Προς το περιεχόμενο

Cubase sx 3 vs Cubase sx 2


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ακόμα χρήστης του sx 2 αλήθεια όσοι απο εσάς έχετε δουλέψει και τις δυο εκδόσεις ποιά βρίσκετε να είναι τα κύρια πλεονεκτήματα ή ποιές οι κύριες διαφορές ανάμεσα στο SX 3 & 2.

 

Φυσικά η απάντηση καλύπτεται και απο το επίσημο site, απλά ζητάω μια πιο χρηστική εμπειρία στη διαφορά των δύο...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SX3 σε σχέση με το SX2 είναι πολύ βαρύ.

 

Ό,τι έκανα με το 2, τα ίδια κάνω και με το 3. M'αρέσει όμως που βάλανε την δυνατότητα να διαχειρίζεται ACIDized loops και επίσης μ'αρέσει ο studio manager.

 

Αυτα..

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αλήθεια οτι μπορείς να αλλάξεις tempo στο sx3 και τα audio αρχειά να προσπαρμοστούν σε νέο tempo?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αλήθεια οτι μπορείς να αλλάξεις tempo στο sx3 και τα audio αρχειά να προσπαρμοστούν σε νέο tempo?

 

 

of course not...

 

 

αν γινοταν αυτο θα ηταν καταστροφη...φαντασου να "ανοιγοκλεινε" καποιος την κυματομορφη πειραζοντας το tempo...

 

 

σκουπιδια το κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός, αλλά σκέψου οτι έχω ένα tempo στα 80 bpm εχω γράψει midi μπασο και τύμπανα και μετά ρίχνω και μια κιθάρα.. Αν Θέλω τώρα να αλλάξω tempo στο sx 2 θα πρέπει να ξαναγράψω την κιθάρα όπως και λογικά πρέπει να γίνει σε κάθε editor.. ]

 

Το θέμα είναι ότι κάπου διάβασα ότι το cubase sx3 έχει τη δυνατότητα να προσαρμόσει το audio όπως και τα midi στο νέο tempo...

 

μήπως μου έχουν λήψει τα X-files?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Αυτό που λες είναι σωστό, η δυνατότητα του να αλλάζεις tempo στο κομμάτι χωρίς να χρειάζεται να ξαναγράψεις το audio. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποτίθεται πως δουλεύει. Τα pro tools για παράδειγμα υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία εδώ και καιρό (αν δεν κάνω λάθος).

 

Εκεί που πλεονεκτεί το SX3 και έχω ιδία άποψη είναι η audio μηχανή (ηχογραφήσεις μου στο SX2 ακούγονται καλύτερα στο SX3) και η δυνατότητα External Effects μέσω των VST Connections (πολύ χρήσιμο αν θες να δουλέψεις με εξωτερικές μονάδες εφφέ). Πριν ήταν λίγο πιο πολύπλοκο και χρειαζόσουν 2 τουλάχιστον κανάλια.

 

Ακόμη έχει προστεθεί ενα εξτρα bus το Audition που χρησιμεύει ώστε να φτιάχνεις υπομίξεις για τους μουσικούς ενώ εσύ πχ θες να ακούσεις solo κάποιο όργανο την ώρα της ηχογράφησης. Το τελευταίο (το audition bus δηλαδή) δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω, αλλά το διάβασα σε άρθρο σχετικού περιοδικού και μου άρεσε πολύ. Αν "παίξει" θα κάνω σχετικό post.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός' date=' αλλά σκέψου οτι έχω ένα tempo στα 80 bpm εχω γράψει midi μπασο και τύμπανα και μετά ρίχνω και μια κιθάρα.. Αν Θέλω τώρα να αλλάξω tempo στο sx 2 θα πρέπει να ξαναγράψω την κιθάρα όπως και λογικά πρέπει να γίνει σε κάθε editor.. ']

 

Το θέμα είναι ότι κάπου διάβασα ότι το cubase sx3 έχει τη δυνατότητα να προσαρμόσει το audio όπως και τα midi στο νέο tempo...

 

μήπως μου έχουν λήψει τα X-files?

 

 

αυτο που λες, ειναι το "time stretching"...το εχει και το sx 1 αυτο...

 

 

δεν ξερω...λες να καναν κανενα μαγικο?....θα το ψαξω ευθυς αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ολα αυτα τα κανουν σχεδον ολα εδω και χρονια.

και pitch shifting χωρις να αλαλαξει το τεμπο , και αλλαγη τεμπο χωρις να αλλαξει το pitch (time stretching)

και quantize σε audio γινεται (υπο προυποθεσεις ) ,

στο λοτζικ αμα θελεις μαλιστα μπορεις να κανεις και το εξης.

 

εστω οτι εχεις πχ μια ηχογραφηση κρουστων χωρις μετρονομο και θελεις να την κρατησεις κι ας ειναι χωρις σταθερο μετρημεα, μπορεις να του πεις create a midi template και στην ουσια ο μετρονομος σου να μετβαλεται αναλογα με τις μεταβολες που εκανε το μετρημα του μουσικου που παιζει τα κρουστα , και να προσαρμοσει με quantize και τα λοιπα εργαλεια τα υοπολοιπα οργανα στο νεο μεταβαλλομενο μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του 3, ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις το pitch καποιου audio file απο το project window, με ενα click, και επισης οτι αυτο ειναι non-destructive (δηλαδη δεν επιρεαζει οτι audio file).

 

Αλλα πλεονεκτηματα ειναι το οτι μπορεις να κανεις editing στα midi tracks χωρίς να ανοιγεις το piano roll, εάν αλλάξεις το tempo του κοματιού τα audio events γινονται quantize αυτόματα (προσοχή : δεν εννοώ π.χ. αυτό με τη κιθάρα που αναφέρθηκε πιο πάνω, αυτό όπως σωστα γράφτηκε ειναι time stretching - που στο 3 γίνεται και real time by the way), κ.α. (που δεν μου ρχονται τώρα)

ww.joystick-music.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου