Προς το περιεχόμενο

Roland A30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Προσφατα πηρα μεταχειρισμενο το παραπανω Midi keyboard και εχω ενα θεματακι.

  Το sustain που εχω ειναι kurzweil και μου δουλευει αναποδα..Λογικα γινεται απο το Α30 ρυθμιση την οποια δεν μπορω να βρω.

  Πριν παρω αλλο sustain pedal που να ειναι συμβατο μηπως μπορει καποιος να μου λυσει το θεμα?

  Ευχαριστω πολυ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, κι απ'ότι θυμάμαι, το A-30 δεν πρέπει να έχει επιλογή πολικότητας στο sustain. Απ'ότι θυμάμαι και πάλι. Συγνώμη αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε Roland/Boss

Απλά:

DP-2 (τετράγωνο πλαστικό, με καλώδιο, χωρίς διακόπτη πολικότητας)

http://www.roland.com/products/en/DP-2/index.html

 

FS-5U (τετράγωνο μεταλικό, χωρίς καλώδιο, με διακόπτη πολικότητας)

http://www.roland.com/products/en/FS-5U/index.html

 

FS-6 (όπως το FS-5U αλλά διπλό)

http://www.roland.com/products/en/FS-6/index.html

 

Τύπου Πιάνου:

DP-10 (το τελευταίο μοντέλο, με καλώδιο, λειτουργεί και ως Half Sustain στα καινούργια μηχανήματα)

http://www.roland.com/products/en/DP-10/index.html

 

DP-8 (το προηγούμενο μοντέλο, με καλώδιο)

http://www.roland.com/products/en/DP-8/index.html

 

DP-6 (παλιό, στα μεταχειρισμένα, με καλώδιο, όπως το DP-8)


Πεταλάκια σε άλλες μάρκες

Όλο και κάποιο θα βρεις που σίγουρα θα κάνει. Ψάξτ'ο.


Για πάρα πολύ προχωρημένους και πραγματικά ψαγμένους.

FC-300 (δίχως σχόλια)

http://www.roland.com/products/en/FC-300/index.html

Τα έχει κυριολεκτικά όλα, είναι programmable, τα στέλνει όλα μέσω MIDI, σαφώς πολύ πιό ακριβή για την περίπτωσή σου (περίπου 300 ευρώ) που θέλεις μόνο ένα sustain pedal.

Εάν ήθελες ένα sustain ένα control και δύο volume ή expression, τότε συμφέρει. Στέλνεις από την πεταλιέρα όλα τα controllers, start/stop σε arrangers, μέχρι και Αραβικές κλίμακες.

 

4X4 για απαιτητικές και σοβαρές καταστάσεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μαλιστα..οπως παντα πληρως κατατοπιστικος...

  Εγω θα ηθελα παρολα αυτα ενα απλο sustain γιατι τα υπολοιπα τα εχω μεμονομενα και δε θα μου χρειαστουν ετσι και αλλιως στο συγεκριμενο οργανο.

  Οποτε κοιταω ενα απο τα μοντελα που ειναι στο style piano pedal.

  Ευχαριστω πολυ και παλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρου που παρεμβαίνω στο συγκεκριμένο thread, αλλά έχω ξαναδεί το FC-300 κάποια στιγμή και χάζευα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, γι' αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο Χναράκη αν είναι συμβατό και με "κανονικές" MIDI συσκευές, γιατί στο site της Roland αναφέρεται η "ειδική" συμβατότητα που έχει με το VG-99 V-Guitar system.

Μπορούμε κι εμείς οι "απλοί θνητοί" να χαρούμε τις δυνατότητές του ή προορίζεται μόνο για τους ιδιοκτήτες του VG-99; ;)

 

Πάντα οι δύο είσοδοι pedals στα synths που είχα μου φαινόταν σχετικά περιοριστικός παράγοντας, και ενώ έχω το Fantom-G που προσφέρει πληθώρα ελεγκτών πολλών τύπων (knobs, sliders, switches), εντούτοις σε εισόδους pedals δεν είναι τόσο πλουσιοπάροχα τα πράγματα (1 hold pedal + 2 control pedals/footswitches).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο Χναράκη αν είναι συμβατό και με "κανονικές" MIDI συσκευές...

Σαφώς.

 

...Μπορούμε κι εμείς οι "απλοί θνητοί" να χαρούμε τις δυνατότητές του...

Βεβαίως.

 

...Πάντα οι δύο είσοδοι pedals στα synths που είχα μου φαινόταν σχετικά περιοριστικός παράγοντας, και ενώ έχω το Fantom-G που προσφέρει πληθώρα ελεγκτών πολλών τύπων (knobs, sliders, switches), εντούτοις σε εισόδους pedals δεν είναι τόσο πλουσιοπάροχα τα πράγματα (1 hold pedal + 2 control pedals/footswitches)...

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις. Ή μάλλον, τι είναι αυτό που σου λείπει από το Fantom-G;

Ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω, πριν κάνεις λάθος αγορά, μιάς και λες ότι έχεις το Fantom-G, διότι μέσω των pads μπορείς να κοντρολάρεις πάρα πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Χναράκη ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  :)

 

Θέλω να πιστεύω ότι ξέρω ποια είναι τα όρια του Fantom-G, τουλάχιστον για το θέμα που μιλάμε. Χρειάζομαι ελεγκτές στα πόδια μου ώστε να κάνω πράγματα που δεν γίνονται όταν παίζω φουλ και με τα δύο χέρια. Για παράδειγμα θα ήθελα να έχω δύο πεταλάκια για Favorites Up/Down συν ένα latch footswitch για 0/127 κάποιου συγκεκριμένου ελεγκτή (κυρίως το CC01 για το leslie των organs) και ίσως ένα expression πετάλι. Αυτό απαιτεί την ύπαρξη 4 εισόδων πεταλιών. Τα δύο πρώτα (Fav Up/Down) δεν ξέρω αν γίνονται από εξωτερικό controller, τα άλλα δύο είναι εφικτό να γίνουν. Και όταν δεν έχω απαιτητικά μέρη, χρησιμοποιώ και τα S1/S2 για διάφορες λειτουργίες, αλλά μόνο όταν έχω ελεύθερο το αριστερό χέρι μου.

Μπορεί να γίνει βέβαια και "μόντα" με το damper, να το αναδρομολογήσω σε άλλες παραμέτρούς για συγκεκριμένους ήχους, αλλά προτιμώ να μην το ρισκάρω.

Γι'αυτό η προσθήκη της συγκεκριμένης πεταλιέρας θα ήταν η καλύτερη λύση.

Αν υπήρχε κάτι πιο "συμμαζεμένο", ακόμα καλύτερα.

Πάντως η τιμή του όντως τσιμπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Βρισκόμουν εκτός.

 

Βάση της "δομής" αλλά και των όσων λέει το manual, Favorite Up/Down μπορεί να γίνει μόνο μέσω των Control Pedals 1 και 2 κάνοντας assign. Τα υπόλοιπα που ζητάς, σαφώς και γίνονται μέσω εξωτερικού controller.

 

Φανάζομαι ότι χρησιμοποιείς τα Favorites διότι αποθηκεύεις και χρησιμοποιείς ήχους από διαφορετικά modes (Single - Live κλπ). Οπότε με το πάτημα ενός κουμπιού, από τα Favorites, αλλάζεις mode και ήχο μαζί.

Με την συγκεκριμένη πεταλιέρα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, μπορείς να το κάνεις αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορούν να αλλάξουν τα Favorites μέσω εξωτερικής συσκευής, λογικά θα πρέπει να το επιτρέπει το MIDI implementation του Fantom-G. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου