Προς το περιεχόμενο

Behringer V-Amp Pro ή Marshall JCM800 για το σαλόνι μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κι εγώ ένα bass Vamp pro και την πετελιέρα επίσης. Τα αγόρασα πριν 5-6 χρόνια όταν πήγα σε μαγαζί της παραλιακής με το Mesa Boogie Basis M-2000 μου όλο καμάρι και μου έριξε στα αυτιά ο ηχολήπτης, στο στύλ "τι μας κουβάλησες εδώ ρε μεγάλε, εδώ γράφει ΤΑΔΕ στην μαρκίζα και αυτός ακούει και ακούγεται, εσύ connect στο D.I. και σιωπή", ε μπήκα και εγώ connect στο D.I. ήχος μηδέν στα ακουστικά ( E-5 in ear μονιτορ), φτιάξε μου λίγο ήχο ρε φιλαράκι, τι θέλεις μου λέει ο τύπος, ξέρω και εγώ? πρώτη φορά δουλεύω με in ear monitor, αλλά φτιάξε μου λίγο το μπάσο να ακούγεται σάν μπάσο, καλό είναι μου λέει αυτός, τέλος πάντων άς χώσω κανα € να έχω λίγο ήχο λέω εγώ, και ψάχνοντας οικονομική λύση πήρα το Vamp και σώθηκα. Τα πιο καλά τοποθετημένα μου 440 € μαζί με την πεταλιέρα.  Το χρησιμοποίησα 2 χρόνια στη δουλειά, άκουγα μπάσο, και μάλιστα ότι ήθελα, απο tube preamp >>> Marshall και είναι ακόμα στο ράκ μου στο στούντιο, και όποιος το χρησιμοποίησε έπαθε. Και δέν μιλάω μόνο για μπάσο, το συγκεκριμένο έχει κ αρκετές προσωμοιώσεις ενισχυτών κιθάρας. Ο αδερφός μου κιθαρίστας με 2 Mesa ( mk IV & studio 22 ) και τόνους απο πετάλια και πεταλιέρες έπαθε ζημιά. Γράφαμε ένα κομματάκι έτσι για πλάκα, και έπαιξε με το μηχάνημα και ήθελε να το αγοράσει επιτόπου. Τώρα παίζει πολύ με ένα Behringer combo 2 X 60 stereo, δέν θυμάμαι το μοντέλο, και είναι πολύ ευχαριστημένος. Προσωπικά δέν σνόμπαρα την συγκεκριμένη εταιρία ποτέ, έχω κ άλλα προιόντα της, δέν είναι όλα καλά, αλλά είναι εντιμότατα για τα λεφτά τους.

Για το σαλόνι πάντως σίγουρα vamp. ;D

 

Edit

 

Η και Line 6 Xt live.... άλλο σούπερ φτηνό και σούπερ καλό μηχάνημα. Πήρα ένα στα 200 €. Ζάχαρη  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με το Mesa Boogie Basis M-2000 μου όλο καμάρι και μου έριξε στα αυτιά ο ηχολήπτης, στο στύλ "τι μας κουβάλησες εδώ ρε μεγάλε, εδώ γράφει ΤΑΔΕ στην μαρκίζα και αυτός ακούει και ακούγεται, εσύ connect στο D.I. και σιωπή",

ΤΙ?

Πλάκα κάνεις?

Α ρε... Κάτι τέτοιοι τύποι θέλουν εμένα, άκου εκεί D.I.

Ήχο απο το SM57 στον ενισχυτή και τέλος, αυτός είναι ο ήχος μου.

 

Σόρρυ για το οφ-τόπικ, αλλά πετάω σπυράκια όταν ακούω για ηχολύπτες που πειράζουν τον ήχο σε  επαγγελματίες και γνώστες του "σπορ".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ?

Πλάκα κάνεις?

Α ρε... Κάτι τέτοιοι τύποι θέλουν εμένα, άκου εκεί D.I.

Ήχο απο το SM57 στον ενισχυτή και τέλος, αυτός είναι ο ήχος μου.

 

Σόρρυ για το οφ-τόπικ, αλλά πετάω σπυράκια όταν ακούω για ηχολύπτες που πειράζουν τον ήχο σε  επαγγελματίες και γνώστες του "σπορ".

 

Χα χα χα το έχω ζήσει κι εγώ με έναν μαέστρο....

Αφού μας έπρηξε τα @@ με την νέα τεχνολογία, άκουσε το μικρόφωνο κι επαναπροσδιόρισε θέση....

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα το έχω ζήσει κι εγώ με έναν μαέστρο....

Αφού μας έπρηξε τα @@ με την νέα τεχνολογία, άκουσε το μικρόφωνο κι επαναπροσδιόρισε θέση.... ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Έτσι ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ?

Πλάκα κάνεις?

Α ρε... Κάτι τέτοιοι τύποι θέλουν εμένα, άκου εκεί D.I.

Ήχο απο το SM57 στον ενισχυτή και τέλος, αυτός είναι ο ήχος μου.

 

Σόρρυ για το οφ-τόπικ, αλλά πετάω σπυράκια όταν ακούω για ηχολύπτες που πειράζουν τον ήχο σε  επαγγελματίες και γνώστες του "σπορ".

 

Μαλλον δεν εχεις παιξει ΠΟΤΕ σε μαγαζι της παραλιακης για να εχεις τετοιες ΤΡΕΛΛΕΣ απαιτησεις... ;D ;D

 

Οι ενισχυτες κιθαρας στα "μαγαζια" απλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ εδω και χρονια. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις παιξει ΠΟΤΕ σε μαγαζι της παραλιακης για να εχεις τετοιες ΤΡΕΛΛΕΣ απαιτησεις... ;D ;D

 

Οι ενισχυτες κιθαρας στα "μαγαζια" απλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ εδω και χρονια. ;D

Γι'αυτό δεν παίζω σε μαγαζιά της παραλιακής χαχαχαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,ναι ρε μεγαλε,αλλα ο αλλος που εχει παιδακια να θρεψει τι να κανει?

Να διαλεξει το...57αρι απο το ΝΟΥΝΟΥ? ;D

Δε λεει... 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,ναι ρε μεγαλε,αλλα ο αλλος που εχει παιδακια να θρεψει τι να κανει?

Να διαλεξει το...57αρι απο το ΝΟΥΝΟΥ? ;D

Δε λεει... 

 

 

Δίκιο έχεις... Άτιμη ανάγκη.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μπορεί να λένε ότι θέλουνε για την εταιρεία αυτή αλλά κάποιος εκεί μέσα έχει καλό αυτί...

 

Additional authentic cabinet simulation designed by Juergen Rath.

 

 

;)

Τα εύσημα στον κύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιάννη μ' έκανες και ξανάπαιξα με το vamp μετά απο πολύ καιρό, δεν το περίμενα... ::)  ;D

 

Έγραψα ένα κλιπ το οποίο χωρίζεται σε δύο μέρη...

 

Το ένα απο τα δύο είναι το vamp ενω το άλλο έχει γραφτεί με δυναμικό μικρόφωνο μπροστά απο τον ενισχυτή.

 

...και στα δύο έχει προστεθεί η ίδια ποσότητα βάθους και compression ενω το mild overdrive που ακούγεται είναι (και στα δύο το ίδιο πάλι) μέσω ενός barber ltd.

 

Δεν λέω ποιό είναι ποιό ,είναι μάλλον αυτονόητο?...(ή όχι?)

vamp_vs_amp_1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου