Προς το περιεχόμενο

Behringer V-Amp Pro ή Marshall JCM800 για το σαλόνι μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν έχεις το V-Amp 3 θα σου πρότεινα να πάρεις μία δικάναλη  λαμπάτη προενίσχυση και να το περάσεις από εκεί πριν ηχογραφήσεις. Το έχω κάνει με το V-Amp 2 και το Tube Ultragain T1953 με απίστευτα αποτελέσματα.  

Συγγνώμη για το διπλοποστάρισμα.. :P

Πιστεύεις πως το rocktron gainiac καλύπτει αυτήν τη λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συγγνώμη για το διπλοποστάρισμα.. :P

Πιστεύεις πως το rocktron gainiac καλύπτει αυτήν τη λειτουργία;

Μάλλον όχι.

Οι προδιαγραφές του gainiac είναι προενίσχυση κιθάρας με ότι αυτό συνεπάγεται όταν θα προσπαθήσεις να ανεβάσεις λίγο την ένταση, με αποτέλεσμα να σου παραμορφώσει (ακόμα και στο καθαρό του κανάλι).

Μία δικάναλη λαμπάτη προενίσχυση μικροφώνου είναι πολύ πιο flat και δεν θα σου χρωματίσει, ούτε θα σου παραμορφώσει το σήμα του V-Amp.

 

Κάτι παρόμοιο με το gainiac είχα κάνει και εγώ πριν μερικά χρόνια με την peavey rockmaster, αλλά έπαιζε πολύ στα όρια του να μην παραμορφώσει, έτσι το αποτέλεσμα δεν ήταν ότι καλύτερο. Αργότερα όταν πήρα το Τ1953 άκουσα μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο πάντα).   

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

ξεθάβω ένα παλιό νήμα, έτσι πληροφοριακά να καταθέσω ότι είναι το μοναδικό κομμάτι από ό,τι behringer πέρασε ποτέ από τα χέρια μου...(ωπ σόρρυ πρόσφατα πήρα ένα ultragain 200 pre).

Το έχω από το 2003 ή 2004 και ακόμα και σήμερα βρίσκω νέους ήχους ή διορθώνω άλλους που τους θεωρούσα ασυμμάζευτους.

Τίμιο εργαλείο και με το fcb ακόμα καλύτερος έλεγχος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ V AMP PRO ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ , ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΤΥΠΙΚΟ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ;  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μεγαλος από μενα δύσκολο. .. ;)

Αλλά να βοηθήσουμε. .. που ακριβώς κολλάς?

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τον φίλο που ρώτησε αλλά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται για το vamp pro ας πω μερικά πραγματάκια από την εμπειρία μου.

 

Βασικά έχουμε έναν προενισχυτή με προσομοιώσεις ήχων γνωστών ενισχυτών καθώς από ένα αριθμό ηχείων (καμπίνες).

Αυτό δημιουργεί άπειρους συνδυασμούς και συνεπώς κάνει τη χρήση λίγο δύσκολη.

 

Εχουμε λοιπόν τα βασικά ρυθμιστικά όπως πχ σε μια κεφαλή.

Εχουμε

gain

volume

bass

middle

treble (το οποίο μαζί με το πλήκτρο tap) λειτουργεί ως Presense

reverb

effect για το ποσοστό μιάς παραμέτρου από ένα εφέ (όταν χρησιμοποιείται εφέ). Με το πλήκτρο tap μπορούμε να ρυθμίσουμε επίσης μια δεύτερη παράμετρο του εφέ.

Τέλος έχουμε master volume.

 

Επίσης υπάρχει ένα ρυθμιστικό που επιλέγει τις προσομοιώσεις των ενισχυτών από 1-16. Πάλι με το πλήκτρο tap μπορούμε να επιλέξουμε άλλους 16 ενισχυτές, από τον 17-32.

 

Από την άλλη μεριά έχουμε ένα αντίστοιχο ρυθμιστικό όπου υπάρχουν μιά σειρά από εφέ τα οποία είναι προ προγραμματισμένα σε ένα μέσο ηχο του κάθε εφέ.

Πχ στο flanger ακούς τον συνηθισμένο ήχο ενός flanger χωρίς ακρότητες κλπ.

Τα εφέ είναι συνήθως μονά, δηλαδή σκέτο flanger σκέτο chorus. Εκτός από ορισμένα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό με άλλα, αλλά αυτό δεν αλλάζει από το χρήστη.

Πχ υπάρχει phaser +delay flanger +delay κλπ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα εφέ που έχουμε Modulation στη μονάδα του χρόνου, ο χρόνος είτε είναι προεπιλεγμένος σε βασικές τιμές, δηλαδή υπάρχει ένα μέσο delay κλπ, είτε ρυθμίζεται με το πλήκτρο tap που πρέπει να το χτυπήσουμε στο ρυθμό που θέλουμε.

Γενικά το tap κάνει πολλές δουλειές.

 

Επίσης υπάρχουν 125 προεγκατεστημένα εφέ και ήχοι που βρίσκονται σε 25 θέσεις μνήμες επί 5 θέσεις με τα γράμματα ABCDE. Συνεπώς αλλάζεις ήχους με τα βέλη και μετά με επιλογή ενός γράμματος.

 

Επίσης υπάρχει ένα πλήρες παραμετροποιήσιμο κουρδιστήρι, που κλασικά όταν επιλεγεί βλέπεις μόνο το κούρδισμα και κόβει το σήμα.

 

Εκτός από τις έτοιμες προγραμματισμένες μνήμες με ήχους, μπορούμε να αλλάξουμε εμείς τους ήχους που θέλουμε δοκιμάζοντας όλα τα ρυθμιστικά όπως σε ένα ενισχυτή και στη συνέχεια να γράψουμε τις επιλογές όπως τις διαλέξαμε σε μιά από τις υπάρχουσες μνήμες σβήνοντας εννοείται τα περιεχόμενα που είχε πριν. Αυτό γίνεται με τον απλό τρόπο: όπως έχουμε επιλέξει μια ρύθμιση πάμε με τα βέλη σε μιά θέση όπου υπάρχει ήχος που θέλουμε να σβήσουμε και πατάμε το αντίστοιχο γράμμα για λίγα δλ συνεχόμενα. (εννοείται ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις επανέρχονται αν θελήσεις.).

 

Τώρα κατά τα άλλα υπάρχουν έξοδος ακουστικών, έξοδοι πίσω απλές και balanced αλλά και έξοδοι dry (δηλαδή πριν τον προσομοιωτή), send return, ψηφιακή έξοδος (το μηχανάκι είναι 24/96), ground lift, midi, κλπ.

 

Τώρα μεσω midi μπορεί να συνδεθεί με το αντίστοιχο πρόγραμμα που δίνει η μπέρινγκερ στο σαιτ της και το οποίο δίνει ΠΛΗΡΗ δυνατότητα επέμβασης σε ΟΛΕΣ τις παραμέτρους του μηχανήματος, (πχ όλα τα ρυθμιστικά του delay και όχι μόνο τις δυό παραμέτρους συν το tap που μπορείς να ρυθμίσεις πχ ζωντανά σε μια συναυλία, εκτός φυσικά αν τα έχεις ετοιμάσεις και τα έχεις βάλει σε μνήμες).

 

Επίσης υπάρχει η πεταλιέρα fcb 100 που έχει 10 διακόπτες που μπορούν να ελέγξουν 10 θέσεις μνήμης που έχεις ήδη προγραμματίσει και μετά με διακόπτες up-down να πάς σε επόμενη δεκάδα κλπ.

 

Υπάρχουν επίσης δυό πεντάλ για wah wah ή expression ή volume.

 

Υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες στις οποίες μπορώ να αναφερθώ αν υπάρξει ενδιαφέρον ή απορίες (αν φυσικά τα ξέρω και εγώ, γιατί μετά από 10 χρόνια ακόμα το μαθαίνω και εγώ).

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου