Προς το περιεχόμενο

Απορίες για ένα καινούριο home studio!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οποίο είναι αρκετά μεγάλο. Βρες κάποιον γνωστό σου ή οποιονδήποτε άλλο που θα μπορέσει να σου παρέχει την καλύτερη λύση με τα λιγότερα χρήματα, αν και τότε πάλι το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο σε σύγκριση με έναν τόσο μικρό χώρο.

 

Σε καταλαβαίνω πραγματικά πως νιώθεις για αυτή την ιδέα, αλλά έχεις τόσα προβλήματα να αντιμετωπίσεις, τα οποία δυστυχώς περιορίζονται στην κατασκευή της μόνωσης. Ο λέβητας είναι πραγματικό πρόβλημα, καθώς και αυτά που ανέφερε ο Νίκος.

 

Κάποιος άλλος χώρος δεν υπάρχει με τίποτα; Δεν θέλω να σου πω όχι μη το κάνεις, γιατί είναι μια πολύ ωραία ιδέα, βρες όμως λύση για το κόστος.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την υγρασία δεν ανησυχώ γιατί έχει μπει πολύ καλή μόνωση. Όσο για τον εξαερισμό,δεν έχει ο χώρος κάποιο παράθυρο αλλά θα βάλω σύστημα εξαερισμού. Για τον λέβητα θα δούμε.... Για το κόστος,πήρα τιμή από ένα φίλο που δουλεύει σε μαγαζί με μονωτικά είδη και μου έδωσε τιμή 1200€. Για να μπει παντού πετροβάμβακας και άλφα μπλοκ (με διπλό άλφα μπλοκ στον τοίχο του λέβητα). Νομίζω ότι είναι καλή τιμή. Αρκεί να γίνει δουλειά... Μήπως αν φτιάξω αν μικρό booth να μπορώ να γράφω καλύτερα με το μικρόφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς;

 

Πρεπει να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες, σχεδια του χωρου. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Ο σχεδιασμος ειναι βασικη προυποθεση.

 

 

1. Ποιος θα μεταφερει τα υλικα στο υπογειο?

2. Ποιος θα κτισει?

3. Μοναδα εξαερισμου σημαινει απωλειες σε ηχομονωση και εισαγωγη σκονης στο δωματιο. Αρα χρειαζεσαι a/c

4. Τι ηλεκτρικα φορτια θα εχει το δωματιο?

5. Εχεις παρει τιμες για πορτα?

6. Το κοστος υλικων που βρηκες ειναι σε καλη τιμη, οποτε αμα προσθεσεις αλλα τοσα περιπου για εργατικα και κατασκευες θα ειναι εφικτο

7. Το δωματιο αφου φτιαχτει θα πρεπει να εχει απορροφητικα πανελ γιατι αλλιως θα εχει μεγαλο χρονο αντηχησης.

 

Νικος

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχέδια του χώρου έχω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω γιατί μπαίνω στο Ίντερνετ μέσω κινητού. Θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

 

1. Τα υλικά θα τα μεταφέρω εγώ με τον φίλο μου (που μου έδωσε και την τιμή για τα υλικά)

2. Το χτίσιμο θα το κάνω εγώ με τον ίδιο φίλο.

3. Θα έχω και a/c στο χώρο. Τον εξαερισμό τον θέλω και να μου φέρνει και να βγάζει τον αέρα (λόγω τσιγάρου πιό πολύ). Για το θέμα της απώλειας του ήχου δεν υπάρχει θέμα και να έχω κάποια απώλεια.

4. Τι εννοείς ηλεκτρικά φορτία; Αν εννοείς το τι τύπο ρεύματος θα έχω, απ´ότι μου είπαν (και αν θυμάμαι καλά) 63άρι ενισχυμένο. Μπορώ να ζητήσω και τριφασικό όμως αλλά με επιπλέον χρέωση.

5. Η τιμή της πόρτας είναι περίπου στα 1200€.

6. Τα εργατικά δεν τα υπολογίζω γιατί θα πέσει πολύ προσωπική δουλειά.

7. Για τα πάνελ θα δω τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα και ολοκληρωθεί ο χώρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχέδια του χώρου έχω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω γιατί μπαίνω στο Ίντερνετ μέσω κινητού. Θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

 

1. Τα υλικά θα τα μεταφέρω εγώ με τον φίλο μου (που μου έδωσε και την τιμή για τα υλικά)

2. Το χτίσιμο θα το κάνω εγώ με τον ίδιο φίλο.

3. Θα έχω και a/c στο χώρο. Τον εξαερισμό τον θέλω και να μου φέρνει και να βγάζει τον αέρα (λόγω τσιγάρου πιό πολύ). Για το θέμα της απώλειας του ήχου δεν υπάρχει θέμα και να έχω κάποια απώλεια.

4. Τι εννοείς ηλεκτρικά φορτία; Αν εννοείς το τι τύπο ρεύματος θα έχω, απ´ότι μου είπαν (και αν θυμάμαι καλά) 63άρι ενισχυμένο. Μπορώ να ζητήσω και τριφασικό όμως αλλά με επιπλέον χρέωση.

5. Η τιμή της πόρτας είναι περίπου στα 1200€.

6. Τα εργατικά δεν τα υπολογίζω γιατί θα πέσει πολύ προσωπική δουλειά.

7. Για τα πάνελ θα δω τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα και ολοκληρωθεί ο χώρος.   

 

 

Ολα μια χαρα τοτε. Το κοστος ηταν το θεμα. Περιπου με 4-5000 ευρω θα εισαι σχεδον ετοιμος. Καλη αρχη και αναμενουμε σχεδια.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος σίγουρα είναι ένα θέμα. Αυτά που ξέρω ήδη είναι 1200€ της πόρτας ασφαλείας,1200€ για την μόνωση (600€ αν μονώσω μόνο τον τοίχο του λέβητα),1400€ για τον ηλεκτρολόγο,300€ για πάτωμα (το ψεύτικο παρκέ,δεν θυμάμαι την ονομασία του) και μένει το έξοδο του υδραυλικού και ο εξαερισμός. Όλα αυτά θα γίνουν σιγά σιγά. Το θέμα είναι να μπορώ να κάνω δουλειά (δηλαδή να ξεφορτωθώ τον θόρυβο του λέβητα). Αν δεν μπορώ να κάνω δουλειά δεν υπάρχει λόγος να μπω σε όλα αυτά τα έξοδα. Για το θέμα του booth που ρώτησα, θα βοηθήσει να ηχογραφώ χωρίς πρόβλημα; Έχετε να προτείνεται κάποιον άλλο τρόπο μόνωσης του τοίχου του λέβητα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος σίγουρα είναι ένα θέμα. Αυτά που ξέρω ήδη είναι 1200€ της πόρτας ασφαλείας,1200€ για την μόνωση (600€ αν μονώσω μόνο τον τοίχο του λέβητα),1400€ για τον ηλεκτρολόγο,300€ για πάτωμα (το ψεύτικο παρκέ,δεν θυμάμαι την ονομασία του) και μένει το έξοδο του υδραυλικού και ο εξαερισμός. Όλα αυτά θα γίνουν σιγά σιγά. Το θέμα είναι να μπορώ να κάνω δουλειά (δηλαδή να ξεφορτωθώ τον θόρυβο του λέβητα). Αν δεν μπορώ να κάνω δουλειά δεν υπάρχει λόγος να μπω σε όλα αυτά τα έξοδα. Για το θέμα του booth που ρώτησα, θα βοηθήσει να ηχογραφώ χωρίς πρόβλημα; Έχετε να προτείνεται κάποιον άλλο τρόπο μόνωσης του τοίχου του λέβητα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

 

Οποιαδηποτε αλλη λυση θα ειναι ακομη πιο ακριβη. Εχεις μια πηγη θορυβου σχεδον σε ολο το φασμα των συχνοτητων (οταν ξεκινα δημιουργει δονηση, και οταν κανει καυση παραγει υψηλες συχνοτητες). Ειχα και εγω λεβητα στο υπογειο οπου εκανα προβες αλλα δεν εκανα καμια αλλαγη αφου δεν υπηρχε πιθανοτητα με μικρο κοστος να κανω κατι που να αξιζε. Οπως ειπα και πριν με 4-5000 ευρω θα εχεις ενα μετριο προς καλο αποτελεσμα. Αλλωστε δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση οποτε ειναι ανεκτος οποιος θορυβος υπαρχει.

 

Εχει να κανει αποκλειστικα με προσωπικη επιλογη, εγω δεν θα εδινα καθολου λεφτα για να ειμαι σε ενα υπογειο οπου εχω περιορισμο να δουλεψω απο ενα ασταθμητο παραγοντα οπως ο λεβητας. Γνωμη μου ειναι αφου εχεις τον εξοπλισμο να τα βαλεις οπως ειναι μεσα  (οταν το δωματιο ειναι ετοιμο) και να δεις πως σου φαινεται. Αν σε ενοχλει ο λεβητας τοτε κανε την κατασκευη για να βελτιωσεις καπως τον θορυβο.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι που δεν είπες Νίκο,

Θα σε πειράξει η Υγρασία και η μούχλα στο Υπόγειο.

Εαν καπνίζεις θα πάθεις ζημιά λόγω του κλειστού χώρου.

Επίσης θα πάθουν ζημιά τα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα περιμένω να ετοιμαστεί ο χώρος και όταν πάρει εμπρός ο λέβητας, θα δω τι θα κάνω. Θα ανεβάσω και σχέδια του χώρου μόλις μπορέσω να μου πείτε καμία γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου