Προς το περιεχόμενο

Behringer V-Amp Pro ή Marshall JCM800 για το σαλόνι μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι γεγονος οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει πολυ.Ειναι μερικοι ανθρωποι που ''το χουν''.Εχω ακουσει ηχογραφηση που νομιζεις οτι ειναι triple rectifier και ο τυπος εχει χρησημοποιησει VST και impulses.

Κατά 90% είναι έτσι όπως το γράφει ο Yameth στην υπογραφή του.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Ωραίο delay! ;D

Καλά... πλάκα κάνω, έτσι;  ;)

Αν και δεν μου αρέσει εμφανισιακά η κιθάρα (ποιός ο λόγος να πάρω μια "περίπου" Les Paul; ), ο ήχος είναι λάμπα ωραία και το παίξιμο του Εξαρχου την αναδεικνύει.

Σε τελική ανάλυση όμως αυτό που λέμε είναι ότι αν δεν ανέβαζες βίντεο και έστελνες μόνο ήχο, ίσως να μην "ακουγόντουσαν" τα λεφτά αυτά.

Να διευκρινίσω όμως ότι αν δεν υπήρχαν τα μηχανήματα αυτά σαν σημείο αναφοράς, δεν θα υπήρχαν και οι προσομοιώσεις τους. Οπότε, όποιος έχει... παίρνει. Οποιος δεν έχει... μπορεί απλά να ανεβάζει mp3 από τον προσομοιωτή του και να αποφεύγει τα βίντεο!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, όποιος έχει... παίρνει.

Αν όμως δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί ή τα παίρνει για να λέει πως έχει κάτι, τότε καλύτερα να μην τα πάρει (άσχετο με το συνολικό θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο delay! ;D

 

Και εγώ έτσι νόμιζα,αλλά κατάλαβα ότι μου έριχνε την ποιότητα του ήχου  ;D

 

Μαραθώνιε πάρε να ακούσεις κάτι ποιό κοντά σε αυτά που θέλεις.

Η κιθάρα είναι  Peavey T60

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαραθώνιε πάρε να ακούσεις κάτι ποιό κοντά σε αυτά που θέλεις.

Η κιθάρα είναι  Peavey T60

Μάκη μου, η δικιά μου Τ60 παίζει Absynth και Νexus...και κανένα σαντούρι και ney ;D

Θα επαναλάβω ότι όλα αυτά δεν μου λένε τίποτα...μια κιθάρα μόνη της. Για μένα η κιθάρα (και ο ήχος της), είναι μέρος ενός συνόλου...

...εκτός εάν τη κιθάρα τη κρατάει ο John McLaughlin που είναι όλο το σύνολο...αλλά βλέπεις, αυτός, δεν τα χρειάζεται όλα αυτά ;)

 

Τα έχουμε ξαναπεί...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...εκτός εάν τη κιθάρα τη κρατάει ο John McLaughlin που είναι όλο το σύνολο...αλλά βλέπεις, αυτός, δεν τα χρειάζεται όλα αυτά ;)

 

Τα έχουμε ξαναπεί...

 

 

 

καλα αυτο ειναι σιγουρο

 

From the webside of John McLaughlin:

 

"... The Guitar signal arrives from an M-Audio 410 via FireWire to the computer ("G4 Laptop") . I send it directly through Amplitube 2, which is a very nice program, add some delay, and then it is bussed into 2 more channels which are then EQ Logic Pro 7 has some very nice PlugIns, and I use the channel strip EQ for each channel, and add a bit of chorus to each channel. This makes the sound more random in terms of chorus, less predictable. Of course, you can do a little more EQ on these channels to get the exact tone you want.

The output of these two channels is sent through outputs 1 2 of the M-Audio 410.

Here is synth setup in my stage setup

I use the following softsynthsȺ

- Logic 7 EVP88, ES1 and ES2.

- Spectrasonics Atmosphere and Distorted Reality."

 

μιλαμε για αυτο εχω και εγω ΗΧΑΡΑ,χρησιμοποιω την ιδια καρτα ηχου!! ;D

 

παντως επειδη τωρα τελευταια εχω αποκτησει την..κακια συνηθεια να μην ΗΧΟΓΡΑΦΩ μονο αλλα και να παιζω/μελεταω προτιμω να το κανω με κανονικο λαμπατο ΕΝΙΣΧΥΤΗ,αλλη φαση απο πλευρας feel & ηχου στο χωρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει με τον Τζον..μας λειπουν οι Αλ ντι Με ολα (χωρις τζατζικι)..και ο Πακο..να βρουμε και αυτωνων τις καρτες..και μετα Μεγαρον φουλ !  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για αυτο εχω και εγω ΗΧΑΡΑ,χρησιμοποιω την ιδια καρτα ηχου!! ;D

Tώρα κατάλαβα τι φταίει και δεν βγαζω καλό ήχο  ;D ;D

Mac δεν έχετε ακόμα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vamp είναι υπεύθυνο και για κάποια απο τα δικά μου κλιπς που είχαν ανέβει στο νοιζ πριν απο 2-3 χρόνια...

 

(όπως αυτό πχ.. http://www.noiz.gr/index.php?topic=159594.0 )

 

Αν και εγω ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να ακούγεται όπως θέλω (...εδω και με τα μικρόφωνα που έχω μπλέξει δεν το έχω καταφέρει ακόμα...)...θα έλεγα οτι είναι μια αρκετά τίμια προσομοίωση (λαβαίνοντας υπόψην το πόσο φτηνό είναι...)

 

Αλλά πάντα μα πάντα........η βασικότερη παράμετρος σε ένα μηχάνημα είναι ο χειριστής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου