογία, αλλάξατε κλίμακα"...

Με αποστόμωσε!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα την περνάγαμε ζάχαρη τόσα χρόνια και κάναμε καβάτζα για τις δύκολες μέρες που ρχονται.

 

"Οχι ότι έχω παράπονο από τα φετινά αποτελέσματα, εξαιρετική δουλειά και από σένα και από την ομάδα σου, αν και πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια μεγάλης βελτίωσης αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι οι παρούσες ασταθείς οικονομικές συνθήκες δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω για αυξήσεις ή επιδόματα στην παρούσα φάση. Keep it up όμως και να είσαι σίγουρος ότι η εταιρεία, δεδομένων των κατάλληλων ευνοϊκών συνθηκών, δεν θα ξεχάσει τους ανθρώπους που της επέτρεψαν να διαπρέψει"

 

Σερβίρεται με μακαρόνια αλλά και τηγανητές πατάτες για τα παιδιά.

Δυστηχος καποια στιγμη ερχεται η ωρα οπου η εταιρεια,οχι μονο ξεχναει αυτους που της επετρεψαν να διαπρεψει,αλλα καμια φορα τους απολυει κιολας.κουραγιο εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας ακομα...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους αναρωτιούνται για τους δύσκολους δρόμους.

 

Απολυμένος μεν, αλλά δεν κάθομαι να φυλάω κατουρημένες ποδιές για να βρώ μια μέτρια δουλειά με ένα μέτριο μισθό που θα μου επιτρέψει να ζω μια μέτρια ζωή. Αποφάσισα να κάνω το σκατό μου παξιμάδι, να τρέφομαι από την καβάτζα και να αφοσιωθώ στο διδακτορικό μου μήπως και το τελείωσω μια ώρα αρχίτερα και όταν το ποτήρι ξεχειλείσει να προσπαθήσω για μια δουλεία.

 

Γιατί άλλο είναι προσπαθώ για αλλαγή και άλλο για αλλαγές.

 

Γιατί στο τέλος της διαδρομής είναι καλύτερο να μπορείς να πείς "Τουλάχιστον προσπάθησα" από το να μετράς ένσημα (δημοσίου  :P).

 

Καλή ψυχανάλυση το θέμα

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι προσφάτως απολυμένος από τον ιδιωτικό τομέα, από επιχείρηση η οποία βάζει όπου να 'ναι λουκέτο. Πέρυσι τέτοια εποχή έγινα part-time, φέτος τέλος.

 

Οικονομικά τη βγάζω ίσα-ίσα από ό,τι έχω μαζέψει + ελεύθερο επάγγελμα με μπλοκάκι το οποίο όμως δεν αποδίδει σε καμία περίπτωση σταθερό εισόδημα. Κάποιους μήνες και καθόλου. Έχω περάσει και φάσεις που μετράω τα κέρματα για το σούπερ μάρκετ.

 

Είμαι σχεδόν 34, δεν είμαι παντρεμένος και ενώ θα ήθελα να κάνω οικογένεια, αυτή τη χρονική στιγμή (και ποιος ξέρει μέχρι πότε), είναι αδύνατον.

 

Ανησυχώ πάρα πολύ για το μέλλον μου. Μα πάρα πολύ.

 

Το καλό είναι ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο να παίζω κιθάρα.

 

Για τον ιδιωτικό τομέα και τους επιχειρηματίες απλώς παραθέτω τη δυσάρεστη εμπειρία μου: Δούλευα σε αυτή την επιχείρηση από το 2003. Με μπλοκάκι. Το τελευταίο μου μισθό τον πήρα "μαύρο" για λόγους μη φορολογικής επιβάρυνσης της εταιρίας. Για όσους δουλεύουν με μπλοκάκι είναι γνωστό ότι σε κάθε απόδειξη παροχής υπηρεσιών που κόβεις, παρακρατείται ένα 20% φόρος που κατατίθεται στην εφορία από τον πελάτη/εργοδότη.

 

Το 20% του τελευταίου μου μισθού που ήταν μαύρος λοιπόν, το κράτησε η εταιρία στην οποία επί 7 χρόνια προσέφερα τις υπηρεσίες μου με εξαιρετικά, κατά τα λεγόμενά τους, αποτελέσματα. Μιλάμε για το ποσό των 200 ευρώ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε βάση αυτό, θα ξαναπώ την πρόσφατη εμπειρία μου από τον ΟΑΕ (γιατί εκτός του ΙΚΑ πληρώνω και ΟΑΕ). Σε ερώτησή μου, με ποιά δικαιολογία αυξήθηκαν τα 2μηνα τέλη μου στον ΟΑΕ αφού τα τελευταία χρόνια, το εισόδημά μου είναι ίδιο και απαράλλαχτο η απάντηση ήταν...

"Αφού ξέρετε κύριε, χωρίς καμμία δικαιολογία, αλλάξατε κλίμακα"...

Με αποστόμωσε!!!

αυτο με τον ΟΑΕΕ ειναι οντως τραγικο. το ιδιο προβλημα εχω και εγω. γι'αυτο καθε χρονο κανω μια εξαιρεση για τους μηνες που εχω ΙΚΑ. Κοιτα το αν σε παιρνει!

(sorry για το off topic)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου