Προς το περιεχόμενο

Behringer V-Amp Pro ή Marshall JCM800 για το σαλόνι μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χαροποιησε ιδιαιτερα που ειδα οτι το αγαπημενο μου φτηνοξεφτιλισμενο μηχανημα το V-amp Pro,με το οποιο γραφω τοσα χρονια και ολοι ειναι σε φαση "τι ηχος ειναι αυτος ρε μεγαλε" εγινε αντικειμενο αναφορας απο τον yameth και βλεπω οτι και οι περισσοτεροι μαλλον συμφωνουν στο οτι το ρημαδι βγαζει καλο ήχο.

Ειδικα σε αυτο το site περιμενα να πεσουν κλωτσιες οταν ειδα αυτον τον τιτλο να αναρτειται!

 

και μην ξεχνιομαστε,η METAL ΗΧΑΡΑ ειναι:

MODERN HIGAIN+CAB15 (για σολο και η 12-13 ειναι πιο γλυκιες)

οι υπολοιπες ρυθμισεις εχουν να κανουν με το setup του καθενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μάκη, δεν είναι για σένα αυτοί οι διαγωνισμοί...δεν καταλαβαίνεις ότι στην έχει στημένη ο longshadow? Μην τσιμπάς.... ;D ;D

 

Και εγώ πλάκα κάνω Μαραθώνιε.

Το είχα και εγώ το βάμπιρο,αλλά δεν το έβαλα στην μπρίζα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα και εγώ το βάμπιρο,αλλά δεν το έβαλα στην μπρίζα  ;D ;D

Έτσι σε θελω...σε σένα στηρίζομαι σε τούτους τους δύσκολους καιρούς....

Αναμένω βίντεο που το πετάς από το παράθυρο από τον 5ο όροφο ;D ;D

...με ηχητικό κλιψ παρακαλώ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι σε θελω...σε σένα στηρίζομαι σε τούτους τους δύσκολους καιρούς....

Αναμένω βίντεο που το πετάς από το παράθυρο από τον 5ο όροφο ;D ;D

...με ηχητικό κλιψ παρακαλώ ;)

 

Το έκανα δώρο σε φίλο μπασίστα  ;D

μου το δώσανε μαζί με ενα λαμπάτο  Behringer, για να κλείσω μια τρύπα στην ρακιέρα μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφέρεσαι σε μένα, το έχω το v-amp2 εδώ και καιρό  ;)

λίγο offtopic .. @gdevelek eδώ και λίγους μήνες αγόρασα το v-amp2,ωστόσο δε μπορώ να κάνω ηχογράφηση την κιθάρα μου.Φαίνεται σαν να μην περνάει το σήμα.Τις συνδέσεις τις κάνω κανονικά,όπως φαίνονται στο manual στο σχήμα 3(rec χωρίς λανθ.κατάσταση),απλά δε συνδέω εξωτερικά ηχεία στην κάρτα ήχου.Τί κάνω λάθος?Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176543.msg439323#msg439323

ευχαριστώ και συγγνώμη για τον ελαφρύ εκτροχιασμό της συζήτησης.. :P

 

edit :το v-amp3 αγόρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry guys, δεν μπορούσα να απαντήσω πιο νωρίς...

 

Σε όλους σχεδόν άρεσε καλύτερα το πρώτο και το πρώτο είναι "the real thing"...

 

Το vamp είναι το δεύτερο.

Not bad at all, θα πρέπει βέβαια να ληφθεί υπόψην οτι δεν ακούγεται drive απο αυτό, αλλά απο το πεταλάκι barber ltd...

(ήθελα και τα δύο κλιπς να έχουν το ίδιο drive, αργότερα ίσως ανεβάσω κάτι με ένα παρόμοιο drive αποκλειστικά απο το v-amp..)

 

Χρησιμοποίησα την προσομοίωση "classic clean" (roland jazz chorus emulation αν θυμάμαι καλά) με μπάσα, μεσαία και πρίμα στο "7" και το gain λίγο κάτω απο τη μέση.

 

Σαν έξοδο επέλεξα το xlr που έχει στο πίσω μέρος το οποίο αναγράφει ..."ULTRA-G , live 4x12 cab sim" και μάλλον απ'οτι καταλαβαίνω απενεργοποιεί τα εσωτερικά cab sims που έχει το μηχάνημα  ...(για αυτό το τελευταίο έχω κάποια επιφύλαξη ,δεν το έχω τσεκάρει 100%)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που παρατηρώ συνέχεια με τα διάφορα cab simulators είτε κυκλώματα είναι (όπως το GI100 που έχω με 4χ12 designed by Juergen Rath) είτε software (έχω δοκιμάσει κάμποσα plugins του Ardour) είτε απο πεταλιέρες όπως TL και RP1000, ΟΛΑ μα ΟΛΑ μου φαίνεται οτι είναι πολύ έντονα.

 

αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως για να ακούσεις τον "πραγματικό" ήχο μιας καμπίνας πρέπει να την βάλεις να παίξει πολύ δυνατά, οπότε όταν ηχογραφώ σπίτι μου και βάζω το μικρόφωνο μπροστά, σε ένταση που ίσα να μην ξεχωρίζει ο ήχος της πένας, μάλλον η απόκριση της καμπίνας μου είναι αρκετά πιο "φλατ" απο αν την έβαζα να παίξει δυνατά.

 

γίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο, ή λέω βλακείες?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry guys, δεν μπορούσα να απαντήσω πιο νωρίς...

 

Σε όλους σχεδόν άρεσε καλύτερα το πρώτο και το πρώτο είναι "the real thing"...

 

Το vamp είναι το δεύτερο.

Not bad at all, θα πρέπει βέβαια να ληφθεί υπόψην οτι δεν ακούγεται drive απο αυτό, αλλά απο το πεταλάκι barber ltd...

(ήθελα και τα δύο κλιπς να έχουν το ίδιο drive, αργότερα ίσως ανεβάσω κάτι με ένα παρόμοιο drive αποκλειστικά απο το v-amp..)

 

Χρησιμοποίησα την προσομοίωση "classic clean" (roland jazz chorus emulation αν θυμάμαι καλά) με μπάσα, μεσαία και πρίμα στο "7" και το gain λίγο κάτω απο τη μέση.

 

Σαν έξοδο επέλεξα το xlr που έχει στο πίσω μέρος το οποίο αναγράφει ..."ULTRA-G , live 4x12 cab sim" και μάλλον απ'οτι καταλαβαίνω απενεργοποιεί τα εσωτερικά cab sims που έχει το μηχάνημα  ...(για αυτό το τελευταίο έχω κάποια επιφύλαξη ,δεν το έχω τσεκάρει 100%)

 

 

Θα ήθελα  ;D ;D ;D ;D

Πολύ ωράιο το real thing τελικά φίλε, καλά όλα βέβαια ξεκινάνε απο τα χέρια σου. Respect. Πολύ ωραίο παίξιμο. Μπράβο.

Τώρα για τον βάμπιρα, καθόλου άσχημα δέν τα πήγε. Μας μπέρδεψε κανονικά τους περισσότερους νομίζω, εμένα πάντως σίγουρα.

Για τις εξόδους, δέν είναι απαραίτητο να παρακάμπτει την προσωμοίωση, εξαρτάται απο το σετάπ του άν είναι στο studio 1 ή 2 ή στο Live 1 ή 2, νομίζω έχει και μια τρίτη δυνατότητα, πάντως είναι τόσο ασαφές το μάνιουαλ που ποτέ δέν μπορεσα να καταλάβω τι γίνεται με αυτό.

Στο δια ταύτα πάντως, νομίζω και εγώ οτι πρόκειται για ένα μηχάνημα που άν και μοιάζει με Χριστουγεννιάτικο δέντρο με όλα τα φωτάκια αναμμένα, είναι αξιόλογο για τα χρήματα που κοστίζει, και πάντως εντιμότατο, όπως τα περισσότερα Γερμανικά προϊόντα για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you Mr bassbill   ;)

 

Τελικά το ξανατσέκαρα και αυτό που είπα πριν δεν ισχύει...

 

Οι εσωτερικές εξομοιώσεις καμπίνας δεν έχουν βγει off άρα αυτή που ακούγεται στο κλιπ είναι η 8 (2χ12 twin combo ).... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου