Προς το περιεχόμενο

spam? τι να κάνει κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή τώρα παίρνουν και στο σπιτι για penis enlargement? ???

Κανονικά...να μην σου δείξω τις πωλήτριες που στέλνουν!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάνουν και δωρεάν επίδειξη? ;D

Είδες τι έχανες που έσβυνες τόσο καιρό τα συγκεκριμένα spams?... ;D ;D

Άσε το Μπίχλα που δεν του έρχονται ποτέ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες τι έχανες που έσβυνες τόσο καιρό τα συγκεκριμένα spams?... ;D ;D

Άσε το Μπίχλα που δεν του έρχονται ποτέ...

Αν είναι για δωρεάν επίδειξη, ας το πάρω να πάει το παλιάμπελο και το κάνω δώρο μετά.

Άντε όποιος θέλει... ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το κάνω δώρο μετά.

Στον φίλο μου τον Palyloud εννοείς?

 

μα αγοράζοντας λέει iPhone πετυχαίνουνε αυτόματα penis enlargement...  ???

Σας είπα, ρωτήστε τον Yameth που έχει...εγώ έχω Nokia.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας είπα, ρωτήστε τον Yameth που έχει...εγώ έχω Nokia.

Ο Steve Jobs δεν στην έχει πει ακόμα?

 

Στον φίλο μου τον Palyloud εννοείς?

... ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί πιστεύουν ότι οι servers, στους οποίους μπαίνουμε όταν σερφάρουμε, μπορούν να εντοπίζουν και τα e-mail μας. Αυτή η εκδοχή είναι λάθος, καθώς είναι πολύ δύσκολος ένας τέτοιος εντοπισμός, για να μην πω ανέφικτος ακόμα και για την ίδια τη Microsoft.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν εμείς δώσουμε το e-mail μας κάπου ή όταν καταφέρουν έμμεσα να τους το πούμε χωρίς να το καταλάβουμε. Η πρώτη εκδοχή είναι απλή. Για το δεύτερο, ένας εξαιρετικά διαδεδομένος τρόπος είναι τα chain-letters. Αυτά τα αστεία mails ή αυτά που ζητούν αίμα (για ασθενή πριν 2 χρόνια) ή που σε προλαμβάνουν ότι θα πέσει κακό τύχη στο σπιτικό σου κλπ (υπάρχουν άπειρα τέτοια) δεν είναι τόσο αθώα όσο φαίνονται!

 

Τα chain-letters κάνουν μία πολύ έξυπνη δουλειά για τους spammers. Στέλνοντας το μήνυμα ο ένας στον άλλο, θα έχετε παρατηρήσει την μεγάλη λίστα με τους παραλήπτες που έχουν λάβει το μήνυμα πριν από σας. Αυτή η λίστα, με τη συνεχή διάδοση του μηνύματος αυξάνεται, και κάποια στιγμή επιστρέφει το μήνυμα στο mail του spammer (ή σε κάποιου συνεργάτη), ο οποίος έχει πλέον όλους εμάς που παραλάβαμε το mail.

 

Δεν είναι ουτοπικό αυτό αν σκεφτούμε πχ ότι ο φίλος μου Κώστας στέλνει το chain-mail στις 10 επαφές του μαζί και εμένα. Εγώ ξέρω ότι δεν πρέπει να συνεχίσω το chain, αλλά ένας άλλος φίλος του Κώστα (από τους 10) το στέλνει σε άλλους 50 (και στο μήνυμα αναφέρεται το mail του Κώστα, το δικό μου και των άλλων 10...). Έτσι το μήνυμα μπορεί να κάνει το γύρο του κόσμου και μετά από μήνες να φτάσει σε κάποιον spammer  :-\ Όλη αυτή η δουλειά σαφώς δεν οργανώνεται από έναν.

 

Υπάρχουν άπειρα τέτοια site και ολόκληρες επιχειρήσεις με ομάδες από spammers που συλλέγουν λίστες για τα site αυτά. Έτσι, αν σε ανακαλύψει κάποιος spammer, σε δίνει στο site και το site θα σε δώσει σε άλλο site... Και μετά σε πολιορκούν! Σκεφτείτε πως συνεργάζονται τόσοι άλλοι που μας καλούν στο κινητό και στο σπίτι και προσφέρουν δώρα, πιστωτικές κάρτες, δάνεια, συμβόλαια τηλεφώνων και τόσα άλλα εκτός από κιθάρες  :P

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι? Αν μας άρεσε το mail και θέλουμε να το διαβάσει και ένας φίλος μπορούμε απλά στέλνοντάς το να σβήσουμε όλους τους παραλήπτες. Αν δεν μας ενδιαφέρει απλά δεν το στέλνουμε σε κανέναν.

 

Βέβαια μπορεί να μας "δώσει" κάποιος άλλος που βρίσκεται στην αλυσίδα, γι αυτό όσοι περισσότεροι γνωρίζουν, τόσο αυξάνεται και η προστασία μας. Αν μας ανακαλύψει κάποιο site και αρχίσει την επίθεση τότε απλά στέλνουμε ένα mail του στα Ανεπιθύμητα/Junk και ησυχάσαμε! Τουλάχιστον δεν θα έρχονται ειδοποιήσεις για εισερχόμενο μήνυμα...

 

Τόσο εύκολο ήταν? Όχι, υπάρχει και άλλος τρόπος ο οποίος ονομάζεται Trojan (Δούρειος Ίππος)! Πλέον έτσι λειτουργούν τα spam για ευκολία... Χρησιμοποιούν ένα είδος αόρατου ιού που μπαίνει στον υπολογιστή μας κατά την επίσκεψή μας στο κακόβουλο site και κάνει ότι και ο γνωστός Δούρειος Ίππος. Ένας ειδικός trojan λοιπόν αναπτύχθηκε για spammers οπότε να και άλλος ένας τρόπος να μας εντοπίσουν! Μάλιστα όχι μόνο μας εντοπίζουν, αλλά γινόμαστε εμείς spammers χωρίς να καταλάβουμε τίποτα!!  >:(

 

Επειδή σας ζάλισα, όσοι καταφέρετε να διαβάσετε μέχρι εδώ και θέλετε λεπτομέρειες  συνεχίστε στο link

http://www.click-media.gr/knowledge-base/what-is-spam.html

 

Ελπίζω να βοήθησα  :)

Βέβαια μπορείς να το δεις αλλιώς... μερικά έχουν πολύ γέλιο!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου