Προς το περιεχόμενο

Behringer V-Amp Pro ή Marshall JCM800 για το σαλόνι μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Με αφορμή το πολύ απλό θεματάκι που ανέβασα εδώ τονίζοντας την δυνατότητα που έχουμε από την σημερινή τεχνολογία να ξεγελάσουμε αυτιά αντιγράφοντας την vintage, θέλω να πω τα εξής:

 

Το κομμάτι που ανέβασα γράφτηκε με την 60th Anniversary Strat μου με Tonerider City Limits μαγνήτες, που πήγε "καρφί" σε ένα Behringer VAmp Pro με προσομοίωση Marshall JCM800 συν καμπίνα 4x12 και reverb κι απο κει μέσω της Tascam FW-1804, στο Cubase SX 3.

 

Μπορεί να τεμπέλιασα να βάλω ένα μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή. Μικρόφωνα καλά έχω. Αλλά πόσοι έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν ένα κομμάτι boutique (ένα Dumble παρακαλώ αν σας είναι εύκολο) κι ακόμα πόσοι έχουν τη δυνατότητα να τον παίξουν στη στάθμη που "βγάζει" τον ήχο τους αν δεν διαθέτουν στούντιο ηχογράφησης;

 

Προσωπικά διαθέτω ένα Sansamp PSA-1 προενισχυτή κιθάρας, που είναι εξαιρετικός και... απέθαντος ;) και πάντα μ' έβγαζε ασπροπρόσωπο σε κάθε μου ηχογράφηση.

Επεσε στα χέρια μου όμως ο πάμφθηνος (με τα πολλά λαμπάκια ;D ) Behringer VAmp Pro και... μου πέσανε τ' αυτιά από τον ήχο που μπόρεσα να πετύχω. Μπορεί να λένε ότι θέλουνε για την εταιρεία αυτή αλλά κάποιος εκεί μέσα έχει καλό αυτί και άσχετα με την πολιτική της φθήνιας, το προϊόν έχει καλό ήχο.

Συνδέεται με ότι μπορείς να φανταστείς, έχει τόσα preset που δεν τα έχω ακούσει ακόμα όλα... και αν διαβάσεις και το μάνιουαλ στήνεις τον ήχο σου στο πιτς - φυτίλι.

Εγώ το έβαλα στο ρακ μου πάντως δίπλα στο Sansamp. Αναβοσβήνουν κατι λαμπάκια περισσότερο απ΄όσο θα'θελα αλλά... τι να κάνεις...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με αυτά που γράφεις, θα κάνεις εχθρό τον ffmaki... ;D ;D

Εμένα πάντα φίλος μου θα σαι...welcome to simulation world γέροντα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μικρή μου εμπειρία με Modeling πιστευω ότι για να το φτιάξεις σωστά πρέπει να έχεις ακούσει και το real thing.

Σωστό, αλλά άλλο το να ακούσεις και άλλο το να πληρώσεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Εμένα πάντα φίλος μου θα σαι...welcome to simulation world γέροντα?

Ε... όχι και welcome! To Sansamp PSA-1 κάνει analogue simulation ενώ στο παρελθόν στα 90'ς έχουν περάσει αρκετά ψηφιακά "αποβράσματα" από τα χέρια μου. Πχ η πεταλιέρα μου (Boss ME-20) που έχω για τα... live (Dead) μου, ;D είναι κι αυτή ψηφιακούρα και τσίπικη αλλά έχει εξαιρετικό ήχο και είναι . 

 

Απο την μικρή μου εμπειρία με Modeling πιστευω ότι για να το φτιάξεις σωστά πρέπει να έχεις ακούσει και το real thing.
Είναι αυτονόητο αυτό για τους μεσήλικες που δεν είχαμε επιλογές παρα το... real thing. Αρκετός κόσμος πχ δεν μπορεί τις πεταλιέρες, γιατί δεν έχει την γνώση που αποκομίζεις πειράζοντας ένα-ένα τα πεταλάκια. Πως να ρυθμίσει το σύνολο όταν δεν ξερει τις παραμέτρους του καθενός; Αυτό είναι πολύ σημαντικό, αλλά δεν σημαίνει ότι φταίνε οι πεταλιέρες!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει και έχω πουλήσει ένα κάρο εφφεδο-μπλιμπλίκια ;D, απο πετάλια, πεταλιέρες μέχρι ρακ εφφέ και προενισχυτές.

Ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο -συγγνώμη- ;D, ένα μηχάνημα που δεν πρόκειτε να δώσω ποτέ, είναι το V-AMP Pro.

Καταρχήν ο ήχος του. Απο μόνο του δίνει ρέστα στις προσομοιώσεις, αλλά εκεί που τα σπάει τελείως είναι όταν τον βάζω πάνω σε λαμπάτο δικάναλο προενεισχυτή. Εκεί απογειώνετε ο ήχος και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα ακριβότερα simulators.

Μοναδικό πρόβλημα για τον "περιπλανώμενο"  ;D μουσικό είναι το κουβάλημα του ρακ που προστίθεται στη λίστα των υπολοίπων (ενισχυτής, κιθάρες, MIDI controller κλπ).

Το συνολικό βάρος του στήσε-ξεστήσε ήταν και ο μοναδικός λόγος που έφυγε απ'το live rig μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την όποια εμπειρία έχω με software modelers (Guitar Rig, Amplitube, Garageband amps) έχω καταλήξει ότι ΜΕΓΑΛΗ διαφορά την κάνουν εξομοιώσεις καμπίνας.

Το είχα διαβάσει κάπου, αλλά το σνόμπαρα. Έλεγα, εντάξει, σιγά, πόσο μπορεί να επηρέαζουν το αποτέλεσμα;

Μέχρι που έδωσα μερικά dollars και πήρα τα impulse responses της Redwire (http://www.redwirez.com/). Η διαφορά είναι ακουστή από το πρώτο δευτερόλεπτο, τόσο σε ήχο όσο και σε feel.

Δοκιμάστε το. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δε φταιει μια πεταλιερα αν ο ιδιοκτητης βαριεται να την ψαξει, αλλα στην περιπτωση μου που θελω να ξοδευω max 15 λεπτα για να βγαζω ηχο της προκοπης το vamp pro με χαροποιησε οσο τιποτα. Σε ηχογραφηση καρφωμενο απ την ψηφιακη εξοδο, σε ανοιχτο χωρο, σε μικροσκοπικη μπουζουκλερι...παντου ακουγεται τζαμι! Ντροπη μου βεβαια αλλα ακομα δεν εχω παρει το fcb1010 γιατι φοβαμαι τους προγραμματισμους :P

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως που πηγα σε studio τις προαλες και ειχα μζι μου την rp500 την εβαλα στην λουπα ενος τρισαθλιου vox τρανζιστορ στο retrun και ο αλλος κιθαριστας επαιζε με το mesa boogie v twin επανω και αυτος σε εναν τρανζιστορ..............το αποτελεσμα ητανε το παληκαρι να εχει τρισαθλιο ηχο......ενω ολοι επαθαν ζημια με τον ηχο που ειχα εγω........και χωρις μαλιστα να αλαξω settings απο αυτα που επαιζα σπιτι μια και βαριομουνα.........

Δεν ξερω ποιος εχει τοσο καλο αυτι και εμπειρια.......δεν ξερω ποιος ειναι τοσο παιχταρας για να παει να δωσει 4000 για εξοπλισμο....εγω παντως ξερω οτι αυτα τα μηχανηματα κανουν τρελη δουλεια..και αμφιβαλλω εαν καποιος μπορει να ξεχωρισει σε επιπεδο live-ηχογραφησης το modeling απο το real thing....εαν απο την αλλη καποιος εχει τα προσοντα και μπορει και το κανει τοτε γι'αυτον ναι ειναι επιτακτικη η λυση του real thing.Εγω ομως δεν μπορω ..............Τον ηχο που εχω με την rp500 δεν τον ειχα ποτε μου και ας λενε οτι θελουν οι ειδημονες,εξ'αλλου στην χαυρα του studio και του live εαν καταλβεις διαφορα ......τι να πω.......μακαρι να εξελιχθουν κι'αλλο αυτα τα μηχανηματα και να μας λυσουν κι'αλλο τα χερια και τα αυτια.!!!!!!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπη μου βεβαια αλλα ακομα δεν εχω παρει το fcb1010 γιατι φοβαμαι τους προγραμματισμους :P

Κανένας προγραμματισμός, την βάζεις πάνω και παίζει με τη μία.

Η λογική της 1010 με τα προγράμματα είναι, απο 1-5 της 1010 είναι τα A-B-C-D-E του Bank 1, τα 6-10 είναι τα A-B-C-D-E του Bank 2 κ.ο.κ.

Εύκολα, απλά και γρήγορα. Επίσης το δεξί expression της 1010 είναι σε όλα Volume (εκτός αν το αλλάξεις).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου