Προς το περιεχόμενο

Fake GIBSON Or Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bλεποντας τις φοτος επισης μπορω να πω κ μαλιστα τι μαιμουδια εγινε με το κιθαρονι σου. Ειναι Harley Benton η ρεπλικα κ εχουν βγαλει τα λογοτυπα κ εβαλαν της gibson περιτεχνα. Επισης φαινεται οτι ειναι τσιτωμενοι οι μαγνητες για τζιτζι fake αποδοση, ταπεινη μου γνωμη παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου φένεται θα σηκώσω video να την ακούσετε..

 

Αυτό θα είχε πράγματι πολύ ενδιαφέρον. Να το κάνεις  :)

 

(και σου εύχομαι η όλη υπόθεση να λήξει με τον καλύτερο για σένα τρόπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μου κάνει εντύπωση η επιμονή για να αποδειχθεί μαιμού η κιθάρα όταν το ίδιο το εργοστάσιο υπογράφει την αυθεντικότητα της. Οσο και να ξέρει (από τις φωτογραφίες) ο καθένας από τους συμμετέχοντες, ΔΕΝ αναιρεί την επίσημη θέση της Gibson.

 

Οσο για τις ρεπλικες στις αγγελίες, στο εξής θα απαγορευτούν, εκτός και αν αναφέρεται ρητά η λέξη ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ στον τίτλο.

 

Υ.Γ. Φίλε Korg_freak, ή brees21, ή brougos7, ή skordalis21, τη διασπορά της μπούρδας προσπαθούμε να την αποφεύγουμε στο Noiz. Εχεις αποκλειστεί εξ άλλου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άλλο thread θυμάμαι με είχανε σχεδόν κράξει επειδή είχα ρωτήσει που μπορώ να βρω decal για Fender επειδη αυτό δε παραπέμπει σε νόμιμη δραστηριότητα...

 

Κατα τ'αλλα εσείς αφήνετε να πωλούνται ρέπλικες που είναι 100% παράνομες στις αγγελίες, αρκεί να αναφέρται η λέξη ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ...

 

Θέλει λίγο προσοχή , είναι λεπτό το ζήτημα

 

Επίσης σχετικά με την "επίσημη" θέση της Gibson.

 

Η Gibson γνωμοδότησε βάσει των φωτογραφιών, η μήπως απλά έδωσε μία αντιστοιχία για ένα serial number που της δόθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys

η Gibson εξετασε την κιθαρα και απαντησε (η απαντηση ειναι καπου χαμενη στο τοπικ)

αλλα το χρωμα που δινει στην απαντηση της  ειναι διαφορετικο απτο χρωμα της κιθαρας (οσο μπορουμε να καταλαβουμε απο περιγραφες και φωτογραφιες) αρα ειναι μια ρεπλικα του φιλου μας που πηρε το serial της original! τι το κουραζουμε?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση η επιμονή για να αποδειχθεί μαιμού η κιθάρα όταν το ίδιο το εργοστάσιο υπογράφει την αυθεντικότητα της. Οσο και να ξέρει (από τις φωτογραφίες) ο καθένας από τους συμμετέχοντες, ΔΕΝ αναιρεί την επίσημη θέση της Gibson.

 

Οσο για τις ρεπλικες στις αγγελίες, στο εξής θα απαγορευτούν, εκτός και αν αναφέρεται ρητά η λέξη ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ στον τίτλο.

 

Υ.Γ. Φίλε Korg_freak, ή brees21, ή brougos7, ή skordalis21, τη διασπορά της μπούρδας προσπαθούμε να την αποφεύγουμε στο Noiz. Εχεις αποκλειστεί εξ άλλου.

 

Πάντως όποια αντιπροσωπεία και να ναι, κατα τη γνώμη μου δεν μπορεί να βγάζει πόρισμα απο απλές φωτογραφίες, αλλά να τονίσω ότι ήταν απαράδεκτο που σε ερώτησή μου για το truss rod cover δεν ήξεραν να μου δώσουν μια ξεκάθαρη απάντηση...

 

Αυτό να γίνει και μάθημα σε όλους που θέλουν να εξετάζουν την αυθεντικότητα ενός οργάνου μέσω mail και φωτογραφιών. Θα προτιμούσα πάντως να μου έλεγε η εταιρεία ότι ..δεν είμαστε σίγουροι 100%, δεν μπορούμε να σου πούμε κτλ κτλ..

 

Πάντως είναι καλό να γίνει μια προσπάθεια "αξιολόγησης" πριν αναρτηθεί κάτι στις αγγελίες, και πρέπει επιτέλους να μπαίνει η Αληθινή φωτογραφία και όχι κατεβασμένες απο Νετ.

 

Το θέμα έχει κλείσει για μένα, εαν και εφόσον κρίνεις εσύ ότι πρέπει να αποκαλυφθεί η ταυτότητα του παιδιού που μου την έδωσε, σε παρακαλώ πολύ επικοινώνησε μαζί μου άμεσα.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το πιστεύω ότι υπάρχει τέτοια ανοχή σε αυτό θέμα.. Αυτό που έπαθε ο φίλος είναι απερίγραπτο, ακόμα και αν θέλουμε να του καταλογίσουμε ότι δεν την τσέκαρε επιτόπου τον αδικούμε, καθώς αν η πώληση/ανταλλαγή γινόταν με δόλο η πράξη του πωλητή είναι αξιόποινη. δεν μπορεί να θεωρείται χειρότερο το να γραφεις greeklish από το να κανεις απάτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vavel80 πολυ αταραχο σε βλεπω μετα απο αυτην την ιστορια...

Εγω θα αντιδρουσα πολυ ακραια, και η πρωτη μου κινηση θα ηταν να μαθω σε ποιον αντιστοιχει το τηλεφωνο του τυπου....

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε ένα άλλο thread θυμάμαι με είχανε σχεδόν κράξει επειδή είχα ρωτήσει που μπορώ να βρω decal για Fender επειδη αυτό δε παραπέμπει σε νόμιμη δραστηριότητα...

 

Κατα τ'αλλα εσείς αφήνετε να πωλούνται ρέπλικες που είναι 100% παράνομες στις αγγελίες, αρκεί να αναφέρται η λέξη ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ...

Παράνομη είναι η καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. Οπως καταλαβαίνεις μόνο ο εμπλεκόμενος (η Gibson πχ) μπορεί να κινηθεί κατά του κατασκευαστή αντιγράφων. Δεν είναι αυτεπάγγελτη κίνηση και ούτε δουλειά του Noiz να τους κυνηγήσει. Το μόνο που θέλω είναι να μην υπάρξουν απάτες στις αγοραπωλησίες των αγγελιών μας, και γι αυτό πρέπει να είναι ξεκάθαρα τα στοιχεία αναγνώρισης ενός οργάνου.

 

Σε ότι αφορά το δικό σου decal θέλω να διευκρινίσω ότι στις προθέσεις του Noiz είναι η αποθάρρυνση τέτοιων ενεργειών που θα μπορούσαν εν δυνάμει να δημιουργήσουν παρόμοιες καταστάσεις σαν αυτη που συζητάμε, αργότερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση η επιμονή για να αποδειχθεί μαιμού η κιθάρα όταν το ίδιο το εργοστάσιο υπογράφει την αυθεντικότητα της. Οσο και να ξέρει (από τις φωτογραφίες) ο καθένας από τους συμμετέχοντες, ΔΕΝ αναιρεί την επίσημη θέση της Gibson.

 

Οσο για τις ρεπλικες στις αγγελίες, στο εξής θα απαγορευτούν, εκτός και αν αναφέρεται ρητά η λέξη ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ στον τίτλο.

 

Υ.Γ. Φίλε Korg_freak, ή brees21, ή brougos7, ή skordalis21, τη διασπορά της μπούρδας προσπαθούμε να την αποφεύγουμε στο Noiz. Εχεις αποκλειστεί εξ άλλου.

Yameth δεν είδα καμμιά επιμονή από κανένα, απλά το θέμα τράβηξε σε μάκρος κυρίως επειδή ο φίλος valev επέλεξε τη μέθοδο (δικαίωμα του και το σέβομαι) να παραθέτει τα στοιχεία με το σταγονόμετρο..  

Πιθανά το ίδιο έκανε και στις επαφές του με τη Gibson όπου δεν κατάλαβα ποιές φωτό έστειλε και πότε. Η απάντηση της Gibson ότι το serial number είναι υπαρκτό δεν εξασφαλίζει ότι δεν είναι άλλης κιθάρας άσε το μπέρδεμα στα χρώματα..  

Μετά τις φωτογραφίες των καλωδιώσεων έγινε βέβαιο το 100% fake κι όποιος δεν έχει πεισθεί ας πάει να την ξαναγοράσει, φαντάζομαι ο valev θα την έδινε χαλαρά..

 

Όταν λές ότι οι ρέπλικες θα απαγορευτούν, μου ακούγεται λίγο ρητορικό, αφού και ο πωλητής θα ισχυρίζεται ότι κι αυτός για αυθεντική την αγόρασε (από το γνωστό του φίλου κλπ) δηλαδή τι μπορείς να του κάνεις πέρα απ το ban, το οποίο σκασίλα του στο φινάλε, συνεχίζει με άλλο όνομα..

 

Τώρα εδώ στη συγκεκριμένη περίπτωση τι σκοπεύεις να κάνεις ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου