Προς το περιεχόμενο

Ορθοπαιδικός ή ορθοπεδικός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το "σειριακός" ακούγεται μια χαρά ως προερχόμενο από το "σειρά"

 

 

και επειδή είμαι σίγουρος πως δεν πείστηκες: το επίθετο που βγαίνει από το "πλευρά" είναι "πλευρικός" και όχι "πλευραϊκός", έτσι δεν είναι;  άρα και το "σειριακός" είναι εντάξει

 

 

 

"πνευματικό" χαρακτηρίζεται ένα σύστημα όταν στην κίνησή του εμπλέκεται η συμπίεση/αποσυμπίεση κάποιου αερίου, π.χ. "πνευματική ανάρτηση", συνεπώς δεν είναι σωστό να μπλέξουμε το "-υδρο-" στην υπόθεση  (αν και βέβαια υπάρχουν αναρτήσεις που λειτουργούν και υδραυλικά και πνευματικά, οπότε αποκαλούνται "υδροπνευματικές")

 

και βέβαια το "αντισκωριακός" είναι η σωστή - και πιο καθαρευουσιάνικη - απόδοση του "αντισκουριακός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα περι σκωριας και pneumatic τα ειχα ακουσει πολυ παλια σε εκπομπη αυτοκνητου (πιθανον του σταθάκη) .

το σειριακη σειραικη σε περιοδικο ηλεκτρονικων υπολογιστων , νομιζω στο ραμ πριν απο επισης παρα πολλα χρονια.

Οντως γκουγκλαρα το "σκωρια" και ειναι αυτο που λες , δεν το ηξερα.

το pneumatic πως το μεταφραζουμε ομως? πνευματικο? αερουδραυλικο? αεροκινητο? αεραυλικο? αυτοσχεδιαζω λιγο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι έχω μάθει μετά από συζητήσεις με διάφορους (δασκάλους, φοιτητές φιλολογίας κλπ)... αλλά δεν έχω δει ποτέ γραμμένο "κάλυστα"  ;D

Οπότε το γράφω καλλίτερα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα σε ολα πετυχα και αυτο απο παλιο θρεντ για την ορθογραφια! :)

 

Η ορθογραφία γενικά δε διδάσκεται.

 

Υπάρχουν μάλιστα άνθρωποι που δυσκολεύονται πολύ με το γραπτό λόγο (δυσλεξία), οπότε είναι εξαιρετικά άδικο να απαιτούμε από αυτούς να γράφουν ορθογραφημένα. Τα λεξικά είναι ευλογία για αυτούς, γιατί μπορούν να εκφραστούν χωρίς να ρισκάρουν την αποδοκιμασία και να κολλήσει κάποιος στα λάθη τους αντί να ασχοληθεί με το νόημα των όσων γράφουν.

 

Φυσικά τα ηλεκτρονικαά λεξικά δε διορθώνουν το "πιστεύεται" (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), αν και αυτά τα λάθη, των καταλήξεων της γραμματικής δηλαδή, είναι ίσως τα μόνα που μπορεί να διδαχτεί καποιος να αποφεύγει.

 

Ήμουν πάντα ορθογράφος χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο για αυτό, εκτός ίσως από το να διαβάζω πολύ. Η ορθογραφία είναι ένα πολύπλοκο, μη ορθολογικό, και αρκετά αυθαίρετο σύστημα, ας μη γινόμαστε σνομπ. Εδώ όλοι οι γιατροί αλλάξαν τις ταμπέλες τους επειδή ξανα-ανακαλύφθηκε η ετυμολογία του "ορθοπεδικός" και τώρα γράφουν "ορθοπαιδικός"  :)

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βατοπαίδι ή Βατοπέδι; :D

Βατοπαίδι.

Έχει ρίζα το Εφραίμ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου