Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση χορδων σε ακουστικη κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως υπαρχει καποιο video Που να δείχνει την εγκατάσταση χορδής σε ακουστική κιθάρα;

Ξέρω για κλασικές κιθάρες αλλά οι ακουστικές στο κάτω μέρος έχουν κάτι σα μπίλιες που δε ξέρω πως μπαίνει εκεί η χορδη.

 

Ευχαριστώ πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις "μπίλιες" πρέπει να τις αφαιρέσεις και να τοποθετήσεις το κάτω μέρος της χορδής στην τρύπα. Μετά ξανατοποθετείς την "μπίλια" από πάνω προσέχοντας η ράγα της να καλύπτει τη χορδή.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοαδύνατον με τα δάκτυλα να το καταφέρεις. Χρειάζεσαι ένα stringwinder το οποίο ούτως ή άλλως θα σε βοηθήσει να τυλίγεις τις καινούριες χορδές και πιο γρήγορα.

 

π.χ. http://www.thomann.de/gr/dunlop_stringwinder_116si.htm

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα stringwinder το οποίο ούτως ή άλλως θα σε βοηθήσει να τυλίγεις τις καινούριες χορδές και πιο γρήγορα.

Για αυτή τη δουλειά είναι η εγκοπή στα stringwinders? Εγώ νόμιζα οτι είναι για να χωράει

τα κλειδιά μπάσου :-X. Η πιο απλή λύση για τις ''μπίλιες'' πάντως είναι πιρούνι και δάχτυλο

για κόντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή λύση για τις ''μπίλιες'' πάντως είναι πιρούνι και δάχτυλο

για κόντρα.

 

Εγω πάντως επειδή δεν έχω ευκαιρο σχεδόν ποτέ ένα stringwinder χρησιμοποιώ ένα κοφτάκι. Επίσης στην ανάγκη το τραβάω χρησιμοποιόντας ένα κλειδί (κλειδαριάς) σαν μοχλό ή αν έχω την ευχερια και χωράει το χέρι απο την τρυπα τα σπρωχνω απο μέσα.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αφαιρέσει κάποιος όλες τις χορδές της κιθάρας πριν βάλει νέες, δεν απαγορεύεται δια ροπάλου; Μου έκανε εντύπωση ότι στο συγκεκριμένο video η κιθάρα δεν έχει καμια χορδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου