Προς το περιεχόμενο

Ρυθμική αγωγή και αρμονία για μπασίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Θεωρώ για μένα ότι πρέπει να αναπτύσσω τα ρυθμικά μου, πρώτα σε σιγουριά και όσο το δυνατόν τη γνώση αρμονίας. Εξάσκηση και συνέπεια στην εξάσκηση είναι εξ ίσου σημαντικά. Όλα αυτά όμως θεωρώ πως είναι απαραίτητα σε οποιοδήποτε όργανο και όχι μόνο στο μπάσο.

 

 

Πολυ καλο

με ποιο τρόπο πχ  αναπτύσσεις τα ρυθμικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετρονόμος στο διάβασμα πάντα, από εκεί και πέρα ρυθμικό σολφέζ (που το έχω αφήσει πίσω... ουφ) και μελέτη σε διαφορετικές ρυθμικές τεχνοτροπίες. (Πχ άλλα τα ρυθμικά σε ροκ, άλλα σε φανκ, σουιγκ, λάτιν, ρέγκε κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις καλύψεις το καλός, πάμε στο "πραγματικά καλός"

 

Ωραία ας πούμε οτι εχει ενα πάρα πολυ αργο τεμπο για παράδειγμα πως μπορεί

να το αντιμετωπίσει και να ειναι σταθερός στο time

Μα σε διάβασμα με μετρονόμο, ούτως ή άλλως από τα αργά θα ξεκινήσεις. Φροντίζεις να δίνεις ωραίες γεμάτες νότες και εξάσκηση εξάσκηση εξάσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατά την ταπεινή μου γνώμη

ενας μπασιστας πρεπει να λειτουργεί με υποδιαιρέσεις τετάρτων κοινως να σπαει το ρυθμο.

Σε ενα αργο τεμπο πχ 45 -58 πρεπει το τεταρτο να υποδιερητε σε εξαηχα η εννιαηχα

η απλά δεκαταεκτα ανάλογα με το στυλ μουσικής που ασχολείται ο καθένας .

αυτή η υποδιαίρεση γίνεται με ρυθμικό σολφέζ και  δίνει τη δυνατότητα της σταθερότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μπασίστας πρέπει να ξέρει να περπατάει.

 

Walking

πόσο διαρκεί ενα τέταρτο στο walking και ποιες ειναι η βασικότερες αξίες μεσα στο τέταρτο που το κάνουν να δίνει groove αισθητική  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας (στους υπόλοιπους το λέω) μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέει ο Theod, οπότε για εξήγησέ το αυτό,

 

Walking

πόσο διαρκεί ενα τέταρτο στο walking και ποιες ειναι η βασικότερες αξίες μεσα στο τέταρτο που το κάνουν να δίνει groove αισθητική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε περίμενε... αφού ένα τέταρτο υποδιαιρείται σε 16α, μπορεί να υπάρχει και μια χαρά προσέγγιση με ακρίβεια. (Και ανάλογα φαντάζομαι το feel του κομματιού να αλλάζει η υποδιαίρεση κτλ κτλ...)

 

Δεν είναι κακό αν έχει να πει κάτι που μπορεί να βοηθήσει κάποιον που τον ενδιαφέρει (εμένα) να ακούσει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου