Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για το νέο μου κομμάτι.... ''Για το Λουλούδι μου''


aleksis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

 

Εγω το ακουσα ευχαριστα το κομματι του Αλεξη και μπορω να πω οτι με αγγιξε κιολας.

Σε ο,τι αφορα τους στιχους γενικα, δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να προσδιορισει ποτε ενας στιχος ειναι αισθητικα αρτιος (οπως ειπε καποιος φιλος παραπανω).

Εχει να κανει εντελως με τον λογο και την εκφραση του εκαστοτε στιχουργου.

Ενα τυχαιο παραδειγμα που μου ηρθε στο μυαλο : "ληστεψανε την τραπεζα και τι με νοιαζει εμενα". Κομματαρα? Ναι! Αισθητικα αρτιο? Δεν ξερω!

Αυτο που ξερω καλα, ειναι οτι σε αυτον τον κοσμο ολα ειναι υποκειμενικα σε ο,τι αφορα το γουστο.

Ενας στιχος μπορει να αρεσει, μπορει και οχι. Αλλα κατα τη γνωμη μου ποτε δεν θα ειναι αισθητικα αρτιος/μη αρτιος!

 

Ειλικρινα με ενοχλησε που ορισμενοι δεν προσεξαν καθολου τον τροπο με τον οποιο ειπαν τη γνωμη τους σε ενα παιδι 20 ετων, που αν ημουν στη θεση του, θα το σκεφτομουν πολυ να ξαναποσταρω τις ιδεες μου.

 

Εχω δει σε αρκετα ποστ να εξυμνουν κουλους παιχτες για το δηθεν φοβερο παιξιμο τους και μου κανει τρελη εντυπωση το γεγονος οτι κατακεραυνωνουν ενα παιδι που εγραψε ενα τραγουδι που το λες τουλαχιστον συμπαθητικο.

 

Ελεος με τις κλικες

 

Φιλικα κι εγω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω ανεβασει και εγω κανα δυο ιδεες στο νοιζ γιατι  νομιζα πως το νοιζ ειναι forum  ανταλλαγης αποψεων και δημιουργικης κριτικης, προκειμενου ολοι να γινομαστε καλυτεροι ,συμφωνα  με οσες δυνατοτητες εχει ο καθενας μας εχει  ,αν εχει.Μετα απο την επιθεση που ειδα να δεχεται ο aleksis1990 σημερα διαπιστωνω οτι μαλλον εκανα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με τις κλικες

Θα κάνω μία τελευταία παρέμβαση στο θέμα επειδή ήμουν κι' εγώ ένας απ' αυτούς που δεν ήμουν θετικός στο κομμάτι του Αλέξη και μάλιστα εισέπραξα και πολλά ειρωνικά σχόλια.

Κατ' αρχάς όσο καιρό είμαι στο Noiz (και χαίρομαι που τ' ανακάλυψα) δεν έχω διαπιστώσει κλίκες. Φυσικό είναι κάποιοι να έχουν περισσότερα κοινά με κάποιους άλλους και να έχουν δημουργηθεί παρέες και φιλίες.

Θεωρώ δε ότι οι περισσότερες <<κριτικές>> είναι καλόπιστες.

Αν σφάλλουμε κάπου, τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε. Μην ξεχνάμε ότι και τους Beatles στην αρχή τους είχε απορρίψει η Decca. (Eυτυχώς υπέγραψε τους Stones γιατί αλλιώς πιθανόν να είχε σβήσει από τον <<χάρτη>>) ;).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω καλα, ειναι οτι σε αυτον τον κοσμο ολα ειναι υποκειμενικα σε ο,τι αφορα το γουστο.

Ενας στιχος μπορει να αρεσει, μπορει και οχι. Αλλα κατα τη γνωμη μου ποτε δεν θα ειναι αισθητικα αρτιος/μη αρτιος!

 

Ισχύει και δεν ισχύει αυτό. Γενικά μια αισθητική κρίση βασίζεται πολύ και στις γνώσεις του κριτή και στο πόσα πράγματα έχει δει/ ακούσει σε διάφορα καλλιτεχνικά πεδία.

 

Συμφωνώ με τον Νέστορα στο θέμα "κλίκες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξη, είναι έτσι όπως το κατάλαβες.Το κομμάτι έχει απήχηση σε μικρότερες ηλικίες, όπως τη δική σου.Εμένα με ενόχλησε λίγο ο στίχος που έχει ήδη προαναφθερθεί, μπορείς άνετα όμως και να τον αλλάξεις ;)

Δε το βρήκα του γούστου μου αλλά θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι που ακούγεται, δεν έχει κάτι το τόσο άσχημο που να χαλαστεί κιόλας κάποιος.

Σχετικά με την κριτική τώρα, δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν ανεβάζουμε κάτι πρέπει να έχουμε και γερό..στομάχι ;D Στο γράφω εντελώς φιλικά αυτό, αφού μου είχε συμβεί στο παρελθόν να μου κοπεί και η έμπνευση εξαιτίας κάποιων σχολίων που τα πήρα κάπως βαριά (λάθος δικό μου).Το καλό ήταν ότι μετά από αυτό, έγινα πιο δυνατή και ..ανθεκτική στην κριτική ,αν θες.

Από μένα μπράβο που ασχολείσαι τόσο στην ηλικία σου, αν το αγαπάς πραγματικά κάποια στιγμή θα φτιάξεις και πολύ όμορφα πράγματα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος επιζητα την κριτικη των φιλων του δεν επιζητα καλοπροαιρετη κριτικη, αλλά απαιτεί θετικά σχόλια.

 

οποιος εκτίθεται στο κοινό του νόιζ καλά θα κάνει να καταλάβει οτι απευθύνεται σε χιλιάδες αγνώστους που αν μπουν στον κοπο να ασχοληθούν μαζί του (να ακουσουν ενα κομματι ενος αλλου αγνώστου) δείχνουν τουλάχιστον ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για το που βρίσκεται ο unsigned μουσικος πληθυσμος της χώρας.

 

Ο σχολιασμός των σχολίων τρίτων δεν είχε ποτέ σημασία, ο καθένας μας είναι καταναλωτική μονάδα και θα επιλέξει με δικά του κριτήρια αν κάτι του κάνει ή οχι. Εγώ δεν θα το αγόραζα αυτό το κομμάτι ούτε θα περίμενα να τελειώσει προτού αλλάξω σταθμό στο ραδιόφωνο. Δεν μπορώ να επηρεάσω κανέναν και δεν έχει καμία σημασία να περιέλθω σε λεπτομέρειες για το γιατί δεν μου κάνει : απλά δεν απευθύνεται σε μένα και δεν με πιάνει από πουθενά.

 

Οι κλίκες, οι τυπικές ευγένειες και η προσωπική επιλογή της έκθεσης (ή της μη έκθεσης) περιορίζονται σε μια στενή ερμηνεία της πραγματικότητας που δεν είναι άξια αναφοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος επιζητα την κριτικη των φιλων του δεν επιζητα καλοπροαιρετη κριτικη, αλλά απαιτεί θετικά σχόλια.

 

οποιος εκτίθεται στο κοινό του νόιζ καλά θα κάνει να καταλάβει οτι απευθύνεται σε χιλιάδες αγνώστους που αν μπουν στον κοπο να ασχοληθούν μαζί του (να ακουσουν ενα κομματι ενος αλλου αγνώστου) δείχνουν τουλάχιστον ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για το που βρίσκεται ο unsigned μουσικος πληθυσμος της χώρας.

 

Ο σχολιασμός των σχολίων τρίτων δεν είχε ποτέ σημασία, ο καθένας μας είναι καταναλωτική μονάδα και θα επιλέξει με δικά του κριτήρια αν κάτι του κάνει ή οχι. Εγώ δεν θα το αγόραζα αυτό το κομμάτι ούτε θα περίμενα να τελειώσει προτού αλλάξω σταθμό στο ραδιόφωνο. Δεν μπορώ να επηρεάσω κανέναν και δεν έχει καμία σημασία να περιέλθω σε λεπτομέρειες για το γιατί δεν μου κάνει : απλά δεν απευθύνεται σε μένα και δεν με πιάνει από πουθενά.

 

Οι κλίκες, οι τυπικές ευγένειες και η προσωπική επιλογή της έκθεσης (ή της μη έκθεσης) περιορίζονται σε μια στενή ερμηνεία της πραγματικότητας που δεν είναι άξια αναφοράς.

 

 

Η καλοπροαιρετη κριτικη δεν ηρθε απο ολους.

Μηπως ουτε η κακοπροαιρετη κριτικη ειναι αξια αναφορας?

Οι κλικες δεν περιοριζονται σε μια στενη ερμηνεια της πραγματικοτητας, ΕΙΝΑΙ κομματι της πραγματικοτητας σε αυτο το forum και εχει προαναφερθει πολλες φορες. Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

Οσο για τις τυπικες ευγενειες, καλο ειναι να υπαρχουν γιατι οταν ενα x μελος χαρακτηρισει τη συνθεση σου λιγο - πολυ για τον π....ο, ισως τοτε να γινουν αξιες αναφορας.

 

Λιγη κομψοτητα στην εκφραση των αποψεων μας δεν βλαπτει πουθενα νομιζω.

Στο κατω κατω δεν γνωριζουμε παντα τον ανθρωπο στον οποιο λεμε την αποψη μας και ποσο ευθικτος μπορει να ειναι.

Αλλα παλι μπορει να μου πειτε οτι αυτο ειναι δικο του προβλημα αφου επελεξε να εκθεσει τις ιδεες του. Το καταλαβαινω εν μερει, αλλα δεν συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πω και εγώ.

 

κατ αρχήν υπάρχουν 2 κριτικές (για μένα) σε ένα νέο κομμάτι τις οποίες μπορεί να ζητάει ο δημιουργός.

Η μια είναι αν το καμμάτι φάνηκε μουσικά άρτιο,αν δεν κολλάει κάποιος ήχος ή ένα εφέ ή και το αντίθετο δηλαδί να χρειάζεται κάτι παραπάνω ή κατι λιγότερο.

 

Η δεύτερη είναι αν άρεσε το καμμάτι του ώς σύνθεση-ιδέα.

 

αν μπερδευτούν αυτά τα δύο τότε έχουμε μια κριτική που είναι λάθος γιατί οι μέν που τους αρεσει το συγκεκριμένο ειδος θα κρινουν πιθανον με λίγο boost (οχι treble) οι δε θα τα "χώσουν" με το παραμικρό.

 

πρέπει να ξέρουμε τι ζητάμε απο μία κριτική γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ λιγότερο αν "αρέσει" ένα κομμάτι μου αλλά με ενδιαφέρει πολύ η κριτική στα μουσικά σημεία του

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην αρέσει σε όλους το κομμάτι είναι λογικό, βλέπω να τραβιέται και κάποιο ζόρι σε ορισμενα σημεία, αλλά κλίκες? τι λόγο θα είχαν άραγε να κράζουν τον φίλο τον αλέξη? Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει δόλος   ;) αλλά το κακό ίσως έγινε, το παιδί εκτέθηκε σε μας εδώ, με το να ανεβάσει την δουλεία του, κίνηση που κάνει και πολύ πιο ενδιαφέρον το φόρουμ, και μπορεί να το έχει μετανιώσει κιόλας τώρα.

(το κομμάτι χρειάζεται μια σολιά με πολύ σουστάιν εκεί στη μέση ;D) Σαν άγνωστος μεταξύ αγνώστων όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο blue, σου λέω μπράβο ρε αλέξη μην μασάς καθόλου  το κομμάτι σου δεν απευθύνεται ούτε σε εμένα, όμως δεν με χαλαει καθόλου! και αναγνωρίζω ότι εγώ στην ηλικία σου δεν είχα κάνει τίποτα ολοκληρωμένο παρόλο που ασχολούμαι με την μουσική από πολύ μικρός όπως και εσύ αν κρίνω από την ενορχήστρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μην αρέσει σε όλους το κομμάτι είναι λογικό, βλέπω να τραβιέται και κάποιο ζόρι σε ορισμενα σημεία, αλλά κλίκες? τι λόγο θα είχαν άραγε να κράζουν τον φίλο τον αλέξη? Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει δόλος   ;) αλλά το κακό ίσως έγινε, το παιδί εκτέθηκε σε μας εδώ, με το να ανεβάσει την δουλεία του, κίνηση που κάνει και πολύ πιο ενδιαφέρον το φόρουμ, και μπορεί να το έχει μετανιώσει κιόλας τώρα.

(το κομμάτι χρειάζεται μια σολια με πολύ σουσταιν εκεί στη μέση ;D) Σαν άγνωστος μεταξύ αγνώστων όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο blue, σου λέω μπράβο ρε αλέξη μην μασάς καθόλου  το κομμάτι σου δεν απευθύνετε ούτε σε εμένα, όμως δεν με χαλαει καθόλου! και αναγνωρίζω ότι εγώ στην ηλικία σου δεν είχα κάνει τίποτα ολοκληρωμένο παρόλο που ασχολούμαι με την μουσική από πολύ μικρός όπως και εσύ αν κρίνω από την ενορχήστρωση.

Δεν πίστεψα οτι θα αρέσει σε όλους το κομμάτι μου...

¨Εχω πάρει πολλές γνώμες και απο μουσικούς καθως και από ξένα παιδιά,άτομα που δεν τα γνωρίζω!Εχω καταλήξει σε ορισμένα πραγματα μεσα στο μυαλό μου γύρω απ το κομμάτι..

Θα ηθελά να ενημερώσω απλα οτι,ο,τι έχω κανει στο συγκεκριμένο τραγούδι μου,το έκανα με εναν απλο υπολογιστή του σπιτιού μου,χωρίς ουτε μια βοήθεια στην ενορχήστρωση...Εχω σπουδασει μονο κιθάρα, αλλα τα τελευταια 5 χρόνια ασχολούμαι με την σύνθεση και τραγουδάω LIVE σε μαγαζιά..

Τέλος αν και νέος,στα 20 μου εχω μάθει να σέβομαι καποια πράγματα και να εκφράζω την αποψη μου όμορφα..και οχι με ειρωνίες και διαφορες εκφράσεις του τυπου ''στιχοι τησ ....ς ''.

Να σαι καλά φίλε betoniera για το σχόλιο σου..το σολάκι το χω κατα νου!  ;)

anagh h siwph brosta sth morfh sou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου