Προς το περιεχόμενο

Roland A30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Για να μπορούν να αλλάξουν τα Favorites μέσω εξωτερικής συσκευής, λογικά θα πρέπει να το επιτρέπει το MIDI implementation του Fantom-G. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό είναι αυτό.

Δεν είπα αυτό, δηλαδή να αλλάζεις τα Favorites μέσω Midi.

 

Είπα ότι την δουλειά που κάνουν τα Favorites μπορείς να την κάνεις μέσω Midi.

Αφού ουσιαστικά τα Favorites κάνουν ταυτόχρονα δύο πράγματα, α) επιλέγουν mode και β) επιλέγουν ήχο.

Προσπάθησε να διαβάσεις προσεκτικά το προηγούμενο post μου και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Εκτός κι εάν το έγραψα πολύ "επιστημονικά", οπότε σου ζητώ συγνώμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το κατάλαβα απολύτως. Ξέρω τι χρειάζεται για να γίνει αυτό που κάνει η επιλογή ενός Favorite: 1) εκπομπή SysEx string για αλλαγή mode (Single, Live, Studio), 2) εκπομπή μηνυμάτων bank select (CC00 και CC32 αν δεν κάνω λάθος) για την επιλογή τράπεζας ήχου, 3) εκπομπή μηνύματος program change για την επιλογή του ήχου καθαυτού.

 

Απλά για να τα προγραμματίσω όλα από την αρχή θα πρέπει να γίνει μία σοβαρή ποσότητα δουλειάς ακόμα. Αν υπήρχε δυνατότητα για αναγνώριση των Favorites απευθείας, θα ήταν το καλύτερο. Αλλά μάλλον δεν γίνεται.

 

Όπως και να 'χει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου