Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για το νέο μου κομμάτι.... ''Για το Λουλούδι μου''


aleksis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως στη γυναίκα μου άρεσε.

Ε,όχι και "Τζεντλεμαν" Artist >:(

Μήπως ο τίτλος πρέπει να παέι στη γυναίκα μου και να είναι αυτή gentlewoman?

(Ο πλυθηντικός λόγω της μεγαλης διαφοράς ηλικίας)...

ο οποίος μου έδωσε να καταλάβω περίπου,τα μουσικά σας ακούσματα..

Σίγουρα δεν σου έδωσε να καταλάβεις τα μουσικά μου ακούσματα. Και επειδή δεν θέλω να δημιουργουνται παρανοήσεις το ......ς σημαίνει συμφοράς και δεν έχει να κάνει με το νόημα (του πως εκφράζεις τον έρωτά σου) αλλά με τις λέξεις και την τοποθέτηση τους  στο μέτρο. Όσο αφορά την ερμηνεία καλό είναι ν' ακούς και κάτι άλλο εκτός από νεοέλληνες τραγουδοποιούς.

Φιλικά. Τζέντλεμαν.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..είναι επίτηδες γραμμένος ετσι...''απλός''...γιατί σε ένα ερωτικό κομμάτι όπως το συγκεκριμένο,το άτομο που θέλει να το αφιερώσει κάπου,δεν επιδιώκει να επιδείξει μέσα από αυτο,την ''ποιοτητα'' της μουσικής παιδείας του...!Απλά Θέλει να περάσει τα συναισθήματα του στον άνθρωπο που θα το ακούσει...Με τον πιο λιτό τρόπο..ισως και με μια φτωχή μικρή χιλιοχρησιμοποιημένη λέξη της καθημερινότητας..

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι φιλε μου Αλεξη. Καλό είναι γενικα να μην κανουμε την αδυναμία μας αποψη γιατι δε θα μας οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα. Σαφώς και αν μπορουσες να γραψεις για την αγαπημενη σου όπως ο Καβάφης, δε θα εριχνες το επιπεδο σου απλα και μονο για να εισαι προσιτος. Θα της εγραφες στιχο ή ποιημα επιπεδου Καβαφη.

 

Απο κει και πέρα, μας εβαλες να ακουσουμε ενα κομματι. Σεβομαστε τον ερωτα σου, την αναγκη σου να εκφρασεις καποια συναισθηματα και επικροτουμε την προσπαθεια σου που ειναι ανω του μεσου ορου για την ηλικία σου.

 

Ομως αυτα μας ενδιαφερουν σε επιπεδο παρειστικο, "να ο φιλος μας ο Αλεξης ψηνει κατασταση με κεινη" και τετοια. Τα λεμε στον Καβουρα στα Εξαρχεια τρωγοντας καλαμακια και πινωντας με σουβλάκια  :P

 

Σε επιπεδο μουσικο, δεν εχουν απολυτως καμία σημασία. Και οταν λεω μουσικό, εννοω και το στιχο.

 

Για παραδειγμα σου φερνω τον στιχο "τι ματακια ειναι αυτα". Απορριπτεται, ειναι πολυ ασχημος. Σε εξωμουσικο επιπεδο, κι εμενα αν ερθει μια γκομεναρα και μου παιζει αρυθμα ραπ με συνοδεια ζουρνα και μου λεει με τους στιχους οτι θελει να κυλιστουμε στις λασπες με μια φιλη της ακομα, θα με αγγιξει ο στιχος αλλα δε θα εχει καμια καλλιτεχνικη αξια, οποτε καλυτερα να μου το λεγε χωρις τα νταμπαντουμπα απο πισω.

 

Αφου ομως θες να γραψεις τραγουδι, οφειλεις να προσπαθεις να εισαι αισθητικά αρτιος, μεχρι εκει που φτανει η αισθητική σου αντιληψη.

 

Και σε συμβουλευω να με ακουσεις, γιατι αν εισαι του 1990, θα μπορουσες να εισαι γιος μου......αν σε ειχα κανει στα 5 μου  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεμε στον Καβουρα στα Εξαρχεια τρωγοντας καλαμακια και πινωντας με σουβλάκια  :P

 

και σου λεγα να μην παμε για φαι στον καβουρα τις προαλλες!

εσυ εκει!

οριστε τωρα!

μια βδομαδα περασε και ακομα το σκεφτεσαι! :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φωτό τις κοπελίτσας για την οποία γράφτηκε το άσμα? Να δούμε το γούστο

σου στις γυναίκες, γιατί από μουσικό γούστο... ;D

Πέρα απ την πλάκα, το κομμάτι δεν μου φάνηκε απλό αλλά παιδαριώδες, αν ήσουν

16 θα ήταν εντάξει αλλά είσαι 20. Ήμουν σχετικά προετοιμασμένος από τον τίτλο,

κατά την ακρόαση όμως πραγματικά σφίχτηκε το στομάχι μου. Οι προλαλήσαντες

ήτο ευγενέστεροι, εγώ έγραψα αυτά που σκέφτηκα χωρίς καμία διάθεση να σε

προσβάλλω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεμε στον Καβουρα στα Εξαρχεια τρωγοντας καλαμακια και πινωντας με σουβλάκια  :P

 

ωχ!

τωρα το ειδα αυτο!!!!!!!

ρε σεις, οι θεσσαλονικιοι, παρτε το χαμπαρι!

σουβλακι ειναι αυτο το πραγμα που ειναι τυλιγμενο με μια πιτα και μεσα εχει κρεας,τζατζικια πατατες και τετοια!

το αλλο, αυτο με το λιγο κρεας γυρω απο αυτο το μυτερο ξυλινο ακοντιακι λεγεται ΚΑΛΑΜΑΚΙ.......!!! :P :P :P

 

 

p.s. το κομματι ειναι κακο προφανως!

με πιο αδυναμο σημειο τους στιχους που ειναι πραγματι ασχημοι!

το σωζει καπως η φωνη που εμενα μου αρεσε και λιγο και η καπως ενδιαφερουσα μουσικη παραγωγη.

αλλα με αυτους τους στιχους θα πηγαινει παντου ακλαφτο

φιλικα.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αλεξη μια χαρα ειναι το κομματι.Και μην πτοεισαι.

Δεν χρειαζεται να ακουσεις τραγουδοποιους,αφου εχεις το μικροβιο της συνθεσης-στιχουργικης,χρειαζεσαι εμπειριες κι απ οτι φαινεται ,εχεις τον ψυχισμο να τις ζησεις δυνατα..

Το δευτερο κουπλε στιχουργικα οντως το κανει φτηνο αλλα το πρωτο ηταν καλο.

Ταπεινη μου συμβουλη,μην ακους κανεναν και αποτιναξε την αναγκη να παρεις καλες κριτικες...θα μπερδευτεις.Γραψε για σενα.Θα ερθει η ωρα να κριθεις σοβαρα αν το θελησεις.

Πολυ καλη προσπαθεια γενικα κι ας ειμαι στο ξενο χαρντ ροκ ως το κοκκαλο...

Συνεχισε ετσι κι αγαπα δυνατα,να φας τις κατραπακιες σου,να γινεις συνθεταρα... ;)

Καλη συνεχεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου