Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με σπλιτάρισμα ναι γίνεται....σε μια κιθάρα δεν μπορείς να τα έχεις ΟΛΑ....κάπου θα χάνεις σε ορισμένα σημεία...(no offense παίδες απλά πλέον για να θεωρείται κάποιος κιθαρίστας πρέπει να κερδίσει λαχείο, τζόκερ και να πουλήσει οικόπεδα! Πρέπει να χουμε μια διαφορέτικη κιθάρα για κάθε διασκευή και όχι να βγάλουμε ένα δικό μας τραγούδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχαχα εχετε πλακα... δεν την παλευετε μια ομως....αλλα μαλλον δεν την παλευω και γω για να ποστάρω.... ;D ;D ;D

 

1ον.Μεγάλα παιδια ειστε ακομα τις κιθάρες τις κοιτάτε με όρους headstock;;;

 

2ον.εχετε δει ολο το line up της ibanez και κάθε ibanez και βγάλατε και συμπέρασμα για τον ηχο ibanez κτλ.Βασικα τι είναι ο ηχος ibanez,fender,gibson κτλ.;Δεν ξερω για σας αλλα εγω πλεον ακουω μαγνητες σε συγκεκριμένα σωματα με συγκεκριμένα features.Αν καποια απο αυτα τα κάνανε γνωστα καποια brands δεν αντιλεγω αλλα στο 2010 σιγουρα δεν εχουν την αποκλειστικοτητα και οι ιδιες αυτες οι εταιρίες εχουν και πολλά αλλα να προσφερουν.Ενταξει για μην το τραβάω και γω καταλαβαινω τι λεμε ηχο fender κτλ αλλα μπορεις να το εχεις και σε μη fender κιθαρα...

 

3ονΑυτα με τα ειδη και τις αντιστοιχιες σε κιθάρες ειναι παλι λιγο αοριστα.Μπλουζ ωραιοτατα παιζεις σε κλασικη στρατ οπως ωραιοτατα παιζεις και σε les paul κ.ο.κ.Για μεταλ ουτε συζητηση εχει παιχτει με τα πάντα...Πάρτε μια κιθάρα ακουστε την και δειτε αν σας κάνει στα διαφορα που θελετε να παιξετε και τιποτα αλλο.

 

4ον οχι και προσωπικο ηχο με κλασσικη strat....κλασσικο,χιλιοακουσμενο και γαματο ηχο με κλασσικη strat ... :P :P :P ;D ;D

 

 

Αφου το χωρισατε την ωρα που εγραφα να πω στον φιλο δοκιμασε και παρε.Η ibanez οπως και καθε εταιρια εχει καποια μοντελα που ειναι πολύ καλα και ολο και καποιο θα σου κάνει.Απλα θα σου ελεγα τσεκαρε και αλλα brands.

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ον οχι και προσωπικο ηχο με κλασσικη strat.......Ενταξει για μην το τραβάω και γω καταλαβαινω τι λεμε ηχο fender

 

προσωπικο ηχο του οργανου εννουμε απεναντι στις αλλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα καλησπερα! :P

 

Λοιπον επειδη το απογευμα ειχαμε κατι απροοπτα(καποιοι καλοθελητες φροντισαν γι'αυτο)Δεν μπορεσα να ολοκληρωσω αυτα που ηθελα να πω!

 

Κατ'αρχην θελω μια κιθαρα σε στρατ στυλ σχημα με τρεμολο για να παιζο κυριως rock, 80' metal οπως  Dio, WASP,Maiden etc. Κυριως metal  δηλδη ουτε jazz  ουτε blues ουτε country! ΔΕΝ ειμαι επαγγελματιας οποτε δεν ψαχνω την τελεια κιθαρα  ουτε εχω κορυφαιες απαιτησεις! Παιζω ακουστικη καποια χρονια και ηλεκτρικη καποιους μηνες (καμια σχεση η μια με την αλλη) και απλα θελω μια κιθαρα με καλο και ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ηχο,  ευκολοπαιχτη.Ειμαι διατεθιμενος να δωδω ενα μεγαλο ποσο  και εκανα το θρεντ για να ακουσω γνωμες απο ατομα που κατεχουν την κιθαρα αυτη.Το ξερω οτι η καλυερη λυση ειναι να δοκιμαζεις και να παιρνεις ομως οταν μενεις επαρχια υπαρχουν πολλες προυποθεσεις για να κανεις κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα καλησπερα! :P

 

Λοιπον επειδη το απογευμα ειχαμε κατι απροοπτα(καποιοι καλοθελητες φροντισαν γι'αυτο)Δεν μπορεσα να ολοκληρωσω αυτα που ηθελα να πω!

 

Κατ'αρχην θελω μια κιθαρα σε στρατ στυλ σχημα με τρεμολο για να παιζο κυριως rock, 80' metal οπως  Dio, WASP,Maiden etc. Κυριως metal  δηλδη ουτε jazz  ουτε blues ουτε country! ΔΕΝ ειμαι επαγγελματιας οποτε δεν ψαχνω την τελεια κιθαρα  ουτε εχω κορυφαιες απαιτησεις! Παιζω ακουστικη καποια χρονια και ηλεκτρικη καποιους μηνες (καμια σχεση η μια με την αλλη) και απλα θελω μια κιθαρα με καλο και ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ηχο,  ευκολοπαιχτη.Ειμαι διατεθιμενος να δωδω ενα μεγαλο ποσο  και εκανα το θρεντ για να ακουσω γνωμες απο ατομα που κατεχουν την κιθαρα αυτη.Το ξερω οτι η καλυερη λυση ειναι να δοκιμαζεις και να παιρνεις ομως οταν μενεις επαρχια υπαρχουν πολλες προυποθεσεις για να κανεις κατι τετοιο.

 

 

http://www.thomann.de/gr/charvel_socal_style_1_2h_red_ale.htm

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικο ηχο του οργανου εννουμε απεναντι στις αλλες...

 

Βάλε και κανα quote.... :P :P :P ;D ;D

 

Εγω καταλαβα προσωπικο ηχο κιθαριστα αλλα και πάλι με αυτη τη λογικη ολες οι κιθάρες/μαγνητες εχουν προσωπικο ηχο αν τις εχεις ακουσει πολλες φορες.Τεσπα δεν διαφωνουμε επι της ουσιας απλα αντι για τη λεξη προσωπικο μου παει καλυτερα η λέξη αναγνωρισιμο... ;) ;)

 

Για τσεκαρε και τη schecter c1 custom(η παλια classic χωρις το vine of life και ειναι setneck)).ηχητικα ειναι ακριβως αυτο που ζητας και ειναι και πανέμορφη.Την εχω δοκιμάσει πολλες φορες και πάντα μου αφηνει τις ιδιες άριστες εντυπωσεις. 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα , αν και το θεμα εχει 120 μερες που συζητηθηκε , το ειδα τυχαια και ειπα να ριξω λιγο φως γιατι αυτα που διαβασα παραπανω καμια σχεση μετην πραγματικοτητα δεν εχουν . Εχω την rg2550ex η οποια είναι σχεδον ίδια με την rg2550z . Παω στο ψητό,.... Διαβασα οτι οι μαγνητες είναι μουντοί ???? ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ .... ο μαγνητης του λαιμού(neck) ειναι οτι καλυτερο εχει ακουσει το αυτι μου σε συγκρηση και με του πιο ακριβους dimarzio , duncan , emg kt.l. ο μαγνητης της γεφυρας είναι πολύ καλός αλλα θα μπορουσε να είχε λιγο παραπανω output και attack . όχι οτι δεν ειναι και αυτος καλος ομως . Με λιγα λογια για το λαιμο παιρνει 10 , για της γεφυρας παιρνει 7,5 . Κ επιπλέον είναι αθόρυβοι , και εχουν καλο string seperration. Το τρεμολο είναι para πολυ καλη κατασκευη edge pro , δεν ξεκουρδίζει και εχει πολυ καλη αισθηση στο tension των χορδών . Τα ηλεκτρικα είναι μια χαρα και δεν ξερω τι ακριβως εννοει το αλλο παιδι που παραπονιέται  οτι ειναι χάλια , δηλαδη τι προβλημα είχε με τα ηλεκτρικά δέν μας είπε....  ΤΕΛΟΣ το μεγαλυτερο ατού είναι αυτος ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΛΑΙΜΟΣ + ΤΑΣΤΙΕΡΑ ..... είναι απλά βουτυρο , smooth  και παρα παρα πολύ λεπτή 17mm -19mm δέν εχει κατασκευαστει πιο λεπτη στα χρονικά . + οτι τα ταστα γλυστρανε μαλακα και εχουν φοβερη αισθηση στο παιξιμο . Ειναι πολύ ξεκουρατη και γρηγορη ταστιερα . Γενικά το μονο που θα μπορουσε να πειραξει καποιος στην κιθαρα είναι να βαλει εναν λίγο πιο δυνατο humbucker στη γεφυρα , γιατι οπως ξαναπα του λαιμου gamaei k dernei . Anyway η κιθάρα τα δικαιολογεί με το παραπνω τα λεφτα της , σε αντιθεση με τις fender και gibson που εδω και 40 χρονια είναι οι ίδιες κιθαρες με 20 τάστα ( έλεοςςςς) και κατι μαγνητες που φυσανε και κανουνε θόρυβο λες και πηρες κιθαρα απο το Πανηγύρι , και με κατι τρεμολο που αν κανεις το λαθος να τα χρησιμοποιησεις θα πρεπει να ξανακουρδησεις μετα(ελεος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασα όλο το θέμα, αλλά αν σου αρέσει αυτό το στυλ κιθάρας οι prestige RG είναι ό,τι πιο γνωστό και αξιόπιστο υπάρχει. Κάνει τα πάντα και δεν παραπονιέται για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , αν και το θεμα εχει 120 μερες που συζητηθηκε , το ειδα τυχαια και ειπα να ριξω λιγο φως γιατι αυτα που διαβασα παραπανω καμια σχεση μετην πραγματικοτητα δεν εχουν . Εχω την rg2550ex η οποια είναι σχεδον ίδια με την rg2550z . Παω στο ψητό,.... Διαβασα οτι οι μαγνητες είναι μουντοί ???? ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ .... ο μαγνητης του λαιμού(neck) ειναι οτι καλυτερο εχει ακουσει το αυτι μου σε συγκρηση και με του πιο ακριβους dimarzio , duncan , emg kt.l. ο μαγνητης της γεφυρας είναι πολύ καλός αλλα θα μπορουσε να είχε λιγο παραπανω output και attack . όχι οτι δεν ειναι και αυτος καλος ομως . Με λιγα λογια για το λαιμο παιρνει 10 , για της γεφυρας παιρνει 7,5 . Κ επιπλέον είναι αθόρυβοι , και εχουν καλο string seperration. Το τρεμολο είναι para πολυ καλη κατασκευη edge pro , δεν ξεκουρδίζει και εχει πολυ καλη αισθηση στο tension των χορδών . Τα ηλεκτρικα είναι μια χαρα και δεν ξερω τι ακριβως εννοει το αλλο παιδι που παραπονιέται  οτι ειναι χάλια , δηλαδη τι προβλημα είχε με τα ηλεκτρικά δέν μας είπε....  ΤΕΛΟΣ το μεγαλυτερο ατού είναι αυτος ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΛΑΙΜΟΣ + ΤΑΣΤΙΕΡΑ ..... είναι απλά βουτυρο , smooth  και παρα παρα πολύ λεπτή 17mm -19mm δέν εχει κατασκευαστει πιο λεπτη στα χρονικά . + οτι τα ταστα γλυστρανε μαλακα και εχουν φοβερη αισθηση στο παιξιμο . Ειναι πολύ ξεκουρατη και γρηγορη ταστιερα . Γενικά το μονο που θα μπορουσε να πειραξει καποιος στην κιθαρα είναι να βαλει εναν λίγο πιο δυνατο humbucker στη γεφυρα , γιατι οπως ξαναπα του λαιμου gamaei k dernei . Anyway η κιθάρα τα δικαιολογεί με το παραπνω τα λεφτα της , σε αντιθεση με τις fender και gibson που εδω και 40 χρονια είναι οι ίδιες κιθαρες με 20 τάστα ( έλεοςςςς) και κατι μαγνητες που φυσανε και κανουνε θόρυβο λες και πηρες κιθαρα απο το Πανηγύρι , και με κατι τρεμολο που αν κανεις το λαθος να τα χρησιμοποιησεις θα πρεπει να ξανακουρδησεις μετα(ελεος).

 

 

καταρχην το θεμα εχει να συζητηθει 3 χρονια και 120 μερες ;D

Δευτερον η κιθαρα του τοτε με του σημερα μονο ιδες δεν ειναι.

Τριτον δεν θελουν ολοι λεπτα μπρατσα (και με flat radius) και 24 ταστα

Τεταρτον gibson και fender απο τα πανηγυρια γιατι κανουν θορυβο? Και που ειδες εσυ 20 ταστα? ::)

Πεμπτον κακο τρεμολο που ξεκουρδιζει?

 

Χαιρομαι που σου αρεσει η κιθαρα σου! Ομως μην εισαι ισοπεδωτικος απεναντι στις υπολοιπες  κιθαρες. Η ibanez δεν ανακαλυψε κανενα "τροχο" στην κιθαρα σου. Τα τρεμολο δουλεβουν και χωρις locks αν ειναι σωστα σεταρισμενα. Μαγνητες υπαρχουν πολλοι για ολα τα γουστα και δεν υπαρχει ο ΕΝΑΣ...

 

Φιλικα παντα, για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου