Προς το περιεχόμενο

Fake GIBSON Or Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου τις ιδιες φωτογραφιες ειδε και η γκιψον και του απαντησε πως ειναι αυθεντικη!

λετε να μην προσεχαν αλλο χρωμα, η αποστασεις στα ταστα?

 

Σωστά...

Άν κ η Gibson δεν ξέρει τι λέει πρέπει να το κλείσουμε το μαγαζί....

Για να στο είπε μήν ακούς κανέναν μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σωστά...

Άν κ η Gibson δεν ξέρει τι λέει πρέπει να το κλείσουμε το μαγαζί....

Για να στο είπε μήν ακούς κανέναν μας...

 

ΙΔΟΥ η απορία..Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που άνοιξα το θέμα παιδιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΔΟΥ η απορία..Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που άνοιξα το θέμα παιδιά..

Δεν υπάρχει απορία...δεν πιστεύεις την Gibson (ή την επίσημη αντιπροσωπεία που δεν πήγες ακόμα) και θα πιστέψεις τον Μάκη (τον οποιονδήποτε Μάκη...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά...

Άν κ η Gibson δεν ξέρει τι λέει πρέπει να το κλείσουμε το μαγαζί....

Για να στο είπε μήν ακούς κανέναν μας...

Κι'ομως, σε ερώτηση μου για παλιό όργανο 100% αυθεντικό (αγορασμένο το 1943 απο νέα υόρκη)δεν ήξεραν να μου πουν μοντέλο και έτος ακριβώς, παρά μόνο στο περίπου.

Στο θέμα του φίλου εδώ τώρα, τα πράγματα δεν είναι και πολύ ενθαρυντικά, θα ήθελα να δω μία φωτογραφία απο τη βίδα της βέργας, τα πλαϊνά της κιθάρας και το neck joint (να φαίνετε και η ταστιέρα).

Άρα όπως είπαν και οι προηγούμενοι, φώτος πλίζ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, πιστεύω ότι αν την δει ο Μάκης θα βγάλει άκρη.

Πριν από μερικές εβδομάδες είχα και εγώ ένα ανάλογο περιστατικό με μια παρόμοια κιθάρα ενός φίλου. Μου την έφερε να την δω, ανυποψίαστος και χωρίς καμία αμφιβολία για την γνησιότητά της αλλά η αλήθεια είναι ότι από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου, είχα την εντύπωση ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, γιατί δεν μου έδινε την συνηθισμένη αίσθηση της  δικής μου standard  ή οποιασδήποτε άλλης Les Paul έχω πιάσει. Μάλιστα ήταν πολύ πιο  ελαφρότερη από οποιαδήποτε άλλη (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι.)

Δεν πιστεύω στην μεταφυσική, αλλά πιστεύω ότι κάθε κιθάρα έχει την δική της αίσθηση και καμιά φορά μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές.

Μετά είδα και κάποιες άλλες διαφορές, όπως το λογότυπο στο truss rod cover που δεν μοιάζει με  της standard αλλά με της custom Les Paul, την ποιότητα της πάστας του binding  που μου φάνηκε χαμηλή, την δουλειά των τάστων, το κακοφτιαγμένο nut, ατέλειες του βαψίματος, γενικά κάποια  δείγματα κακής ποιότητας.

Δεν είχα χρόνο να την δω περισσότερο αλλά του είπα τις υποψίες μου και τον συμβούλεψα να ελέγξει τους μαγνήτες αν είναι Gibson και να πάει στην αντιπροσωπεία.

Το ανησυχητικό είναι ότι με άκουσε και πήγε στο BON STUDIO στην Θεσσαλονίκη και εκεί του είπαν ότι η κιθάρα ήταν γνήσια!

Αυτός ησύχασε, εγώ όχι!

Δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι έπεσα τόσο έξω. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, να πω ότι εγώ μπορεί να γνωρίζω περισσότερα από την αντιπροσωπεία, αλλά η εντύπωσή μου ότι ήταν αντίγραφο ήταν πολύ ισχυρή. Ακόμα το πιστεύω!

Και τώρα συνέβη και αυτό το γεγονός και είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξει.

Αυτό πάντως που καταλαβαίνω, είναι ότι αν πρόκειται για αντίγραφα, αυτοί που τα φτιάχνουν έχουν μάθει πια το μάθημά τους και είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.

Κατά την γνώμη μου, το μόνο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις κάποια πράγματα που ανεβάζουν το κόστος και δεν συμφέρει να γίνουν σε αντίγραφα. 

Η δουλειά των τάστων είναι ένα από αυτά. Η Gibson βάζει τα τάστα περαστά, πίσω από το binding του μπράτσου, αυτό ανεβάζει το κόστος. Οι γνήσιοι μαγνήτες  Gibson το ίδιο.

Αν τα ξεπεράσουν και αυτά, αλίμονό μας!

Πάντως σε κάθε περίπτωση η συμβουλή μου είναι, αν αμφιβάλετε, με κανένα τρόπο μην προχωρήσετε σε αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο photobucket , ανεβασε τις φωτο σου και βαλε τα link εδω μπας και τη δουμε , βαλε και καμια φωτο επισης απο το cavity control και τους μαγνητες , σταυρωσε και τα δαχτυλα σου για καλο και κακο  ;D

και τα ξαναλεμε. ;)

 

Just do it !!!!!!!!!

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολα πηγαιναν καλα , καπως ετσι θα επρεπε να ηταν

κανε κλικ πανω στις φωτο για zoom

 

http://www.gbase.com/gear/gibson-les-paul-standard-2000-honeyburst#

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

βγάζοντας το truss rod, να τί υπάρχει απο κάτω:

 

44001.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

και ξηλώνοντας το μαγνήτη, έτσι είναι...

 

44002.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

44003.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τί λέτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου