Προς το περιεχόμενο

Ρυθμική αγωγή και αρμονία για μπασίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μμμ ναι αλλά για να μη χάνεσαι στα αργά μετράς και τις υποδιαιρέσεις αυτό λέμε.

Είναι ένας τρόπος αυτός :)

 

Πως δηλαδή κλειδώνεις στο hihat του ντράμερ, ο οποίος μπορεί να παίζει τις υποδιαιρέσεις.

σε τι τεμπο, και σε τι θεση το hi-hat?και σε τι στυλ μουσικης?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε τι τεμπο, και σε τι θεση το hi-hat?και σε τι στυλ μουσικης?

τέμπο, πχ http://www.noiz.gr/index.php?topic=177465.msg452540#msg452540

στυλ, πχ http://www.noiz.gr/index.php?topic=177465.msg452576#msg452576\

 

θέση hi-hat, what?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποδιαιρεσεις και σε πιο αργες ταχυτητες?..εγω τις χρησιμοποιω σε γρηγορα (πολυ γρηγορα 5/8 146 π.χ.) τεμπο ειδικά οταν εχω να κανω με μουσικο θεμα που εχει ανασες και αρσεις.

 

οι υποδιαιρέσεις  γίνονται σε ολες τις ταχύτητες

και προσαρμοζονται στο υφος  καθε μουσικής

ενας καλος funk μπασιστας πχ ξεχωρίζει γιατι τo ρυθμικό μοτίβο του πάντα ειναι τοποθετημένο στην ιδια θέση . ακούς τα ακσαντ παντα στο ιδιο σημείο ουτε πιο μπροστά ούτε πιο πισω. Αν δεν σπάσει ο ρυθμός δε γίνεται να  κάθονται σωστά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το hi hat στην jazz ειναι 2 4 βεβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στυλ tony williams που

παιζει hi hat σε τέταρτα τριηχα εξαηχα αλλα ένταξη αυτος ειναι ρυθμική ιδιοφυΐα .

αλλα μια αρμοδιότητα του μπασιστα ειδικα στη jazz ειναι να ξερει απέξω και ανακατωτά

το θέμα και να βρισκεται κλειδωμένο  μεσα στον εγκεφαλο του ωστε να μην κινδυνεύει να φύγει

απο τη φόρμα .

Αυτο αναφέρεται στην jazz  γιατι υπάρχουν σημεια που οι συμπαίχτες παίζουν ιδιαιτερα

πολύπλοκα ρυθμικά και αρμονικά και συμβαίνει αυτο που λενε αντε να βρεις το 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρυθμικό μέρος  το είδατε για  δείτε και το αρμονικό μπας και μάθουμε και εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι μπασίστες  κάτι παραπάνω  8)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια κι απο μενα. Γνωμη μου: THEOD, ολα αυτα που αναλυετε ειναι απολυτως ορθα και αποδεκτα. Λεπτομερεια: Δεν παυουν να ειναι προσπαθειες ''επιστημονικης'' προσεγγισης, καταγραφης και αναμεταδοσης(διδασκαλιας) ενος φαινομενου(παιξιματος μουσικης) που σε καμια περιπτωση δεν επιτευχθηκε ακολουθωντας συνειδητα και αποκλειστικα αυτες τις οδηγιες. Απλα η αναγκη για αποκωδικοποιηση μας οδηγει εκει.(Αυτο ειναι και η ιδια η γραφη της μουσικης αλλωστε). Καποιος μπασιστας αλλα και οποιοσδηποτε αλλος καλος μουσικος που εχει ακουσει και αισθανθει πολυ τη μουσικη και εχει καλη αισθηση του ρυθμου και του groove γενικοτερα(αντε παλι αυτη η λεξη :P), δε χρειαζεται κανεναν να του πει οτι πρεπει να υποδιαιρεσει τις αξιες, γιατι απλα το κανει χωρις να θελει! Απλα ''το'χει''. Αν παλι δεν το'χει και αποφασισει να ακολουθησει τις οδηγιες, τοτε θα συμπεριφερεται σαν εκεινες τις κουκλες που τις κουρδιζεις και περπαταν καπως περιεργα μιμουμενες την ανθρωπινη κινηση!

Για να απαντησω στο topic, νομιζω πως ο μπασιστας χρειαζεται οτι χρειαζεται οποιοσδηποτε μουσικος για να ειναι καλος. Δηλαδη ενα αλλο thread, που και εκεινο δε θα οδηγησει πουθενα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μπασιστας αλλα και οποιοσδηποτε αλλος καλος μουσικος που εχει ακουσει και αισθανθει πολυ τη μουσικη και εχει καλη αισθηση του ρυθμου και του groove γενικοτερα(αντε παλι αυτη η λεξη :P), δε χρειαζεται κανεναν να του πει οτι πρεπει να υποδιαιρεσει τις αξιες, γιατι απλα το κανει χωρις να θελει! Απλα ''το'χει''. Αν παλι δεν το'χει και αποφασισει να ακολουθησει τις οδηγιες, τοτε θα συμπεριφερεται σαν εκεινες τις κουκλες που τις κουρδιζεις και περπαταν καπως περιεργα μιμουμενες την ανθρωπινη κινηση!

 

Να σου πω μέχρι κάποια στιγμή συμφωνούσα μαζί σου σε αυτό, αλλά νομίζω πως το "το έχεις" σε πάει μέχρι κάποιο σημείο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ρυθμικά που χρειάζεται να τα αναλύσεις πολύ για να τα αντιληφθείς και ξεπερνάει το απλό έχω ακούσει αρκετή μουσική και το έχω.

 

Και ειδικά εάν επιλέξεις να ασχοληθείς με ένα άγνωστο προς εσένα ύφος μουσικής, το οποίο όμως καλλιεργώντας το σου δίνει καλύτερη αντίληψη αυτών που ξέρεις ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο γιάννη!

 

κατά την άποψή μου μάλιστα, είναι και λίγο άτοπο, αφού έχουμε κάνει την ακοκωδικοποίηση που λέει και ο γιάννης, μετά να προσπαθούμε να βάλουμε κανόνες σε κάτι που είναι Τεχνη.

 

ό,τι και να παίζει ο μπασίστας, αν αισθάνεται το ρυθμό, ακούει τη μουσική, και παίζει σαν μέρος ενός συνόλου και όχι μονος του, καλός θα είναι.

τα ακούσματά μας και η προσωπική μελέτη καθορίζουν έπειτα τα χαρακτηριστικά που μας κάνουν διαφορετικούς

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω μέχρι κάποια στιγμή συμφωνούσα μαζί σου σε αυτό, αλλά νομίζω πως το "το έχεις" σε πάει μέχρι κάποιο σημείο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ρυθμικά που χρειάζεται να τα αναλύσεις πολύ για να τα αντιληφθείς και ξεπερνάει το απλό έχω ακούσει αρκετή μουσική και το έχω.

 

Και ειδικά εάν επιλέξεις να ασχοληθείς με ένα άγνωστο προς εσένα ύφος μουσικής, το οποίο όμως καλλιεργώντας το σου δίνει καλύτερη αντίληψη αυτών που ξέρεις ήδη.

Εχεις απολυτο δικιο, αλλα το thread δε μιλαει για εξειδικευση και κατανοηση super pro σχηματων και ρυθμικων παιχνιδιων της fusion! Μιλαει για χαρακτηρηστικα καλου μπασιστα και δινει τροπους ωστε να μπορεσει να κουρδιστει ρυθμικα ενας μουσικος. Δηλαδη τα βασικα που εχει καποιος που θεωρειται groovaristos παιχτης. Αν το παμε σε βιρτουοζικη συζητηση για την μπαντα του Dave Weckl, τοτε παω πασο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου