Προς το περιεχόμενο

Ρυθμική αγωγή και αρμονία για μπασίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύη, δεν το έχω πρόχειρο το painkiller να το θυμηθώ το σημείο που λες αλλά το γεγονός ότι σε ένα break, το hihat μας ακούγεται off tempo δε σημαίνει ότι το ρυθμό στο γκρουπ τον δίνουν οι κιθάρες γιατί ο ντράμερ παίζει out.

 

Το κρουστό δίνει το βασικό τέμπο, το οποίο σύντομα μετράει μέσα στους υπολοίπους ακόμη κι αν δε το ακούνε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δεν είναι μπαμ, και προσωπικά και δεν με απασχολεί μιας και μου αρέσει ιδιαίτερα το κομμάτι και οι Priest είναι μπάντα άλλου επιπέδου.

Άκου στις 2 παύσεις στην αρχή. Αργεί να το δώσει σωστά ;D

 

Όπως είπα δεν είναι σωστό να μη δίνει ο ντράμερ το ρυθμό, αλλά έχει γίνει πολλές φορές :)

 

ΥΓ: Blue όταν το διαβάσεις αυτό, είχες δίκιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αργεντίνικο τανγκο (το οποίο  συνήθως δεν έχει καθόλου κρουστά), τον φοβερά έντονο ρυθμό του δίνουν ΌΛΑ  τα όργανα ανάλογα με το ποιός παίζει leads την κάθε στιγμή. Έτσι βλέπεις διάφορα φαινόμενα όπως μια μπάντα που  παίζει απίστευτα ρυθμικά, ξαφνικά να κάνει επιβραδύνσεις, και εκεί που νομίζεις ότι χαθήκανε και πάνε ο καθένας μόνος του, ξαφνικά ξαναμπαίνουν μετά απο break όλοι μαζί, δεμένοι σαν γροθιά!

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσακώνεστε

 

Πάμε παρακάτω

Bass lines ,αρμονία

 

Πως τα αντιμετωπίζετε αυτα τα δυο :)

 

Έχω γράψει κομμάτια για walking bass στα πλαίσια άσκησης μαθήματος. Βασικά πράγματα. Ουσιαστικά το μόνο που πρόσεχα αρμονικά ήταν οι νότες "εκτός" να πηγαίνουν σε ασθενή μέρη του μέτρου. Από εκεί και πέρα με το αυτί και με μπούσουλα το αρμονικό περιβάλλον αλλά όχι με περιοριστικό τρόπο. Δεν έχω γράψει τρομερά lines αλλά λειτουργούσαν μέσα στο κομμάτι και το κυριότερο, έμαθα πάνω-κάτω τι παίζουν οι μπασίστες και πώς σκέφτονται. Για jazz μιλάμε πάντα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι μπαμ, και προσωπικά και δεν με απασχολεί μιας και μου αρέσει ιδιαίτερα το κομμάτι και οι Priest είναι μπάντα άλλου επιπέδου.

Άκου στις 2 παύσεις στην αρχή. Αργεί να το δώσει σωστά ;D

 

Όπως είπα δεν είναι σωστό να μη δίνει ο ντράμερ το ρυθμό, αλλά έχει γίνει πολλές φορές :)

 

ΥΓ: Blue όταν το διαβάσεις αυτό, είχες δίκιο :P

 

μια χαρα μπαινει ο ντραμερ ακολοθα το ρυθμικο μοτιβο που ειναι ογδοα τονισμενα

αν τρια στο πρωτο εναμισι μετρο και τονισμενα ανα δυο στα 2 τελευταια τεταρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αργεντίνικο τανγκο (το οποίο  συνήθως δεν έχει καθόλου κρουστά), τον φοβερά έντονο ρυθμό του δίνουν ΌΛΑ  τα όργανα ανάλογα με το ποιός παίζει leads την κάθε στιγμή. Έτσι βλέπεις διάφορα φαινόμενα όπως μια μπάντα που  παίζει απίστευτα ρυθμικά, ξαφνικά να κάνει επιβραδύνσεις, και εκεί που νομίζεις ότι χαθήκανε και πάνε ο καθένας μόνος του, ξαφνικά ξαναμπαίνουν μετά απο break όλοι μαζί, δεμένοι σαν γροθιά!

Το τανγκό είναι εδώ, ενωμένο δυνατό.

Χαίρομαι που παραμένουμε στο θέμα.....

Και στο φλαμένκο οι κιθάρες γίνονται κρουστά και οι τριγύρω μετράνε παλαμάκια σε άρσεις αλλά τελικά η αλήθεια παραμένει: Η ντραμς είναι η μελωδία του μπάσου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα μπαινει ο ντραμερ ακολοθα το ρυθμικο μοτιβο που ειναι ογδοα τονισμενα

αν τρια στο πρωτο εναμισι μετρο και τονισμενα ανα δυο στα 2 τελευταια τεταρτα

Το ένα και στις δυο περιπτώσεις μου ακούγεται λάθος... ουφ... πάω να το λιώσω.

 

Αρμονία- bass lines: γράφω ελάχιστες κ αυτές με το στανιό, ακόμα δεν έχω ξεκολλήσει από το παίζω τονική στη θέση στο 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα και στις δυο περιπτώσεις μου ακούγεται λάθος... ουφ... πάω να το λιώσω.

 

 

 

αν το σπασεις με το στομα σε δεκαταεκτα θα δεις οτι εναι just

στακιτικι τακιτικι στακιτικι τακιτικι στακιτικι τακιτικι στακιτικι τακιτικι

ειναι λιγο γρηγορο για σολφεζ αν δε  μπορείς βάλτο σε πρόγραμμα που χαμηλώνει

την ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα σωστό μου ακούγεται.

 

μάλλον σου ακούγεται το πρώτο χτύπημα σαν να κάνει κοιλιά γιατί έχει προηγηθεί το κράς που δίνει αυτή την αίσθηση

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου