Προς το περιεχόμενο

Απορίες για ένα καινούριο home studio!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post οπότε ελπίζω να το γράφω στη σωστή κατηγορία. Σε λίγο καιρό θα έχω ένα δικό μου χώρο για studio στο υπόγειο της πολυκατοικίας που θα μείνω. Είναι περίπου 29 τετραγωνικά (μαζί υπολογίζω και ένα μικρό χώρο που θα γίνει ένα κουζινάκι αλλά και ένα αρκετά μεγάλο wc). Ο χώρος είναι τετράγωνος.  Η είσοδος είναι από το πλάι της πολυκατοικίας. Δεν υπάρχει κάποιο άνοιγμα στους τοίχους για το εσωτερικό της πολυκατοικίας. Οι δύο του τοίχοι είναι μέσα στο χώμα και είναι από μπετόν. Οι άλλοι δύο (που συνορεύουν με τα άλλα υπόγεια) είναι χτισμένοι με μονό τούβλο. Από πάνω του βρίσκεται η πιλωτή της πολυκατοικίας. Ο χώρος θα χρησιμοποιηθεί για να κάνω demos και ενορχηστρώσεις. Από φυσικά όργανα θα γράφω κιθάρες μπάσσο και φωνή. Να αναφέρω ότι δεν έχω σκοπό να παίζω σε μεγάλες εντάσεις και θα σέβομαι (όσο μπορώ) το ωράριο κοινής ησυχίας. Τύμπανα δεν έχω ούτε πρόκειται να βάλω. Πρώτη ερώτηση... Πιστεύετε ότι πρέπει να μονώσω τους τοίχους που έχουν μονό τούβλο για να μην ενοχλώ; Δεύτερη... Μου είπαν ότι το μπετό επηρεάζει πολύ άσχημα την ποιότητα του ήχου και ότι θα πρέπει να βάλω μόνωση και εκεί. Τρίτη ερώτηση και πιο βασική... Ο ένας τοίχος που έχει μονό τούβλο (και μεγαλύτερος) στο μισό του συνορεύει με τον λέβητα της πολυκατοικίας. Μου είπαν ότι μία καλή λύση είναι να βάλω μπροστά απ'το ήδη χτισμένο τούβλο,δύο σειρές άλφα μπλοκ πλάτους 10 πόντων και στη μέση 5 πόντους κενό αέρος και 5 πόντους πετροβάμβακα. Επίσης αυτός ο τοίχος έχει και κολώνα από μπετόν. Τι προτείνετε; Ελπίζω να μην πάνε άδικα τόσα όνειρα και σχέδια που έχω για αυτό το χώρο εξαιτίας του λέβητα. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο το κοστος για να φτιαξεις κατι με προδιαγραφες και θα ειναι πολυ μικρος ο χωρος στο τελος. Αφου γραφεις οργανα, φωνη και  κανεις ενορχηστρωσεις μπορεις να τα κανεις και στο δωματιο σου. Δεν θα υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ του δωματιου σου και με μια μετρια και φτηνη κατασκευη στο υπογειο σου.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι, είμαι της ίδιας άποψης. Ένας φίλος μου που ασχολείται χρόνια ολόκληρα με ηχογραφήσεις και τέτοιου είδους ιστορίες έχει περιοριστεί στο δωμάτιο του και είναι υπερευχαριστημένος. Δουλεύει κυρίως κιθάρες (αν τύχει με μικρόφωνο) και φωνές. Κατά τα άλλα υπάρχει το midi controller που ούτε μόνωση θέλει ούτε ιστορίες.

 

Κλείνει απλώς την ενισχημένη μπαλκονόπορτα του, σεντόνια στην βάση της πόρτας και απόλυτη ησυχία. Είναι ανάλογα και η περιοχή, όλα ήσυχα.

 

Απλώς δεν θα σου συνιστούσα σε έναν τόσο μικρό χώρο, τόση πολύ δουλειά, με αρκετά λεφτά, για κάτι το οποίο μπορεί να πραγματοποιηθεί με διαφορετικό τρόπο αλλά με τα ίδια αποτελέσματα. Εκτός αν ήθελες φυσικό πιάνο, τύμπανα και ιστορίες, αλλά και πάλι θα χρειαζόσουν πιο πολύ χώρο.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας. Κατά δεύτερον να πω ότι και εγώ τόσα χρόνια σε ένα δωμάτιο του σπιτιού βολευόμουν αλλά αφού θα υπάρχει ο χώρος γιατί να μην τον αξιοποιήσω και να γλυτώσω και  το κυρίως σπίτι μου από ένα κάρο καλώδια και συσκευές... Το πρόβλημα που έχω με το υπόγειο είναι κυρίως ο λέβητας. Όταν θα λειτουργεί δεν θα μπορώ να γράψω με μικρόφωνο και εκτός αυτού το υπόγειο θα είναι και ένας χώρος χαλάρωσης. Με τόσο θόρυβο απ´τον λέβητα δεν θα μπορώ ούτε να κάτσω εκεί,όχι να χαλαρώσω... Αν κάνω την λύση που μου πρότειναν (διπλό άλφα μπλοκ 10άρι με κενό αέρος και πετροβάμβακα) θα κάνει δουλειά και αν ναι, σε τι βαθμό; Θα φύγει εντελώς ο θόρυβος του λέβητα; Θα μείνει αλλά σε πολύ μικρότερη στάθμη;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λεβητας μεταδιδει αερογενη και κτυπογενη θορυβο. Μονο με κατασκευη που εχει λαστιχα room in a room θα εχεις καλαπαοτελεσματα. Το κοστος εστω και φθηνης κατασκευης δεν ειναι μικρο, περιπου 3 με 4 χιλιαρικα λογικα, εννοειται οτι θα κανεις μεγαλο μερος της εργασιας μονος σου.

 

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με την λύση που μου πρότειναν δεν θα έχω κανένα αποτέλεσμα;

 

Η δικη μου γνωμη θα ηταν να συνεχισεις στο δωματιο σου. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες-προβληματα στο νεο χωρο

 

1.Υγρασια

2. Θορυβος-απο το λεβητα

3. Εξαερισμος

4. Φωτισμος

5. Και τελευταιο και χειροτερο, κοστος κατασκευης

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωμάτιο που είχα πριν το στουντιό μου ήταν στο πατρικό μου σπίτι το οποίο δώθηκε αντιπαροχή. Το υπόγειο που αναφέρω με το πρόβλημα του λέβητα είναι στην πολυκατοικία που χτίζεται. Στο καινούριο σπίτι δεν θα έχω κάποιον άλλο χώρο να τακτοποιήσω τα πραγματά μου. Οπότε πρέπει αναγκαστηκά να βολευτώ εκεί. Απάντηση δεν πήρα όμως. Δεν θα καλυτερεύσει η κατάσταση με τη λύση που μου πρότειναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωμάτιο που είχα πριν το στουντιό μου ήταν στο πατρικό μου σπίτι το οποίο δώθηκε αντιπαροχή. Το υπόγειο που αναφέρω με το πρόβλημα του λέβητα είναι στην πολυκατοικία που χτίζεται. Στο καινούριο σπίτι δεν θα έχω κάποιον άλλο χώρο να τακτοποιήσω τα πραγματά μου. Οπότε πρέπει αναγκαστηκά να βολευτώ εκεί. Απάντηση δεν πήρα όμως. Δεν θα καλυτερεύσει η κατάσταση με τη λύση που μου πρότειναν;

 

Σιγουρα θα καλυτερευσει, το μονο θεμα ειναι το κοστος

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου