Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. 1/2Watt ενισχυτής κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δε φταίει το pot. Απλά, όταν συνδέσεις τα 2 καλώδια στο pot, αυξάνεται το gain του ενισχυτή. Αν συνδέσεις μεταξύ τους τα 2 καλώδια(χωρίς το pot), και πάλι σφυράει?

Θέλει καλώδια μονωμένα με μπλεντάζ(όπως περιέγραψα) σε όλες τις καλωδιώσεις γιατί διαφορετικά μπαίνει θόρυβος και σφυρίζει. Και στην μπαταρία ακόμη θέλει μονωμένο καλώδιο. Το gain στο κλιπ ήταν τέρμα αλλά θα δω αν μπορώ να γράψω κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λοιπον παραθετω το σχεδιο του φιλου σοττου με μερικες αλλαγες που πιστευω θα διευκολυναν τον οποιονδηποτε  ΔΙΥΕR κατα τη γνωμη μου..εγω δηλαδη ετσι τα εφτιαξα και ετσι τα σκεφτηκα...αν εχω κανει το οποιο λαθος σοττο διορθωσε με :)

 

να πω οτι ο σκοπος της αλλαγης ειναι να φαινεται που πρεπει να κολληθουν τα καλωδια των οποιον τις ακρες δειχνεις συνδεδεμενες πανω σε αλλα καλωδια

Lm386_amp_mk42.thumb.JPG.6530ffe32acd5a45c046500cdcb8319d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δυο ηχειακια 2.5 βαττ τα οποια μολις τα ξυλωσα απο ενα cd player χαλασμενο αλλα εγραφαν πανω 4 ohm το καθενα.τα συνδεσα εν σειρα και στα ακρα μετραω πλεον 8 ohm με το πολυμετρο οποτε θα φτιαξω καμπινουλα με δυο ηχεια συνδεδεμενα εν σειρα δεν παιζει καποιο προβλημα σωστα???

 

και κατι αλλο.θα μπορουσαμε να βαλουμε και tone με τον ιδιο τροπο που ειναι συνδεδεμενο και στις κιθαρες δηλαδη παραλληλα με το gain pot με το πυκνωτακι κτλ....να λειτουργει ως φιλτροο για τις υψηλες συχνοτητες??και αν ναι ποσα ΚΩ θα εβαζες το ποτενσιομετρο

 

sotto στο σχεδιο που δεν ειχες βαλει gain pot και  ειχες εναν απλο διακοπττη οταν ο διακοπτης ηταν off o ενισχυτής επαιζε καθαρο ηχο, και αν ναι επαιζε σε αξιοπρεπη ενταση για practice στο σπιτι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα ηχειακια σε σειρα θα εισαι οκ..για το τονε δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα στο τελυταιο το ον δινει στο σημα ολο το γκαιν πιυ μπορει να υπαρξει στο κυκλωμα περναει...αντιστροφως στο οφφ κοβει τελειως το γκαιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ηχειάκια εν σειρά μια χαρά καμπίνα θα προκύψει!

Η ένταση δεν είναι πολύ μεγάλη στο clean, απλά για practice σε σπίτι που να μην έχει φασαρία. Όλη η ένταση βγαίνει όταν του δώσεις 9-12V και στο gain "κανάλι". Όλη η παραμόρφωσή του από την αλλη, βγαίνει στα 3-4,5Volt.

Μπορεί να μπει tone pot (γραμμικό των 500ΚΩ εν σειρά με πυκνωτή 0.047μF) στην είσοδο, μεταξύ του pin3 και της γείωσης(pin4).

Aλλά θα κάνει ακριβώς την δουλειά του tone της κιθάρας... Προσωπικα, τα πρίμα και το gain τα ρυθμίζω από την κιθάρα(στο gain κανάλι πάντα) όπως κάνω και σε έναν Epiphone valve jr. λαμπάτο...

 

Update! Έφτιαξα μια ultra απλή mod του ενισχυτή που δε χρειάζεται ούτε πλακέτα... Όλα κολλούνται πάνω στην βάση του τσιπ και χρειάζεται λίγα parts, μόνο ένα πυκνωτή των 47μF ουσιαστικά.

Είναι στο dist κανάλι μόνιμα και σε full ένταση (με 3V dc δεν είναι και τόση...) ,και θέλει λίγη λεπτοδουλειά. Το είχα φτιάξει και δούλεψε! Χωράει σε ένα σπιρτόκουτο...

lm386_simple_amp.thumb.jpg.564f8579f816c7c2676124db79e1208f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ηταν καλο να κολληθει το πλην του ηχειου αναμεσα στα ποδαρακια 3 και 4? για να μην κοβοντε τα καλωδια σε διαφορα σημεια οχι τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματα....Αφου τελιωσα την επανακκατασκευη του προτζεκτ μου αλλα εχω ενα προβλημα...εχω τσεκαρει οοολες τις κολλησεις αλλα παρ οολα αυτα συνεχιζει...η ενταση ειναι υπερχαμηλη....για να ακοθσω απο τοο 25βατο ηχειο πρεπει να κολλησω το αυτι μου...ενω με το προηγουμενο επεζε δυνατα...λογικα φτεει το τσιπακι? η καποιος πυκνωτης?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου