Προς το περιεχόμενο

SOS!Που να πάω την κιθάρα μου για ACTION σεταρισμα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω εχω αιωνιο προβλημα με την ΜΙ την εκτη δηλαδη ψιλοτασταρει στο 12-14 ταστο...ολοκληρη η κιθαρα ειναι κομπλε μονο εκει εχω το προβλημα...και ειναι καινουρια κιθαρα απλα της εχω αλλαξει μαγνητες 3 φορες(στρατ) και καθε φορα εχω αυτο το προβλημα...εχω παιξει και με saddles αλλα παλι χανει....δεν τασταρει ακριβως απλα οταν παιζω 12ο ταστο ο ηχος ειναι λες και μπλεκονται και αλλες νοτες μαζι,,,ενα περιεργο πραγμα σαν να ανεβοκατεβαινει η νοτα πανω κατω...τι να πω τα νευρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μια περιοδο (οταν πρωτοπηρα την κιθαρα) ασχοληθηκα και εγω με το τασταρισμα αλλα μετα απο ταλαιπωρια αρκετων βδομαδων και διαφορων μαστορων κατεληξα οτι δεν θα πρεπει να με απασχολει αν τασταρει αν και εφοσον ο ηχος που εβγαινε απο τον ενισχυτη δεν ειχε προβλημα.

 

Και ερωτω ειναι κακο να τασταρει ενα οργανο? Ειναι κατι λαθος? Υπαρχει κιθαρα ηλ με σχετικα χαμηλο action που δεν τασταρει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτω ειναι κακο να τασταρει ενα οργανο?

 

αν δεν περναει στον ενισχυτη φυσικα και δεν ειναι κακο,αλλωστε υπαρχουν ειδη μουσικης (π.χ.country) που οι κιθαρες ΠΡΕΠΕΙ να τασταρουν και στον ενισχυτη  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κιθαρα ηλ με σχετικα χαμηλο action που δεν τασταρει?

Aν τα τάστα της είναι άριστα levelαρισμένα, γιατί οχι?

Εξαρτάται βέβαια απο το πάχος των χορδών, της πένας, πόσο δυνατά βαράς, τι εννοείς

χαμηλό action και διάφορα άλλα μεταφυσικά φαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα τάστα της είναι άριστα levelαρισμένα, γιατί οχι?

Εξαρτάται βέβαια απο το πάχος των χορδών, της πένας, πόσο δυνατά βαράς, τι εννοείς

χαμηλό action και διάφορα άλλα μεταφυσικά φαινόμενα.

 

Χαμηλο εννοω οτι η ΜΙ (μπασα) απεχει απο το 12 ταστο περιπου 2-3 χιλιοστα! Οι χορδες ειναι 10αρες και αλλες φορες κοπαναω με την πενα αλλες οχι και η κιθαρα ειναι στρατοκαστερ με maple ταστιερα. Γενικα τασταρει αρκετα αλλα δεν μπορω να αντιλυφθω κατι στον ηχο απο τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά, γιατί δεν την πας για ενα fret leveling? Οι δικές μου με 11ρες σε 24.75

scale έχουν περίπου 1.7mm στην Ε και 1.2 στην e και δεν ταστάρουν πουθενά. Σηκώνουν

και λίγο χαμηλότερο αλλα ας μην το παρακάνουμε, μετά από (φτηνό ευτυχώς) leveling

φυσικά. Μήπως στο relief είναι το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειχε παει για σερβις προσφατα και δεν μου ειπε κατι ο μαστορης απλα μου ειπε οτι αμα δεν εχει προβλημα με τον ηχο μην σε απασχολει.. ???

 

Και αυτο το εχω ακουσει απο αρκετους μαστορες μιας και ετρεχα παλιοτερα για αυτη την ιστορια.

 

Βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως δεν εχει επιπτωση στον ηχο απο την στιγμη που η χορδη απο εκει που θα ταλαντωνοταν και θα εσβηνε φυσιολογικα τωρα βρισκει και καπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου