Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για το νέο μου κομμάτι.... ''Για το Λουλούδι μου''


aleksis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι με ειρωνίες και διαφορες εκφράσεις του τυπου ''στιχοι τησ ....ς ''.

Toν Γκαίμπελς τον ξέρεις? Αυτόν που έβαζε άλλους να τον βρίζουν ώστε να γίνει γνωστός?

Λοιπόν αυτό το στίχοι της συμφοράς οδήγησε το θέμα σου αισίως σε 866 χτυπήματα και έχει ακόμη. Αντί να ειρωνεύεσαι θα σου πρότεινα να μ' ευχαριστήσεις. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα οταν μου ζητανε να κρινω κατι και ειδικα μουσικη παντα κρινω με βαση αυτο που ειναι το κομματι δηλ το ειδος του και το τι ρολο θελει να παιξει και οχι με βαση τα ακουσματα μου η την αποψη που εχω γενικα για την ποιοτικη μουσικη κτλ.Δηλαδη αν καποιος ανεβασει κομματι αλλα φοιβου δεν θα το κραξω γιατι ειναι ετσι αλλα αν ειναι μπορει να σταθει σε αλλα αντισοιχα.Τεσπα αυτα ειναι και λιγο στον καθενα.Και οπως ειπε και η gkou οταν ανεβαζεις ενα κομματι εκτειθεσαι και πρεπει να εχεις γερο στομαχι και να ακους ολες τις αποψεις οπως και να ναι.

 

Επι του θεματος για αυτο που θελεις να κανεις εισαι σε πολυ καλο δρομο.Το κομματι δεν μ'αρεσει οπως και ολο αυτο το εντεχνο-ποπ συναφι αλλα για αυτο που ειναι ειναι καλο και με κανα δυο αλλαγες πολυ καλο.Τα πραματα που πρεπει να προσεξεις εχουν αναφερθει ηδη και αν συνεχισεις ετσι εχεις πολυ μελλον και οχι και τοσο μακρινο!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό το στίχοι της συμφοράς οδήγησε το θέμα σου αισίως σε 866 χτυπήματα και έχει ακόμη. Αντί να ειρωνεύεσαι θα σου πρότεινα να μ' ευχαριστήσεις. ;)

πρωτον δεν ειρωνέυομαι,ειπα καθαρά οτι παρ όλο τη μεγάλη διαφορά ηλικίας που εχουμε,εσείς δεν ξέρετε να μιλάτε,και δεν εχετε μάθει να σέβεστε!Μπορεί όμως να γράφετε πολύ πιο όμορφους στίχους από μένα!Δέυτερον δεν έχω μάθει στη ζωή μου να ευχαριστώ ατομα που δεν με σέβονται,γνωρίζοντας με η μη.

Να είστε καλά παντως..

anagh h siwph brosta sth morfh sou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ειρωνια γενικά δεν λέει αλλά και ο πολυς σεβασμος κανει κακο.

 

Σε ενα forum εχουμε ολοι την ιδια ηλικία.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που ξερω καλα, ειναι οτι σε αυτον τον κοσμο ολα ειναι υποκειμενικα σε ο,τι αφορα το γουστο.

Ενας στιχος μπορει να αρεσει, μπορει και οχι. Αλλα κατα τη γνωμη μου ποτε δεν θα ειναι αισθητικα αρτιος/μη αρτιος!

 

 

Δηλαδη στη θεση του Roger Waters, θα μπορουσε ανετα να είναι η Ναταλία Γερμανου, και απο καθαρή τυχη είναι ο καθενας τους αυτο που ειναι. Αυτο το "ολα υποκειμενικα είναι" είναι που μας εφαγε. Και κοιτα να δεις. Δεν το χει πει ουτε ενας καλος μουσικος :P

 

Εχω δει σε αρκετα ποστ να εξυμνουν κουλους παιχτες για το δηθεν φοβερο παιξιμο τους και μου κανει τρελη εντυπωση το γεγονος οτι κατακεραυνωνουν ενα παιδι που εγραψε ενα τραγουδι που το λες τουλαχιστον συμπαθητικο.

 

Ελεος με τις κλικες

 

Φιλικα κι εγω  ;)

 

Ναι, αυτο ειναι, το βρηκες. Συνεννοουμαστε με τον Νεστορα ποτε θα ποσταρει κλιπ για να πω καλα λογια και παραλληλα με δολο να κραξω αλλα κλιπς για να κερδισουμε περισσοτερα τετοια....αυτα που νομιζεις οτι κερδιζουμε με το να κανουμε κατι τοσο παιδαριώδες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στη θεση του Roger Waters, θα μπορουσε ανετα να είναι η Ναταλία Γερμανου, και απο καθαρή τυχη είναι ο καθενας τους αυτο που ειναι. Αυτο το "ολα υποκειμενικα είναι" είναι που μας εφαγε. Και κοιτα να δεις. Δεν το χει πει ουτε ενας καλος μουσικος :P

 

Ναι, αυτο ειναι, το βρηκες. Συνεννοουμαστε με τον Νεστορα ποτε θα ποσταρει κλιπ για να πω καλα λογια και παραλληλα με δολο να κραξω αλλα κλιπς για να κερδισουμε περισσοτερα τετοια....αυτα που νομιζεις οτι κερδιζουμε με το να κανουμε κατι τοσο παιδαριώδες.

 

 

Με παρεξηγησες. Δεν μιλησα για συνωμοσιες, για κλικες μιλησα.

Και οχι για εσενα συγκεκριμενα. Απλα εχω την εντυπωση οτι καποιοι που πλεον γνωριζονται αρκετα μεταξυ τους, ειναι πιο επιεικεις στα σχολια τους.

Σε αυτο το παιδι, υπηρξε κακοπροαιρετη κριτικη ελαφρα τη καρδια.

 

Γιατι μας εφαγε το "ολα υποκειμενικα ειναι"?

 

Ακομα και με μια τετοια αποκλιση (waters-γερμανου  ;D), αν βρεθει εστω και ενα ατομο σε αυτον τον πλανητη (με σωας τας φρενας, ετσι?!) να πει οτι του αρεσουν πιο πολυ οι στιχοι της γερμανου, τοτε καταρριπτεται ο αντικειμενισμος.

 

Εξαιρεση η les paul. Ειναι αντικειμενικα η πιο κουκλα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ επιτελους πολλοι ολες αυτες τις διαμαχες ,μην ειστε εκτος θεματος και μπειτε στη ΟΥΣΙΑ!!!  >:(

Ο τιτλος λεει "Γνώμες για το νέο μου κομμάτι" , οχι "μουσικοι, φαγωθειτε μεταξυ σας"!

 

Συμφωνω απολυτα με καποιους που μιλουν για καλοπροαιρετη κριτικη κι εγω θα προσθεσω οτι θελει και ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΤΙΚΗ κριτικη γιατι ο σκοπος ειναι να ενθαρρυνουμε κι οχι καταστρεψουμε καποιον, ειτε ειναι ταλαντουχος ειτε αταλαντος!

Σιγουρα πρεπει να εισαι ειλικρινης με τη κριτικη σου και να μη φουσκωνεις μυαλα, με τετοιο τροπο ομως που ο αλλος να το καταλαβει χωρις να τον τσαλακωσεις ψυχικα.

 

...Και για να μπω κι εγω στην ουσια και να προσθεσω τη καλοπροαιρετη κριτικη μου θα σου λεγα φιλε Αλεξη οτι πρεπει να το δουλεψεις αρκετα απο καθε αποψη!

Το οτι μπορει να ειναι απ τη ψυχουλα σου το ξερεις πρωτα εσυ και μετα εμεις αλλα οταν καταφερεις να παντρεψεις ολο αυτο που νιωθεις με αισθητικη , με αρμονια , με λογικη τοτε προσεγγιζεις την τελειοτητα. Αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου και το τραγουδι!

Δηλαδη πρεπει αυτα που εχεις να πεις στιχουργικα να τα αποδωσεις με τον καλυτερο τροπο χωρις να χασεις το συναισθημα που θελεις να βγαλεις αλλα ταυτοχρονα χωρις αυτο το ιδιο να σε παρασερνει!

Η μουσικη με το στιχο οφειλει να γινεται ΕΝΑ με το νοημα και τη καταλληλη στιγμη να παιρνει το χωρο της και ολα αυτα μαζι να απογειωνονται!

 

Υπαρχουν απειροι τροποι να πεις πχ "Σ ΑΓΑΠΩ" αλλα για να ακουστει αυτο ,να σε πεισει και να σε συγκινησει θελει πολλα αρχ..ια , απο ερμηνευτικα μεχρι μουσικα.

 

Με λιγα λογια οτι κανεις πρεπει να εχεις σοβαρο λογο που το κανεις , απο ενα τραγουδιστικο αχ! μεχρι τη μαγεια μιας μουσικης παυσης μες το κομματι!

 

.Το αλλο που θα ηθελα να σου πω ειναι οτι προσπαθησε (ξεκινωντας απ τη φωνη και επειτα στη μουσικη) να ψαχτεις , να αφεθεις και να δημιουργησεις το προσωπικο σου στυλ. Ειδικα στη φωνη να μη μοιαζεις με κανενα ακομα κι αν σ αρεσει!

Εμενα πχ μ αρεσει ο Σωκρατης Μαλαμας και εχω πιασει παλιοτερα τον εαυτο μου σε καποιες φασεις να τραγουδαω και να μοιαζω μ αυτον χωρις να θελω.

Ολο αυτο λειτουργει υποσυνειδητα και πρεπει να βγει στην επιφανεια για να το αντιμετωπισεις γιατι πιστεψε με μπορει να ειναι οτι χειροτερο για ενα τραγουδιστη να ειναι απομιμηση καποιου εκτος κι αν ειναι επιλογη του να μιμειται γιατι βγαζει καλα λεφτα απ αυτο! Πχ ποσοι μιμουνται τον Παπακωνσταντινου?

Οποτε καποιοι που σου ειπαν οτι μοιαζεις με τον ΧατζηJohn (και συμφωνω μαζι τους) καλο ειναι να το λαβεις υποψιν σου και να αποκτησεις ενα πιο προσωπικο ηχοχρωμα.

 

Ολα αυτα στα λεω οχι επειδη ειμαι καποιος αλλα για να τ ακουω κι εγω και να μαθαινω. Ολοι ειμαστε μαθητες ανεξαρτητου ηλικιας και δε μιλαω μονο για τη μουσικη αλλα και για τη ιδια τη ζωη κι οποιος νομιζει το αντιθετο απλα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι ξερει!

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και ολες τις κριτικες, καλες ή κακες, να τις επεξεργαζεσαι, ολες εχουν να σου δωσουν κατι θετικο!  ;)

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θεματος λοιπον (δηλ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ κριτικη και οχι μπινελικια και πλακωματα)

 

Το τραγουδι αν το εχεις γραψει για την κοπελα σου για "προσωπικη" χρηση δηλαδη,ειναι μια χαρα.Αν το εχεις γραψει για το ραδιοφωνο η με σκοπο τη δισκογραφια ΔΕΝ ειναι μια χαρα.

 

Κατ'αρχην δεν εχει ΡΟΗ δηλ.οι στιχοι δεν κολανε με τη μελωδια της φωνης,ενταξει η ...ερμηνεια σου ειναι τοσο στατικη που δεν βοηθαει την κατασταση...αλλα το δεσιμο μελωδιας/στιχων ειναι προβληματικο.

 

Οι στιχοι δεν ειναι "δεμενοι" (εχουν καποια καλα σημεια αλλα δεν ακουγονται αβιαστοι και με ,ξανα,ροη) χρησιμοποιεις καποιες λεξεις (λουλουδι,ματακια κτλ) που ακουγονται εξαιρετικα "αφελεις" και αστειες (ειδικα στο μουσικο "φασμα" που κινειται το κομματι).

 

Η μελωδια δεν ειναι ασχημη αλλα δεν ειναι και το "γουαου" που θα πρεπει να εχει ενα τραγουδι για να γινει επιτυχια,επισης το ρεφραιν σου δεν "σκαει" (δεν προκαλει εκπληξη οπως καθε καλο ρεφραιν οφειλει να προκαλει δηλ.) αλλα ακουγεται απλα σαν μια συνεχεια του κουπλε.

 

Τα καλα νεα ειναι οτι δειχνεις να εχεις τα εργαλεια για να γινεις ενας αξιοπρεπης songwriter (αν αυτο ειναι που θες να γινεις),πρεπει ομως να ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡH ΜΟΥΣΙΚΗ και να αντιληφθεις ΤΙ ειναι αυτο που κανει τους μεγαλους songwriters,επισης για να σπασεις τη μονοτονια και την βαρεμαρα που εχουν τα περισσοτερα "ελληνικα ροκ" κομματια πειραματισου και με αλλα ακκορντα εκτος απο μινορε και ματζορε ,αν εγραφες λαϊκα δεν θα χρειαζονταν αλλα απο τη στιγμη που δεν γραφεις καλο ειναι να παρεις μελωδικη εμπνευση απο πιο φρεσκιες "βασεις",ακκορντα δηλ, ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ δες ας πουμε που θα οδηγησει τη μελωδια σου μια απλη αντικατασταση ενος μινορε ακκορντου με ενα μινορε εβδομης και ενος ματζορε με ενος suspended.

 

ΑΚΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ (και διαφορετικη μουσικη)

ΑΚΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ (και διαφορετικη μουσικη)

ΑΚΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ (και διαφορετικη μουσικη)

ΑΚΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ (και διαφορετικη μουσικη)

 

Ειναι ο καλυτερος τροπος για να γινεις songwriter (αν εχεις βεβαια το  ταλεντο και τα εργαλεια που απο οτι βλεπω σε καποιο βασικο επιπεδο τα εχεις)

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα πρεπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ να ακους ΤΕΛΕΙΩΣ τους παρωχημενους local εντεχνο-"ροκ"-τραγιουδοποιους της δεκαετιας του 80 & 90 (οτι ηταν να μας πουνε μας το ειπαν και η αεναη επαναληψη αυτου του ειδους εχει πλεον καταντησει εκνευριστικη) και να φτιαξεις κατι ΔΙΚΟ σου και οχι μια ακομα βαρετη αντιγραφη.  

 

Οσον αφορα τους στιχους απλα θα σου πω οτι οι ΑΠΛΟΙ στιχοι ειναι και οι ΠΛΕΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ,πετωντας 4-5 περιεργες "ποιοτικες" λεξεις ολοι μπορουν να γινουν "εντεχνοι" τραγουδοποιοι,το δυσκολο ειναι να γραψεις τραγουδαρες οπως ο Ζαμπετας ή ο Ακης Πανου χρησιμοποιωντας απλες και καθημερινες λεξεις,ομως προσεξε..αλλο πραγμα το ΑΠΛΟ και αλλο το ΑΠΛΟΪΚΟ (& βεβαια αλλο το προχειρο & η ευκολια)

 

Καλη συνεχεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου