Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην εποχή μας ήταν θηλέων...τώρα βγάζει Αλέξανδρους...

χαχαχα!

 

και οχι μονο αυτο, αλλα αν θυμαμαι καλα ημουν η στην δευτερη η στην τεταρτη χρονια που ειχε και αγορια και κοριτσια μαζι! :)

(πληροφορια οχι διασταυρωμενη που μεταφερεται με επιφυλαξη)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το αγαπημένο σπορ της εποχής μας...το κυνήγι των Αρσακειάδων...το παίζαν δύσκολες...

Sorry Εύη...δίνω απλά ιστορικά στοιχεία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ετσι καλε μου ανθρωπε?

Γιατί ρε Αλέξανδρε πέρασα τη μικρή εφηβεία μου μετά (και πριν) από κάθε σχόλασμα σκαρφαλωμένος στο τοιχάκι (πριν του βάλουνε κολλημένα σπασμένα γυαλιά και συρματοπλέγματα) του Αρσακείου κάνοντας καμάκι (με επιτυχίες και αποτυχίες) ή ρίχνοντας μπουγέλα (με επιτυχίες και αποτυχίες) στα κοριτσάκια που κάνανε γυμναστική από κάτω στον στίβο φορώντας όλες το άσπρο σορτσάκι και τα μπλε μπλουζάκια.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΕΤΣΙ. ΕΛΕΟΣ .........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε Αλέξανδρε πέρασα τη μικρή εφηβεία μου μετά (και πριν) από κάθε σχόλασμα σκαρφαλωμένος στο τοιχάκι (πριν του βάλουνε κολλημένα σπασμένα γυαλιά και συρματοπλέγματα) του Αρσακείου κάνοντας καμάκι (με επιτυχίες και αποτυχίες) ή ρίχνοντας μπουγέλα (με επιτυχίες και αποτυχίες) στα κοριτσάκια που κάνανε γυμναστική από κάτω στον στίβο φορώντας όλες το άσπρο σορτσάκι και τα μπλε μπλουζάκια.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΕΤΣΙ. ΕΛΕΟΣ .........

 

και κυκλοφορουσαν στα χρονια του δημοτικου μου ιστοριες για εναν σατυρο σκαρφαλωμενο σε μαντρες που σφυριζε και εβρεχε τα κοριτσακια με τα λευκα ρουχα!

που να το ξερα πως χρονια μετα θα τον γνωρισω!

:P :P :P :P :P :P

 

 

Γιατί ρε Αλέξανδρε πέρασα τη μικρή εφηβεία μου μετά (και πριν) από κάθε σχόλασμα σκαρφαλωμένος στο τοιχάκι (πριν του βάλουνε κολλημένα σπασμένα γυαλιά και συρματοπλέγματα) του Αρσακείου κάνοντας καμάκι (με επιτυχίες και αποτυχίες) ή ρίχνοντας μπουγέλα (με επιτυχίες και αποτυχίες) στα κοριτσάκια που κάνανε γυμναστική από κάτω στον στίβο φορώντας όλες το άσπρο σορτσάκι και τα μπλε μπλουζάκια.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΕΤΣΙ. ΕΛΕΟΣ .........

δεν ξερω αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, αλλα ουτε εγω θελω να με φανταστεις ετσι!!!! :P

 

περαν της πλακας,πραγματι η μαντρα ειχε εξτρα τσιμεντο και σπασμενα γυαλι για να μην μπορει κανενας να περασει απο πανω της! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, ήρθε και μου είπε ότι ο Slash είναι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου...μου γυρίσαν τα λαμπάκια, σαν να μου έλεγε 2+2=5...

 

και συ βρήκες τον Jeff Beck να του αλλάξεις γνώμη;

 

πάλι καλά που βγήκε κι ο Δαβίδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, κάτι τελευταίο!

Πρόσφατα πήγε και ζητησε δουλειά μια παλιά συμμαθήτρια η οποία είχε τελειώσει το φυσικό Αθηνας, με βαθμό πτυχίου περίπου 7.

Σας πληροφορώ πως δεν την πήραν και της είπαν πως για να πάρουν καθηγητές πρέπει να έχουν βαθμό πτυχίου από 8,5 και πάνω.

(αυτό το λέω γιατί υπήρχε γενικά η αντίληψη πως τα ιδιωτικά προσλαμβάνουν, η έστω ‘’φροντίζουν’’ τους δικούς τους!)

 

θα συμμετάσχω μόνο για αυτή την υποσημείωση, μόνο και μόνο επειδή βλέπω μια προφανή παρεξήγηση σε μια κατάσταση που τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά :

 

Χωρίς να εκθέσω την άποψή μου για το αν οι ιδιωτικοί φορείς παίρνουν τους "δικούς τους", βλέπω ξεκάθαρα οτι το παραπάνω παράδειγμα δεν δείχνει στο επιχείρημα που προπαθεί να εξυπηρετήσει : θα μπορούσε κάλλιστα το ίδιο παράδειγμα να δείχνει οτι η συγκεκριμένη κοπέλα ΔΕΝ είναι "δική τους". Εξάλλου τι είναι αυτό που την κάνει δική τους? Η μόνη "συγγένεια" που έχουν είναι οτι κάποτε οι γονείς της ήταν ΠΕΛΑΤΕΣ αυτής της επιχείρησης.

 

Αυτά τα λέω, επειδή είναι πραγματικά ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ αυτοί που βγάζουν τη συγκεκριμένη σχολή με πάνω απο 8,5 και σας διαβεβαιώνω οτι αν κάποιος έχει τέτοιες ικανότητες δεν θα επέλεγε ΠΟΤΕ να διδάξει σε σχολείο, καθώς μαζί με το βαθμό του έχει ΑΜΕΣΑ μια σειρά από προτάσεις για έξω (ή για μέσα), που τον καλύπτουν και οικονομικά και επιστημονικά.

 

Καταλήγω στην υπόθεση οτι οι δικαιολογίες για να μην πάρεις μια δουλειά (ή μια οποιαδήποτε "θέση") μπορεί να είναι οποιεσδήποτε και αν ήταν όντως πραγματικό κριτήριο από το σχολείο η βαθμολογία πάνω από 8.5, ισχυρίζομαι οτι το ίδιο σχολείο δεν θα είχε καθηγητές για να διδάξουν τα αντίστοιχα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συ βρήκες τον Jeff Beck να του αλλάξεις γνώμη;

 

πάλι καλά που βγήκε κι ο Δαβίδ

Μην χαλάς το θέμα τώρα που πιάσαμε τον Αλέξανδρο και τη κατάπτωση του Αρσακείου...

Ατυχώς, δίπλα στον Jeff, δεν στέκεται εύκολα κανένας...δες το video στο youtube...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις ορεξη για διαβασμα , τα Ελληνικα πανεπιστημια εχουν να σου δωσουν παρα πολλα...(εχει να κανει με την προσωπικη σου θεληση και επιμονη)..Αν δεν θέλεις να μαθεις και εισαι τεμπελης , τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι αχρηστα...

Εχω συναδελφο μηχανικο απο Αγγλια (reading university) που δεν ηξερε τι ειναι η κλιμακα σχεδιου (πως διαολο του εδωσαν το χαρτι?)

Εχετε δει κανεναν Ελληνα να ''κολλαει'' οταν βγαινει εξω? Κανέναν , ολοι διαπρεπουν και ας εχουν βασικο τιτλο απο τα εδω πανεπιστημια , κανενας δεν εφαγε τα μουτρα του...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμμετάσχω μόνο για αυτή την υποσημείωση, μόνο και μόνο επειδή βλέπω μια προφανή παρεξήγηση σε μια κατάσταση που τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά :

 

Χωρίς να εκθέσω την άποψή μου για το αν οι ιδιωτικοί φορείς παίρνουν τους "δικούς τους", βλέπω ξεκάθαρα οτι το παραπάνω παράδειγμα δεν δείχνει στο επιχείρημα που προπαθεί να εξυπηρετήσει : θα μπορούσε κάλλιστα το ίδιο παράδειγμα να δείχνει οτι η συγκεκριμένη κοπέλα ΔΕΝ είναι "δική τους". Εξάλλου τι είναι αυτό που την κάνει δική τους? Η μόνη "συγγένεια" που έχουν είναι οτι κάποτε οι γονείς της ήταν ΠΕΛΑΤΕΣ αυτής της επιχείρησης.

 

Αυτά τα λέω, επειδή είναι πραγματικά ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ αυτοί που βγάζουν τη συγκεκριμένη σχολή με πάνω απο 8,5 και σας διαβεβαιώνω οτι αν κάποιος έχει τέτοιες ικανότητες δεν θα επέλεγε ΠΟΤΕ να διδάξει σε σχολείο, καθώς μαζί με το βαθμό του έχει ΑΜΕΣΑ μια σειρά από προτάσεις για έξω (ή για μέσα), που τον καλύπτουν και οικονομικά και επιστημονικά.

 

Καταλήγω στην υπόθεση οτι οι δικαιολογίες για να μην πάρεις μια δουλειά (ή μια οποιαδήποτε "θέση") μπορεί να είναι οποιεσδήποτε και αν ήταν όντως πραγματικό κριτήριο από το σχολείο η βαθμολογία πάνω από 8.5, ισχυρίζομαι οτι το ίδιο σχολείο δεν θα είχε καθηγητές για να διδάξουν τα αντίστοιχα μαθήματα.

 

το πιστευω αυτο που λες!

για να σου πω και την αληθεια, εχω πολλους φιλους που εχουν τελειωσει το φυσικο αθηνας και μια φορα που ειχα αυτη την κουβεντα με δυο απο αυτους μου ειπαν το ιδιο πραγμα!

οτι αν καταφερεις να τελειωσεις την σχολη με 8,5 δεν εχεις λογο να πας να διδαξεις, καθως σε περιμενει η ερευνα.

παρολα αυτα, αυτο που ξερω, αυτο λεω.

μπορει πραγματι να μην γουσταραν να την παρουν!

η οτιδηποτε αλλο! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου